CYTAT
Troche pomyslalem i poszperalem w sieci wieczorkiem - skoro rapier byl ostry (sieczny) to musial byc w jakims usztywnieniu co by za kazdym wlozeniem nie rozcinac skory (tak samo pochwy do mieczy - sa dobre utwardzane woskiem do chwili kiedy wlozy sie w nie ostry miecz - a nie "rycerski-bojowy "
Akurat tak siê sk³ada,¿e na wielu pochach rapierów i szpad powszechnie spotyka siê okucie górne pochwy z otworem prowadz±cym.Taki¿ otwór chroni³ skórê przed rozciêciem.
Wracaj±c do pochew rapierów,to Zdzis³aw ¯ygulski Jun. w "Broñ w dawnej Polsce",Warszawa 1982 podaje nastepuj±ce informacje:
str.157
CYTAT
[...],pochwy skórzane lub drewniane z aksamitnym wy³o¿eniem,okute na trzewiku,rapcie-temblaki,czêsto z szerok±,ozdobn± taszk± przy uchwytach pochwy.
str.220
CYTAT
Rapier noszono z regu³y w pochwie ze skóry,okutej na trzewiku,z metalow± spink± przy szyjce dla zaczepienia na skórzanych rapciach.
Jak widaæ obydwoje mamy racjê,ale chcia³bym co¶ wyja¶niæ. W boju,kiedy rapier by³ wyci±gniêty z pochwy,ta ostatnia by³a nara¿ona na z³amanie drewnianego usztywnienia i w³a¶nie dlatego tego typu usztywnienie u¿ywano raczej przy broni paradnej,a nie w bojowej. Co do pochew skórzanych,to widzê ¿e chyba nigdy w rêkach nie mia³e¶ orygina³ów. Zazwyczaj spotyka siê pochwy skórzane,które uszyte s± z miêkkiej skórki,za¶ w ¶rodku jest stela¿ z twardej,usztywnionej skóry,która to zabezpiecza przed rozciêciem.Zaznaczam,ze to nie jest regu³a,bo wystêpuj± tak¿e pochwy,gdzie skóra wierzchnie i usztywnienie s± zrobione z takiej samej skóry i tak samo sztywne.