Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: tr±bka w ¶redniowieczu
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Muzyka dawna, tañce i pie¶ni
chrisser
Witam serdecznie

Czytaj±c ostatnio opracowanie na temat stra¿y miejskiej w XV wiecznym Krakowie i Poznaniu zauwa¿y³em, ¿e stra¿nicy posiadali zawsze trêbacza, który o pewnych porach dnia gra³ na tr±bce.
Akurat w Krakowie stra¿nik -hejnalista odgrywa³ Bogurodzicê. Czy takowa tr±bka by³a tylko fanfar±, czy te¿ bardziej skomplikowanym tworem.
Gdzie mo¿na nabyæ taki instrument z epoki (XIV- XV wiek)?

Proszê o pomoc

chrisser
Rafa³ Pr±dzyñski
Nie mam pojêcia jak wyglada³a tr±bka w XV wieku ale na fanfarze pojedyñczej nie da siê dobrze zagraæ Bogarodzicy -nawet dajmy na to "msze" i marsze gra siê na kilu instrumentach aby zawrzeæ ca³a gamê.
Viator
Np. tutaj talia kart z 1440 roku, Niemcy/Austria, obecnie znana pod nazw± Hofamterspiel.

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Na tr±bce tego typu nie da siê zagraæ Bogurodzicy. Da siê zagraæ melodie oparte na pentatonice. Dlatego melodie znanych capstrzyków i sygna³ów kawaleryjskich i harcerskich (w stylu "Pobudka wstaæ, koniom wody daæ" czy "Idzie noc") to kompozycje oparte na skali (gamie) piêciostopniowej.
Adek Kronikarz
Ciekawe...
Nie wiem, czy zwróci³e¶ na to uwagê Viatorze, ale obaj maj± ze sob± ma³pki na smyczach smile.gif w sumie widzia³em t± taliê wiele razy, ale dopiero teraz to zauwa¿y³em.
Viator
A zwróci³em, zwróci³em, kiedy przerysowywa³em jednego z tych trêbaczy. Przerysowa³em sobie wiêkszo¶æ tej talii - bardzo dobry sposób ¿eby siê zastanowiæ co jest pokazane i jakie s± zastosowane uproszczenia rysunkowe.
Ta ma³pka u trêbacza to pewnie trochê jak papuga u kataryniarza. Ale mnie zaskoczy³ najbardziej sam fakt, ¿e obaj s± przedstawieni konno.
Adek Kronikarz
Tak jak ju¿ pisa³em w innym temacie, ¼ród³a elbl±skie z XIV-XVw. wspominaj±, i¿ muzycy miejscy wysy³ani z kontyngentem otrzymywali rumaka ze stajni miejskiej, wiêc to akurat nie jest dla mnie zaskoczeniem ¿e panowie s± konno - tym bardziej, ¿e na tych kartach to raczej ¶wita dworska ni¿ miejscy grajkowie smile.gif
Dorzucê rycinê Philippa Möncha z 1492r. na której panowie trêbacze wygl±daj± nawet na uzbrojonych:


i jeszcze takie znalezisko z Wittenbergi:
http://www.lda-lsa.de/landesmuseum_fuer_vo.../2012/november/
Twardostoj
A tutaj chyba nie tr±bka, tylko róg:

http://1.bp.blogspot.com/-X9KvaQlZlB4/UWIe...e_z_drabina.jpg

Pasja z ko¶cio³a ¶w. Jakuba w Toruniu, 148-1490
Rafa³ Pr±dzyñski
Róg. Owszem. Metalowy.

Instrumentem mylnie nazywanym tr±bk±, a w prostej lini od niej pochodz±cym (za¶ tr±bka od fanfary) jest KORNET - czyli tr±bka plus trzy klawisze - pozwala na u¿ycie ca³ego zestawu nutowego. (10 lat grania - dawne dzieje).

Ale mimo wszystko ¶rednio s³uszê instrumentalizacjê "Bogarodzicy" na kornet - i co gorsza - jako¶ mi siê telepa po ³bie ze kornet to gdzie¶ dopiero XVI je¶³i nawet nie XVIII wiek.

Ró¿nice sa jeszcze w typie ustników, pozwalaj±cych na stosowanie zupe³nie innych tzw. "aba¿urów" czyli wyæwiczonych we w³a¶ciwe u³o¿enie ust - co pozwala lub utrudnia uzyskanie odpowiednich zadêæ.
Roar
Je¶li chodzi o instrumenty to natrafi³em na dziwn± tr±bkê znajduj±c± siê obecnie w British Muzeum , ów przedmiot pochodzi z prze³omu XIII i XIV wieku. W sumie mo¿na na jego temat osobn± dyskujê poprowadziæ ale ju¿ zamie¶ci³em tutaj
Grandgousier
co w niej dziwnego? tzw. Billingsgate trumpet to obiekt bardzo typowy, wrêcz wzorcowy, w dodatku dobrze opracowany.

@Rafa³: kornet, o którym mówisz to XIX w.
Rafa³ Pr±dzyñski
Cos mi tak dzwoni³o ¿e to bardzo pó¼no.
Viator
To konkretne znalezisko Billingsgate trumpet jest z oko³o 1300 roku, ale na ikonografii pojawia siê wcze¶niej - za³±czam np. detal fresku znanego jako Conquesta de Mallorca, oko³o 1285-1290.
Grandgousier
Nawet jeszcze wcze¶niej: kolumna Trajana, Zliten – to w prostej linii od rzymskiej tuba, choæ ¶redniowieczna terminologia u¿ywa³a zamiennie nazwy buccina i derywatów (buisine, buysine, bazune – st±d zreszt± [mhd.>pl] bazuna czy puzon/posaune). równolegle rozwija siê do dzi¶ u¿ywana wersja arabska (نفير), przeniesiona pó¼niej na grunt iberyjski, gdzie funkcjonuje pod nazw± añafil (lekko ziberyzowany an-nafīr) – co ciekawe obok trompa (Juan Ruiz: "Trompas e añafiles salen con atambales"). warto dodaæ, ¿e "bardzo europejskie" tr±by w CSM maj± na czarach g³osowych niby-arabskie napisy, a najbli¿sze analogie dla Billingsgate trumpet znale¼æ mo¿na dzi¶ w Afryce i Nepalu.
Viator
Aha, na tej mojej Majorce te¿ trêbacze maj± zawoje na g³owie i wg opisu prawdopodobnie nie dmie w toto armia chrze¶cijañska.
kublika
Dobra, czyli co?
Bo ja te¿ sie nie znam, a lubiê mieæ usystematyzowane -
1. takie "rogowate" w kszta³cie to RÓG. tyle wiem. chyba. ;)
2. takie d³ugie i proste to ?? tr±bka? fanfara?
3. takie zawiniête w pod³u¿n± pêtlê to- ?
Rafa³ Pr±dzyñski
Mnie zaraz tutaj Grandgousier zjedzie ale proste id³ugasne to fanfara chyba a pozwijane i krótkie to tr±bka - jednakowo¿ pozwijane pod³u¿nie nie koli¶cie.
chrisser
Ja rozumiem, ¿e jak wygl±da róg ka¿dy wie. D³uga prosta rurka zakoñczona z jednej strony tub±, a z drugiej ustnikiem to fanfara, a krótsza pozwijana rurka nie koli¶cie, ale eliptycznie zakoñczona tub± z jednej strony a ustnikiem z drugiej to tr±bka.

Pytanie, gdzie mo¿na zakupic tr±bkê lub fanfarê zgodn± histroycznie z prze³omem XIV i XV wieku?

Znalaz³em co¶ takiego na aukcjach, ale ..........

http://allegro.pl/trabka-sygnalowka-hejnal...3653413444.html .

1) http://allegro.pl/sygnalowka-trabka-sygnal...3631222348.html
2) http://allegro.pl/sygnalowka-mysliwska-tra...3647460057.html
3) http://allegro.pl/ladna-miedziano-mosiezna...3659246582.html
Rafa³ Pr±dzyñski
Takie pytanie ju¿ by³o ze dwa- trzylata temu i podawa³em linka do stonki.
chrisser
CYTAT(Rafa³ Pr±dzyñski @ 12:02 28.10.2013) *
Takie pytanie ju¿ by³o ze dwa- trzylata temu i podawa³em linka do stonki.


zapewne to tu http://www.freha.pl/index.php?showtopic=24407&hl=tr±bka

znalaz³em te¿ na allegro co¶ takiego, ale nie wiem czy siê nadaje.
http://allegro.pl/trabka-sygnalowka-starto...3658475815.html

http://allegro.pl/trabka-sygnalowa-fanfara-i3660810246.html
Rafa³ Pr±dzyñski
to krótkie to klasyczna nowoczesna lakierowana, malowana, sztancowana sygna³ówka - trudno orzec o jako¶ci ale cen aatrakcyjna a zastosowanie dla Ciebie ¿adne.

To drugie - d³ugie - to wyglada bardziej obiecujaco - starsza robota - jedynie ustniki z jakiegos nie rdzewnego nowoczesnego. Upewnij siê co do rozmiarów. Mi siê podobaj±.
chrisser
CYTAT(Rafa³ Pr±dzyñski @ 16:08 28.10.2013) *
to krótkie to klasyczna nowoczesna lakierowana, malowana, sztancowana sygna³ówka - trudno orzec o jako¶ci ale cen aatrakcyjna a zastosowanie dla Ciebie ¿adne.

To drugie - d³ugie - to wyglada bardziej obiecujaco - starsza robota - jedynie ustniki z jakiegos nie rdzewnego nowoczesnego. Upewnij siê co do rozmiarów. Mi siê podobaj±.


Bezpieczniejsza na prze³om XIV i XV wieku bêdzie chyba zamiast tr±bki fanfara. Wzór nie zmieni³ siê zbytnio przez wieki i chyba lepiej kupiæ graj±c± "wspó³czesn±", ni¿ zlecaæ wykonanie metaloplastykowi, co nie daje gwarancji grywalno¶ci.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.