Szukam wszelkich materia³ów na temat tego, jak podk³adano zbroje w XVI-XVIII w. Je¶li kto¶ ma takowe, to proszê podzielcie siê nimi.
Tytu³em wstêpu.
Jak dot±d nie odnalaz³em ¼ród³a (czy to pisanego, czy ilustracji), wskazuj±cego na noszenie przez husarzy grubych, pikowanych ¿upanów, czy przeszywnic, które by chroni³y ich przed obtarciami zbroi p³ytowej. Co¶ tam jednak robiæ musiano, ¿eby sie tego uchroniæ, bo sama blacha jest bardzo uci±¿liwa w noszeniu na niepikowanym ¿upanie. Nawet dzisiaj, gdy zbroje robi siê z blach 1,5-2 mm, a nie takich jak kiedy¶, (3-10 mm).
Co robiono? Przynajmniej w niektórych przypadkach (mo¿e we wszystkich, choæ to dzisiaj trudno stwierdziæ) podk³adano zbroje materia³em. Doskonale widaæ to na za³±czonym poni¿ej rysunku kirysu z XVIII w.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
(¼ród³o ilustracji: facebookowy profil Archiwum Narodowego w Krakowie https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3...3368&type=3 )
Zwróæcie uwagê na wystaj±ce spod zbroi czerwone "z±bki" (innym razem falbanki). Nawet gdy nie widzimy wnêtrza blachy, po tych z±bkach wiadomo, ¿e jest ona materacowany od wewn±trz. Czasami takie z±bki widaæ na obrazach z husari±. Przyk³ad poni¿ej (bitwa pod parkanami wg Altomonte; obraz z lat 90. XVII w.)
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Jednak nie wszystkie obrazy (nawet tego samego malarza) pokazuj± tego typu materia³. Byæ mo¿e nie ka¿da zbroja by³a w takie materacowanie wyposa¿ona. Byæ mo¿e wystaj±ce falbanki/z±bki to moda, która przysz³a do nas dopiero pod koniec XVII w. (na jednym z wêgierskich nagrobków z XVI w. ju¿ je widaæ Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
). Wcze¶niej mog³y te z±bki / falbanki nie wystawaæ, choæ zbroja by³a materacowana.
A mo¿e po prostu malarzowi siê nie chcia³o takich szczegó³ów wszêdzie umieszczaæ . Choæ co do tego ostatniego sam jestem sceptyczny...
W ka¿dym razie, w 1656 roku powsta³ rejestr rzeczy pozosta³ych po hetmanie wielkim litewskim Januszu Radziwille. W nim to wypisano szereg elementów uzbrojenia ochronnego. Na przyk³ad:
"Kirys szmelcowany zupe³ny z szyszakiem, z obojczykiem, narêczagami i nakolankami.
Kirys polerowany z narêczagami i nakolankami bez szyszaka.
Zbroja z³otem nabijana stara i szyszak do niej."
Przy jednej zbroi jest bardzo ciekawa uwaga:
"Zbroja nowa polerowana z æwieczkami srebrnymi, barchanem pod³o¿ona, a szyszak do niej tak¿e jaxamitem pod³o¿ony."
Widaæ tu wiêc, jakich materia³ów u¿ywano do podk³adania blach.
Jak to technicznie robiono? Do zbroi przynitowywano rzemienne paski, które to paski mia³y otworki. Do tych pasków, przez te otworki przyszywano materia³ wy¶ció³ki. Mo¿na go by³o odpruæ, wypraæ, naprawiæ, wymieniæ i ponownie przyszyæ. Z tego co znalaz³em w sieci, tego typu mocowanie by³o stosowane ju¿ w staro¿ytno¶ci (np. pancerz z Dendry).
-------
Mam te¿ pewn± zagadkê, której jeszcze nie rozwi±za³em. Na niektórych obojczykach husarskich zachowa³y siê ¶lady po rzemieniach. Ale nie wewn±trz, lecz na zewn±trz krawêdzi. Do czego s³u¿y³y? Czy¿by tylko po to, ¿eby szyja siê nie obciera³a od metalu? Bo raczej tych pasków nie u¿ywano do przyszywania materacowania. Te, które do tego s³u¿y³y, by³y po wewnêtrznej stronie blachy.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Inny przyk³ad (zbroja z Podhorzec; dzisiaj we Lwowskim "Arsenale")
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Czasami by³y to czerwone paski, ale nie przyjrza³em siê, czy to skóra obci±gniêta aksamitem, czy co¶ innego.
--------
I na koñcu - spójrzcie na zbrojê po Stefanie Batorym. Widaæ, ¿e nie tylko naplecznik i napier¶nik, ale tak¿e inne elementy (np. taszki) czym¶ podk³adano:
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://...wAA&dur=237
Widzia³em kiedy¶ podobne co¶ od spodu. To wygl±da jakby skóra ³osia ( przyk³ad tutaj: http://www.freha.pl/index.php?act=attach&a...st&id=26156 ). Czyli elementy zbroi (czy¿by tylko te folgowane?) mog³y byæ trójwarstwowe. Najpierw zewnêtrzna warstwa w postaci blachy. Pó¼niej skóra ³osia. Na koñcu materacowanie. Nawet je¶li np. pa³asz, czy grot strza³y wnikn±³ miêdzy folgi, to trafia³y na dwie inne warstwy, o innych ni¿ blacha w³a¶ciwo¶ciach. Taka kompozytowa budowa mog³a dzia³aæ dok³adnie tak jak dzisiaj wielowarstwowe pancerze w czo³gach.
Trójwarstwowa konstrukacja to jednak tylko hipoteza. Nale¿a³oby j± udowodniæ