Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Zbroja japoñska- szczegó³owy opis konstrukcji
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
_RK_
Wierzê ¿e znajd± siê na forum osoby z "wschodnim odbiciem". Co prawda opis konstrukcji strony nie jest w 100 % ortodoksyjny, ale i tak jest to najlepsze co uda³o mi siê do tej pory na ten temat znale¼æ

Jak wykonaæ japoñsk± zbrojê:
http://www.sengokudaimyo.com/katchu/0.Katchu.html

wykroje:
http://www.fsinet.or.jp/~usa/indexus.html

producent kumihimo:
http://www.rosalieneilson.com/history.htm

chyba najlepszy producent mieczy (z akceptowalnymi cenami- oczywi¶cie s± i lepsi i tañsi ale nigdy równocze¶nie). Niestety, zdarzaj± im siê mroki ale szczê¶ciem w sekcji orientalnej jest ich niewiele:

http://www.imperialweapons.com/oriental/swords.html
Ptack
nied³ugo do kraju wróci Gollum, uderz do niego, on w³a¶nie na premierê Ostatniego Samuraja ¶ci±gn±³ cz³owieka z trzema takimi zbrojami, Gollum ma do niego kontakt.

pozdr
Wotawa
Zbroje robioe by³y w konkretnych stylach jako ca³e kompozycje i z tego co pamiêtam by³a ca³a masa ró¿nych stylów i podstylów w ró¿nych okresach. Wiêc np. kabuto nigdy nie by³ po prostu kabuto, tylko Co¶tam Co¶tam kabuto. Wiêc poszczególne czêsci musz± byæ ze sob± pieczo³owicie komponowane.
Ptack
kabuto to jest toto naci±gane na dyñkê?
Wotawa
Ta, z takimi dwoma merdaj±cymi po bokach, a potem te merdaj±ce zrobily siê takie tycie tycie. Wcze¶niej sobie ten kaszkiet sk³adali z ca³ej masy segmencików mikro, potem ju¿ nie.
_RK_
W zestawieniu z nieodmiennie fachowymi wypowiedziami na temat broni europejskiej trudno siê nie u¶miechn±æ s³ysz±c Wotawê mówi±cego o "takich dwu merdaj±cych po bokach" . Wyrazy szacunku za umiejêtno¶æ nie wchodzenia na piedesta³ wszechwiedzy- nieczêsto siê zdarza.

Fakt, zbroje "komponowano"- do¶æ podobnie jak w Europie- ale bardzo czêsto - zw³aszcza w okresie Edo, kiedy warto¶æ u¿ytkowa mia³a du¿o mniejsze znaczenie- zdarza³y siê kompozycje bêd±ce mieszankami ró¿nych stylów (wliczaj±c stosowanie portugalskich napier¶ników). Czsem takie kompozycje równie¿ uwa¿ano za odmienny styl...

Co do historii kabuto... mogliby¶my strasznie d³ugo na ten temat... o ile mój kulawy przek³ad jest poprawny ( nie da³bym sobie za to obci±æ rêki) to kabuto oznacza po prostu he³m- w takim przypadku trudno siê dziwiæ ¿e nie poprzestawano na takim okre¶leniu.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.