W tej ksi±¿ce na wykresie zmien zachodz±cych w budowie he³mu znalaz³am rzecz intryguj±c±. Mianowicie he³m podpisany "Carvelliere , he³m wielki segmentowy z zas³on± , XIII-XIV". Do tego ma³y rysuneczek na owym wykresie, zas³ona prostok±tna, wklês³a, os³aniaj±ca ca³± twarz na dwóch zawiasach. Ma³o tego, he³m wygl±da o tyle podobny w budowie do he³mu wielkiego, bo "le¿y" na ramionach. Co wy o tym s±dzicie? Interesuje siê wiekiem XIII i szukam he³mu z za³on± (je¶li takowy istnia³).
W tek¶cie znalaz³am jeszcze jedn± ciekaw± rzecz: "Poniewa¿ obydwa rodzaje he³mów (typu m³odszego i starszego) przypomina³y wiadro i oddychanie w nich by³o uci±¿liwe, przeto ró¿ni wynalazcy kowale - o, przepraszam - p³atnerze, zaczêli dorabiaæ otwierane zas³ony umo¿liwiaj±ce ich u¿ytkownikom swobodne oddychanie, patrzenie i porozumiewanie siê. I tak powsta³y he³my garnczkowe z zas³onami, chêtnie stosowane przez rycerstwo - jako wygodniejsze, szczególnie w XIII w."
Wobec tego w XIII wieku istnia³y he³my z zas³onami?
Nie wiem czy to nie s± po prostu pewne teorie stawiane przez autora, oraz opis sytuacji w której mog³o doj¶c do zrealizowania takiej teorii.
Widuje siê na przedstawieniach he³my które wygl±daj± jakby mia³y tak± zas³onê, ale nie zosta³y takie znalezione, nie ma te¿ ich na drogich, dok³adnie wykonanych nagrobkach.
Jest kilka egzemplarzy he³mów - XIX wiecznych podróbek.
To tak jak z UFO: je¶li co¶ widaæ tylko na dosyæ niewyra¼nych przedstawieniach, to lepiej jest nie uwa¿aæ tego za pewnik. A UFO i takie he³my widaæ tylko na takich niewyra¼nych przedstawieniach.
Nie wyklucza siê istnienia takich he³mów, ale nie ma sie co znimi wyrywaæ.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.