Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Rozpuszczone w³osy w pó¼nym ¶redniowieczu
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Damskie ubiory pó¼no¶redniowieczne
Aleera
Witam smile.gif
Chcia³abym siê z Wami skonsultowaæ jak to by³o z rozpuszczonymi w³osami u kobiet w XIV/XV wieku. Od jakiego¶ czasu dyskutuje na ten temat ze znajom±. Moje zdanie jest takie, ¿e rozpuszczone w³osy oczywi¶cie mog± byæ ale u kobiet wysokiego rodu. Status spo³eczny, przez co idzie suknia dworska a do tego rozpuszczone d³ugie trefione w³osy. Natomiast spotka³am sie z opini± i¿ rozpuszczone w³osy mog³y nosiæ panny do zwyk³ych lnianych sukienek. A ¿e jeste¶my w Bractwie i staramy siê odtwarzaæ czasy ¶redniowiecza w miarê poprawnie, ca³y czas szukamy informacji. Ja posiadam ca³kiem spory zbiór ikonografii ukazuj±cych kobiety ró¿nego stanu i w ró¿nych sytuacjach i wiêkszo¶æ z kobiet ma nakrycia g³owy. S± te¿ go³e g³owy, ale fryzura te¿ jest. Czy to warkocz, czy baranie rogi itp. A je¶li chodzi o rozpuszczone w³osy, to jak pisa³am, tylko przy dworskich sukniach, nie znalazlam nigdzie czy ikonografii czy zapisku o pannach mieszczkach biegaj±cych w rozpuszczonych wlosach. Jan Drabina pisze w swojej ksia¿ce o pannach, ze nosi³y go³e g³owy. Ale nie, ¿e nosi³y rozpuszczone w³osy. Jak to wygl±da wed³ug Was? Czy odtwarzaj±c mieszczanki mo¿emy biegaæ z rozpuszczonymi w³osiskami? Czy tak nosi³y siê tylko ladacznice i ³aziebne? Bardzo proszê o informacje smile.gif
Józef
Zobacz tu : http://www.freha.pl/index.php?showtopic=4222&st=0
pozdrawiam
Viator
I proszê zadaæ swoje pytanie ponownie ju¿ w tamtym temacie, a na przysz³o¶æ najpierw siê rozejrzeæ gdzie zapytaæ - temat niniejszy zamykam, gdy¿ tutaj jest umieszczony w niew³a¶ciwym dziale.

Pozdrawiam,
Mod. Andrzej / Viator
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.