Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Husklar XI wiek
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie wczesno¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie wczesno¶redniowieczne
otton
S³awa !!
Je¿eli temat ju¿ by³ to przepraszam ale szuka³em noc ca³± i nie znalaz³em wiêc zak³adam nowy aniol.gif Chodzi o wygl±d huskarla z wieku XI . Wg. osprey móg³ on wygl±daæ tak huh.gif 1 . Na ile poprawny jest obrazek i czy bardzo mroczne by³oby przed³u¿enie kolczej do nadgarstków plus rêkawice kolcze jednopalczaste-wiadomo ochrona r±k potrzebna ,plus kaptur kolczy z os³on± twarzy zamocowany z do³u do nosala huh.gif 2 i taka fajna ochrona nóg huh.gif 3 ?? bardzo proszê o poradê i nie krzy¿ujcie mnie od razu please maniac.gif bic.gif Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Morgoth
my¶lê ¿e to http://en.wikipedia.org/wiki/Bayeux_Tapestry powinno wystarczyæ do znalezienia odpowiedzi
otton
W³a¶nie niekoniecznie , tak mi siê przynajmniej wydaje smile.gif Huskarlowie byli formacj± wzorowan± na gwardii wareskiej ?? dunno.gif Je¿eli tak mogli przej±æ pewne elementy uzbrojenia nie przedstawione na tkaninie chat.gif
Leszczu
Przy takiej logice wywodu to mo¿emy stwierdziæ ¿e biega³ w kamizelce kuloodpornej.
Ale wracaj±c do Twoich pytañ... Najwcze¶niejsze powtarzaj±ce siê przedstawienie kolczugi z d³ugim rêkawem które znam pochodzi z Francji z oko³o 1110 roku (i w tym okresie zaczyna siê powtarzaæ zarówno w miniaturach jak i rze¼bie).
Je¿eli chodzi o Tkaninê z Bayeoux przedstawiaj±ce osoby w takich pancerzach, to jednak dopatrywa³bym siê próby przedstawienia bardzo rzadkiego uzbrojenia (tak jak prawdopodobnie nogawice u Wilhelma). Mo¿esz ich znale¼æ w tym fragmencie który jest w za³±czniku tu pierwszy le¿y pod koniem nastêpni te¿ mniej wiêcej w tym samym fragmencie tkaniny w partii dolnej.
Co do uzbrojenia to nie masz co wymy¶laæ. Do wyboru w³ócznia (nie polecam je¿eli zaczynasz bo zrobisz komu¶ krzywdê), toporek, miecz, tarcza lub "duñczyk".
Przy czym pamiêtaj ¿eby zanim zaczniesz robiæ uzbrojenie Huskarla powiniene¶ odpowiednio bogato siê obszyæ. To nie by³ pierwszy lepszy ciura obozowy wiêc musisz w cywilu te¿ reprezentowaæ sob± taki sam poziom.
Edit1:
Pyta³e¶ jeszcze o kaptury kolcze. Owszem s± one poprawne ale nie w tej formie któr± przedstawia rze¼ba zamieszczona przez Ciebie(wg moich ¼róde³ pochodzi z po³owy XII wieku). W ¼ród³ach XI wiecznych zwi±zanych z krêgiem normañskim nie spotka³em siê jeszcze z os³on± twarzy przy kapturze. Je¿eli s± to w formie otwartej. (tu pomijam ¼ród³a bizantyjskie zwi±zane z okresem I krucjaty z którymi jeszcze siê nie zapozna³em dok³adnie)

Je¿eli chodzi o rêkawice z tego okresu to przegl±daj±c ¼ród³a nie widzê aby na której¶ miniaturze jakiekolwiek by³y. Jednak sam biegam z jednopalczastymi rêkawicami kolczymi z wyt³umieniem bo bezpieczeñstwo jednak jest dla mnie wa¿niejsze.
otton
Czyli wszystko by siad³o oprócz zas³ony twarzy anger.gif Z tego co siê orientuje katafrakci mogli u¿ywaæ czego¶ w ten deseñ ale ciê¿ka jazda a piechota to raczej s³abo da siê po³±czyæ angsad.gif angsad.gif angsad.gif Dziêki za wyczerpuj±ce info . Co do cywilnych ciuszków wieczorem za³o¿ê nowy temat .ale to w innym dziale repa.gif
Leszczu
Nie masz co zak³adaæ nowych tematów. Musisz wybraæ sobie teren który chcesz odtwarzaæ (Dania/Norwegia/Szwecja/W. Brytyjskie) Poprzegl±daæ znaleziska grobowe dla pañstwa które wybierzesz i rekonstruowaæ.
Co do twojej logiki ³±czenia sprzêtu to kategorycznie "nie siad³oby". Je¿eli chcesz stosowaæ d³ugie kolczugi to wypada³oby rekonstruowaæ Normanów(lub Normandów jak chc± niektórzy) i to w takim wypadku raczej konno z drugiej po³owy wieku. Nogawice jak napisa³em na Bayeoux Tapestry pojawiaj± siê raz o ile s± to nogawice kolcze i tu u konnego a nie pieszego i jest to wyj±tek. Nastêpne przedstawienie znam dopiero z 1120 roku z W³och.
Radzê zastosowaæ najbezpieczniejszy wariant uzbrojenia jaki jest przedstawiony na tkaninie czyli proste spodnie(tu nie ma naci±gania na szarawary), koszula, tunika, butki, do tego kolczuga do po³owy uda z krótkim rêkawem, he³m sto¿kowy +broñ któr± bêdziesz æwiczy³.
otton
M±drze gada wódki mu nalaæ cool.gif Pomny twych rad lecê wprowadzaæ je w czyn warrior.gif jeszcze raz dziêki thanx.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.