Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Mapa jak ze ¶redniowiecza
> Przedmoty codziennego u¿ytku > Pismo i ksi±¿ki
corristox
Mam pewien problem. Zrobi³em szkic koncepcyjny mapki do mojej powie¶ci. Teraz chcia³bym j± ³adnie wykoñczyæ, ¿eby wygl±da³a jak ze ¶redniowiecza(kontury mapki, zaznaczenie gór, opisanie krain, wysp itp. itd.). I tutaj siê pojawi³ zgrzyt, bo wykoñczenie mapki d³ugopisem albo pêdzelkiem odpada. Chcia³bym to zrobiæ w sposób ¶redniowieczny, ¿eby mapka wygl±da³a wiarygodnie. Przyda³oby mi siê kilka informacji odno¶nie ¶redniowiecznych sposobów robienia map.
Gdzie¶ przeczyta³em, ¿e mo¿na to zrobiæ gêsim piórem, ale nie mam pojêcia jak je odpowiednio spreparowaæ, ¿eby mozna by³o spokojnie nim pisaæ(chodzi o utwardzenie tego czym bêdê pisa³, bo koncówka takiego pióra jest przewa¿nie bardzo miêkka).
Owka
Wcale nie jest taka miêkka (chyba, ¿e u¿ywasz pióra od niew³a¶ciwego koñca bigsmile2.gif ).

Co do gêsich piór, zajrzyj np. TU. Ale je¶li chodzi Ci tylko o wykonanie stylizowanej mapy do powie¶ci historycznej czy fantasy, to najpro¶ciej bêdzie u¿yæ stalówki (podkre¶lam: stalówki, takiej do maczania w ka³amarzu, a nie wiecznego pióra).
kublika
S± takie specjalne do kaligrafii o prosto ¶ciêtym koñcu, da siê nimi pisaæ jak piórem - raz cienko raz grubo, w zale¿no¶ci od k±ta nachylenia czy czego tam.
A pióra gêsie dla lepszej wodoodporno¶ci i twardo¶ci hartowa³o siê w gor±cym piasku.
Trzeba du¿ej wprawy, ¿eby dobraæ temperaturê tegoi piasku i czas trzymania w nim pióra, ¿eby tê keratynê zdenaturowa³o a nie spali³o pióra.
Od razu mówiê - nie wiem. Ja to robiê nad gazem - ryzyk-fizyk a¿ zbieleje a nie zczernieje....
Viator
Ja Ci powiem ¿e przygotowanie piór to i mnie lekko przerasta. Roboty zlecone robiê stalówk± kaligraficzn±, tak± o której wy¿ej by³a mowa. Bardzo dobrze wychodzi.

Samo pismo trzeba trochê poæwiczyæ ale wpierw doprecyzowaæ realia (inaczej powinna wygl±daæ i inaczej byæ opisana mapka angielska z X wieku a inaczej niemiecka z XV wieku, prawda?). Bo na pi¶mie mapka siê nie koñczy, im starsza mapa tym bardziej niedok³adne kontury, sprowadzone do jajowatych lub prostoliniowych kszta³tów a wielko¶æ wszystkich drobnych form - gór, rzek, miast - przerysowana w stosunku do skali ca³o¶ci. Mo¿e na pocz±tek obejrzyj sobie skany zabytków podpiête pod temat o historii kartografii w Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_cartography) i wybierz co¶ sobie co Ci przypadnie do gustu.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.