Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Kalendarz juliañski i gregoriañski
> Inne > Kalendarium 2014 > Grunwald 2014
Krzysztof z Obornik
Bitwa pod Grunwaldem (pod Zielonym Lasem) te¿ mozliwe, ¿e nazwê Grunwald przekrêcono z Grunfeld (Zielone Pole), by³a w dniu 15. 07. 1410, ale by³a datowana wg kalendarza juliañskiego, który zawiera³ b³±d, powoduj±cy przesuniêcie o 1 dzieñ co 128 lat. Dlatego np. bolszewiki, dzia³aj±c wg starego kalendarza, zrobi³y lewicow± leworucjê pa¼dziernikow± w listopadzie (wg nowego kalendarza)-przesuniêcie o 13 dni. Polska przyjê³a nowy kalendarz w 16 wieku, przesuniêcie wynosi³o 10 dni, gdyby zrobiono to w 1410 roku, przesuniecie wynosi³oby 8 lub 9 dni (musi siê zaokr±gliæ do pe³nych dni). Rzeczywista data bitwy to 23.07.2013 - 613 lat = 23.07.1410,
o kurczê, prawie w ¶wiêto e- wedel
pozdrawiam Krzysztof
Rafa³ Pr±dzyñski
Sprawd¼ no jaki zabieg zastosowano z datacja po przesuniêciu kalendarza - WTEDY.
Krzysztof z Obornik
Witaj, powtarzam co wyczyta³em, stary kalendarz siê sypa³, zauwa¿ono to szczególnie podczas równonocy (marzec i wrzesieñ), szczególnie przesilenie wiosenne mia³o znaczenie, bo wg niego okre¶lano, w do¶æ zreszt± skomplikowany sposób, datê Wielkiej Nocy, a potem kilku innych ¶wi±t nastêpuj±cych w okre¶lonych terminach. Astronomowie opracowali dla papie¿a Grzegorza poprawki, które wprowadzono w XVI w w kilku krajach (w Polsce te¿), potem stopniowo w innych, Ruscy byli na koñcu, dlatego przesunê³o ich na 13 dni. Astronomowie papiescy starali sie trafiæ w równonoce i trafili, przesilenia zimowe i letnie im siê jako¶ nie zgra³y i tak zosta³o, dlatego ¶w. Jan jest dwa/trzy dni po Kupale a Bo¿e Narodzenie dwa/trzy dni po Godach. Do poprawki okre¶laj±cej w³asciw± datê Grunwaldu = 15 lipca + 8/9 dni wypada³o by odj±æ 1 dzieñ na machinacje astronomów i zaokragliæ do pe³nych dób (zaokr±glone dóby- piêknie brzmi). Otrzymujemy dok³adnie e-wedel.
Krzysztof
Viator
Daty nowego i starego porz±dku

Czyli to, co czytamy u D³ugosza: "Król w dzieñ ¶wiêtego Jana, czternastego lipca,... itd." albo "Król w ¶wiêto Rozes³ania Aposto³ów, piêtnastego lipca... itd." to NIE jest dos³owne t³umaczenie, tylko skorygowane?! Ej¿e, tak siê nie postêpuje z tekstem oryginalnym...

icon_sad.gif
Krzysztof z Obornik
D³ugosz ¿y³ w "starym porz±dku" i datowa³ wg niego, nie przejmuj±c siê. Problem jest dla nas, bo wiemy o korekcie kalendarza, czyli "stara data 15.07" jest równowa¿na "nowej dacie ok. 22 - 23.07". To oznacza, ¿e zjawiska przyrodnicze zwi±zane z ruchem s³oñca lub obserwacje astronomiczne, mimo ze by³y ówcze¶nie zapisane pod dat± 15.07, s± obecnie widoczne o tydzieñ pó¼niej.
Wniosek: Rocznica Bitwy by³a pierwszym w Europie ¶wiêtem pañstwowym, obchodzonym do rozbiorów. ¦wiêto nalezy reaktywowaæ ale jako trwaj±ce tydzieñ od 15.07 do 22.07- wakacje narodowe.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.