Hej
Zwróciæ uwagê nale¿y, ¿e jest to pozycja, w której autor w wielu swoich wywodach opiera siê na literaturze wieków ¶rednich. To wzbogaca j± i daje ca³keim ciekawe wyobra¿enie o ¿yciu, pogl±dach na sprawy honoru itp. Jest tam sporo cytatów z pism ¶redniowiecznych odno¶nie organizacji, przebiegu i pogl±dów na turnieje rycerskie.
Du¿o przyk³adów do ka¿dego omawianego problemu np. psaowañ - nie ma to jak rycerze zaj±ca (a mo¿e królika? - niepamiêtam) lub pasowanie w ko¶ciele chyba na 200 rycerzy, gdzie dosz³o do zamieszek i dwóch z nich zginê³o, a sytuacjê opanowa³o wkroczenie reszty wojsk do miasta (czy jako¶ tak - ksi±¿kê po¿yczy³em wiêc nie mogê zajrzeæ sprawdziæ czy czegos nie pokiæka³em - wka¿dym b±d¼ razie dwóch w czasie uroczysto¶ci pasowania ponios³o smieræ).
Jest to ciekawa ksi±¿ka, w której autor przedstawia przemiany w rycerstwie (jako klasie spo³ecznej) na przestrzeni wieków opieraj±c siê g³ównie na pismach trubadurów - pie¶niach;) truwerów, samych rycerzy, zakonników i kronikarzy czy biografów.
Autor dokonuje ca³keim wnikliwej analizy takich pisme jak "Pie¶ñ o Rolandzie", "Tristan i Izolda", legendy arturiañskie w wielu wersjach itd..
hm...
mmo¿na powiedzieæ, ¿e ca³a ta kniga to jakby próba przedstawienia genezy rycerstwa jako klasy spo³ecznej, zmieniaj±cego siê idea³u rycerza (rycersko¶ci) na przestrzeni wieków a¿ do znikniêcia (nie myliæ z porwaniem przez kosmitów) tej grupy spo³ecznej. Zdaje siê, ¿e koñczy na "Don Kichocie" i jakich¶ tam turniejach angielskich co to one ju¿ nie wygl±da³y jak te dawniejsze... bu:)
Du¿o uwagi po¶wiêca rozwojowi turniejów - od melee do "przedstawieñ" zwanych turniejami:). Omawia rozwój zakonów tak religijnych jak i ¶wieckich.
Poza tym ksi±¿kê czyta siê trudno
jest gruba i mêcz±ca ale bardzo ciekawa.
Szczerze polecam