Aspera et difficilia loca.
"Szorstka/chropowata i trudna okolica"
Marsz G³ównym Szlakiem Sudeckim.
Czas: od marca do lipca 2014 r.
Cel:
Pokonywanie d³ugich dystansów w terenie zró¿nicowanym z wykorzystaniem replik ubiorów,sprzêtu oraz uzbrojenia ¶redniowiecznej Europy.
Samodzielne pozyskiwanie wody oraz po¿ywienia .
http://sudecki.republika.pl/gsstab.htm
Zapraszam na ekstremaln± wyprawê piesz± która rozpoczyna siê w ¦wieradowie-Zdroju, prowadzi przez Góry Izerskie (Wysoka Kopa, Wysoki Kamieñ) do Szklarskiej Porêby, nastêpnie przez Karkonosze (Wodospad Kamieñczyka, Wielki Szyszak, Prze³êcz pod ¦nie¿k±) do Karpacza; kolejnymi etapami s± Rudawy Janowickie (Skalnik) do Krzeszowa, Góry Kamienne i Góry Czarne do Jedliny-Zdroju; Góry Sowie (Wielka Sowa), Prze³êcz Srebrna oddzielaj±ca je od Gór Bardzkich. Dalej, interesuj±c± miejscowo¶ci± na szlaku s± Wambierzyce, sk±d trasa prowadzi w Góry Sto³owe (Skalne Grzyby, B³êdne Ska³y) i do sudeckich uzdrowisk: Kudowy-Zdroju, Dusznik-Zdroju; dalej: Góry Orlickie, Bystrzyckie, Krowiarki, Masyw ¦nie¿nika, Wodospad Wilczki, L±dek-Zdrój, Góry Z³ote do Paczkowa (gdzie przez wiele lat koñczy³ siê na dworcu PKP) i dalej przez Piotrowice Nyskie, G³ucho³azy, Góry Opawskie do Prudnika.
D³ugo¶æ szlaku to oko³o 440 kilometrów, a szacowany czas przej¶cia - 104 godziny
Celowo wrzucam informacjê rok wcze¶niej aby chêtni mogli przygotowaæ siê do tej wyprawy. Zaplanowali urlopy itp.Datê wyruszenia na szlak ustalimy kiedy znajd± siê chêtni.
Datowanie marszu:
Do koñca XV w. Dolnej granicy nie ma.
Na chwilê obecn± nie ma ¿adnych ograniczeñ sprzêtowych.Ka¿dy uczestnik bierze to co uwa¿a za potrzebne.
Pomoc± przy kompletowaniu wyposa¿enia niech bêdzie ca³y dzia³ WYPRAWY i te kilka lat prowadzenia przez nas dokumentacji marszowej.
Marsz jest sygnowany mark± Wayfarers wiêc obowi±zuje nas regulamin:
- Rekonstrukcje i stylizacje (ubiory nie udokumentowane archeologicznie, ale wykonane z pomoc± etnografii), rêcznie, bez u¿ycia maszyny do szycia. Uszyte z materia³ów potwierdzonych historycznie b±d¿ archeologicznie do danego obszaru, czasu i pozycji spo³ecznej rekonstruowanej postaci, a tak¿e z uwzglêdnieniem ówczesnych mo¿liwo¶ci technologicznych. Czy materia³ u¿yty do rekonstrukcji jest
tkany rêcznie lub przynajmniej w wiêkszym stopniu przypomina rêcznie tkany (do wymiany w przysz³o¶ci). Buty uszyte poprawnie wed³ug wzorów szeroko dostêpnych w sieci lub publikacjach ksi±¿kowych. Zabronione jest doklejanie jakichkolwiek dodatkowych podeszew do butów szytych na wywrotkê - chyba ¿e ma siê na to dowód w postaci wyra¼nego zdjêcia orygina³u.
- Sprzêt obozowy obowi±zkowo u¿ytkowy. Tutaj nie ma opcji: "do wymiany w przysz³o¶ci"
- Broñ ostra (patrz punkt wy¿ej), tarcze tylko i wy³±cznie z desek.
- Ceramika. Je¿eli zabieramy ze sob± gliniane garnki, musz± one spe³niaæ te same wymagania odno¶nie u¿ytkowo¶ci, a tak¿e (co wa¿ne) odpowiedniego datowania i technologii wykonania.
- Sprzêt i uzbrojenie dobieramy do rekonstruowanej postaci. Czyli wêdruj±c na piechotê uzbrajamy siê jak piechota, dopuszczalne jest spieszenie konnego gdy tego wymaga t³o wyprawy.
- Ka¿da wyprawa jest z za³o¿enia mniej lub bardziej zbrojna: kij, którego u¿yjesz do obrony czy ataku staje siê ju¿ broni±. Dlatego zabronione jest wychodzenie na szlak z pustymi rêkami.
- Ka¿dy nowy uczestnik wypraw jest zobowi±zany do zamieszczenia na forum Wyprawy zdjêæ swoich rekonstrukcji sprzêtu i uzbrojenia (w celu weryfikacji).
- Je¿eli wêdruj± osoby spoza Wayfarers, z ciekawo¶ci± zapoznamy siê z przebiegiem trasy, opisem sprzêtu jaki ze sob± zabrali a tak¿e z nieskrywan± przyjemno¶ci± obejrzymy zdjêcia.
- Prowiant. Zabieramy ze sob± takie rodzaje po¿ywienia, jakie mog³y byæ dostêpne dla danej pory roku, datowania i pozycji spo³ecznej rekonstruowanej postaci.
- Alkohole. Wina, miody, piwa i podpiwki, wszystko w granicach 12% i z zachowaniem zdrowego rozs±dku.
- Obowi±zuje pe³noletnio¶æ.
Zapraszam.
M.