Witam jestem tu nowy i totalnie zieliny
Chcia³bym uszyæ sobie strój Kowala z XIV XV lub XVI wieku szuka³em wszedzie i nie moge znale¶æ ¿adnych zdjeæ moze kto¶ ma jakies foty by³ bym wdziêczny
Przede wszystkim znakomitym ¼ród³em je¶li chodzi o wygl±d rzemie¶lników i ich warsztatu z tego okresu s± tzw. Nürnberger Hausbücher. Kilka przyk³adów, chronologicznie:
kowal Ulrich (zm. 1423r.)p³atnerz Bernhard (zm. 1423r.)kowal Hans (zm. 1426r.)kowal nie znany z imienia (zm. 1432r.)kowal Nikolaus Schweizer (zm. 1504r.)kowal Hans Schmid (zm. 1504r.)p³atnerz Jorg Hofmann (zm. 1528r.)p³atnerz Conz Falck (zm. 1533r.)p³atnerz Ulrich Lochner (zm. 1535r.)kowal Christoph Steuerer (zm. 1554r.)Generalnie, by³o wiele zawodów zwi±zanych z kowalstwem, zrzeszonych w odrêbnych cechach: wytwórcy gwo¼dzi, wytwórcy patelni, p³atnerze, rusznikarze, kowale ostróg, miecznicy, no¿ownicy, sprz±czkarze, kotwicznicy itd. Tu masz spis zawodów (po angielsku) z linkami do ikonografii:
http://www.nuernberger-hausbuecher.de/inde...o=page&mo=8
Ju¿ samo Twoje pytanie o "zdjêcia" brzmi trochê dziwnie, nazywamy to raczej ikonografi± choæ oczywi¶cie rze¼by czy freski mamy w sieci dostêpne w³a¶nie na zdjêciach. Bo chyba nie chodzi Ci o zdjêcia innych rekonstruktorów - te nie stanowi± ¼ród³a dla rekonstrukcji.
Przepraszam, ale na pocz±tek odes³a³bym Ciê przede wszystkim do tematów Frehy dotycz±cych stroju w ogóle. Zacznijmy od tego ¿e forma fartucha czy rodzaj ciucha pod spód noszony przez kowala przy robocie te¿ zale¿y od epoki, a to siê bardzo zmienia³o z up³ywem czasu. Poza tym nie bêdziesz na imprezie 100% czasu sta³ przy palenisku - wiêc musisz mieæ te¿ co¶ w co siê przebierzesz do posi³ku czy snu. A wiêc najpierw zobacz jak wygl±da³ strój ogólnie.
Poza tym podany przez Ciebie okres obejmuje co najmniej dwie znacz±ce rewolucje strojowe - zaraz po po³owie XIV wieku i bardziej p³ynn± na granicy ¶redniowiecze-renesans, z grubsza od drugiej po³owy XV do pocz±tku XVI wieku. Musisz wiêc po zapoznaniu siê z materia³ami zdecydowaæ siê na wê¿sze datowanie.
Musisz mieæ bieliznê (koszula, gacie), nogawice (lub pó¼niej spodnie), jaki¶ strój wierzchni a na nim pas z sakw±, fartuch roboczy, buty, a na wypadek nag³ego oberwania chmury co¶ na g³owê i p³aszcz, a poza tym minimum naczyñ sto³owych (szklanka lub kubek, miska lub talerz, ³y¿ka, no¿yk) - a ich forma jest ró¿na w ró¿nym czasie.