Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Grubo¶ci blach w os³onach cia³a
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie > Uzbrojenie - porady techniczne
Skutilla
Chia³bym poznaæ wg. was jak grube powinny byæ dane elementy zbroii. Prosi³bym o wchodzenie w szegó³y.
CHodzi mi tu dok³adnie o to np. jak gruby jest wasz wikingowski przy nosalu albo na szczycie.

Wiem i¿ standartem jest 2 mm na g³owie i ramionach a reszte to 1,5mm lub 1,75 mm. Ale sam wiem i¿ to jest czasem za ma³o bo to jest moja ³owa i trza j± chroniæ. S³ysza³em o szyszakach wiekopolskich na Bolkowie które wytrzymywa³y 4 mocne solinde strza³y nadziakiem, jak sie okaza³o w najcieñszym miejscu mia³y 3,5 mm a w najgrubszym 10 mm bigsmile2.gif

Aha drugie putanie czy w polsce obowi±zuj± jakie¶ standarty typu ze he³m cien¶zy ni¿ ee 2mm nie mo¿e braæ udzia³u w bitwie= nie w³azisz na bitwê.
Jest co¶ takiego ?

Zatem panowie i panie prosze o info.
Bartko z £om¿yñca
Hym, hym, raz o tym rozmawiali¶my ju¿, ale widzê, ¿e siê nowe spostrze¿enia szykuj± smile.gif

Odpowiem tylko na drugie pytanie. Jeszcze nie spotka³em siê z jakimikolwiek ograniczeniami co do grubo¶ci opancerzenia na turniejach.
Prawdopodobnie organizatorzy licz± na zdrowy rozs±dek uczestników i na to, ¿e nikt w jednomilimetrowych blaszkach nie wejdzie :P


Przyznam, ¿e jako¶ nie obi³o mi siê o uszy by grube naramienniki(chocia¿ znam ludzi nosz±cych tam grubsze blachy ni¿ na reszcie cia³a) by³y standardem, raczej kirysy robi siê grubsze, bo tam jest wiêksza powierchnia i ³atwiej jest to wygi±æ.
Wiem, ¿e nie wszed³em w szczegó³y(a wrêcz przeciwnie), ale ¦wiêta s± i jako¶ nie chce mi siê na razie g³ówkowaæ :P

Mo¿e po.
Jakub z Bielska
Jako¶ mi siê nie widzi taki he³m jak wy¿ej wymieniony szyszak (chyba, ¿e u¿ytkownik chodzi³ g³ow± do do³u :D) smile.gif)

Kirysy owszem podejrzewam, ¿e 2,0 mm przynajmniej
He³my - 2mm - 2,5 mm
Jakie¶ p³yty na rêce/nogi - ja bym sobie ¿yczy³ tak jak he³m 2mm- 2,5mm smile.gif
Rêkawice - 1,5mm (ja mam 1,5 smile.gif)) - 2mm

No w sumie, to nie rêcze czy dobrze mówie ale taki jest optymalny sprzêt wg. mnie (tzn. ¿eby¶ nie musia³ mieæ ³opaty za pasem (aby siê odkopaæ jak za d³ugo postoisz w jednym miejscu w sprzêcie :DDD))
Jan Gradoñ
Witam!

CYTAT
Kirysy owszem podejrzewam, ¿e 3,5mm przynajmniej


Nie przesadzasz? Chyba, ¿e chodzi Ci o kirysy sk³adaj±ce siê z kilku blach, gdzie w napier¶niku g±ska zachodzi na górn± czê¶æ, a naplecznik sk³ada siê z wiêkszej ilo¶ci czê¶ci. W takim przypadku grubo¶æ kirysu mo¿e osi±gn±æ 3,5mm. Oczywi¶cie w kirysie mog± byæ strefy gdzie blacha jest grubsza (na przyk³ad w "o¶ci" biegn±cej przez ¶rodek napier¶nika), ale moim zdaniem maksymalna grubo¶æ blachy na kirys to 2mm.

Co do reszty, to uwa¿am , ¿e w miejscach najbardziej wra¿liwych/nara¿onych na trafienia (kolana, ³okcie, ramiona, g³owa), blacha powinna mieæ 2mm, a na pozosta³e miejsca wystarczy pó³torówka.

CYTAT
Jeszcze nie spotka³em siê z jakimikolwiek ograniczeniami co do grubo¶ci opancerzenia na turniejach.
Prawdopodobnie organizatorzy licz± na zdrowy rozs±dek uczestników i na to, ¿e nikt w jednomilimetrowych blaszkach nie wejdzie :P


W zasadach Intermedievalu (o którym pisa³em w temacie o ciêciach w nogi), istniej± standardy grubo¶ci uzbrojenia do poszczególnych konkurencji bojowych. Po szczegó³y zapraszam na stronê: http://intermedieval.org (w czê¶ci Activities - Combat Guidelines)

Pozdrawiam serdecznie,
Jasiek swinka.gif

P.S. Weso³ych ¦wi±t i wszelkiego dobra w Nowym Roku smile.gif
Jakub z Bielska
Jan Gradoñ napisa³ :Nie przesadzasz? Chyba, ¿e chodzi Ci o kirysy sk³adaj±ce siê z kilku blach, gdzie w napier¶niku g±ska zachodzi na górn± czê¶æ, a naplecznik sk³ada siê z wiêkszej ilo¶ci czê¶ci. W takim przypadku grubo¶æ kirysu mo¿e osi±gn±æ 3,5mm. Oczywi¶cie w kirysie mog± byæ strefy gdzie blacha jest grubsza (na przyk³ad w "o¶ci" biegn±cej przez ¶rodek napier¶nika), ale moim zdaniem maksymalna grubo¶æ blachy na kirys to 2mm

Chodzi³o mi o taki kirys jaki jest w za³±czniku do tego postu smile.gif
Zreszt± ja sie nie znam :P
Ale np. Mardinus [www.mardinus.c2000.pl robi kirysy z blach 1,5 dunno.gif Jednak ja wychodze z zasady, ¿e lepiej ponosiæ ciê¿szy sprzêt ni¿ usuwaæ go chirurgicznie z wnêtrza cia³a devil.gif
Wotawa
Pozwolê sobie zwróciæ uwagê na kwestie jako¶ci stali. Im lepsza jakosæ tym wiêksza szansa na zmniejszenie grubo¶ci blachy.
Dodatkowe wzmocnienia uzyskuje sie te¿ przez wprowadzenie o¶ci - tak jak juz tu wspominano.

My zwykle korzystamy z najtañszych blach. Przyda³o by sie porównaæ kiedy¶ materia³ ¶redniowieczny na zbroje i wspó³czesny. oczywi¶cie nie spodziewam sie wielkiego EUREKA. Po prosu mo¿e byæ ciekawie.

Mam styczno¶æ z podobnym schematem o którym pisze Jasiek.
Rêkawice, nakolanki, na³okcice - 2mm (minimum). Reszta - ró¿nie.
Kirys 3,5mm to chyba by by³o samobójstwo :-). Zawa³ serca - murowany.
Skutilla
Fajno dziêki panom za przemy¶lenia i informacje.
Piotr Niemir Kotowicz
Jednego nie zrozumia³em . Co ma he³m wikiñski (nie: wikingowski) do naramienników. Takowych Wikingowie nie u¿ywali...
Niemir
BRZiemiSanockiej
Perun jest mnog
Jan Gradoñ
Witam!

Pytanie Skutilli dotyczy³o ogólnie grubo¶ci blach, a he³m wikiñski mia³ byæ jedynie przyk³adem, st±d mowa tu o naramiennikach, kirysash, etc.. Nikt tu nie twierdzi³ (chyba bigsmile2.gif ), ¿e Wikingowie nosili naramienniki.......

Pozdrawiam serdecznie,

Jasiek swinka.gif
Skutilla
Dok³adnie tak Janie.

Tobie za¶ Piotrze radzê przeczytaæ jeszcze raz mój post.
Marcus Aurelius Carnifex
Tia mam ju¿ trzeci komplet zbroi i mam ju¿ swoje zdanie na temat grubo¶ci blach.
Proponowa³bym:
Naramienniki i ochrony nóg 1,5 mm;
Rêkawice do tarczy i broni jednorêcznej piêciopalczaste 1,5 mm, natomiast do broni dwurêcznej "bokserki" 2,0 mm (czasami zdarza siê zablokowaæ przy tego typie broni rêkawic±);
He³m 3,0 mm (jednak to jest g³owa i wcale nie przesadzam, sam taki u¿ywam i jestem z niego naprawdê zadowolony);
Kirys nazwê go "zak³adkowym" np. typ w³oski XV wiek 2,0 mm blachy - wiadomo, ¿e przy tego typie kirysu blacha nachodzi na blachê i w grubszych miejscach mo¿e doj¶æ do 8,0 mm. Kirys nazwê go "niezak³adkowym" od 3,0 mm. Swoj± drog± kto¶ móg³by napisaæ jak mo¿na nazywaæ tego typu kirysy, gdy¿ nazwy w cudzys³owiu wyssa³em z palca - nie znam ich w³a¶ciwej nazwy icon_redface.gif .
Naramienniki 2,0 mm.

Sprawdzone bic.gif i dzia³a blinkie.gif , polecam yes.gif .
Feniks
CYTAT(wotawa)
Kirys 3,5mm to chyba by by³o samobójstwo :-). Zawa³ serca - murowany.


Chyba ze jezdzisz konno. W sumie przede wszystkim po to byly kirysy, nie? Na zwykly miecz wystarcza platy...

Plus w roznych miejscach grubosc byla rozna... podobnie z helmami...
bogomir
Ile mm powinien mieæ he³m i zbroj by poczuæ siê nabitwie bezpiecznie?
Czy zale¿y to od otwarzanej epoki?
Bartko z £om¿yñca
CYTAT(bogomir)
Ile mm powinien mieæ he³m i zbroj by poczuæ siê nabitwie bezpiecznie?
Czy zale¿y to od otwarzanej epoki?


Te¿. A oprócz tego czasami zale¿y od typu he³mu. Od tego jak zbroja ma wykoñczone krawêdzie. Chocia¿ he³mik standardowo 2mm. Niektórzy wola grubsze...


Ale taki temat ju¿ tu by³. Na drugiej zak³adce w tym dziale.
Nazywa siê "grubo¶æ blach".
Skutilla
Hehe.

Takze takie o to rozmowy prowadzi³em z Bartkiem na http://forum.gildia.com/index.php?showtopic=254&start=0
Gôrry
Nie mogê siê z tob± w pe³ni zgodziæ. Prawda, g³ównie walczono konno, jednak trzeba pamiêtaæ, ¿e niektóre bitwy toczono pieszo (np. podczas wojny dwuch ró¿). Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e walczono broni± ostr±, a sztychy (zakazane bo s± zbyt niebezpieczne) stanowi³y po³owê szermierki, a w drugiej po³owie XV wieku uznawano broñ jednorêczn± za nie wystarczaj±c±. Krótko mówi±c oni walczyli aby zabiæ. W dodatku zadaniem rycerza by³o walczyæ. Ca³a gospodarka systemu feudalnego by³a nastawiona na to aby taki rycerz móg³ w ka¿dej chwili stan±æ na wezwanie swego seniora. Tak wiêc od najm³odszych lat byli przyzwyczajani do ciê¿aru pancerza. Poza tym o ile siê nie mylê to te blachy by³y kute, wiêc, jak ju¿ wspomnia³e¶, mia³y ró¿n± grubo¶æ w ró¿nych miejscach. Tak wiêc na o¶ci kirys ¿eczywi¶cie móg³ mieæ jakie¶ 3 mm, a na bokach mniej ni¿ 2.
Wzi±wszy pod uwagê te czynniki mo¿na chyba stwierdziæ, ¿e 3mm to wcale nie za du¿o, ale wystarczy, ¿e bêdzie troche mniej.
Bartko z £om¿yñca
Gorry, asz racjê co do ró¿nych grubo¶ci w ró¿nych miejscach kirysu, ale w Wojnie Dwóæh Ró¿ to system feudalny by³ ju¿ na skraju funkcjonowania. Decyduj±c± rolê w bitwie przejmowa³y karne odzia³y piechoty, wspomagane ostrza³em ³uczników, kuszników, raz na jaki¶ czas artlerii(chocia¿ jej skuteczno¶æ w polu by³a mierna).

Spytasz co to ma do grubo¶ci kirysów?
Ano ma to, ¿e kirysy(a czê¶ciej same napier¶niki) do walki pieszej by³y z racji przeznaczenia nieco innych parametrów. W tym trzeba by³o zale¿nie od potrzeby wykonywaæ multum czynno¶ci stoj±c na w³asnych nogach.

A konni mogli zaszaleæ icon_wink.gif
i robili to. Wiadomo, ¿e o¶æ by³a najgrubsza, ale uderzenie w bok kirysu to tak¿e nic nietypowego. Je¼d¼ca jest naj³atwiej zrzuciæ z konia w³a¶nie atakuj±c od boku.


Nie sprawdza³em nigdy jak± czê¶æ szermierki stanowi³y sztychy cool.gif
Ale mam spor± w±tpliwo¶æ, co do popularno¶ci owej szermierki na polu bitwy pó¼nego XV wieku(bo otym mówimy?) gdzie królowa³y bronie drzewcowe i walka w formacji.

A broñ jednorêczna zawsze by³a w cenie!
Sztylety, m³otki, tasaki, czy chocia¿by krótkie miecze szwajcarskie, to wszystko obok sprzêtu wiêkszego kalibru by³o u¿ywane!
Camil
Mam problem z doborem grubosci blach przy wykonaniu pancerza...
opócz tego przyda³a by mi siê rada dotycz±ca narzêdzi jakimi mam j± wykonaæ... chwilowo najwiêkszy problem stanowi ciêcie no¿yce do blachy niebardzo chc± "z³apaæ" balchê 1,7 mm. z której chcê wykonaæ os³onê kolan.
By³bym wdziêczny za radê na Armour Archiwe maj± wykroje ale z poradami to raczej ciê¿ko... angsad.gif
Skutilla
CYTAT
By³bym wdziêczny za radê na Armour Archiwe maj± wykroje ale z poradami to raczej ciê¿ko...


Ej no bez takich. Zapytaj sie a zdziwisz sie ile ¿yczliwych osób ci tam odpowie. Moje posty i pytania ani razu nie pozosta³y bez odp.

A co do ciêcia blach. No co¿ narzêdzia trza miec i tego sie nie przeskoczy.
Najlepsza jest gilotyna, jak jej nie masz to odbiedy mozna ci±æ blachê zestawem przecinak+m³otek .W ten sposób smiga³em z 2,5mm blach± bez ¿adnych problemów.

Ja tam nic nie sugerujê ale nawet najwiêksze hurtownie stali maj± blache w grubosciach co 0.5mm co sugeruje iz bawisz sie wysokot³oczn±, któr± ci na dziêñ-dobry odradzam.
Camil
gdyby nie problem z pisaniem po angielsku by³oby cool happy.gif potrafie czytaæ i mówiæ ale z pisaniem to gorzej... móg³by¶ mi podaæ orientacyjne ceny za m2? a co do blachy któr± posiadam to niemam pojêcia co to wiem tylko ¿e cholernie odporne na obróbkê poprostu to by³ najwiêkszy kawa³ jaki znalaz³em w piwnicy smile.gif
Skutilla
CYTAT
gdyby nie problem z pisaniem po angielsku by³oby cool  potrafie czytaæ i mówiæ ale z pisaniem to gorzej


Tia jak my wszyscy szczerba.gif bigsmile2.gif szczerba.gif

CYTAT
móg³by¶ mi podaæ orientacyjne ceny za m2?

Co¿ wazna jest grubosc akrusza ale kilo stali jest po 2.30 z³. Przez co arkusz 1mX2m 2mm bolachy kosztuje +-85z³.

Moze na sprêzynow± stal trafi³es nie wiem.
Pocisk
ja robilem pare rzeczy z 1,5 mm i to w moich skladach metalowych wynislo mnie (arkusz 2mX1m) 50 zeta...fakt ze mi rozszabrowali w warsztacie ale to inna bajka... icon_cry.gif
pozdraiwam
pocisk
Gloria z Krakowa
W KR najczê¶ciej klepie siê p³yty z blachy 1,2 albo pó³torówki & ozdobniki z jedynki, a nakolannice i na³okcice z pó³torówki. icon_cool.gif
Skutilla
CYTAT
W KR najczê¶ciej klepie siê p³yty z blachy 1,2 albo pó³torówki & ozdobniki z jedynki, a nakolannice i na³okcice z pó³torówki


I przez to nie mogê spaæ po nocach. szczerba.gif Ostatnio zrobi³em normana z nosalem z 2mm stali i przerazi³em sie jak ³atwo sie stal o tej grubosci formuje. Teraz bym my¶la³ o he³mnie z 2.5mm a nawet 3mm ale ludzie na mnie dziwnei patrz±.
Ludzie serio 2mm to czasem za ma³o co dopiero 1,5mm czy broñ bo¿e stal wysokot³oczna. !!
Marcin Pyszno
To ja pozwolê sobie dopisaæ jak to jest u nas w Konfraternii.

Czê¶æ zbroii jest robiona tak na prawdê tylko i wy³±cznie do walk pokazowych, gdzie liczy siê mobilno¶æ i wygl±d a nie ochrona -
st±d te¿ pojawianie siê blachy 1.2mm.

Blaszki robione z my¶l± o walce na trafienia nie schodz±
poni¿ej 1.5mm, oczywi¶cie p³ytkot³oczna.

P³ytkot³oczna 1.5mm na wiêkszo¶æ elementów naprawdê wystarcza,
na kolana i ³okcie mo¿e byæ 2mm. Z do¶wiadczenia wiem, ¿e blacha
blasze nie równa. Wyklepany na zimno i zarantowany nakolannik
z p³ytkot³ocznej 1.5mm jest prawie nie do ruszenia. Prawie - trzeba po³o¿yæ go na pniaku i bic.gif konkretnym m³otkiem, to siê powoli odkszta³ci.

Co innego element zbroi wygiêty na kolanie, a co innego
wyklepany - kucie na zimno utwardza i tyle. Kucie, nie giêcie.

Powracaj±c do pytania o narzêdzia - zwyk³e elektryczne no¿yce do blachy
(np. Celma) nie powinny mieæ problemów z ciêciem blachy 2mm.
Jak nie chc± 'z³apaæ' to znaczy, ¿e prawdopodobnie albo nó¿
(to co lata góra dó³) albo stopka s± ¼le dokrêcone.
Pokombinuj, ¿yczê powodzenia. yes.gif
Skutilla
A najlepszym miedievalnym narzêdziem do ciêcia blach nawet o grubosci 10mm jest gumówka czyli szlifierka k±towa. Kup sobie tarczê 1mm grubosci i bêdziesz ¶migaæ jak m³ody bóg.
Piotr Paruch
CYTAT(Skutilla)
A najlepszym miedievalnym narzêdziem do ciêcia blach nawet o grubosci 10mm jest gumówka czyli szlifierka k±towa. Kup sobie tarczê 1mm grubosci i bêdziesz ¶migaæ jak m³ody bóg.


Tyle ¿e problemy siê pojawiaj± na zakrêtach...
No¿yce maj± t± przewagê, ¿e od razu masz g³adk±, równ± krawêd¼ która nie wymaga opi³owywania i ¿e nie musisz co chwila zak³adaæ nowej tarczy do ciêcia, której przecie¿ za darmo nie daj±...
Camil
dziêki za rady wypróbuje wszystkie w miarê mo¿liwo¶ci smile.gif wyczarowa³em jeszcze arkusz 1,2 mm ale podrêcznik do p³atnersrwa z którego korzystam raczej odradza wykonywanie czegokolwiek z tej blaszki :P na nakolannice mam arkusz 1,7 , zestaw m³otków ró¿nej wagi, elementy kowad³okszta³tne (szyna kolejowa bo kowad³a niestety nieposiadam a szkoda) tylko w³a¶nie to cholerne ciêcie... na pocz±tek wypróbuje hyba kontówkê w sumie narazie najbardziej interesuje mnie ciêcie, formowaæ bêdê dopiero gdy bêdê mieæ kompletn± przeszywan±, równie¿ na nogi smile.gif
Wotawa
Scalone z kilku tematów.
Szymon de Conti Sarré
Ave!

No i jest jeszcze wycinarka, tylko trzeba do niej kupiæ brzeszczoty do twardej stali. Wytrzymuj± pociêcie 2m kw. blachy 2 milimetrowej na przeró¿ne elementy - przy za³o¿eniu, ¿e siê nie bêdzie wykonywa³o g³upich ruchów koñcz±cych siê z³amaniem takowego. Ca³kiem ³adne i precyzyjne wycinanki mo¿na robiæ, ale szlifowanie i wyg³adzanie krawêdzi jest po tym konieczne.

Pzdrawiam!
Szymon de Conti Sarré
JuanMiguel
Witam!
Chcia³em siê poradziæ w pewnej sprawie: czy s±dzicie ¿e blacha 2mm kuta na zimno na ³ebce z prze³omu XIV/XV wieku jest wystarczaj±ca?
Sam mam he³m od Hefajsta z blachy 2,5mm, i powiem szczerze, lata mi to ko³o ogona, czy jest kuty na zimo, czy na gor±co, bo wiem, ¿e wykona³ go dobry p³atnerz, a ja po walkach w nim nadal ¿yjê ;)
Zastanawiam siê nad he³mem typowym dla ³ucznika, ale mo¿e kiedy za³o¿y³bym nañ zas³onê i uda³ siê w prawdziwy bój.
Co o tym my¶licie?
Wojtek zwany Rudym
2 mm bêdzie w pe³ni wystarczaj±ce.
Na ³ucznika wystarczy spokojnie 1,5, ale na ciê¿kozbrojnego to lepsze 2mm.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.