Sprostowanie - to zdecydowanie za du¿o powiedziane, bo nic nie prostuje, tylko podaje stare teorie bez ¿adnego nowego uzasadnienia. Powiedzmy, ¿e to g³os polemiczny.
Nie ma ¿adnych dowodów na to, ¿e legioni¶ci nosili czerwone tuniki.
Za to s± dowody na to, ¿e nosili w kolorze naturalnym. Na ¶wiêta (nie w czesie pokoju) nosili "l¶ni±co bia³e" czyli specjalnie wybielane. Kto widzia³ we³nê lub len w kolorze naturalnym i porównywa³ z wybielanymi temn wie czym sie ró¿ni bia³y od bia³ego.
Mówi± nam te¿ o tym reklamy proszków do prania
.
W czerwonych tunikach przedstawiani s± centurioni.
Niebieskie tuniki piechoty morskiej ¶wietnie wygl±daj± w osprejach. Czy co¶ poza tym ¶wiadczy o tym, ¿e takich u¿ywano?
Sytuacja wygl±da tak, ¿e nie da sie na sto proent powiedzieæ jak wygl±dali, bo za Nerona np. Pretorian ubierano na zielono. A czemu? Ano Nero kibicowa³ "zielonym" przy wy¶cigach rydwanów.
Kolega nie wspomnia³ o czarnych tunikach, noszonych przez posi³kowych ¿o³nierzy hiszpañskich. Czemu hiszpañkich? Ano by³ to u nich tradycyjny kolor stroju takie mieli "pod rêk± (domniemywam, ¿e z czarnych owiec).
W Rzymie kolorem mê¿czyzny by³ bia³y. Dla wojskowych - niebarwiona we³na i len, bo najtañsze. Taki ni to bia³y ni kremowy. Na ¶wiêta specjalnie wybielane.
Ró¿ne "niprawomy¶lne" wynalazki strojowe wprowadzano na pewmno w jednostkach odleg³ych i pewnie niejedno odbiega³o od wzorców. Przypuszczam, zê przej¶cie do zniewie¶cia³ych tunik kolorowych i to z (o zgrozo!) krótkimi rêkawkami, by³o stopniowe.
Podobnie jak przej¶cie od tuniki z XIIw do opelandy z XIVw.
Podobna perspektywa czasowa.