Witam,
Chcia³abym zwróciæ siê z ogromn± pro¶b± o pomoc w pewnej kwestii.
Otó¿ od pewnego czasu przemys³ produkuj±cy pami±tki z Polski przej±³ pewne wzory ludowe i wykorzystuje je do promocji naszego kraju. Wzory te s± okre¶lane mianem polskich ludowych, folkowych, czasem pojawiaj± siê bardziej konkretne okre¶lenia "³owicki" i "kaszubski".
w celu zobrazowania tego o czym piszê pozwolê sobie wkleiæ kilka linków:
wzory ³owickie:
sklep1
obraz2
obraz3
wzory kaszubskie:
sklep1
obraz4
obraz5
Pewnych informacji dostarcza równie¿ strona jednego ze sklepów:
Pocz±tki haftu kaszubskiego siêgaj± XIII wieku. Wyspecjalizowa³y siê w nim mniszki z klasztoru norbertanek w ¯ukowie i benedyktynek w ¯arnowcu. Norbertanki za³o¿y³y przyklasztorn± szko³ê (¿ukowsk±), gdzie popularyzowa³y t± piêkn± sztukê. W XIX i XX wieku zaczê³y powstawaæ kolejne szko³y haftu, inspiruj±ce siê kanonami szko³y ¿ukowskiej.
Elementem spajaj±cym ró¿ne gatunki haftu kaszubskiego jest kolorystyka nawi±zuj±ca do Kaszub jeziora i morze symbolizuj± odcienie niebieskiego, zielony i ¿ó³ty odpowiada lasom i ³±kom, czerwieñ nawi±zuje do krwi jak± ka¿dy Kaszub gotów jest przelaæ w obronie swojej ziemi i oraz br±zowy lub czarny. W hafcie dominuj± motywy polskie (niezapominajki, ró¿e, wi¶nie), egzotyczne (tulipany, lilie) oraz pogañskie (pszczo³y, ¿uki). ¼ród³o: http://www.nanaelo.pl/folklor_kaszubski/magnesy_1.html
czy wikipedia: Struktura kolorystyczna haftu kaszubskiego sk³ada siê z piêciu kolorów: niebieskiego (w trzech odcieniach od jasnob³êkitnego po ciemnoszafirowy), czarnego, czerwonego, zielonego i ¿ó³tego. Wystêpuj± miêdzy innymi motywy bratków, chabrów, dzwonków, go¼dzików, koniczynek, lilii, niezapominajek i ró¿ zaczerpniêtych z okolicznej przyrody, jak równie¿ motywy obce (stosowane przede wszystkim w klasztorach) granatu, palmety, tulipanów i akantu. Natomiast motywy owadzie w formie pszczó³ek i ¿uczków pochodz± prawdopodobnie jeszcze z czasów pogañskich. Jedn± z kompozycji wiod±cych haftu jest element "Drzewa ¿ycia" o nieskomplikowanym uk³adzie ga³êzi (zakaz krzy¿owania, nak³adania i przeplatania) nawi±zuj±cej do prostych i przejrzystych zasad ¿ycia ludzkiego. Dominuj±c± rolê kolorystyczn± odgrywa kolor toni jeziornej niebieski, uzupe³niony kolorami czerwonym, czarnym, zielonym i ¿ó³tym odpowiadaj±cym kolorom lasów i ³±k kaszubskich. ¼ród³o: http://pl.wikipedia.org/wiki/Haft_kaszubski
Zale¿a³oby mi bardzo na Pañstwa eksperckiej opinii odno¶nie prawdziwo¶ci powy¿szych informacji oraz oceny autentyczno¶ci wzornictwa które teraz spotykamy na pami±tkach i zwie siê je ³owickim czy kaszubskim, w porównaniu do tego, jakie wzory rzeczywi¶cie by³y u¿ywane w tych rejonach.
By³abym niezmiernie wdziêczna za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie,
Agata