Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Strój mêski z Chroniques de France ou de St Denis
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Mêskie ubiory pó¼no¶redniowieczne
arturrooo1
Witam.
Spêdzaj±c ostatnie kilka godzin ogl±daj±c te znane dzie³o zauwa¿y³em, ¿e:
1. Nie wystêpuje tam nigdzie p³ócienny czepek, nawet u postaci z ni¿szych stanów. A u rycerstwa i mo¿nych chaperony i inne finezyjne nakrycia g³owy zak³adane s± bezpo¶rednio na g³owê. Czy znacie z tego okresu jakie¶ przedstawienia gdzie wiêkszo¶c postaci nosi czepki( w stroju codziennym, paradnym. Nie chodzi o ³a¼nie czy ³o¿a) Czy w takim razie noszenie przez wsyztskich czepków p³óciennych jest aby na pewno historyczne? crazy.gif
2. Nie wystêpuje tam postaæ któraby nosi³a pasek z d³ugim koñcem, rycerstwo ma bogato nabijane szerokie pasy, odcianj±ce taliê. Niekótrzy mo¿ni nosz± pasy segmentowe. Zo³nierze ró¿nie. A co do dworzan, czy osób w strojach tak samo. Nasuwa mi siê pytanie jak to by³o? Tym bardziej, ¿e jaki¶ czas temu czyta³em na blogu Borga jego wywód dotycz±cy pasów w drugiej po³. XV wieku.

Proszê was o jak±¶ dyskusjê na ten temat.
Igor z Bêdzina
na pewno nie jest historyczne noszenie czepków przez wszystkich do stroju cywilnego. Ubieranie ich pod he³m ma swój cel. Po 1370 raczej nie spotyka siê szlachty i arystokracji w czepkach.

Jesli chodzi o pasy to zaleza³o od mody . Sa okresy kiedy pasy sa bardzo d³ugie, okresy kiedy pasy splata siê w specyficzny sposób naooko³o klamry no i pasy krótsze. W przypadku pañ mamy jeszcze szerokie pasy materia³owe.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.