Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: VIII Atak Morawian na Wi¶lan
> Inne > Kalendarium 2013
Ziemowit
Ksi±¿ê pogañski, silny bardzo, siedz±cy w Wi¶lech, ur±ga³ wielce chrze¶cijanom i krzywdy im wyrz±dza³. Pos³awszy za¶ do niego, kaza³ mu powiedzieæ Metody: Dobrze bêdzie dla ciebie synu ochrzciæ siê z w³asnej woli na swojej ziemi, aby¶ nie by³ przymusem ochrzczony na ziemi cudzej i bêdziesz mnie wtedy wspomina³. I tak te¿ siê sta³o...
/¯ywot ¦wiêtego Metodego/

...w roku najpewniej 884, kiedy to ¦wiêtope³ek najecha³ kraj Wi¶lan i podporz±dkowa³ go sobie. ¦wiadcz± o tym tak¿e liczne znaleziska spalonych grodów na terenie po³udniowej Polski.

Wydarzenia te przywo³ane do ¿ycia po raz ósmy zostan± 17-19 maja, a na zjazd ten ju¿ dzi¶ zapraszam.

Wstêpny program:
pi±tek: zakwaterowanie (dwie najwiêksze dru¿yny otrzymaj± izby w chatach), reszta namioty rozbite w grodzie (miejsce na oko³o 4 sztuki) oraz poza nim, powitalna biesiada.
sobota rano:, bitwy w lesie, 4 dru¿yny: Morawianie, s³owiañcy sojusznicy morawian, Wi¶lanie oraz sojusznicy wi¶lan (w rodzaju Waregów - takie ma³e domniemanie historii). Bitwy z ³ucznikami, do 1 trafienia, walka o sztandar.
sobota po po³udniu: siedmiobój (zapasy, si³owanie na rêkê, przeci±ganie liny, rzut toporem, rzut oszczepem, jedynki z lin±, rzut zapa³k±) - nagroda g³ówa VIII Ataku Morawian
niedziela rano: turniej ³uczniczy, turniej bojowy
niedziela wczesne popo³udnie: bitwy w polu, zdobywanie grodu

Zasady turnieju bojowego: walka do 5 trafieñ bez rozej¶æ
Zasady walki w polu/lesie: do 1 trafienia, trafienia od ³uczników jedynie w korpus
Zasady walki o gród: do 1 trafienia, zbrojni na drabinach nie¶miertelni od broni ¿elaznej (pacynki "zabijaj±")

Organizatorzy zapewniaj±:
-wy¿ywienie i napitek pi±tek - niedziela (wymagane w³asne naczynia)
-wodê do mycia
-refundacjê transportu dla dru¿yn które nie s± po raz pierwszy na imprezie (niestety ilo¶æ ¶rodków w tym punkcie ograniczona)
-zabezpiecznie medyczne

Galeria zdjêæ z VII Ataku, który by³ tak¿e oficjaln± inauguracj± Grodu w Stobiernej:
Galeria I
Galeria II

Zg³oszenia: dostêpny bêdzie formularz, który nale¿y wype³niæ i przes³ac.

Kontakt: wislanie@gmail.com
Jaksa z Pomorza
Witam, czy Wasza rekonstrukcja posiada kontekst ?
Czy w tym miejscu rzeczywi¶cie istnia³ gród ?
Pozdrawiam serdecznie. Zg³oszenie bêdzie bli¿ej terminu.
S³awomir z Che³ma
Gród wygl±da fajnie, jak jeszcze odmroczycie swój sprzêt to ca³a inicjatywa naprawdê warta bêdzie polecenia. Mo¿e my wreszciê siê do Ciebie Ziemowicie wybierzemy smile.gif.
Pozdrawiam i ¿yczê powodzenia!
Ziemowit
Jaksa: nasza rekonstrukcja nawi±zuje do mikroregionu osadniczego, który w Dolinie Wis³oki istnia³ we wczesnym ¶redniowieczu. Tutaj jest obszerny materia³ na ten temat

Aczkolwiek nasz projekt pod tytu³em "gród s³owiañski" nie jest jeszcze w pe³ni ukoñczony. Czeka nas przede wszystkim pokrycie chat gontem oraz budowa podgrodzia, a w nim kilka pó³ziemianek.
I pewnie nigdy nie bêdzie, bo jak to zrobimy to zamarzymy o czym¶ wiêcej... icon_rolleyes.gif

S³awku: odmroczyæ sprzêt jest 100x ³atwiej ni¿ wybudowaæ osadê. W zwi±zku z jej istnieniem garnie siê sporo nowych ludzi do rekonstrukcji, a wiadomo ¿e poziom nowicjuszy nie mo¿e siê równaæ ze starymi ultrasami ;)


Zapraszam do obejrzenia filmu z VII Ataku Morawian na Wi¶lan
qmis
Ziemowicie, do kiedy zg³oszenia?

Jakie¶ Rarogi najpewiej siê zjawi±.
Ziemowit
Zg³oszenia mo¿na ju¿ s³aæ (za³±cznik).
Zg³oszenie musi byæ podpisane odrêcznie, wiêc najlepiej wydrukowaæ, wype³niæ, zeskanowaæ, za³±czyæ do maila i wys³aæ: wislanie@gmail.com
Dla odtwórców, którzy brzydz± siê komputerem: wys³aæ w zalakowanej kopercie na adres: Osada S³owiañska - Kasztelan Ziemowit, Rynek 21, 39-200 Dêbica

Dla dwóch pierwszych dru¿yn ze stanem osobowym powy¿ej 10 mo¿emy oddaæ izbê w ¶rodkowej chacie (dwie takie izby do oddania mamy dla go¶ci, jak wygl±daj±, mo¿na zobaczyæ na wirtualnym spacerze po grodzie: Link

Jest jeszcze limit miejsc na namioty w grodzie: max 10 sztuk. Tutaj te¿ decyduje kolejno¶æ zg³oszeñ.

Pozostali oczywi¶cie mog± nocowaæ na ³±ce poza grodem.

Dofinansowanie kosztów transportu: przewidujê tylko dla dru¿yn które by³y ju¿ wcze¶niej na imprezie. Wysoko¶æ dofinansowania: oka¿e siê na pocz±tku kwietnia. Do tego terminu wszyscy, którzy chc± ubiegaæ siê o dofinansowanie powinni siê zg³osiæ.

Wy¿ywienie jak zawsze w pe³nym wymiarze zapewnione bêdzie dla wszystkich uczestników. Jeno miseczki, kubeczki i ³y¿ki swoje mieæ siê powinno.

Pozdrawiam i zapraszam

PS: po tylu latach rekonstrukcji tych wydarzeñ, u¶wiadomi³em sobie, ¿e nie wszyscy (nawet odtwórcy crazy.gif ) widz± o co tak naprawdê chodzi. Wiêc taka ma³a wizualizacja:
Ziemowit
Ogólny plan tegorocznej imprezy powraca do tradycji z okresu III - V Ataku Morawian, to znaczy:
Pi±tek - przyjazd, biesiada powitalna.
Sobota rano - wymarsz do lasu na parogodzinne walki. Prawdopodobnie w
tym roku bêd± 4 grupy, walka o sztandary. Lekkozbrojni: do 1 trafienia, ciê¿kozbrojni: do 2 trafieñ, ³ucznicy do 1 trafienia.
Video z V Ataku Morawian

Sobota po powrocie do grodu: siedmiobój s³owiañski:
- zapasy
- si³owanie na rêkê
- rzut toporem
- przeci±ganie liny
- rzut zapa³k±
- wspinanie siê na pal/drzewo
- rzut oszczepem
Nagrody s± do zdobycia w ka¿dej konkurencji, do tego nagroda w klasyfikacji generalnej - ³uk.

Sobota wieczór: turniej picia piwa. (rozgrywamy to na zasadzie pojedynków, gdzie dwoje uczestników otrzymuje dzban piwa i wygrywa ten kto pierwszy opró¿ni go)

Niedziela:
rano:
1. Turniej ³uczniczy (nagroda: komplet strza³)
2. Turniej bojowy - do 5 trafieñ, bez rozej¶æ, dozwolone jak zawsze
topory 2-rêczne i w³ócznie, ale i tak tego nikt nie stosuje... nie dopuszczane s± w turnieju tarcze ze sklejki. Nie mo¿na i¶æ na ³atwiznê i robiæ sobie du¿±, lekk± tarczê ze sklejki, podczas gdy drugi
wojownik ma mniejsz± i ciê¿sz± tarczê z desek. To tak jakby jeden walczy³ w kolczuce z aluminium, bo l¿ejsza... Ogólny poziom odtwórstwa w Polsce moim zdaniem nie pozwala narazie na wykluczenie tarcz sklejowych z bitew, ale z turnieju ju¿ tak. (nagroda: tarcza okr±g³a, z desek oczywi¶cie)
3. Jedynki z lin± (nagroda: srebrne denary Boles³awa Chrobrego).

po po³udniu: bitwa w polu + zdobywanie grodu (na zasadach identycznych jak dzieñ wcze¶niej, z t± ró¿nic±, ¿e wojownicy na drabinach s± nietykalni - wyjatek - strza³y)
Lubomir Aleksandrowicz
S³awa !
Ziemowicie nie strasz ludzi smile.gif tarcze z klepek (lub z desek jak ty piszesz ) nie s± ciê¿sze ni¿ ze sklejki .
Tylko takowe tarcze dopuszczane s± na Wilczym Tropie i ich w³a¶ciciele powiedz± ci ¿e nie tylko s± lekkie ale i nie mniej wytrzyma³e od sklejki .
Ziemowit
Owszem Lubomirze, da siê zrobiæ tarczê z desek która bêdzie tak samo lekka jak ta ze sklejki, ale jest to znacznie trudniejsze.
Lubomir Aleksandrowicz
smile.gif Uzyskaæ klepkê 0,8-1,0 nie jest ¿adnym problemem ( nie mówiê tu o klepkach tz dartych ) wykonanie blatu tarczy to koszt max 50 z³ (my¶lê o klepkach sosnowych . Lipowe czy z topoli bêd± nieco dro¿sze ale i lepsze ).
Do tego 2 - 3 worki lniane tz wojskowe , klej skórny lub jelitowy , umbo , gwo¼dzie kute i jest tarcza jak marzenie .
A je¶li pomalujesz je temper± nawet u¿ywaj±c barwników kupionych u plastyków to tylko cmokaæ na jej widok . smile.gif
Ziemowit
Bardzo siê cieszê, ¿e promujesz samodzielne wykonywanie tarcz drewnianych. Sami tylko takie u¿ywamy, ale zdajê sobie te¿ sprawê z tego ¿e sporo odtówrców ci±gle u¿ywa tarcz w³a¶nie ze sklejek, czêsto po prostu z sentymentu do swojej starganej starej tarczy, a ponadto:
1. Wyciêcie wy¿ynark± ko³a czy te¿ ³ezki ze skejki jest znacznie ³atwiejsze ni¿ trwa³e z³±czenie kilku desek. Nie mówi±c ju¿ o jakimkolwiek giêci tego w przypadku migda³ów.
2. 1cm sosna jest znacznie mniej wytrzyma³a ni¿ 1cm sklejka.
Lubomir Aleksandrowicz
Co siê tyczy punktu pierwszego masz racja , drugiego ju¿ nie do koñca .
A tak w ogóle to nie jest to kwestia ³atwo¶ci tylko mniejszego z³a rekonstrukcyjnego smile.gif
Tak czy siak kierunek dobry jesli chodzi o tarcze smile.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.