Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Ch³opskie buty XVII w. teren Ukrainy
> Ubiór i dodatki > Obuwie i galanteria skórzana > Obuwie
Saszka
Witam,
poszukujê informacji oraz wykrojów butów noszonych przez ch³opów ukraiñskich w okresie 1640-1670, (okres do¶æ d³ugi, ale w±tpiê ¿e kroje a¿ tak bardzo zmienia³y siê w¶ród ch³opstwa). Je¿eli kto¶ posiada³by jakie¶ informacje bêdê bardzo wdziêczny, mi³e by³yby wszelkie informacje ¼ród³owe.
Niestety nie mogê zarejestrowaæ siê na forum Czehryñskich Kozaków, gdzie by³bym bli¿ej ¼ród³a, ale mo¿e kto¶ z tamtego forum, bêdzie w stanie odpowiedzieæ, lub naprowadziæ ;)
Pozdrawiam Saszka
Arek Zgutka
Cze¶æ,

najpro¶ciej pewnie bêdzie zrobiæ skórzane ³apcie (i nosiæ do nich onuce), jak te spod Beresteczka:

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

O ich popularno¶ci w¶ród ukraiñskich ch³opów pisa³ jeszcze Kitowicz w XVIII wieku.


http://17th-century-march.blogspot.com/201...elszereles.html

Tutaj masz instrukcjê jak wykonaæ ³apcie z jednego kawa³ka skóry, bez szycia (skórê ¶ci±ga³o siê rzemieniem), ale wystêpuje tu problem z grubo¶ci± skóry - na podeszwê powinna i¶æ grubsza, na przyszwy (dobrze mówiê?) cieñsza; przy jednym kawa³ku skóra albo nie chce siê ¶ci±gaæ, albo czujesz ka¿dy kamyk. bigsmile2.gif Mi nic z takich ³apci nie wysz³o, ale widzia³em ¿e Wêgrzy chodz± w podobnych i specjalnie siê nie skar¿±.


Pozdrawiam.
Saszka
Dziêki bardzo ;) sam na pewno nie bêdê ich robiæ, jako¶ talentu brak :D ale mo¿e który¶ z rzemie¶lników mi wykona smile.gif
kublika
Hej, to

http://17th-century-march.blogspot.com/201...elszereles.html

wygl±da jak nasze kierpce - nie wykluczone zreszt±, ¿e podobieñstwo nie jest przypadkowe, skoro to strona wêgierska ;)
Ale -
chodzi mi o to, ¿e je¶li górale po ska³kach pomykali w takich, to ch³op po polu lub kozak po stepie tym bardziej da radê, nie?
:D :D
Arek Zgutka
Górale to zelazne chopy som, hej! Tak jak mówi³em, w Tata Wêgrzy pomykali w takich ³apciach i po obozie, i na bitwie, i problemów chyba nie mieli. Mo¿e ca³a tajemnica obuwia kryje siê w tek¶cie? devil.gif A mo¿e, po wyciêciu prostok±ta z cienkiej skóry i próbnym ¶ci±gniêciu rzemieniem, doszywa³o siê jako¶ grubsz± podeszwê?

Pozdrawiam!
Owka
Zdecydowanie nie doszywa³o siê, byly to po prostu buty o do¶æ krótkim ¿ywocie - wyrzuca³o siê i robi³o nowe. Ani znaleziska, ani egzemplarze etnograficzne tego typu butów nie maj± podeszwy, chyba ¿e za "etnograficzne" uznaæ XX-wieczne kierpce robione ewidentnie pod turystê.
Skóra na nie nie by³a szczególnie cienka - ¶ci±gano j± na mokro. Co wiêcej, teksty sugeruj±, ¿e wykorzystywano przede wszystkim skórê surow± (niegarbowan±), czyli na mokro do¶æ podatn±. Oczywi¶cie nie poprawia³o to ani trwa³o¶ci butów, ani ich zapachu - kwestia granic "ultrasowstwa"...
Z Kitowicza:
CYTAT
a je¿eli gdzie dopad³ Rusin jakiej zdechlizny, to wyrzn±wszy z niej kawa³ skóry, ³atwo sobie zrobi³ kurpie nie potrzebuj±c do niej ¿adnego majstra ani musztry szewskiej.



W tym w±tku by³o nieco na temat - a nawet nie nieco, tylko wszystko, poza butami z pierwszego postu (a szczególnie linki Borga - dok³adnie XVII-wieczna Ukraina)
https://picasaweb.google.com/11703444945208...364228527024482
https://picasaweb.google.com/11703444945208...427328389825698
https://picasaweb.google.com/11703444945208...432208671684114
Edycja:
Po namy¶le podklei³am je tutaj, mo¿e jeszcze komu¶ kiedy¶ siê przydadz±, a w tamtym w±tku o nic nie mówi±cym tytule uton± w zapomnieniu.

Dorzucam te¿ zdjêcie skórzanych chodaków, powiat bi³gorajski, foto z roku 1956. Wykonanie sporo mniej pieczo³owite, ni¿ te z XVII w, zasada konstrukcji wci±¿ ta sama.
Szlachcianka z sascianka
Witam
Jak pisal kiedys sprytny Wardum, a to blisko 1670-72, "Na Rusi... na wsi nosza mezczyzni i kobiety zima i latem buty, mieszczanki zas nosza latem takze trzewiki." Na Beresteczku odnaleziono i wysokie buty (raczej meskie).
Ig³a
Nie wiem jak fachowo siê nazywa proces i czy mia³by zastosowanie przy butach...

Niedawno rymarz, z którym robilismy olstro, zasugerowa³ by wycieniæ boki grubej skóry, z której wykonana by³a kabura. Wspomnia³, ¿e teoretycznie mo¿na by³oby wyci±æ ten fragment skrobakiem podobnym do hebla, ale to narusza skórê.
U¿y³ wiêc do tego rêcznej maszyny - co¶ jak stalowy magiel na korbkê, po kilkakrotnym przepuszczeniu przez to brzegów skóry sta³a siê tam cieñsza o oko³o 50%.
tym sposobem brzegi by³y na tyle cienkie by wygodnie to szyæ, a kabura na tyle gruba ¿e zachowywa³a sztywno¶æ.

Poza tym na zdjeciu Parufki jak siê zdaje widaæ jak±¶ wk³adkê?
https://picasaweb.google.com/11703444945208...364228527024482
Jack
Nie maj±c specialistycznych narzêdzi, na pocz±tek do ¶cieniania skóry wystarczy ostry nó¿. Mo¿na te¿ szlifierk± z tarcz± z papierem ¶ciernym, podobno do¶æ dobrze siê sprawdza.
Ig³a
U¿ywanie szlifierki do scieniania skory powoduje jej przypalenie i utwardzenie, odradzalbym.
Saszka
Jeszcze raz dziêkuje za porady, mimo braku zdolno¶ci do obróbki skóry, spróbujê zrobiæ takowe. Je¿eli wyjd± wstawiê stosowne zdjêcia smile.gif)
Adam von Loslau
Mój dziadek (szewc) zawsze u¿ywa³ do ¶cieniania skóry (szarfowania) no¿a rymarskiego. Zawsze mu starczy³ i dzia³a³o.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.