CYTAT(bogomir)
projektu uzbrojenie rzymskiego legionisty z czasów Hadriana itp,a wiêc: scutum, pilum, lorica hamata i segmentata, gladius ,pilum ,cingulum ,manica i he³m typu cesarsko-galijskiego. Ca³o¶æ wygl±da imponuj±co -a¿ dziw bierze, ¿e nie zastosowano takiego uzbrojenia w ¶redniowieczu.
Cesarsko galijski by³ wtedy ju¿ zdecydowanie wypierany przez cesarsko-italski.
Manica by³a na wyposa¿eniu tylko niektórych oddzia³ów (szturmowych).
Mieli oni te¿ nagolennice i okratowania he³mów podobne do gladiatorskich (znane tylko z opisów).
O kontakt z tym panem bym jaki¶ poprosi³, bo mnie te¿ to siê marzy od dawna (a i stroje przewiewniejsze).
CYTAT(Mardinus)
Broñ ca³y czas ewoluowa³a, np he³m galijsko-cesarski:
W ogólnej formie ewoluowa³ do:
- ruchomego nakarczka lub pasków metalu (³atwiejszy proces produkcji)
Niczego takiego nie by³o w rzymskich he³mach.
Jaki to moze mieæ zwi±zek z he³mem rzymskim??
Chyba, ¿e:
Wzory które omawiasz pojawi³y sie d³ugo po zniknieciu he³mów cesarsko galijskich i italskich. Nikt nawet nie pamiêta³ wtedy, ze takie istnia³y. Przekoczy³e¶ jednym krokiem 300 lat historii.
CYTAT(Mardinus)
-policzki o takim kszta³cie przesta³y byæ potrzebne ,w momencie wprowadzenia nosala ,oraz okularów
Nosal w cesarsko- galijskim??? W IIIw.n.e. ju¿ cesarsko-galijski nie by³ u¿ywany, a w V wogóle uzywano he³mów nie bardzo przypominajacych wsze¶niejsze rzymskie.
Je¶li chodzi Ci o pó¼niejsze tzw. "wikiñskie" he³my, to tych z okularami by³o na tyle niewiele, ze nie mia³y szansy niczego wyprzeæ.
Za¶ policzki spe³nia³y zupe³nie inn± rolê ni¿ nosal.
Przepraszam, ale tu sie nic kupy nie trzyma.
CYTAT(Mardinus)
-W czasie recesji technologicznej trudno by³o uzyskaæ do¶æ du¿y kawa³ek stali aby wykonaæ z niego pojedyñczy he³m (st±d he³my obrêczowe-sk³adaj±ce siê z wielu ma³ych kawa³ków)
Przepraszam, mówisz o he³mach rzymskich?
¦redniowieczne he³my nie maja nic wspólnego z tradycyjnymi rzymskimi.
CYTAT(Mardinus)
Scutum:
To tarcza do odpowiednich celów...(gdy cele siê zmieni³y , to tarcze....)
Podobne tarcze znamy z ¶redniowiecza (powêrze) (kszta³t jest determinowany przez przydatno¶æ na polu walki - a jak sposoby sie zmieniaj±........
Oraz przez modê i tradycjê.
W sredniowieczu tez u¿ywano wielkich tarcz piechoty. Niekoniecznie typu pruskiej pawê¿y z o¶ci±.
CYTAT(Mardinus)
Pilum:
raczej nie nadaje siê do fechtunku (idealnie sprawdza siê w zgranej formacji) a je¶li mamy zbiorowo¶æ wojowników to lepsza jest w³ucznia.
Rzymianie po prostu przestali u¿ywaæ pilum juz w IIIw.e. pod wp³ywem swoich wrogów. Tym bardziej, ze wiekszo¶c ich wojsk sk³ada³a sie w³±¶nie z owych barbarzyñców.
Pilum to broñ wymagaj±ca d³ugiego treningu i dyscypliny. A to ju¿ odchdzi³o w przesz³o¶æ. Poza tym w³ucznai jest lepsza do walki z jazd±. A tej znaczenie ros³o ju¿ od dawna.
CYTAT(Mardinus)
Segmentata:
nie by³a wcale taka idealna (koszt by³ ogromny - i jej ciê¿ar.... i np bardzo dobrze broni³a od ciosów z boku i góry - przed pchniêciami z przodu s³abiej )by³a nieprzewiewna, .
Wszystko powy¿sze to nie prawda. Po prostu wymaga³a dobrego, zorganizowanego warsztatu. Tego zabrak³o. Dzis bierzesz sobie p³achte równo walcowanej blachy z "Centrostalu" i gitara, ale kiedy¶ j± trzeba by³o wyklepaæ na równo w hamerni, potem blachy spasowaæ itp, itd, itp.
Zreszt±, komu ja to mówiê.
CYTAT(Mardinus)
Kolczuga z dobra przeszywanic± mia³a tyle zalet ,¿e ja wypar³a.....
Lepszym rozwi±zaniem okaza³a sie kolczuga
Nieprawda. Posz³o o sprawy techniczne i warsztatowe, oraz o koszta. Bo pod koniec Rzymu zwyk³y legionista wogóle ju¿ nie nosi³ pancerza. Nie staæ na to by³o wojska i tyle. Do mody wróci³a zbroja ³uskowa, jako najprymitywniejsza i naj³atwiejsza do wykonania. Rzym zawali³ siê od ¶rodka. Zabi³a go stagnacja. Podobna do tej jak± dzi¶ mamy w Europie.
To nie mia³o nic wspólnego z groszo¶cia zbroi segmentowej, bo ta by³a po prostu lepsza. Tylko wymaga³a wysokiego poziomu wytwórstwa. A to upad³o.
Co ciekawsze wschodnie legiony nosi³y raczej gkolczugi, zachodnie zdecydowanie preferowa³y zbroje segmentowe (I-II w.n.e.).