W wiêkszo¶ci ¼róde³ jest napisane ¿e w XIV wieku ( i to jeszcze herby pierwotne) a nawet pó¼niej. Mam jednak w±tpliwo¶ci i twierdzê ¿e trochê wcze¶niej.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm.../ea/123-bis.JPG tutaj przedstawienie tarcz herbowych z oko³o 1295 roku (god³o polskie Przemys³a po prawej) a ¿eby zrobic przedstawienie to trzeba sie na czym¶ wzorowaæ, zw³aszcza ze pierwsze wzmianki o herbach-w pieczêciach- to po³owa wieku XIII. Pytanie jak w opisie.
,, ... znaki rycerskie umieszczane by³y niegdy¶ na tarczach i proporcach, a z czasem na pieczêciach. W XIII w. jeszcze osobiste, potem przybra³y nazwy i sta³y siê herbami rodowymi..."
,, Najstarszym typem jest tzw. tarcza normañska z XI w...powsta³a z niej w XII w. tarcza migda³owa, zwana z francuskiego toupie...W XIII w., w toku dalszej ewolucji, powsta³ typ trójk±tnej tarczy, zwanej z czasem gotyck±..."
Pawe³ Dudziñski
,,Alfabet heraldyczny"
Arbuzie!
Zdaje siê ¿e o herbach ju¿ mamy gdzie dyskutowaæ, ale zanim pozamiatamy, przypomnê jak siê zadaje pytania zak³adaj±c nowe tematy:
1) CO¦ siê najpierw czyta historycznego a przynajmniej przegl±da Forum (przycisk Szukaj). Wikipedia bywa pomocna ale wiele informacji w niej jest nie¶cis³ych, nie jest ¼ród³em sama w sobie (czasem cytuje ¼ród³a albo podaje ikonografiê, wówczas OK).
2) Pytanie zadajemy w odpowiednim dziale - gdyby¶ u¿y³ owego Szukaj zorientowa³by¶ siê ¿e tematy heraldyczne s± u nas nie w dziale uzbrojenia - tu mówimy raczej o konstrukcji a nie o zdobnictwie - ale w¶ród tematów spo³ecznych i kulturowych.
3) Nie wiem sk±d wzi±³e¶ informacjê o XIV wieku jako okresie rozkwitu heraldyki i dlaczego jako wczesny przyk³ad wskazujesz Przemys³a, a nie Francuzów - chyba ¿e mówisz tylko o Polsce. I tu kolejna nauczka: zadaj±c pytanie okre¶laj ramy o jakie Ci chodzi (czasem bêdzie to datowanie, czasem region, czasem inny wyznacznik - zale¿nie od materii pytania).
Pozdrawiam i na razie zostawiam ¿eby¶ to przeczyta³, do posprz±tania pó¼niej przez moderatora dzia³u.