Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Lucet, wide³ki
> Przedmoty codziennego u¿ytku > Inne przedmioty
Ulfrun
Mam pytanie, czy kto¶ spotka³ siê z jakim¶ wykopanym ustrojstwem tego typu? Albo przynajmniej sznurkiem na nim robionym?


To troszkê jakby uproszczona wersja laleczki dziewiarskiej, podobno u¿ywana ju¿ w epoce wikingów.

Chcia³abym znale¼æ jakie¶ potwierdzenie - gdzie i kiedy toto wystêpowa³o.
Viator
No przecie¿ to typowe ustrojstwo, Skandynawia zdaje siê u¿ywa go od czasów prehistorycznych do dzisiaj bez przerwy - a dla rekonstruktorek Wikiñskich kobiet jest to jedno z najbardziej typowych narzêdzi pracy; mo¿e poszukaj informacji na forum Halla po¶wiêconym szczególnie kulturom nadba³tyckim ze wskazaniem na Skandynawiê we wczesnym ¶redniowieczu (link).
Olof
I w³a¶nie nie do koñca ;)
To co ze Skandynawii wczesno¶redniowiecznej (oraz okolic) znaleziono w temacie to jest kilka fragmentów sznurków wygl±daj±cych na t± metod± wyplecione (przede wszystkim dwa fragmenty z Gotlandii, XI wieczne znalezisko, pisze o nim Kerstin Pettersson i chyba ona w³a¶nie pierwsza sugeruje ¿e mog³y byæ wykonane z u¿yciem tej techniki i mog³yby byæ potwierdzeniem na jej stosowanie przez wczesno¶redniowiecznych Skandynawów) oraz kilka sztuk narzêdzi byæ mo¿e bêd±cych lucetami - wykonanych z ko¶ci lub rogu, o nieco innym kszta³cie ni¿ popularne w rekonstrukcjach drewniane:

ze Skanii, Szwecja, ko¶ciana

z Lund, Szwecja, ko¶ciana, XI w

Thetford, UK, X-XI w.

ilustracja z artyku³u Pettersson jak to mog³o byæ u¿ywane

Tutaj s± najbardziej "ewidentne" przyk³ady, sporo innych mog³o s³u¿yæ wyplataniu sznurków, ale mog³o byæ równie dobrze np. rybackim akcesorium czy odpadem z produkcji innych rzeczy, jak np. te z Yorku:


Tak¿e - byæ mo¿e u¿ywane by³o co¶ na kszta³t, nie wiadomo jednak na ile by³a popularna taka akurat technika splatania sznurków, do czego by³y one wykorzystywane, etc.
Ulfrun
Viator - nie do koñca o to pytam. Ja czyta³am, ¿e by³o, ale chcia³abym wiedzieæ sk±d to wiadomo. Co do tego "bez przerwy", to przerwa, albo raczej spadek popularno¶ci by³ podobno w XIIw.
A to, ¿e wielu rekonstruktorów czego¶ u¿ywa to te¿ ¿aden dowód, co widaæ choæby na przyk³adzie afro-krzese³ek ;D

Olof - dziêki Ci ogromne.

A znacie mo¿e temat pochówku ze Scar na Orkadach? Wpad³ mi w oko ten skan:


(do ca³ej ksi±¿ki nie mogê na razie dotrzeæ) i zastanawam siê, czy przedmiot w skrzyneczce, omotany sznurkiem nie móg³ byæ takimii pro¶ciutkimi wide³kami. Mo¿e kto¶ co¶?
Olof
Tak w skali do przê¶lików to obstawiam raczej jakie¶ ig³y czym¶ owiniête albo szpulkê na sznurek/niæ, no ale bez jakiego¶ spisu co dok³adnie tam znaleziono (nie tylko najs³awniejsze rzeczy) to to tylko gdybanie.

A sk±d wiadomo - no w³a¶nie do koñca nie wiadomo ;) Wiadomo ¿e znaleziono pewn± ilo¶æ przedmiotów które nie wiadomo do czego mog³y s³u¿yæ ale na zasadzie analogii do pó¼niejszych lucet zosta³y uznane za prawdopodobne wczesne lucety. Znaleziono fragmenty plecionek z których niektóre mog³y byæ wykonane technik± jak te z lucetu. W pó¼niejszych czasach technika jest stosowana. I to by by³o na tyle ;)
Owka
Odno¶nie ko¶cianych znalezisk z Yorku, P. Walton Rogers (Textile Production at 16-22 Coppergate) zwraca uwagê, ¿e o ile prawie ka¿dy wide³kowaty obiekt mo¿e zostaæ z lepszym lub gorszym skutkiem u¿yty jako lucet, to nie ma ¿adnego dowodu, ¿e akurat te znaleziska nimi by³y.
CYTAT
in the absence of any lucet-worked braids from Anglo-Saxon,
Anglo-Scandinavian or medieval England, there must be some doubt about the identity of
these objects

t³um.
CYTAT
Wobec braku jakichkolwiek wykonanych na lucecie sznureczków z anglosaskiej, angloskandynawskiej lub ¶redniowiecznej Anglii, to¿samo¶æ tych obiektów musi budziæ pewne w±tpliwo¶ci.

Brak jakichkolwiek ¶ladów wytarcia naoko³o wide³ek, które mog³oby sugerowaæ wykorzystanie do robienia sznureczków.

Dwa podobne obiekty z brytyjskiej epoki ¿elaza zosta³y zidentyfikowane jako narzêdzia do wykonywania rytu na ceramice.
To, czy te znaleziska by³y w ogóle wykorzystywane w zwi±zku z tekstyliami, Walton Rogers okre¶la jako "far from proven".


Z samej Skandynawii jest te¿ parê (dos³ownie parê) sznureczków, a ich stan, z tego, co czyta³am, nie pozwoli³ na 100% analizê techniki wykonania - wiadomo, ¿e by³y kwadratowe w przekroju, czyli mog³y byæ wykonane na lucecie. No i jest trochê znalezisk, które lucetami mog³y byæ. Czyli dok³adnie tak, jak napisa³a Olof.
Drewniane lucetki popularne w rekonstrukcji, jak ta z pierwszego postu, to dla wczesnej Skandynawii do¶æ swobodna ekstrapolacja, a jeszcze swobodniejsz± jest przedstawianie robienia sznureczków na lucecie jako "jednego z typowo wikiñskich rzemios³".
Ulfrun
Olof, Owka - dziêkujê ogromnie smile.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.