Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: VI turniej O Pier¶cien Damroki --> 28-30 maja
> Inne > Kalendaria 2003-2009 > Kalendarium 2004
Robert Bagrit
Zapraszam Frehowiczów do zamieszczania komentarzy odno¶nie tej imprezy.
Mam nadziejê, ¿e w nied³ugim czasie równie¿ organizator tej¿e imprezy zamie¶ci tu szersze informacje.

Zapraszam do dyskusji
Stanis³aw Kossakowski
A kto jest organizatorem i jak sie mozna z nim skontaktowac ?
Przesuñs³up
G³ównym organizatorem jest Miros³aw Konarski-Miko³ajewicz, do niego
w sprawach organizacyjnych zg³aszaæ siê mo¿na. Wzglêdnie przeze mnie
[dane kontaktowe w moim profilu] smile.gif
KhaToo
A móg³ bym prosiæ co¶ bli¿ej? Nie chcê g³owy zawracaæ na priva, je¶li impreza wogóle nie na nasz wiek. Jak jest datowana?
jasmin
CYTAT(KhaToo)
A móg³ bym prosiæ co¶ bli¿ej? Nie chcê g³owy zawracaæ na priva, je¶li impreza wogóle nie na nasz wiek. Jak jest datowana?


Impreza jest na prywatnym terenie; publicznosci nie ma; wokolo sliczne krajobrazy; sa tarcze, biezesz stroj, luk i strzaly i trzy dni strzelasz; jak znudzi ci sie strzelanie ze swego luku, pozyczasz od kogos jego luk np koreanski albo jakis bambusowy albo jesionowy i znowu strzelasz; Konkurencje - jesli nie ulegna modyfikacji sa zgodne z Zabimi Strzalami;

Co do stroju - po prostu go musisz miec dla wlasnego komfortu psychicznego a nie dla komisji strojow, ktora moze cie usunac, bo masz jedwabne majtki (niezgodne z regulaminem turnieju nie dopuszczajacego jedwab); Ekipa, ktora go organizuje ma stroje od X do XVII wieku i wyjda w tym, co dla nich bedzie wygodne;
Nat
Nie za du¿y rozstrza³ (nomem omen) i dowolno¶æ, je¶li chodzi o dopuszczalne ramy czasowe? X - XVII wiek? To¿ to kilka dobrych epok smile.gif
Pozdrawiam!
Cedric
mrok jest ponad czasowy
Robert Bagrit
Przekazuje od Katarzyny Dobrzyñkiej:

Regulamin turnieju ³ucznictwa tradycyjnego w Zaworach
„O Pier¶cien Damroki”

Regulamin niniejszy zosta³ opracowany z wykorzystaniem do¶wiadczen Bractwa Rycerskiego na Zamku Królewskim w £êczycy oraz Dru¿yny Rycerskiej Bogus³awa V ze S³upska, a tak¿e przy wykorzystaniu regu³ EMA (Early Medieval Alliance).
Turnieje ³ucznicze w Zaworach odbywaj± siê od 2000 r. Dotychczasowymi ich zwyciêzcami byli: Erik Miko³aj Hawarra z gdanskich wikingów SNEKKAR, obecnie ELAG NORD (I Turniej), Bartek Borzych z sopockich grodzian (II Turniej), Adam Ma¶laczyk z oliwskiej dru¿yny „Inogici” (III Turniej), Szymon Solarczyk z Dru¿yny Wojów Pomorskich z Bytowa (IV Turniej). £ukasz Baran z „Inogitów” (V Turniej).

Miejsce turniejowe w Zaworach znajduje siê w sercu Kaszub (gmina Chmielno w powiecie kartuskim w województwie pomorskim) u zbiegu trzech jezior: Radunskiego, K³odna i Ma³ego Brodna na wysoko¶ci 118 m npm. Do Zawór doje¿d¿a siê bezpo¶rednim autobusem kursuj±cym na trasie Gdansk-Zawory. W Zaworach znajduje siê ostatni przystanek na tej trasie. Najkorzystniej jest wysi±¶æ na przedostatnim przystanku ("na ¿±danie").
Organizatorem Turnieju w Zaworach s±: Zaworska Dru¿yna £ucznicza: Przemys³aw Perycz [+58] 684 23 95; 0-503 696 597; e-mail: zawory@poczta.fm http://zawory.fm.interia.pl; Jakub Dejk [+58] 685-36-45; 0-505 414 890) oraz Konfraternia Smorgonskiej Akademii: Ryszard Rutkiewicz [+58] 557 75 92; 0-608 71 64 93; e-mail: konfraternia_sa@wp.pl http://konfraternia.w.interia.pl i http://www.sopot.pl/stulecie/bractwo

Nagrod± dla zdobywcy I miejsca w turnieju jest srebrny "Pier¶cien Damroki" ksiê¿niczki ¿yj±cej w Chmielnie w XIII w., córki pomorskiego ksiêcia ¦wiêtope³ka, zmar³ej w dniu 25 maja (data roczna jest sporna miêdzy historykami - wed³ug zapisów w ksiêgach zakonnych: "Anno 1223 die 25 Maii obiit Damroca filia Suantopolci"). O Damroce mo¿na przeczytaæ w „Gazecie Kartuskiej” Nr 22/2003 r. oraz w „Pomeranii” 7-8/2003
Na pier¶cieniu wyryta jest tzw. Lilia ¦wiêtope³kowiczów wed³ug wizerunku z XIV w. widniej±cego nad Bram± Chlebnick± w Gdansku. Autorem pier¶cienia jest Daniel Or³owski.
"Pier¶cien Damroki" mo¿na otrzymaæ raz tylko. Zwyciêzca turnieju nie otrzymuje nagrody, je¿eli ju¿ j± posiada. Oprócz zwyciêzców turniejów pier¶cienie otrzyma³y tak¿e inne osoby: zw³aszcza zas³u¿one przy organizacji Festiwalu Rycerskiego Sopot 2001.
Fundatorem "Pier¶cienia Damroki" jest Miros³aw Chor±¿y Chmielenski - Ciwun

Konfraterni Smorgonskiej Akademii [+58] 557 80 02; 0-504 72 25 72; e-mail: konarskimikolajewicz@hotmail.com

Uczestnicy turnieju. Turniej ma charakter otwarty i oprócz wojów, wikingów i rycerzy mog± w nim braæ dowolne inne osoby, je¿eli spe³niaj± wymogi niniejszego regulaminu. Uczestników obowi±zuje strój historyczny swobodnie wybrany –zaleca siê strój w przedziale XI-XIV w. i dostosowany do u¿ywanego przez uczestnika sprzêtu i wyposa¿enia. Osoby nie posiadaj±ce stroju i wyposa¿enia historycznego w drodze wyj±tku mog± byæ dopuszczone do turnieju, je¿eli posiadaj± tradycyjny osprzêt ³uczniczy oraz s± ubrane co najmniej w stosown± koszulê, rajtuzy i kozaczki.
Wymagania co do akcesorii ³uczniczych. Dopuszcza siê wszelkie ³uki tradycyjne (proste i refleksyjne, jednorodne i sk³adane), bez wzglêdu na to przy u¿yciu jakich technik i technologii oraz z jakich materia³ów zosta³y wykonane. Nie dopuszcza siê ³uków bloczkowych ani ³uków wyczynowych. £uki „sportowe” s± dopuszczone pod warunkiem, ¿e s± "go³e", a miejsce po oprzyrz±dowaniu jest estetycznie zamaskowane. Naci±g ³uku jest dowolny, chocia¿ zaleca siê naci±gi miêdzy 12, a 22 kg. Niedozwolone s± jakiekolwiek celowniki nie naturalne. Dopuszcza siê celowniki w formie znaków na majdanie, czy b±czków na ciêciwie lub kolorowych nitek wplecionych w owijkê ciêciwy. Dozwolone s± okienka i pó³ki w majdanie. Dozwolona jest podpórka pod strza³ê: drewniana, rogowa,
skórzana lub inna. Brzechwy strza³ mog± byæ wy³±cznie drewniane, a lotki z materia³ów naturalnych: piór, skóry, pergaminu, papieru. Dopuszcza siê groty metalowe wszelkiego typu, równie¿ toczone, a ponadto z kamienia lub rogu.
Dozwolone s± dowolne ko³czany i goryty ze skóry, tkaniny lub z drewna - o kszta³tach historycznych lub naturalnych. Strza³y u¿ywane w konkurencjach turniejowych przez poszczególnych zawodników powinny siê odró¿niaæ indywidualnym oznaczeniami (kolorem lotek, podpisami lub kolorowymi opaskami na brzechwie,
wzglêdnie barwami owijek, czy innymi trwa³ymi znakami).
Dystanse strzeleckie. Strzelanie turniejowe prowadzi siê na odleg³o¶æ nie przekraczaj±c± 32 m (35 yardów).

W eliminacjach mo¿e wzi±æ udzia³ nieograniczona liczba uczestników spe³niaj±cych warunki regulaminowe. Nie ogranicza siê liczby zawodników z poszczególnych bractw. Osoby wyró¿nione pier¶cieniem Damroki nie maj± obowi±zku poddawania siê sprawdzianowi eliminacji i maj± prawo bezpo¶redniego udzia³u w pó³finale.

Uczestnicy strzelaj± dwie serie po 6 strza³ na odleg³o¶æ 32 m.

Do pó³fina³u przechodzi sze¶ciu najlepszych strzelców z eliminacji, którzy w uzbrojeniu ochronnym (kolczuga, karacena, napier¶nik metalowy lub przeszywanica), w he³mie lub w czepcu kolczym, z pasem do którego przytroczona jest torba, nó¿ i krótki miecz, oraz z tarcz± i ko³czanem - strzelaj± najpierw po 9 strza³ bez ograniczenia limitu czasu, a nastêpnie wypuszczaj± do celu nieograniczon± liczbê strza³ w okresie dwóch minut na odleg³o¶æ 25 m.
W finale strzela czterech zawodników, którzy najpierw poczynaj±c z odleg³o¶ci 32 m przemieszczaj± siê w kierunku tarczy oddaj±c -co jeden krok bez przerwy- w okresie 60 sekund dowoln± liczbê strza³, a¿ dojd± na odleg³o¶æ nie bli¿sz± ani¿eli 20 m. Nastêpnie z odleg³o¶ci 25 m strzelaj± dwie serie po 6 strza³ ka¿dy, a potem strzelaj± z odleg³o¶ci 20 m nieograniczon± liczbê strza³ w dwóch jednominutowych seriach.

W przypadku, gdy fina³ nie przyniesie rozstrzygniêcia przeprowadza siê dogrywkê na zasadach fina³u dla zawodników, którzy uzyskali tak± sam± najwy¿sz± liczbê punktów. Je¿eli równie¿ dogrywka nie wska¿e zwyciêzcy, to zwyciêzc± zostanie ta osoba, która ³±cznie w pó³finale i w finale uzyska³a najwiêksz± liczbê punktów.

Poza konkursem, w ramach biwaku ³uczniczego, rozgrywany jest ponadto „turniej pocieszenia” dla sze¶ciu osób spe³niaj±cych kryteria regulaminowe (dla dwóch uczestników pó³fina³u, którzy nie zakwalifikowali siê do fina³u oraz dla do czterech najlepszych uczestników eliminacji, którzy nie zakwalifikowali siê do pó³fina³u), a który jest rozgrywany wed³ug tych samych zasad, jak fina³ turnieju, a nagrod± jest uznanie, ¿e zwyciêzca turnieju pocieszenia zaj±³ pi±te miejsce w finale Turnieju O Pier¶cien Damroki.

Decyzje w zwi±zku z przebiegiem turnieju ³uczniczego podejmuje Sêdzia Turniejowy. Od jego decyzji mo¿na siê odwo³aæ do Komisji Apelacyjnej w sk³adzie: Przewodnicz±cy, Zastêpca, Sêdzia Turniejowy oraz sekretarz turnieju ³uczniczego; w przypadku równo¶ci g³osów cz³onków Komisji Apelacyjnej, g³osu Sêdziego Turniejowego nie uwzglêdnia siê.

W obrêbie toru ³uczniczego prowadzi siê punkt pierwszej pomocy medycznej z apteczk± i telefonem. Do udzia³u w turnieju nie dopuszcza siê osób odurzonych alkoholem, narkotykami lub ¶rodkami psychotropowymi, a ponadto osób, które niestosownym zachowaniem zak³ócaj± przebieg turnieju. Konkurencje strzeleckie
przeprowadza siê na strzelnicy uzgodnionej z miejscowymi w³adzami stosownie do obowi±zuj±cych przepisów. Uczestnicy maj± na biwaku w Zaworach zapewnione miejsce pod w³asne namioty historyczne, drewno na opa³, wodê pitn± oraz ³adny widok z góry na kotlinê chmielensk±. W odleg³o¶ci po 200 m od toru ³uczniczego znajduj± siê jeziora: K³odno i Ma³e Brodno. W Zaworach, w odleg³o¶ci 300 m od pola turniejowego, s± dwa sklepy spo¿ywcze oraz przystanek koncowy PKS. W oddalonym o 2 km Chmielnie znajduje siê komisariat Policji, Urz±d Pocztowy, bank, o¶rodek zdrowia oraz restauracje i liczne sklepy spo¿ywcze. Bankomaty i stacja PKP znajduj± siê w oddalonych o 13 km Kartuzach.

Impreza ma charakter rekreacyjny, historyczny, nie datowany, otwarty – bez publiczno¶ci. Zachêca siê do udzia³u w trzydniowym biwaku i wypoczynku ca³e rodziny.

Konfraternia Smorgonskiej Akademii
Nat
Jedno ma³e zastrze¿enie co do koñcowej informacji z poprzedniego postu. W Kartuzach bankomaty s± i owszem, natomiast co do PKP... stacja staæ jeszcze stoi, ale poci±gi ¿adne do niej ju¿ nie przyje¿d¿aj±, niestety. Zlikwidowano w zesz³ym roku. Radzê poszukaæ w rozk³adzie PKSu albo tañszego Gryfu (je¼dzi z Gd G³ownego, obok dworca PKS jest przystanek)
Sretno!
Ciwun
Witam

Poni¿ej mapa ze wskazanym miejscem biwaku w Zaworach: "Tu"
Ciwun
Witam!

Zwyciêzc± VI Turnieju £ucznictwa Tradycyjnego "O Pier¶cieñ ksiê¿niczki Damroki" w Zaworach 30.05.2004 r. zosta³ Krzysztof Mieloszyk z Gdyni z "Milites Dei"
Ciwun
Witam!

Ponizej kilka pierwszych zdjêc z rozegranego w sobote 29.05.2004 r. polfinalu VI Turnieju Lucznictwa Tradycyjnego "O Pierscien Damroki" w Zaworach.
Autorem zdjec jest Andrzeja Sianozecki.


[b]
------------------------------------------------------------
za³±czniki usuniête przez administratora zgodnie z regulaminem FREHY --> pkt 14
Nigra
Witam! Widzê, ¿e jeszcze nikt siê nie wypowiedzia³ na temat tego turnieju, a przecie¿ sporo osób tam by³o-wiem, widzia³am.
Chcia³am pogratulowaæ organizacji (do której ¿adnych zastrze¿eñ mieæ nie mogê) oraz podziêkowaæ za ¶wietn± zabawê.Oby takich imprez by³o wiêcej!
Mam nadziejê, ¿e wszyscy bawili siê tak dobrze jak ja.
Pozdrawiam!
Bryan Dunne
Witam!
Chcê pogratulowaæ organizacji tegorocznej "Damroki".
Wyra¼nie widoczny jest fakt, i¿ imprezka siê rozwija i dojrzewa o czym ¶wiadczy z roku na rok wzrastaj±ca liczba uczestników. Nie zabrak³o znamienitych wojów, Rycerzy, najemników a tym bardziej ³uczników, chwa³a im wszystkim za podjêcie rywalizacji.
Adamus
Je¶li chodzi o rozwijanie siê imprezy w Zaworach tego nie wiem bo by³em pierwszy raz, alewiem, ¿e nie ostatni. Mia³em przyjemno¶æ zmie¿yæ siê z naprawde dobrymi ³ucznikami i napiæ siê z nimi zacnego ... trunku. Dopuki bêdzie ona organizowana a ja bêdê na si³ach nie omieszkam siê tam stawiæ i stan±æ w szranki z wojami.
Marta z Kartuz
Ja w tym roku by³am po raz pierwszy na turnieju w Zaworach... W ogóle by³am po raz pierwszy na jakim¶ turnieju... I nie ¿a³ujê tego wyjazdu... I je¶li nadarzy siê jeszcze okazja z pewno¶ci± tam przyjadê...
Gratulacje nale¿± siê równie¿ organizatorom... Impreza by³a udana...
Pozdrawiam...
Tadeusz Kowalski
Dostojne a piêkne damy, szlachetni rycerze, zwykli woje, prosty nieuczony ludu,

To com ujrza³ na Zaworskich b³oniach uradowalo wielce moje oczy, lud chêdo¿nie odziany, godziwy orê¿ dzier¿±cy, zastêpy mê¿nych rycerzy, bia³og³owy i dzieweczki rw±ce oko urod±, popisy znakomitych ³uczników i mêstwo szermierzy.
Przeto zezwólcie i¿e dank z³o¿ê ciwunowi Miros³awowi, na ziemii zaworskiej mi³o¶ciwie panuj±cemu, za to ¿e w³o¶ci swe szeroko dla ludu ¶redniowiecznego otworzywszy trudu nie szczêdz±c zabawê przedni± nam zgotowa³.

Amen Thaddaus z D±browy
Ciwun
Witam!

W zalaczeniu kilka zdjec Marzenny Kepki z Druzyny Rodowej "Lew" z VI Turnieju "O Pierscien Damroki" w Zaworach

[b]------------------------------------------------------------
za³±czniki usuniête przez administratora zgodnie z regulaminem FREHY --> pkt 14
Ciwun
Witam!

W zalaczeniu kilka zdjec Przemyslawa Perycza z Zaworskiej Druzyny Luczniczej z VI Damroki

[b]------------------------------------------------------------
za³±czniki usuniête przez administratora zgodnie z regulaminem FREHY --> pkt 14
Nigra
Witam!
Chocia¿ ju¿ raz pisa³am na temat tegorocznej "Damroki", postanowi³am zrobiæ to ponownie. Tym razem nie podzielê siê z Wami moim wra¿eniami, a jedynie umieszcze klka faktów , dla mnie istotnych, dla tych co nie byli- ciekawych smile.gif

Jak wiadomo na turniej ,w tym roku, przyby³o mnóstwo wspania³ych ³uczników dzieki czemu rywalizacja by³a ciekawsza a i poziom wy¿szy. Po wielu konkurencjach zwyciê¿y³ Krzy¶ Mieloszyk - jeden z najlepszych ³uczników Pomorza, cz³onek Milites Dei, do którego wzdychaj± wszystkie panny bigsmile2.gif Moim zdaniem Pier¶cieñ Ksiê¿niczki Damroki ju¿ dawno siê Krzysiowi nale¿a³ respekt.gif , tylko mu wcze¶niej nie farci³o, tak jak nie farci³o Miko³ajowi ze Swobodnej Kompaniji, który spó¼ni³ siê na fina³ w niedziele (ach te korki w Gdañsku icon_wink.gif ) a teraz kosi pierwsze miejsca w turniejach ³uczniczych (Dar³owo, Gniew).
Byæ mo¿e bêd± oni mieli okazjê zmierzyæ siê ze sob± w S³upsku, chocia¿ nie wykluczone, ¿e Krzysztofa i Miko³aja pogodzi Jurek Jackowski z Warszawy, cz³onek olsztyñskiego Alatus Mortis smile.gif Po¿yjemy, zpbaczymy...

Do zobaczenia na najbli¿szych turniejach!!! Pozdrawiam!

Nigra
Ciwun
Witam!

Niestety w Slupsku nie bylo ani Jurka Jackowskiego z Alatus Mortis, ani Krzysztofa Mieloszyka z Milites Dei, ani Mikolaja Haluszczuka ze Swobodnej Kompaniji. W niedziele 15 siepnia 2004 w strzelaniu punktowym do tarczy I miejsce zdobyl Aleksander Kikcio z Bytowa z Braci h. Gryf (UK) i w zalaczeniu jego wczesniejsze zdjecie oraz zdjecie "Nigry" z niedzielnych zawodow w Slupsku.
Przy okazji informacja ze VII turniej lucznictwa tradycyjnego "O Pierscien Damroki" zostanie przeprowadzony w Zaworach 10-12.09.2004 r. Dalsze szczegoly na http://rycerska.gildia.pl
Ciwun
Witam!

Wobec licznych zapytan w zalaczeniu Regulamin VII turnieju lucznictwa tradycyjnego "O Pierscien Damroki" w Zaworach w dniach 10-12.09.2004 r.
Ciwun
Witam!

Oto lista zwyciezcow VI Turnieju Lucznictwa tradycyjnego "O Pierscien Damroki" w Zaworach 29-30.05.2004 r.

I miejsce Krzysztof Mieloszyk z Gdyni - SRZG "Milites Dei"
II miejsce Lukasz Baran z Gdanska - ODN "Inogici"
III miejsce Przemyslaw Ulatowski z Gdanska - ODN "Inogici"
IV miejsce Eryk Gajdiss z Gdanska - ODN "Inogici"
V miejsce Mikolaj Haluszczuk z Gdanska - Swobodna Kompanija
Ciwun
Witam!

Druzynowo w VI Turnieju lucznictwa tradycyjnego "O Pierscien Damroki" zwyciezyla Oliwska Druzyna Najemna "Inogici".

Pozdrawiam
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.