Witam!
Czy kto¶ ma jakie¶ informacje na temat historii wspania³ego instrumentu o nazwie okaryna? Chodzi mi o to gdzie zosta³a wymy¶lona, od kiedy do kiedy u¿ywana i gdzie by³a u¿ywana??
Wszzelkie informacje mile widziane...
"....Okaryna zbudowana zosta³a we W³oszech w XIX w. i zdoby³a znaczn± popularno¶æ w muzykowaniu amatorskim na terenie Europy ¦rodkowej....... Pojawia siê w partyturach XXwieku..."
Ma³a Encyklopedia Muzyki Warszawa PWN 1981
Zgadzam siê z przedmówc±...okaryna zosta³a wymy¶lona w 1880 roku przez Giuseppe Donati'ego.
Ha, ha, ale numer!! Jasiek, a czy Ty te¿ siê zgadzasz ze S³owiank± ;) ?? Donati siê chyba w grobie przewraca
Witam
Huh... to czemu jeden z utworów grupy Stary Olsa nazywa siê "Ocarina (
archaic Belarus" i jest grana na okarynie???
Czy przypadkiem b±d¼ nie przypadkiem okaryna nie jest z deczka wcze¶niejszym instrumentem? Jak cu¶ znajdê to dam znaæ... uh, ju¿ znalaz³em... na stronie Olsy czytamy: A fictile instrument of the flute kind. It is believed to be only created in the 19th century, but its prototypes, i.e. fictile pennywhistles, were known in Belarus in the early Middle Ages. This instrument has a peculiar breathed timbre... có¿... po¿egnajmy siê z okaryn± na turniejach
Co do okaryny, to jej "nowoczesno¶æ" jest podobnym przek³amaniem, jak mit ¿e bodhran wymy¶lono w XX wieku. Giorgio Donati nada³ jej nazwê dzisiaj u¿ywan±, jako ¿e "ocarina" to w³oskie s³owo oznaczaj±ce ma³ego ptaka (chyba ma³± gê¶, nie znam w³oskiego, wiêc wolê siê nie wypowiadaæ definitywnie - ale tak± wersjê miêdzy innymi s³ysza³em).
W rzeczywisto¶ci instrument ten jest bardzo stary, niektóre egzemplarze znalezione maj± nawet 2000 lat, jak nie wiêcej. Kwestia sporna to region, w którym móg³ byæ u¿ywany - znali go Chiñczycy, by³ powszechny w¶ród cywilizacji prekolumbijskich. PODOBNO by³ znany w Europie, ale nie spotka³em ikonografii ani znalezisk, wiêc nie wiem czy aby na pewno.
Najpopularniejszy sta³ siê w Europie w XIX wieku. Donati opracowa³ klasyczny, 10-otworkowy kszta³t, tzw. "S³odki Ziemniak". Pó¼niej, w latach 60 XX wieku pojawi³a siê innowacja Johna Taylora, okaryna o 5 otworkach, maj±ca mniejsz± skalê, ni¿ okaryna Donati'ego. Pod koniec XX wieku Japoñczyk Aketa wymodzi³ "s³odkiego ziemniaka" o 12 otworkach, pozwalaj±cego na trzy dodatkowe d¼wiêki w stosunku do w³oskiego odpowiednika o pe³nej oktawie i dwu nutach wy¿szej.
Co do historyczno¶ci - je¿eli komu¶ zale¿y na brzmieniu, bardziej ni¿ na zgodno¶ci z dawnymi przedstawieniami ikonograficznymi, to powinien zainwestowaæ, d¼wiêk okaryny jest niepowtarzalny. Z drugiej strony pury¶ci mog± na takie wynalazki sarkaæ.
Je¿eli jednak odrzuci siê na tyle wierno¶æ epoce, by zainwestowaæ, to zachêcam, warto.
Nie nale¿y patrzeæ na to, by mieæ jak najstarszy typ, gdy¿ znaleziska s± najró¿niejszych kszta³tów i w przeró¿nej skali.
Polecam okaryny z www.songbirdocarina.com - tzw. "Pendant Ocarinas" to nic innego jak model Johna Taylora. Brzmienia maj± ró¿ne, mo¿na kupiæ zarówno sopranow±, jak i tenorow± b±d¼ basow± (zale¿y co komu odpowiada). Oczywi¶cie s± ceramiczne.
W miejscowo¶ci chashki w Macedonii "wykopano" okarynê datowan± na pi±te tysi±clecie przed Chrystusem, s³owem jest to wynalazek rodem z neolitu. Neolityczna okaryna jest niewielka oko³o 6-7cm ¶rednicy.
Skoro jest jedna to musia³o byæ tego wiêcej, tylko trzeba poszukaæ. :D
Co innego "okaryna", co innego "flet naczyniowy".
S±dzê, ¿e do wykopków bardziej pasuje to drugie okre¶lenie.
Mam pytanie takie jak w temacie. Chcia³abym sie nauczyæ na owym instrumencie graæ. Szuka³am w Internecie niezbêdnych informacji, ale jako¶ nie znalaz³am nic satysfakcjonuj±cego. Google znalaz³o was. Liczê na pomoc. Mo¿e jest tutaj kto¶ kto wie "z czym to siê je". By³abym wdziêczna
ech, dziecko....masz 4 otworki, których atykanie 1,2,3 lub 4 na raz) daj± Ci gamê. Jak nie masz rozpiski chwytów, to przecie¿ kombinacji du¿o nie jest...okarynka fajnie fiuka, ale przedêæ nie zrobisz i jeste¶ oraniczona do jednej oktawy, ale da siê ¿yæ..