Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Tatua¿e
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Ludzie i spo³eczeñstwo
Roar
Ludzie tatuowali siê ju¿ od okresu neolitu. Bardzo dobrze znane by³y w cywilizacji sumeryjskiej a tak¿e innych bliskowschodnich kulturach. Najlepsze przek³ady tatua¿y s± w¶ród scytów które mo¿emy zobaczyæ. Najbardziej mnie interesuje jakie podej¶cie do tatuowania siê mieli ludzie w okresie ¶redniowiecza i nowo¿ytno¶ci zanim znów siê sta³y tak popularne jak s± obecnie. Czy istnieje jaka¶ ikonografia przedstawiaj±ca ludzi z tatua¿ami , b±d¼ inne materia³y ¼ród³owe zw³aszcza w wymienionych okresach
Zachêcam do dyskusji
Rafa³ Szwelicki
Hmm a sk±d informacje i¿ Sumerowie znali tatua¿e? Egipcjanie - tak znali, zachowa³y siê nawet na jakich¶ mumiach. S³owniki sumeryjskiego nie podaj± nawet s³owa oznaczaj±cego tatua¿... W akkadyjskim jest s³owo gullubu(m) znacz±ce generalnie goliæ, ale znalaz³em ¿e mo¿e (z du¿ym znakiem zapytania) oznaczaæ tatua¿...
M¶cidróg
CYTAT
Najbardziej mnie interesuje jakie podej¶cie do tatuowania siê mieli ludzie w okresie ¶redniowiecza i nowo¿ytno¶ci zanim znów siê sta³y tak popularne jak s± obecnie.


Rozumiem ¿e chodzi o Europê chrze¶cijañsk±?
CYTAT
Pismo ¶wiête zawiera jasny zakaz tatuowania siê: „Nie bêdziecie siê tatuowaæ” (Kap³ 19, 28), za¶ ró¿ni papie¿e w historii (m.in. Hadrian I) zakazywali chrze¶cijanom owej praktyki jako pogañskiej i barbarzyñskie.Prawd± jest, ¿e starotestamentowy Bo¿y zakaz tatuowania siê nie zosta³ dos³ownie powtórzony w Nowym Testamencie, ale nawet to nie jest jeszcze ostatecznym argumentem za pogl±dem o nieobowi±zywaniu go dzisiaj. Wszak starotestamentowe zakazy seksu ze zwierzêtami, czynienia ze swych córek sakralnych prostytutek oraz palenia dzieci w ofierze Molochowi te¿ nie zosta³y w ¿adnej z nowotestamentowych ksi±g wyra¼nie powtórzone, ale któ¿ o¶mieli³by siê twierdziæ, ¿e skoro tak, to nie obowi±zuj± ju¿ one chrze¶cijan?


CYTAT
tatuowanie poprzez wystawianie swego cia³a na pokaz sprzyja pró¿no¶ci i nieskromno¶ci, a tak¿e jest form± oszpecania siê, które zniekszta³ca piêkno Bo¿ego stworzenia. Im wiêcej kto¶ czyni na swym ciele tatua¿y, tym wiêksz± pokusê bêdzie ¿ywi³, by pokazywaæ je innym, przez co te¿ tym wiêcej bêdzie odkrywa³ swego cia³a.


CYTAT
Najbardziej znanym i praktycznie motywowanym wyj±tkiem w stosunku wyznawców chrze¶cijañstwa do tatua¿y by³ okres tureckiej okupacji na Ba³kanach od XV do XIX wieku. Katoliccy Chorwaci u¿ywali tatua¿y g³ównie u dzieci i kobiet, by naznaczyæ ich przynale¿no¶æ do Chrze¶cijan i tym samym utrudniæ ich konwersjê na islam po porwaniu ich przez Turków. Tatuowanie siê Chorwatów przetrwa³o okres tureckiej dominacji. Jako zakorzenione silnie kulturowo przetrwa³o do dzisiaj, mimo, i¿ w czasie komunistycznej dyktatury w Jugos³awii by³o zakazane. Specjalne krzy¿e na prawym nadgarstku s± równie¿ obecne u egipskich Koptów, chrze¶cijan ¿yj±cych na Bliskim Wschodzie.


http://salwowski.msza.net/pub/przeklety-swiat-tatuazu.html

To tak na szybko...fragment o Chorwatach do sprawdzenia.
Teyrnon
http://www.vanishingtattoo.com/tattoo_muse...sh_tattoos.html

W internecie jest sporo o tatua¿u piktyjskim
Viator
CYTAT
ró¿ni papie¿e w historii (m.in. Hadrian I) zakazywali chrze¶cijanom owej praktyki jako pogañskiej i barbarzyñskiej
To znaczy, je¿eli kto¶ wydawa³ edykt zakazuj±cy czego¶, to znaczy ¿e to co¶ by³o, i to na tyle nie marginalne, ¿e k³u³o w oczy, prawda?
M¶cidróg
Dobra uwaga Viator.
Dowodzi to ludzkiej maluczko¶ci (niemoc w starciu z pokusami) i mocno zakorzenionym tradycjom i zwyczajom które nawet do dzi¶ w pewien sposób przenikaj± do naszej sfery sakralnej.
Inna sprawa ,¿e nie wiemy jak te tatua¿e wygl±da³y.Jedynie mo¿emy spekulowaæ ¿e by³y czê¶ci± np. jakowych¶ inicjacji itp...
Harcerz
O tatua¿ach u S³owian po³udniowych pisa³ K. Moszyñski w "Kulturze Ludowej S³owian". Czyta³em to z 10 lat temu i szczegó³ów z g³owy nie podam.
Adek Kronikarz
W ramach ciekawostki: miedzioryt z 1676 roku przedstawiaj±cy pami±tkowe tatua¿e z pielgrzymki do Ziemi ¦wiêtej w roku 1669.
Mlodymir
CYTAT(Adek Kronikarz @ 21:31 20.02.2013) *
W ramach ciekawostki: miedzioryt z 1676 roku przedstawiaj±cy pami±tkowe tatua¿e z pielgrzymki do Ziemi ¦wiêtej w roku 1669.


¦wietne !!! Z jakiej to ksi±¿ki ?
Grandgousier
te dziary s± na podstawie Orientalische Reise-Beschreibung... Ottona Friedricha von der Groeben tloczonej w Kwidzynie u Simona Reinigera (którego von der Groeben specjalnie po to sprowadza³ z Gdañska) w 1694. cap. XXX: tablice z wzorami, tylko siê k³uæ. ksi±¿ka oczywi¶cie wisi w sieci i szczerze polecam.

problem w tym, ¿e tam¿e tylko wzory, nie ma ³ap. podana wy¿ej grafika to XIX/XX-wieczna reprodukcja najpewniej XVII-wiecznego druku. dziwi zarówno Hamburg, jak i H. M. Winterstein. orygina³u nie znalaz³em, a w Groebena nie mam czasu siê teraz wczytywaæ. mo¿liwe, ¿e sk±d¶ to skopiowa³.

mo¿na te¿ obczaiæ tê dziewczynê i jej stronê na Academii, ale uprzedzam: momentami dupczy kosza³y-opa³y i ma moim zdaniem ¼le przeprowadzon± kwerendê (zw³aszcza do syntetyzuj±cego ujêcia) - sam fakt, ¿e ³apy podaje jako kwidzyñskie wydanie Groebena o czym¶ ¶wiadczy (chyba ¿e wie co¶, czego ja nie wiem). w referacie parê dodatkowych ¼róde³.

w Pilgrimage Explored, red. J. Stopford, York 1999 jest trochê informacji o tatua¿ach pielgrzymich w artykule A. M. Koldeweij (gdzie te¿ co¶ z Groebenem jest pokrêcone).
Mlodymir
shocked.gif shocked.gif shocked.gif you know...too much.
Grandgousier
bez przesady, cytuj±c klasyka: "ka¿dy cz³owiek pod³±czony do Google staje siê w jakim¶ stopniu erudyt±".
zapomnia³em dodaæ, ¿e stosowny fragment Pilgrimage Explored jest dostêpny na googlebooksach, wiêc nie powinno byæ problemu ze znalezieniem info.

A je¶li s± problemy ze znalezieniem wzorów Groebena, to TUTAJ.
Borg
Prowokujesz :P
Grandgousier
CYTAT
Prowokujesz :P

hehe, taki ju¿ mój los szczerba.gif

polecam lekturê Orientalische Reise-Beschreibung... od s. 283. jest tam opis wszystkich znaków, a patrz±c na ich ilo¶æ von der Groeben by³ najpewniej pierwszym hipsterem w s³u¿bie króla Polski.
wszystko przemawia za tym, ¿e rycina z powsta³a na podstawie opisu i wzorów z druku kwidzyñskiego (choæ oczywi¶cie siê nie upieram).

swoj± drog± ¶wietny temat i materia³ do opracowania naukowego.

s. 283: "Wärender Zeit aber als ich mich in dem Kloster auffgehalten, habe ich folgende Zeichen mir auff meine Arme (nach aller Pilger Gewonheit [! -podkr. ³k]) stechen lassen, und zwar auff solche Weise:" [tu lista i obja¶nienia]

dalej jest do¶æ dok³adny opis wykonania:

s. 285: "Er wusch mir aber erstlich den Arm mit Wein rein abe, netzete die Form ein wenig und besprengte sie mit gestossenen Kohlen hernach druckete er sie mir auff den Arm da solches nun geschehen hat er in einem Glase Büchsen Pulver mit Etzig fast wie Tinte temperiret..."
- ale widzê, ¿e ju¿ jaki¶ spryciarz przepisa³ ca³o¶æ na jakim¶ niemieckim dziaranym forum, wiêc zainteresowanych odsy³am.

zdecydowanie polecam te¿ TEN ARTYKU£ - sporo informacji i ikonografii. nie jest zbyt ³adnie zeskanowany, ale jest OCR, wiêc czyta siê bez problemu.
Borg
Jakby to powiedzia³ mój tatua¿ysta "ale kwa¶ne klimaty". Dziêki wielkie za link. Rozumiem z artyku³u tyle, co ¯yd z moralnego uzasadnienia zakazu lichwy... Ja tam zostanê przy gotyckich ornamentach :P
Mlodymir
Je¶li dobrze interpretujê ryciny, to znaczy ¿e wycinanki i wypalanki te¿ znali ? Wniosek, taka pielgrzymka jak dotar³a, to musia³a wygl±daæ jak znakowanie byd³a.
Adek Kronikarz
Co prawda nie Europa i czasy du¿o starsze, ale ciekawe znalezisko:
siberian princess reveals her 2500 year old tattoos
Libu¹e
O tatua¿ach u s³owian po³udniowych pisa³a te¿ dr M.Bogus³awska Tatua¿ w komunikacji miêdzy kulturowej w BiH koñca XIX wieku, w: Problemy to¿samo¶ci kulturowej w krajach s³owiañskich, t. 3: Jej znaki i symbole, red. J. Goszczyñska, Warszawa 2005, s. 209-226.
Roar
artyku³ o scytyjskich tatua¿ach
http://www.ancient-origins.net/myths-legen...amDsH4.facebook
Skadia
Hej smile.gif odkopa³am temat i mam pytanie odno¶nie sag skandynawskich. Znajduj± siê tam mo¿e opisy odno¶nie sztuki tatua¿u? Albo mo¿e kto¶ ma wiedzê na temat odkryæ archeologicznych tzw. bog bodies, na których co¶ siê zachowa³o? Pomoc pilnie potrzebna do pracy semestralnej z prahistorii :P Wyk³adowca-mediewista poleca³ odwo³aæ siê do ikonografii i sag, ale odkrycia archeo s± mi najbardziej potrzebne. Szuka³am na stronie Ermita¿u, ale niewiele znalaz³am :/ A sagi sama bym poczyta³a w poszukiwaniu, ale czasu trochê brak...
Teyrnon
http://www.livescience.com/44403-christian...igh-tattoo.html tatua¿ chrze¶cijañski?
Viator
I to wysoko na wewnêtrznej stronie uda? ;)

"Siostro, mog³a by¶ mi pokazaæ symbol ¶wiêtego Micha³a Archanio³a?"
"Jasne! Pó³ drachmy p³atne z góry i mo¿esz ogl±daæ choæby przez ca³± noc!" :P
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.