Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Wilczy Trop
> Inne > Kalendarium 2013
S³awomir z Che³ma
Z wielk± przyjemno¶ci± informujê ¿e kolejna edycja Wilczego Tropu odbêdzie siê w dniach 5-7 lipca 2013r. Miejsce to samo co zawsze, czyli piêkne, górzyste tereny w okolicy Kalwarii Pac³awskiej. Standardowo obowi±zuje wysoki poziom historyczno¶ci.
Szykujemy tak¿e kilka atrakcji w fabule imprezy tak aby nikt siê nie nudzi³. Wiêcej informacji wkrótce.

Pozdrawiam!

Boguphal
Kurde bele,trza szukaæ opiekunki do moich trzech synów i darów do ob³askawienia baby co by pu¶ci³a z dzik± band± devil.gif
S³awomir z Che³ma
Przygotowania do imprezy ju¿ trwaj±:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.5...4574&type=1

Regulamin wraz z zmianami zapowiadanymi w roku ubieg³ym oraz innymi potrzebnymi informacjami pojawi siê wkrótce na stronie WT- http://www.wilczytrop.com/
oraz na FB imprezy- http://www.facebook.com/pages/Wilczy-Trop/486259388083655
S³awomir z Che³ma
Oto regulamin tegorocznej edycji Wilczego Tropu:
ZASADY OGÓLNE
Za przyby³e grupy, ich zachowanie i udzia³ w zabawie odpowiadaj± dowódcy b±d¼ przedstawiciele grup zaznajomieni z regulaminem. Z nimi, a nie z poszczególnymi osobami rozwi±zywane s± wszelkie niejasno¶ci i ewentualne sytuacje konfliktowe.

Zabronione jest bezzasadne wychodzenie poza teren imprezy(np. do sklepu po piwo, czy w celu zwiedzania okolicy).W trakcie trwania imprezy ka¿dy niewalcz±cy uczestnik ma obowi±zek braæ udzia³ w pracach obozowych (zbieranie drewna na opa³, donoszenie wody pitnej, budowa umocnieñ, gotowanie posi³ków itp.) osoby b±d¼ grupy chc±ce spêdziæ czas pij±c piwo i nic nie robi±c nie maj± czego szukaæ na „Wilczym Tropie”! ¦mieci inne ni¿ odpadki naturalne uczestnicy sprz±taj± i wywo¿± z miejsca imprezy sami na w³asny koszt.

STRÓJ
Strój uczestników imprezy powinien byæ spójny pod wzglêdem historyczno¶ci, terytorium oraz statusu spo³ecznego odtwarzanej osoby.Zabranione jest u¿ywania gaci szytych z pasów materia³u zwanych potocznie "szarawarami" a bardziej przypominaj±cych gacie piratów z bajek... Taka wariacja "szarawarów" nie ma ¿adnego potwierdzenia w ¼rod³ach i jest wg. nas mrocznym wynalazkiem. ¯eby nie by³o nieporozumieñ, nie zabraniamy u¿ywania szerokich spodni czy bryczesów, chodzi nam tylko o prawid³owy krój takowych

OBOZOWISKO
Na terenie obozowiska nie mog± znajdowaæ siê rzeczy wspó³czesne, ubrania, ¶piwory, karimaty, plastikowe butelki itp.(prosimy o pozostawienie ich w samochodach).Sugerujemy zaopatrzenie siê w odpowiedni± ilo¶æ skór, p³aszczy czy we³nianych kocy do spania. Wy¿ywienie w trakcie imprezy sk³adaæ siê bêdzie z pó³produktów, dlatego prosimy o zabranie kocio³ków i innych rzeczy niezbêdnych do przygotowania posi³ków. Prosimy równie¿ o zabranie ze sob± odpowiedniej ilo¶ci naczyñ na wodê(buk³aków ,dzbanów, drewnianych wiader), poniewa¿ tylko w takich pojemnikach dozwolony jest transport i przechowywanie wody. Narzêdzia obozowe i u¿ytku codziennego typu siekiera, szpadel, motyka, nó¿ itp. mog± byæ tylko przedmiotami wykonanymi na wzór przedmiotów z czasów które odtwarzamy(wszelkie siekiery z Obi, miski z Cepelii, szpadle z Castoramy czy pami±tkowe harcerskie finki odpadaj±!! ). Prosimy o ograniczenie palenia i u¿ywania telefonów komórkowych do minimum, w razie potrzeby jest to dozwolone jedynie wewn±trz namiotów lub w innym ukryciu.

WY¯YWIENIE
¯ywno¶æ w postaci produktów i pó³produktów do samodzielnego przygotowania takich jak surowe miêso, mleko, sery, m±ka, kasza, warzywa, dostarczanych w historycznych naczyniach i pojemnikach. W trakcie imprezy pijemy tylko taki alkohol(piwo, wino, miód), jaki przyniesiemy sobie na w³asnych plecach(oczywi¶cie w historycznych naczyniach!!), ewentualnie zakupimy w "karczmie". Zabronione s± wypady w zamieszka³e okolice w celu ewentualnych zakupów.

UZBROJENIE
Uzbrojenie i ekwipunek bojowy w czasach które próbujemy odtwarzaæ by³y przedmiotami niezwykle drogimi, dlatego wymagamy by ca³y sprzêt uczestników by³ zadbany, pozbawiony niebezpiecznych zadziorów i w¿er, pancerze powinny byæ bez dziur, czy innych wiêkszych uszkodzeñ. U¿ytkownicy broni: miecz, szabla, nó¿ bojowy itp. musz± byæ zaopatrzeni w pochwy do takowych(je¶li woja by³o staæ na miecz, to tym bardziej na pochwê do niego). Niedopuszczone jest przenoszenie wy¿ej wymienionej broni wetkniêtej za pas! W³ócznie oraz wszelkie topory i czekany osadzone powinny byæ solidnie na porz±dnie wygl±daj±cych drzewcach, nie dopu¶cimy do walki broni na na nieokorowanych krzywych kijach!

Uzbrojenie tak samo jak strój powinno byæ spójne pod wzglêdem historyczno¶ci, terytorium oraz statusu spo³ecznego odtwarzanej osoby. Do u¿ytku dopuszczone s± tylko zbroje kolcze nitowane.Niedopuszczamy wszelkiego rodzaju nagolennic i karwaszy( jako nie potwierdzonych w ¼ród³ach historycznych), oba elelmenty ochronne radzimy zast±piæ ochraniaczami sportowymi ukrytymi pod strojem. Od ubieg³orocznej edycji u¿ywamy jedynie tarcz wykonanych z desek, sugerujemy malowanie ich farbami naturalnymi.
Pancerz lamelkowy i ³uskowy- ze wzglêdu na znikom± ilo¶æ znalezisk zbrojników ( lu¼nych znalezisk ) ich niepewne datowanie i pochodzenie oraz nik³± ilo¶æ ikonografii na okres datowania Wilczego Tropu , uwa¿amy, ¿e nie jeste¶my w stanie wiarygodnie zrekonstruowaæ takowego pancerza .
Wobec powy¿szego do czasu publikacji nowych znalezisk zwi±zanych z tymi pancerzami s± one niedopuszczone na Wilczym Tropie .
Je¶li jednak kto¶ bêdzie posiada³ materia³y które bêd± pozwala³y na wiarygodn± rekonstrukcje owych pancerzy(datowanych na okolice X_Xi w a nie XIII !) mo¿e nast±piæ zmiana powy¿szej decyzji.

Ze wzglêdów bezpieczeñstwa wymagamy, by przy he³mach znajdowa³y siê os³ony karku i twarzy ( czapy pikowane, filcowe, czepce/kaptury kolcze itp.).

Zabronione jest u¿ywanie: Elementów ekwipunku datowanych na okres inny ni¿ ramy czasowe imprezy (X-XIw.), np. he³my typu Vendel czy Sutton Ho, broni z innych epok, he³mów z policzkami, lamelek skórzanych, zestawów w stylu fantasty typu „wiking z Birki”(he³m okularowy, tacza migda³owata, szabla), bezrêkawników kolczych, kolczug wykonanych z drutu ocynkowanego, tarcz o dziwnych kszta³tach i rozmiarach(np. nieforemny migda³ wielko¶ci drzwi od wychodka), oraz innego uzbrojenia nie maj±cego oparcia w ¼ród³ach z epoki na któr± datowana jest impreza.


W¶ród ³uczników dopuszczamy jedynie broñ historyczn±, wykonan± z naturalnych materia³ów(wszelkie Bisoki itp. odpadaj±). Strza³y u¿ywane przez ³uczników zakoñczone powinny byæ wytrzyma³ymi pacynami o ¶rednicy co najmniej 5cm.

REGU£Y WALKI

Walcz±cych dzielimy na:

Ciê¿kozbrojnych(min. he³m wraz z os³on± twarzy i karku, przeszywanica, pancerz kolczy lub lamelkowy stalowy, rêkawice)-2 ¿ycia, ciê¿kozbrojnymi mog± byæ jedynie dowódcy walcz±cych stron i ich dziesiêtnicy.
Lekkozbrojnych(min. he³m wraz z os³on± twarzy i karku, przeszywania ewentualnie skórzny kaftan, rêkawice)-1 ¿ycie.
£uczników-1 ¿ycie(gin± gdy znajd± siê w zasiêgu broni innych walcz±cych lub zostan± t± broni± dotkniêci).

Strefa trafieñ punktowanych dla w³óczni oraz strza³: korpus(do linii sutków), nogi od kolan w górê.
Strefa trafieñ punktowanych dla pozosta³ych broni:g³owa(z wy³±czeniem twarzy i okolic szyi), korpus, nogi od kolan w górê, rêce od ³okci w górê.

Ciosy zabronione: sztychy(nie dotyczy w³óczni), ciosy g³owic± miecza, rantem tarczy, uderzenia w twarz oraz w inne miejsca poza stref± trafieñ punktowanych.

Osoby niewalcz±ce gin± gdy znajd± siê w zasiêgu broni przeciwnika(lub zostan± t± broni± dotkniêci). Osoba “zabita” trafia na tzw. “cmentarz” , gdzie na czas 1 h zostaje wy³±czona z zabawy(nie ma prawa przekazywaæ informacji, wychodziæ poza wyznaczone miejsce). 1 “cmentarz” znajdowaæ siê bêdzie na sta³e w okolicy warownego obozu, natomiast w przypadku staræ w polu miejsce takie wyznacza dowódca zwyciêskiego oddzia³u. W przypadku zdobycia obozu wroga osoby niewalcz±ce które nie uciekn± mog± zostaæ zabite b±d¼ wziête do niewoli.

W ramach walki o poprawno¶æ historyczn± na Wilczym Tropie zabronione jest u¿ywanie:
Niehistorycznego obuwie, pasków wspó³czesnych, butów z gumow± podeszw±, naczyñ ceramicznych szkliwionych, ubrañ uszytych z innych materia³ów ni¿: len, we³na i ewentualnie jedwab, przesadne mieszanie kultur, przedmiotów u¿ytku codziennego i wariacje na ich temat nie maj±ce ¿adnego oparcia w ¼ród³ach historycznych.
Zabraniamy równie¿ u¿ywania elementów ekwipunku datowanych na okres inny ni¿ ramy czasowe imprezy (X-XIw.), np. he³my typu Vendel czy Sutton Ho, broni z innych epok, he³mów z policzkami, lamelek skórzanych, zestawów w stylu fantasty typu „wiking z Birki”(he³m okularowy, tacza migda³owata, szabla), tarcz o dziwnych kszta³tach i rozmiarach(np. nieforemny migda³ wielko¶ci drzwi od wychodka).
Niedopuszczamy wszelkiego rodzaju nagolennic i karwaszy( jako nie potwierdzonych w ¼ród³ach historycznych), oba elelmenty ochronne radzimy zast±piæ ochraniaczami sportowymi ukrytymi pod strojem.

Kolejne zmiany w regulaminie na przysz³y rok:
Sugesti± na nastêpn± edycjê imprezy jest wymiana prostych he³mów ¿ebrowych z okularem(popularnych w¶ród naszych "wikingów") na wzór poprawniejszy historycznie gdy¿ taki he³m ma niewiele wspólnego z jedynym znanym he³mem okularowym z interesuj±cego nas okresu czyli he³mem z Gjermundbu.
Kolejna rzecz to sz³omy "wielkopolskie" czy rekonstrukcje znalezisk tego typu z rusi , he³my te w wiêkszo¶ci bogate i pozbawione nosali by³y he³mami mo¿nych(je¼d¼cow) a nie zwyk³ych tarczowników. Dlatego od przysz³ej edycji zabronimy u¿ywanie replik z nosalem je¿eli orygina³ takowego nie posiada³ i ograniczamy ten typ helmów dla dowódców oraz dziesiêtników.
Zmiany te zapowiadamiy z rocznym wyprzedzeniem, gdy¿ zdajemy sobie sprawê ¿e wymiana he³mu to spora inwestycja.
S³awomir z Che³ma
Poniewa¿ zosta³ ju¿ tylko nieca³y miesi±c do imprezy prosimy o szybsze nadsy³anie zg³oszeñ. Jednocze¶nie informujemy, ¿e tegoroczna sk³adka na ¿ywno¶æ wynosi 15z³/os. W ramach sk³adki zapewniamy ró¿ne produkty spo¿ywcze oprócz miêsa, gdy¿ nie mamy na miejscu pr±du a tym bardziej lodówki by móc je w du¿ej ilo¶ci bezpiecznie przechowaæ. W produkty miêsne uczestnicy zaopatruj± siê indywidualne. Na miejscu jest wêdzarka, wiêc idealnym rozwi±zaniem jest przywiezienie miêsa w marynacie i uwêdzenie go w obozie.
Nr. konta na które nale¿y przelaæ sk³adkê, bêd±c± jednocze¶nie potwierdzeniem zg³oszenia podamy do koñca tygodnia.

Pozdrawiam w imieniu organizatorów!
S³awomir
S³awomir z Che³ma
Zg³oszenia przyjmujemy do koñca miesi±ca, nr konta na które nale¿y wp³acaæ sk³adki bêd±ce potwierdzeniem uczestnictwa to :

S³awomir Guz
59 1140 2004 0000 3602 5938 8550

Proszê w tytule wp³aty podawaæ nazwê grupy i ilo¶æ osób
S³awomir z Che³ma
Tradycyjnie jak co roku mo¿na przyjechaæ wcze¶niej, odjechaæ pó¼niej, my na miejscu bêdziemy ju¿ od czwartku, tak¿e w razie czego mój nr. tel: 660-611-062.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.