Odno¶nie ko¶cianych znalezisk z Yorku, P. Walton Rogers (Textile Production at 16-22 Coppergate) zwraca uwagê, ¿e o ile prawie ka¿dy wide³kowaty obiekt mo¿e zostaæ z lepszym lub gorszym skutkiem u¿yty jako lucet, to nie ma ¿adnego dowodu, ¿e akurat te znaleziska nimi by³y.
CYTAT
in the absence of any lucet-worked braids from Anglo-Saxon,
Anglo-Scandinavian or medieval England, there must be some doubt about the identity of
these objects
t³um.
CYTAT
Wobec braku jakichkolwiek wykonanych na lucecie sznureczków z anglosaskiej, angloskandynawskiej lub ¶redniowiecznej Anglii, to¿samo¶æ tych obiektów musi budziæ pewne w±tpliwo¶ci.
Brak jakichkolwiek ¶ladów wytarcia naoko³o wide³ek, które mog³oby sugerowaæ wykorzystanie do robienia sznureczków.
Dwa podobne obiekty z brytyjskiej epoki ¿elaza zosta³y zidentyfikowane jako narzêdzia do wykonywania rytu na ceramice.
To, czy te znaleziska by³y w ogóle wykorzystywane w zwi±zku z tekstyliami, Walton Rogers okre¶la jako "far from proven".
Z samej Skandynawii jest te¿ parê (dos³ownie parê) sznureczków, a ich stan, z tego, co czyta³am, nie pozwoli³ na 100% analizê techniki wykonania - wiadomo, ¿e by³y kwadratowe w przekroju, czyli mog³y byæ wykonane na lucecie. No i jest trochê znalezisk, które lucetami mog³y byæ. Czyli dok³adnie tak, jak napisa³a Olof.
Drewniane lucetki popularne w rekonstrukcji, jak ta z pierwszego postu, to dla wczesnej Skandynawii do¶æ swobodna ekstrapolacja, a jeszcze swobodniejsz± jest przedstawianie robienia sznureczków na lucecie jako "jednego z typowo wikiñskich rzemios³".