Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: 5 na 5
> Inne > Kalendarium 2012 > Grunwald 2012
ua
Witam

W pi±tek (dok³adna godzina zostanie podana wkrótce po ustaleniach z K. Góreckim) jak zwykle zostanie rozegrany turniej 5 na 5 w tym roku pod patronatem PSWR!

Zasady walki i regulamin jest identyczny z regulaminem Bitwy Narodów !

Jedna zmiana jaka nast±pi to zg³oszenia:

Dru¿yny chc±ce uczestniczyæ w turnieju proszone s± do dnia 30.06.2012 roku o przes³anie zg³oszenia na adres ua25@wp.pl

w zg³oszeniu musz± byæ podane dwie informacje:
1. Nazwa dru¿yny
2. Imiê i Nazwisko Kapitana wraz z podaniem z jakiej chor±gwi jest!
kara¶ - zly harcownik nr1
adasiu, miales chyba na mysli PSWR, a nie PZWR smile.gif warto poprawic
ua
ka¿dy uczestnik turnieju musi mieæ blachê bojow± !

Wzorem BN ka¿da dru¿yna otrzyma dwie "sztokarty" - oficjalne protesty - po starciu kapitan ka¿dej dru¿yny ( tylko i wy³±cznie kapitan ) ma mo¿liwo¶æ z³o¿enia protestu do sêdziego g³ównego- Sêdzia g³ówny po konsultacjach ustosunkuje siê do z³o¿onego protestu i mo¿e zmieniæ pocz±tkow± decyzjê lub utrzymaæ ju¿ podjêt±! Wszelkie dyskusje , wygra¿ania krzyki a tak¿e rozmowy kogokolwiek innego ni¿ kapitan z sêdzi± maj± prawo byæ karane czerwon± kartk±!

Dwie sztokart a nie np. 4 poniewa¿ turniej grunwaldzki trwa jeden wieczór a nie trzy dni!

Dru¿yny ju¿ zg³oszone:
1. Reihl Po³udnie kapitan £ukasz "Cemento Lugi:)" P³azik - chor±giew ¦w. Jerzy
2. Bractwo rycerskie Herbu Lis kapitan Jan Malcher Kita z Czerwionki,chor±giew
zachodniopomorska
3.Fabryka ¦wiñ kpt. Marcin Janiszewski, Chor±giew Wielkiego Marsza³ka Wallenroda.


Przypominam ¿e termin koñczy siê 30 czerwca ! nie bêdzie przyjmowania zg³oszeñ na grunwaldzie i po terminie! Imiê i nazwisko kapitana jest podawane po to aby w przypadku braku dru¿yny w polu podczas turnieju ( czytaj zg³osili¶my siê a nie wyszli¶my bo tak ) mo¿na by³o z imienia i nazwiska "zjeb@@&&&" owego kapitana i dowódcê jego chor±gwi za niego! W tym roku grafik walk zostanie podany zaraz poz zamkniêciu rejestracji dru¿yn!
Hub
some news in English:

Grunwald tournament 5vs 5 will take place at Friday evening, from 20:00.

The rules will be taken from Battle of the Nations regulations, mabe with some small, cosmetic changes. Exact rules will be published here soon.

new: like in BotN tournament, every team will have "2 protest cards" which they could use if the judges would give wrong decissioin (in their captain opinion). This protest will be analysed with the help of video materials, but only AFTER the end of the current fight.

Only the captain of the team is allowed to speak with the judges, if any other fighter will discuss with them, it will end with a red card.

The last day of signing to the tournament is 30th of June !!!! The info we need is: the name of the group, number of fighters and the name of the captain. If your team is smaller then 8 people, we will add some spare fighters to your team. BUT WE NEED TO HAVE EXACT NUMBER OF THE TEAMS AT THE END OF JUNE, so don't wait untill Grunwald, because you won't be abble to participate in the tournament!

Every fighter who want to pparticipate in 5 vs 5 tournament has to be registred as a "fighter" in Grunwald battle.

Registration of the teams should be send to Adam Urbaniak, e-mail : ua25@wp.pl
ua
Koniec przyjmowania zg³oszeñ wypada w sobotê T¡ Sobotê. Wszystkie "krajowe" dru¿yny jak chc± walczyæ musz± siê zg³osiæ na ua25@wp.pl do dnia 30.06.2012 roku!


po rozmowie z K. Góreckim informujê ¿e pula nagród wynosi 4800 z³

Dru¿yny zagraniczne podkre¶lam zagraniczne ( nie te które maj± w sk³adzie np. jednego cudzoziemca ) mog± zg³aszaæ siê do godziny 12. w dniu turnieju!
ua
Dru¿yny ju¿ zg³oszone:
1. Reihl Po³udnie kapitan £ukasz "Cemento Lugi:)" P³azik - chor±giew ¦w. Jerzy
2. Bractwo rycerskie Herbu Lis kapitan Jan Malcher Kita z Czerwionki,chor±giew
zachodniopomorska
3.Fabryka ¦wiñ kpt. Marcin Janiszewski, Chor±giew Wielkiego Marsza³ka Wallenroda.
4. Sierotki kapitan Wojciech Gula Chor±giew Wielkiego Mistrza
5. £AN 1 kapitan Artur Patalas chor±giew ¦w. Jerzy i Podolska
6. £AN 2 kapitan zobaczymy kto bêdzie:) chor±giew ¦w. Jerzy i Podolska
PSWR
Tak jak wspominali¶my, zasady wg których bêdziemy walczyæ s± oparte na zasadach obowi±zuj±cych na Bitwie Narodów. Oto pe³ny regulamin:

1. PRZEPISY OGÓLNE akredytowane przez PSWR

1.1. Kategoria „Walki Grupowe” 5 na 5 obejmuje walki prowadzone zgodnie z zasadami akredytowanymi przez PSWR.

1.2. Walki w kategorii „Walki Grupowe” 5 na 5 prowadzone s± bez podzia³u na kategorie wagowe zawodników. Wszyscy zawodnicy musz± mieæ ukoñczone 18 lat.

1.3. W sk³ad ekipy sêdziowskiej wchodzi sêdzia g³ówny, czterech sêdziów pola, oraz sekretarz. Sêdziowie liniowi lub sêdziowie ogl±daj±cy nagrania wideo s± powo³ywani w razie potrzeby wcze¶niej przez organizatora turnieju.

Uwaga! Sêdzia g³ówny ma g³os decyduj±cy, je¶li sêdziowie pola nie mog± doj¶æ do porozumienia w sprawie oceny konkretnej sytuacji.

1.4. Walki w kategorii „Walki Grupowe” 5 na 5 prowadzone s± w szrankach o wymiarach od 20 do 40 m d³ugo¶ci i od 10 do 20 m szeroko¶ci. Wysoko¶æ szranek musi siê zawieraæ w przedziale od 120 do 150 cm.

1.5. Dru¿yna walcz±ca w kategorii Walki Grupowe 5 na 5, sk³ada siê z 5-8 zawodników (5 podstawowych i 3 rezerwowych), lecz w szrankach mo¿e walczyæ jednocze¶nie maksymalnie 5 zawodników.

Uwaga! 3 zawodników rezerwowych mo¿e zastêpowaæ zawodników podstawowego sk³adu z dowoln± czêstotliwo¶ci± i w dowolnej liczbie w przerwach pomiêdzy rundami i walkami. Z wyj±tkiem sytuacji w której jeden z zawodników otrzyma³ czerwon± kartkê(zgodnie z punktem 5.4 regulaminu)

Uwaga! Zawodnicy rezerwowi przypisani do zespo³u na danym turnieju nie mog± wystêpowaæ w innym zespole, niezale¿nie od zaistnia³ej sytuacji.

Uwaga! Kapitanem dru¿yny mo¿e byæ jedynie zawodnik ze sk³adu.

1.6 Zawodnicy zostan± dopuszczeni do starcia tylko gdy spe³ni± wymogi bezpieczeñstwa i historycznej zgodno¶ci uzbrojenia.

Uwaga!
W miejscach nie objêtych zakazem ataku niedopuszczalny jest brak uzbrojenia ochronnego. Sama przeszywanica pikowana nie jest traktowana jako uzbrojenie ochronne.


2. ZASADY PROWADZENIA WALK W KATEGORII WALKI GRUPOWE 5 NA 5

2.1. Walka trwa do dwóch zwyciêstw w rundach (sk³ada siê z 2 lub 3 rund). W przypadku remisu w dowolnej rundzie, zostaje ona powtórzona, a stoczon± wcze¶niej rundê uznaje siê za nieby³±. Rundê wygrywa dru¿yna, która jako pierwsza powali wszystkich zawodników dru¿yny przeciwnej na ziemiê.

Uwaga! Za powalonego na ziemiê uwa¿a siê zawodnika, który dotkn±³ pod³o¿a jak±kolwiek czê¶ci± cia³a poza swoimi stopami. Broñ i tarcza jest traktowana jako cze¶æ cia³a.

Uwaga! Przewrócenie siê na zawodnika dru¿yny przeciwnej w sposób taki, ¿e kontakt z pod³o¿em maj± nadal tylko stopy, pozwala na powstanie i kontynuowanie walki, pod warunkiem ¿e podczas wstawania zawodnik nie oprze siê rêkami o pod³o¿e. Sêdziowie dopuszczaj± zarodnika do dalszej walki je¿eli by³ w stanie niezw³ocznie po takiej akcji kontynuowaæ walkê.

2.2. Ka¿da z rund trwa maksymalnie 10 minut. W przypadku up³ywu czasu zwyciê¿a dru¿yna, której wiêcej zawodników pozosta³o na nogach na placu boju. W przypadku up³ywu czasu i równej liczby walcz±cych, rundê powtarza siê w pe³nych sk³adach.

2.3. „Ma³e punkty” : naliczanie ma³ych punktów za zwyciêstwo w rundzie odbywa siê na zasadzie 1 punkt za ka¿dego zawodnika stoj±cego na nogach.

Uwaga! W sytuacji, gdy zostaje jeden zawodnik przeciwko trzem (czy 4 lub 5) z dru¿yny przeciwnej, sêdziowie przerywaj± walkê og³aszaj±c zwyciêstwo liczniejszej dru¿yny 3 : 0 (lub odpowiednio 4:0 czy 5:0).



3. TECHNIKI DOZWOLONE

3.1. Wszelkie uderzenia zadawane broni±, tarcz±, nogami b±d¼ rêkoma które s± wymierzone w czê¶ci cia³a nieobjête zakazem atakowania.

Uwaga! Czê¶ci cia³a OBJÊTE zakazem atakowania: krocze, stopy, przegub podkolanowy, pachwina, kark i podstawa czaszki, niezas³oniêta twarz w he³mie bez zas³ony.

3.2. Uderzenia wymierzone w przeciwnika, który straci³ równowagê mog± byæ zadawane do momentu jego upadku.

3.3. Uderzenia g³ow±, piê¶ciami, ³okciami, kolanami, stopami, b±d¼ innymi czê¶ciami cia³a.

3.4. Chwytanie broni lub tarczy przeciwnika woln± rêk±.

3.5. Atak woln± rêk±: uderzenia, chwyty, dociskanie, nacisk na czê¶ci cia³a nie objête zakazem ataku.

Uwaga! Zawodnik mo¿e uderzaæ woln± rêk±, ale tylko w przypadku, gdy w drugiej rêce ma broñ.

3.6. Atakowanie przeciwnika, który straci³ broñ.

3.7. Uderzenia nogami w czê¶ci cia³a nie objêtymi zakazem ataku.

Uwaga! Zakazane s± wszelkie próby uderzenia, kopania, naciskania itd. spodni± czê¶ci± stopy (podeszw± buta) na staw kolanowy z dowolnej strony.

3.8. Chwyty zapa¶nicze, rzuty, podciêcia itd.

Uwaga! Z wyj±tkiem zak³adania d¼wigni, chwytów dusz±cych, oraz wszelkich chwytów stosowanych w parterze oraz takich, które mog± doprowadziæ do powa¿nej kontuzji przeciwnika.

3.9. Chwytanie przeciwnika za pomoc± broni z przodu, z ty³u i z boku.

Uwaga! Niedozwolone s± chwyty za pomoc± broni za szyjê z przodu, z ty³u i z boku, mog±ce prowadziæ do duszenia lub kontuzji krêgów szyjnych przeciwnika

3.10. Przygniatanie przeciwnika p³aszczyzn± tarczy, przyciskanie r±k przy pomocy tarczy, a tak¿e podstawianie rantu tarczy pod rêkê z broni±.

3.11. Uderzenia rantem i p³aszczyzn± tarczy w czê¶ci cia³a nie objête zakazem ataku.



4. TECHNIKI ZAKAZANE

Stosowanie wobec przeciwnika czynno¶ci zakazanych stanowi powa¿ne przekroczenie przepisów powoduj±ce otrzymanie ¿ó³tej kartki. Dwie kartki podczas jednego turnieju dyskwalifikuj± zawodnika. Nie ma znaczenia, czy wykroczenie jest przypadkowe, czy te¿ umy¶lne - sankcje stosowane s± w ka¿dym przypadku, z tym ¿e celowe faule s± znacznie powa¿niej karane przez sêdziów, najczê¶ciej przynosz±c dyskwalifikacjê.

Ka¿dy zawodnik powinien unikaæ stosowania technik zakazanych, do których zalicza siê:

4.1. Jakiekolwiek pchniêcia (sztychy) zadawane broni±.

4.2. Uderzenia zadawane broni±, tarcz±, nogami b±d¼ rêkoma, w miejsca objête zakazem ataku, czyli: krocze, stopy, przegub podkolanowy, pachwina, kark i podstawa czaszki, niezas³oniêta twarz (w przypadku uszkodzenia zas³ony przeciwnika).

4.3. Uderzenia broni± lub tarcz± w przegub podkolanowy.

4.4. Uderzenia pionowe broni± lub tarcz± wzd³u¿ krêgos³upa.

4.5. Za³amywanie koñczyn w kierunku przeciwnym do ich naturalnego zgiêcia oraz wszelkie techniki bólowe (zak³adanie d¼wigni).

4.6. Naciskanie lub chwytanie d³oñmi dolnej krawêdzi he³mu i zas³ony.

4.7. Umy¶lne próby zdjêcia z przeciwnika jakichkolwiek elementów ochronnych.

4.8. Uderzenia jelcem lub piê¶ciami w niezas³oniêt± twarz przeciwnika.

4.9. Wszelkiego rodzaju chwyty, zaciski i techniki duszenia rêkoma lub za pomoc± broni, szczególnie zak³adane na szyjê przeciwnika.

4.10. Jakiekolwiek uderzenia wymierzone w zawodnika le¿±cego, opartego jednym kolanem o ziemiê, lub sygnalizuj±cego uniesion± otwart± d³oni± kontuzjê i poddanie siê.

Uwaga! Podniesiona do góry rêka z otwart± d³oni± oznacza dobrowolne wycofanie siê zawodnika ze starcia. Po podniesieniu rêki z otwart± d³oni± i uklêkniêciu na jedno kolano (je¶li zawodnik ma tak± mo¿liwo¶æ), walcz±cy ten automatycznie przestaje braæ udzia³ w walce.



4.11. Jakiekolwiek uderzenia wymierzone w szyjê lub g³owê zawodnika pochylonego w pasie o 50 lub wiêcej stopni (od pionu).

Uwaga! W przypadku, gdy zawodnik z dowolnego powodu pochyli³ siê w pasie o ponad 50 stopni, mo¿na uderzaæ go, popychaæ, naciskaæ na niego, podcinaæ mu nogi oraz stosowaæ wszelkie inne dozwolone czynno¶ci, ZA WYJ¡TKIEM zadawania mu jakichkolwiek uderzeñ w g³owê i szyjê.

4.12. Umy¶lne atakowanie przeciwnika w miejsca niechronione zbroj±, np. po stracie elementu uzbrojenia w czasie walki.

4.13. Nieaktywny klincz trwaj±cy ponad 10 sekund.

W tym przypadku sêdzia mo¿e rozdzieliæ dwóch zawodników przy pomocy „miejscowego” polecenia „STOP!” i opuszczenia chor±giewki sêdziowskiej pomiêdzy he³my przeciwników. Zawodnicy powinni natychmiast przerwaæ walkê w klinczu i odej¶æ na dwa kroki do ty³u. Polecenie „WALKA!”, wydane przez sêdziego, który przerwa³ klincz, wznawia ponownie starcie rozdzielonych zawodników.

Uwaga! „Miejscowe” polecenia „STOP!” i „WALKA!” dotycz± tylko zawodników bêd±cych w klinczu. Po poleceniu „WALKA!” ka¿dy z zawodników mo¿e kontynuowaæ walkê z dotychczasowym przeciwnikiem lub zaatakowaæ innego przeciwnika.

4.14. Wykonywanie jakichkolwiek czynno¶ci ofensywnych (ataków) wykonanych po utracie broni – zawodnik bez broni mo¿e tylko siê broniæ, unikaæ walki lub biec do miejsca w którym otrzyma zapasow± broñ od zmiennika ze swojej dru¿yny.

4.15. Chwytanie broni obuchowej (toporów, buzdyganów) w sposób gdy palec wskazuj±cy rêki chwytaj±cej znajduje siê w odleg³o¶ci mniejszej ni¿ 30 cm od metalowej czê¶ci broni.

4.16. Chwytanie przeciwnika za nogi oboma rêkoma.

4.17. Wszelkie uderzenia w twarz w przypadku, gdy jeden z zawodników ma he³m typu otwartego lub ma niezas³oniêt± twarz w wyniku uszkodzenia zas³ony he³mu.

4.18. Wszelkie czynno¶ci nie wymienione w rozdziale 3. W trakcie walki zezwala siê na stosowanie wy³±cznie czynno¶ci dozwolonych wymienionych w niniejszych przepisach.

4.19. Zawodnikom, którzy po wycofaniu siê ze starcia (w wyniku upadku lub po odpowiedniej decyzji sêdziego) znajduj± siê w szrankach, zabrania siê wstawania na obie nogi do momentu wydania przez sêdziego g³ównego sygna³u zakoñczenia starcia. Po wycofaniu z walki w wyniku upadku, utraty ekwipunku lub decyzj± sêdziego, zawodnik powinien zaj±æ wygodn± pozycjê w szrankach (siedz±c± lub le¿±c±) i czekaæ na zakoñczenie rundy, nie ingeruj±c w przebieg starcia. Zajêcie wygodnej pozycji jednocze¶nie sygnalizuje, ¿e zawodnik nie dozna³ kontuzji w danym starciu.



5. SANKCJE I KARY

5.2. Ostrze¿enie (¿ó³ta kartka) – sankcja stosowana wobec zawodnika w przypadku przekroczenia przepisów, odnotowywana w protokole zawodów. Prawo do stosowania ostrze¿eñ wobec poszczególnych zawodników ma WY£¡CZNIE sêdzia g³ówny turnieju na wniosek innych sêdziów obserwuj±cych starcie.

Zawodnik dostaje ostrze¿enie (¿ó³t± kartkê) w przypadku:

5.2.1. Stosowania jakiejkolwiek z technik zakazanych wymienionych w rozdziale „4. TECHNIKI ZAKAZANE”.

5.2.2. Stosowania technik nie wymienionych w rozdziale „3. TECHNIKI DOZWOLONE”.

5.2.3. Wstawania po wycofaniu ze starcia a przed sygna³em koñca starcia.

5.2.4. Zachowania niesportowego, chamstwa, obra¿ania, przekleñstw czy okrzyków pod adresem sêdziów, zawodników dru¿yny przeciwnej lub widzów.

5.2.6. Rozpoczêcia walki przed komend±: „WALKA!”

5.2.7. Kontynuowania dzia³añ ofensywnych po komendzie „STOP!” i zobaczeniu ¿ó³tej chor±giewki przed sob±.

5.2.8. Ignorowania poleceñ sêdziów z pola lub sêdziego g³ównego.

Uwaga! W przypadku ka¿dego z wymienionych wykroczeñ zawodnik mo¿e zostaæ ukarany jedn± lub dwoma ¿ó³tymi kartkami na raz, w zale¿no¶ci od skali wykroczenia i decyzji marsza³ka sêdziego g³ównego.

5.3. W przypadku otrzymania dwóch ¿ó³tych kartek zawodnik zostaje wycofany z udzia³u w zawodach. Dwie ¿ó³te kartki przyrównuje siê do jednej kartki czerwonej.

5.4. Dyskwalifikacja (czerwona kartka) – jest to odnotowywana w protokole zawodów kara, stosowana wobec zawodnika w przypadku ra¿±cego lub regularnego (druga ¿ó³ta kartka) przekraczania przepisów. Zawodnik ukarany czerwon± kartk±, pozbawiony jest prawa do dalszego udzia³u w zawodach i zastêpowany jest przez zawodnika rezerwowego, jednak dopiero po zakoñczeniu wszystkich rund starcia w którym zosta³a przyznana czerwona kartka.
Prawo do zdyskwalifikowania poszczególnych zawodników ma WY£¡CZNIE sêdzia g³ówny turnieju na wniosek innych sêdziów obserwuj±cych starcie. Czerwona kartka automatycznie eliminuje zawodnika równie¿ w najbli¿szym turnieju ligowym. Dru¿yna kontynuuje turniej w sk³adzie czterech zawodników w ka¿dym starciu.


Podstawy do dyskwalifikacji zawodnika:

5.4.1. Systematyczne przekraczanie przepisów (otrzymanie dwóch kartek)

5.4.2. Spowodowanie umy¶lnego urazu przeciwnika wskutek zastosowania zakazanego ataku.

5.4.3. Grubiañskie i systematyczne sprzeczanie siê z sêdziami, nieuzasadnione kwestionowanie decyzji sêdziów, obra¿anie przeciwników, brak szacunku do przeciwników, jak równie¿ innych uczestników zawodów.

5.5. Dyskwalifikacja zawodnika ma wp³yw na noty jego dru¿yny. Do starcia, podczas którego zawodnik otrzyma³ czerwon± (lub drug± ¿ó³t±) kartkê, dru¿yna wychodzi w pomniejszonym sk³adzie (o jednego zawodnika mniej od dru¿yny przeciwnej).

5.6. W przypadku dyskwalifikacji (ukarania czerwonymi kartkami) dwóch zawodników z jednej dru¿yny, po którym nast±pi otrzymanie choæby ostrze¿enia (¿ó³ta kartka) przez którego¶ z zawodników tej dru¿yny, sêdzia g³ówny turnieju dyskwalifikuje ca³± dru¿ynê.

5.7. Dyskwalifikacja dru¿yny – jest to sankcja stosowana wobec ca³ej dru¿yny w przypadku, gdy:

5.7.1. Dru¿yna otrzyma³a wiêcej ni¿ dwie czerwone kartki w trakcie zawodów .

5.7.2. Dru¿yna i jej kapitan prezentuj± niesportowe zachowanie, wszczynaj± nieuzasadnione sprzeczki z sêdziami oraz kwestionuj± ich decyzje, obra¿aj± i okazuj± brak szacunku wobec przeciwników oraz innych uczestników zawodów.




6. Z£O¯ENIE ODWO£ANIA


6.1. W przypadku niezgody z decyzj± zespo³u sêdziowskiego i sêdziego g³ównego, KAPITANOWI dru¿yny przys³uguje prawo do z³o¿enia protestu. Protest sk³adany jest wy³±cznie w formie pisemnej na specjalnym „Formularzu Odwo³ania”, wydawanym kapitanowi dru¿yny przez organizatorów turnieju. Liczba „Formularzy Odwo³ania” ustalana jest przed turniejem i zale¿y od ilo¶ci walk, które bêdzie musia³a stoczyæ ka¿da dru¿yna. Standardem jest jeden „Formularz Odwo³ania” na cztery kilku rundowe starcia.

Uwaga! Kapitanem dru¿yny mo¿e byæ jedynie zawodnik ze sk³adu. W razie kontuzji lub innego wykluczenia z turnieju(czerwona kartka) kapitan musi przekazaæ „opaskê” innemu zawodnikowi z dru¿yny.

6.2. Protest sk³ada siê wraz z odpowiednim uzasadnieniem w nastêpuj±cych przypadkach:

6.2.1. Gdy jeden z zawodników wykona³ akcjê z listy ataków zakazanych, która nie zosta³a zauwa¿ona przez sêdziów, a powinna byæ ukarana ostrze¿eniem b±d¼ dyskwalifikacj±.

6.2.2. Niezauwa¿one przez sêdziów kontynuowanie walki przez zawodnika uznanego za wy³±czonego z dalszej walki.

6.2.3. Nieprawid³owe wycofanie z walki zawodnika przez sêdziego z pola.

6.2.4. Niezarejestrowane przez sêdziów przekroczenia przepisów zawodnika jednej z rywalizuj±cych dru¿yn.

6.2.5. Niezauwa¿one przez sêdziów umy¶lne spowodowanie urazu (na czerwon± kartkê)

6.2.6. Nieodnotowane przez sêdziów stosowanie wobec zawodnika technik ataków zakazanych, które mia³o znacz±cy wp³yw na uk³ad sil w trakcie starcia.

6.3. Protest sk³ada kapitan dru¿yny po zakoñczeniu starcia i og³oszenia jego wyników. Protest uzasadnia siê w trakcie spokojnej rozmowy z sêdzi± g³ównym a nastêpnie sporz±dza siê je w formie pisemnej na „Formularzu Odwo³ania”.

Protest rozpatrywany jest w ci±gu 30-45 minut przez sêdziego g³ównego, który decyzjê podejmuje po konsultacjach z sêdziami polowymi b±d¼ przejrzeniu materia³ów video.

6.4. Na podstawie z³o¿onego protestu podejmuje siê nastêpuj±ce decyzje:

6.4.1. Powtórzenie rundy przez dru¿yny w pe³nych sk³adach.

6.4.2. Powtórzenie rundy przez dru¿yny w zró¿nicowanych sk³adach.

6.4.3. Ukaranie poszczególnych zawodników ¿ó³tymi lub czerwonymi kartkami.

6.4.4. Dyskwalifikacja dru¿yny.

6.4.5. Zrewidowanie wyników rundy lub wyniku starcia.



6.5. W przypadku, gdy decyzja sêdziego g³ównego, podjêta po rozpatrzeniu pierwszego odwo³ania, nie usatysfakcjonowa³a jednej z dru¿yn, jej kapitan jest uprawniony do z³o¿enia powtórnego odwo³ania do supervisora PSWR wydelegowanego na dany turniej.

Do z³o¿enia powtórnego odwo³ania równie¿ nale¿y wype³niæ „Formularz Odwo³ania” i przekazaæ go bezpo¶rednio supervisorowi PSWR, ustnie uzasadniaj±c swoje zamiary. Powtórne odwo³anie rozpatrywane jest przez supervisora PSWR w ci±gu 3 godzin, towarzyszy mu przegl±d materia³ów wideo i wywiad z zespo³em sêdziowskim, po czym podejmowana jest ostateczna decyzja w kwestii spornej, od której ju¿ nie ma odwo³ania.

PSWR
REGULAMIN PROWADZENIA WALK W KATEGORII „WALKI GRUPOWE” 5na5

1. Sêdzia g³ówny wzywa do stawienia siê w szrankach dwie dru¿yny, po czym og³asza stan gotowo¶ci dla dwóch kolejnych dru¿yn.

Uwaga! Dwie dru¿yny wezwane do kolejnej walki, powinny siê wcze¶niej zg³osiæ do wydzielonego miejsca przy szrankach, gdzie nale¿y sprawdziæ ich uzbrojenie przed walk± pod k±tem parametrów historycznych, estetycznych i technicznych. Funkcjê komisji techniczno-historycznej w trakcie wydarzenia pe³ni± sêdziowie i sêdzia g³ówny.

2. Wezwane dru¿yny powinny stawiæ siê w szrankach w ci±gu 1 minuty.

Uwaga! Sêdzia g³ówny mo¿e poprosiæ zawodników o wej¶cie w obrêb szranków ze zdjêtymi he³mami. Po sprawdzeniu zgodno¶ci wystawionych do walki zawodników ze zg³oszeniem, dostaj± oni ok. 30 sekund, by w³o¿yæ he³my i doprowadziæ siê do stanu gotowo¶ci. Sekundanci bêd±cy za ogrodzeniem szranków, mog± pomóc zawodnikom w³o¿yæ he³my. Przy tym zawodnicy nie maj± prawa opuszczaæ szranków przed rozpoczêciem walki. Przepis ten wprowadzono celem uniemo¿liwienia niedozwolonej zmiany sk³adu.

Uwaga! W przypadku, gdy po wezwaniu w szranki zawodnicy zwlekaj± d³u¿ej ni¿ przez 3 minuty lub wychodz± nieprzygotowani do walki, dru¿ynie przeciwnej przyznaje siê zwyciêstwo walkowerem.

3. Sêdzia g³ówny sprawdza gotowo¶æ sêdziów i zawodników.

4. Sêdzia G³ówny sygnalizuje rozpoczêcie walki w szrankach, wydaj±c komendê „WALKA!”.

5. Sêdziowie pola, przemieszczaj±c siê w obrêbie szranków, obserwuj± trwaj±c± tam walkê i pilnuj± przestrzegania regulaminów walk. Sêdziowie pola mog± przywróciæ do walki zawodników wyeliminowanych z niej wskutek przekroczenia przepisów, jak równie¿ przerywaæ nieaktywne klincze trwaj±ce d³u¿ej ni¿ 10 sekund.

6. Pozostali sêdziowie (sêdziowie liniowi lub ogl±daj±cy nagrania wideo) obserwuj± walkê z w³asnych sektorów przy szrankach za ogrodzeniem i rejestruj± wykryte przez nich przekroczenia, lecz nie ingeruj± przy tym w przebieg walki.

Uwaga! Sêdzia liniowy mo¿e interweniowaæ w przebieg walki jedynie w razie bezpo¶redniej komendy sêdziego g³ównego, lub sêdziów pola.

7. Sêdzia g³ówny obserwuje przebieg walki i ocenia dzia³ania prowadzone przez dru¿yny i poszczególnych zawodników w obrêbie szranków.

8. Runda koñczy siê po wydaniu przez g³ównego sygna³u koñcz±cego starcie.

9. Zawodnicy obu dru¿yn wracaj± na pozycje wyj¶ciowe w szrankach.

10. Sêdziowie pola zwracaj± siê do zawodników obu dru¿yn, czy maj± jakie¶ uwagi odno¶nie pracy ekipy sêdziowskiej. Dru¿yny maj± prawo do pro¶by ustnej dotycz±cej zmiany tej lub innej niedok³adno¶ci w egzekwowaniu przepisów, jak równie¿ do z³o¿enia oficjalnego protestu na zasadach przewidzianych w rozdziale .6 regulaminu walk grupowych 5 na 5.

11. Sêdziowie pola informuj± Sêdziego g³ównego o wykrytych przez nich przekroczeniach regulaminu. Na podstawie informacji od sêdziów pola (w razie konieczno¶ci równie¿ sêdziów liniowych lub ogl±daj±cych nagrania wideo), a tak¿e na podstawie w³asnych spostrze¿eñ, sêdzia g³ówny podejmuje decyzjê w kwestii wyniku rundy. Po tym og³asza wynik rundy lub walki, udziela upomnieñ ustnych tudzie¿ karze poszczególnych zawodników ¿ó³tymi lub czerwonymi kartkami. Po wykonaniu tych czynno¶ci mo¿e przyst±piæ do analizy z³o¿onego protestu, je¶li takowy siê pojawi.

12. Sekretarz turnieju wpisuje wyniki do protoko³u turnieju.

W wynikach rundy zaznacza siê:

- zwyciêstwo w rundzie;

- wynik rundy (liczba zawodników dru¿yny zwyciêskiej na placu boju w momencie zakoñczenia rundy „ma³e punkty”).

- ¿ó³te i czerwone kartki wraz z nazwiskami zawodników, którzy je otrzymali.

13. Sêdzia g³ówny og³asza rozpoczêcie drugiej rundy. Druga, a w przypadku remisu trzecia runda odbywa siê wg takiego samego schematu jak runda pierwsza.

14. W przypadku odniesienia przez jedn± dru¿ynê zwyciêstwa w dwóch rundach, walka miêdzy nimi dobiega koñca i w szranki s± wzywane kolejne dru¿yny.

15. Walki na ka¿dym turnieju rozgrywane s± w dwóch etapach – eliminacje (walki w grupach, gdzie walczy „ka¿dy z ka¿dym”) oraz fina³y (w zale¿no¶ci od ilo¶ci dru¿yn – od æwieræfina³ów lub pó³fina³ów, które s± rozgrywane w systemie pucharowym. W fazie fina³ów turnieju musz± byæ wy³onione dru¿yny, które zajê³y trzecie, drugie i pierwsze miejsce.

16. W przypadku, gdy w fazie grupowej turnieju kilka dru¿yn zdobêdzie tyle samo punktów za wygrane rundy, sêdziowie sumuj± wszystkie „ma³e punkty” ka¿dej dru¿yny. Je¶li dru¿yna w jednej z potyczek przegra³a jedn± rundê, od jej dorobku punktowego odejmuje siê ilo¶æ zawodników dru¿yny przeciwnej którzy zostali na polu w rzeczonym starciu, wg schematu:

Dru¿yna A vs Dru¿yna B 2:1 (ma³e punkty : 3:0, 0:2, 1:0 = + 2)

Dru¿yna C vs Dru¿yna D 2:1 (ma³e punkty: 1:0, 0:5, 1:0 = - 3)

17. W fazie grupowej turnieju, je¶li dwie dru¿yny z jednego klubu zostan± wylosowane do jednej grupy, ich pojedynek musi byæ rozegrany jako pierwszy.

PSWR
Przypominamy, ¿e na Grunwaldzie zawsze obowi±zywa³ dodatkowy przepis - ¿e do turniejów bojowych dopuszczane s± osoby POSIADAJ¡CE GRUNWALDZKI IDENTYFIKATOR BOJOWY I BIOR¡CE UDZIA£ W INSCENIZACJI BITWY
ua
Uprzejmie informujê :

dnia 30.06.2012 r o godzinie 24:00 zamykana jest rejestracja dru¿yn POLSKICH do turnieju 5 na 5 na grunwaldzie!
ua
1. Reihl Po³udnie kapitan £ukasz "Cemento Lugi:)" P³azik - chor±giew ¦w. Jerzy
2. Bractwo rycerskie Herbu Lis kapitan Jan Malcher Kita z Czerwionki,chor±giew
zachodniopomorska
3.Fabryka ¦wiñ kpt. Marcin Janiszewski, Chor±giew Wielkiego Marsza³ka Wallenroda.
4. Sierotki kapitan Wojciech Gula Chor±giew Wielkiego Mistrza
5. £AN 1 kapitan Artur Patalas chor±giew ¦w. Jerzy i Podolska
6. £AN 2 kapitan zobaczymy kto bêdzie:) chor±giew ¦w. Jerzy i Podolska
7. Canabi Dei kapitan Hubert Filipiak chor±giew Podolska
8. HBH dowódca Tomasz Konopka "Tomko Konopczyc", Chor±giew Mazowiecka Ksiêcia Janusza I.
9. BHP dowódca zostanie wybrany na Grunwie, Chor±giew Mazowiecka Ksiêcia Janusza I.
10. Fabryka ¦wiñ 2


Faza grupowa:

GR 1
1. Canabis Dei
2. Sierotki
3. Reihl Po³udnie
4. £an II
5. BHP

Gr 2
1. £AN I
2. Fabryka ¦wiñ
3. Bractwo rycerskie Herbu Lis
4. HBH

Grupy zosta³y stworzone w oparciu o ranking eliminacji do BN i wyniki staræ na Grunwaldzie w roku 2011 .

PS> Z rankingu wychodzi³o mi, ¿e £AN I i £AN II znalaz³y by siê w jednej grupie wobec czego Bractwo Herbu LIS zosta³o przesuniête do GR 2 a £AN II wyl±dowa³ w grupie 1


PS. wysz³o ma³e zamieszanie Fabryka ¦wiñ poprzez pana Marcina Janiszewskiego przys³a³a zg³oszenie w terminie - jednak¿e z tre¶ci zg³oszenia nie wynika³o jednoznacznie ¿e F¦ wystawia dwa sk³ady znalaz³o siê tam s³owo "najprawdopodobniej " . Dzi¶ dosta³em potwierdzenie ¿e bêd± to dwa sk³ady . Postanowi³em uznaæ racjê pana Marcina Janiszewskiego i do³±czyæ jako 10 dru¿ynê F¦2. Wówczas bêdzie sprawiedliwie i obie grupy bêd± równe liczbowo.

Problemem jest przydzia³ F¦2 do grupy. F¦2 jest bez rankingowa czyli nie mo¿na jej rozstawiæ . Powinna wej¶æ na miejsce 5 w gr 2 ale tam jest F¦1. Mo¿na wymieniæ j± na dru¿ynê bez rankingow± z gr 1. Ale tu proszê o g³os kapitanów wszystkich dru¿yn
PSWR
Pragniemy oznajmiæ, ¿e oprócz ligowych stawek wygranych pieniê¿nych, zwyciêzca Turnieju Pi±tek na Grunwaldzie zostanie dodatkowo obdarowany przez naszego sponsora £ukasza Lewandowskiego LORIFACTOR. Tym razem bêd± to zestawy dla 8 osób pasków/podwi±zek/no¿yków/³y¿ek, ka¿dy trochê inny, ale na pewno bardzo ³adny, historycznie poprawny i przede wszystkim bardzo praktyczny:)
zapraszamy do zapoznania siê z ofert± naszego partnera:

http://www.lorifactor.pl/sklep/
£ukasz P³aza
Dla mnie mo¿esz dowolnie wymieniaæ ekipy - my mo¿emy walczyæ w ka¿dej grupie.
Robert Szatecki
Konkretna nagroda od sponsora, bêdzie trzeba siê wysiliæsmile.gif
PSWR
Bardzo prosimy tych cz³onków kadry Polski na BN którzy nie zdali narodowych jak po BNie o zabranie ich na Grunwald (!!!)
PSWR
Wyniki pi±tej edycji turnieju pi±tek bohurtowych na Grunwaldzie 2012:


1. Cannabis Dei
2. Fabryka ¦wiñ
3. Von Reihl Po³udnie
4. £AN
5. Sierotki


Dziêkujemy wszystkim którzy pomagali przy organizacji tego turnieju, sêdziom, justycji, prowadz±cemu - Jêdrkowi Ka³u¿nemu, Grzesiowi £azarzowi i ca³ej opiece medycznej.
Gratulujemy zwyciêzcom !


Je¶li macie jakiekolwiek uwagi do tego turnieju, prosimy o komentarze, by wyci±gn±æ odpowiednie wnioski i ustrzec siê b³êdów na przysz³ych turniejach.

pozdrawiamy,

zespó³ PSWR
Kacper
Z godnie z pro¶b± uwagi:

1) Sêdziowanie

Nie wiem jak to siê sta³o, ale fatalne b³êdy i niekonsekwencje pope³nione podczas sêdziowania zdecydowanie przeros³y dopuszczalny, zwyczajny poziom. Parê razy komentator musia³ zwróciæ uwagê sêdziemu (!) na ilo¶æ walcz±cych, b±d¼ pope³nione przewinienia. System kartkowy okaza³ sie wielkim niewypa³em. Przy jednej z walk osob± zak³adaj±c± duszenie toporem na kark zosta³a przez sêdziego "po³o¿ona", w innym wypadku zawodnikowi pozwolono duszeniami "za szyjê" po³o¿yæ trzech (!) zawodników, by potem po wygranym starciu ukaraæ go kartk±. Warto jeszcze wspomnieæ o poziomych ciosach halabard± na g³owê. Powinny byæ karane z ca³± surowo¶ci±, w koñcu s± równie niebezpieczne (nawet je¶li nie trafione) co uderzenia w kark. Nie muszê chyba t³umaczyæ czym skoñczy siê cios w szyjê ,czy krtañ tak zadany?

2) Start prezesa

Mo¿liwe, ze jest to dziwne tylko dla mnie, ale nie robi dobrego wra¿enia fakt, ¿e prezes stowarzyszenia organizuj±cego turniej pi±tek, startowa³ w nim. Ba, wraz z dru¿yn± (zreszt± w pe³ni zas³u¿enie) zdoby³ pierwsze miejsce! Naprawdê nie wygl±da to najlepiej.

3) Uzbrojenie

Dok³adniej za¶ broñ. Nie mam pojêcia sk±d wziê³a siê maniera, ze poza piêknym i w pe³ni historycznym sprzêtem w d³oniach zawodników znajdywa³y siê XIII i XVI wieczne tasaki, okr±g³e, p³askie tarcze, bu³awy, które nigdy nie mia³y okazji zaistnieæ, drzewcówki o kszta³tach wziêtych z kosmosu i ogólnie kupa broni, która najzwyczajniej w ¶wiecie psu³a wizerunek ich i ca³ych zawodów.

Pozdrawiam
Kacper
Hoorn
Niestety w tym roku nie by³em nie widzia³em wiec sie nie odniose do sêdziowania (chocia¿ na filmikach kilka karczków by³o smile.gif), zgadzam siê co do punktu 3 , wymy¶lnosæ sprzetu urzywanego do walki coraz bardziej kole oczy smile.gif, ale mam nadzieje ¿e to kwestia czasu tak jak z poprawieniem wizerunku ogólnego walcz±cych , który idzie w górê.

Natomiast punkt drugi , totalnie od czapy, idac twoim tokiem rozumowania mozna zakazac walki i startowania w turnieju wszystkim osob± zamieszanym w PSWR czyli: Cannabis Dei
Fabryka ¦wiñ I i II, Von Reihl Po³udnie , £AN I i II, Sierotki

na turnieju zota³y by 3 dru¿yny HBH, BHP i Czerwionka

po to powsta³ PSWR aby organizowaæ w³a¶nie takie imprezy nie jest to narazie organizacja wielotysieczna i w³adze wybrane s± w³a¶nie z walcz±cych, co jest my¶le tego plusem bo sami moga oceniæ potrzeby i cele dla stowarzyszenia aby jak najlepiej przys³u¿y³o sie w³a¶nie walczacym w tej konwencji

zreszt± Kacper je¶li dobrze pamiêtam z Którego¶ uniejowa vel Krzy¿ak z Olsztyna zapisz sie do PSWR
masz wiedze która sie przyda, chceci dzia³ania i walczysz same plusy smile.gif
Damian Lakomski
Proszê o kontakt na prv ch³opaków z Czerwionki. Mieszkam 7km od nich i chcia³bym z nimi potrenowaæ 5vs5 lub MD.
Igor z Bêdzina
Hoorn
Ja rozumiem punkt widzenia i czê¶ciowo siê zgadzam z Kacprem w pkt. 2, ale zdaje sobie równie¿ sprawê ¿e w chwili obecnej nie jest to proste do zrealizowania.

Damian
wrzuæ to w og³oszenia.

Wracaj±c do tematu

To co mi siê nie podoba to przymykanie oczu na faule cz³onków reprezentacji. Teraz pytanie czy ka¿dorazowo uznawaæ za przypadek czy faworyzowanie. Faul powinien byæ traktowany jednakowo. Bez wzglêdu na sta¿ itp. Za du¿o ¿ó³tych szarf. Pierwszy faul ¿ó³ta drugi czerwona, ewentualnie przy bardzo niebezpiecznym zagraniu czerwona i wyeliminowanie uczestnika z turnieju.
Mateusz z Grójca
pisz±c o faulach pewnie macie na my¶li ³apanie drzewcem za g³owê.

i w tym sêk.

faul jest wtedy gdy drzewiec wejdzie pod czepiec kolczy
faulu nie ma kiedy drzewiec jest na czepcu, albo na he³mie.

ogl±daj±c filmy nie zauwa¿y³em ¿eby to by³a jako¶ ra¿±co ³amana zasada
Mateusz z Grójca
CYTAT(Kacper @ 06:24 17.07.2012) *
2) Start prezesa

Mo¿liwe, ze jest to dziwne tylko dla mnie, ale nie robi dobrego wra¿enia fakt, ¿e prezes stowarzyszenia organizuj±cego turniej pi±tek, startowa³ w nim. Ba, wraz z dru¿yn± (zreszt± w pe³ni zas³u¿enie) zdoby³ pierwsze miejsce! Naprawdê nie wygl±da to najlepiej.



a dla mnie dziwnie wygl±da ten zarzut.
piszesz ¿e wyst±pi³ prezes i w pe³ni zas³u¿enie zdobyli¶my pierwsze miejsce.
No i w czym rzecz?

Szymon z Gdañska vel. ¦wiñski Ksi±¿e
Co to by³by za turniej jakby kto¶ nie marudzi³, w koñcu to Mistrzostwa Polski i wtedy wszyscy nagle patrz± na rêce i sêdziów. Mianowicie chcia³bym zaznaczyæ i¿ po³o¿enie 3 przeciwników po których dosta³em ¿ó³t± kartkê nie odby³o siê jedynie za pomoc± techniki ³apania za kark!

Teraz wyt³umaczê wszystkim niewiedz±cym w czym rzecz:

A mianowicie je¶li siê pos³ugujesz pó³torakiem albo rumpi± to podczas bardzo dynamicznego tramwaju czêsto dochodzi do tzw. przestrzelenia.
Doskonale zdajê sobie sprawê z regulaminu i sam jeszcze przed wszystkimi starciami pokazywa³em ch³opakom jak nie mo¿na ¶ci±gaæ w³a¶nie w ten sposób.
Jednak¿e tak jak wcze¶niej napisa³em tzw. przestrzelenia czêsto koñcz± siê na karku szczególnie jak przeciwnik jest ni¿szy albo siê schyli. Wtedy taki cios l±duje na plecach albo karku. Je¿eli zazwyczaj mam okazjê odpuszczam jak tylko mogê. Tzn puszczam miecz jedn± rêk±.

Wysuwanie tez i¿ po³o¿y³em przeciwników u¿ywaj±c jedynie tej techniki jest wyssane z palca. Je¿eli przyjrzysz siê filmikowi to doskonale widaæ i¿ na ostatnim przeciwniku za³o¿y³em miecz a¿ na plecy.

Polecam siê przyjrzeæ :
http://www.youtube.com/watch?v=3kZMb2_XFqg...73117E66FB4C8CD

dok³adnie od 3:40

PS.
Poza tym kartkê przyj±³em na klatê bez marudzenia. A jakby¶ zauwa¿y³ zrezygnowa³em w nastêpnych starciach z pó³toraka na rzecz halabardy w³a¶nie po to aby unikn±æ tzw. przestrzeleñ. I o dziwo udawa³o mi siê.

Pozdro
Hub
Sêdziowanie pi±tek jest najbardziej niewdziêczn± robot± jak± sêdzia mo¿e robiæ - przy pojedynkach ta praca jest znacznie ³atwiejsza, przy 21ynkach sêdziowie siê tak ma³o w³±czaj± w walkê ¿e te¿ do nich nikt nie ma nigdy pretensji. Je¶li chodzi o pi±tki, na obronê sêdziów mam taki argument - nawet obserwuj±c jedn± parê walcz±cych ze sob± zawodników, z jednej strony wszystko mo¿e wydawaæ siê ok, a z drugiej widaæ faul. Sêdziów nie ma na tyle du¿o ¿eby ka¿dego zawodnika ogl±da³o kilka osób z kilku stron na raz, i to jest nierealne do zrobienia.

Szczególnie przy tak precyzyjnych sytuacjach gdzie trzeba oceniæ czy drzewiec/pó³torak jest jeszcze na he³mie czy ju¿ na szyi przeciwnika, to samo z ciosami zadawanymi z ty³u.
W tych przypadkach nawet najlepsi sêdziowie ¶wiata by pope³niali b³êdy i miejcie to na uwadze.

Oczywi¶cie by³o sporo ba³aganu podczas turnieju, ale generalnie uda³o siê go przeprowadziæ poprawnie i chyba nikt nie ma wiêkszych zastrze¿eñ do ostatecznych wyników.

Co do uwagi apropo mojej osoby - tak jak napisa³ Hoorn, woleliby¶cie ¿eby stowarzyszeniem walcz±cych rycerzy kierowa³ pan typu Lato wybrany przez dzia³aczy nie maj±cy nic wspólnego z obecnie wystêpuj±cymi zawodnikami? I drugi argument: jakby mia³ mieæ kto¶ do mnie pretensje ¿e s± faworyzowani zawodnicy z mojej ekipy to by móg³ go u¿yæ nawet gdybym nie wyszed³ do walki, bo z CD bêdê zwi±zany zawsze.
Laser
Pan Lato te¿ jest "jednym ze swoich". Jakby kto¶ nie pamieta³, kiedy¶ gra³ w reprezentacji. To, ¿e jest za stary by to nadal robiæ to inna sprawa. Gdyby móg³ to pewnie by gra³ dalej.

Ale nie o to chodzi. Chodzi o pewn± etykietê, która nie powinna byæ naruszana. Je¿eli organizator turnieju startuje w nim i wygrywa, to nawet je¶li w pe³ni na to zas³u¿y³ pozostaje pewien niesmak. I nie chodzi tu o Twoj± osobê czy ¿adn± inn± konkretn±. Chodzi o zasadê. Moim zdaniem, lepiej dla dobra wizerunku nie prowokowaæ takich sytuacji. Ludzie interesuj±cy siê tematem bêd± znali prawdê. Ale ich jest ma³o w RR. Ca³a reszta bêdzie gada³a jakie¶ swoje domys³y i plotki. Po co to Wam?
Kacper
Hej,

co do Prezesa startuj±cego:

Po prostu ¼le to wygl±da i tyle. Nie da siê nic zrobiæ by nie wygl±da³o to dobrze... choæ mo¿e starczy³oby szerokiej publiczno¶ci nie przedstawiaæ siê jako prezes (tak publika zauwa¿y³a :/)... zreszt± to wszystko nie zarzuty a uwagi. Mimo, ¿e Twoja funkcja nie zawa¿y³a na wyniku w ¿aden sposób to niesmak pozosta³.

co do niekonsekwencji w sêdziowaniu

Szymonie! Bardzo ³adnie, ¿e przyj±³e¶ kartkê na klatê, ale mimo wszystko jednego za duszenie po³o¿yli, a drugiego orzekaj±c ¿e dusi³ ukarali kartk± po fakcie. Jest niekonsekwencja? Jest. Rozwi±zanie jest proste- konsekwentnie k³a¶æ ³ami±cych zasady, b±d¼ puszczaæ dalej i karaæ kartkami (choæ wówczas bêdzie siê op³aca³o faulowaæ przez ca³e starcie). Nie insynuujê, ¿e po³o¿y³e¶ trzech tylko "przyduszaj±c"- przepraszam, je¶li poczu³e¶ siê ura¿ony.

Pozdrawiam
Kacper
£ukasz P³aza
Tylko ¿e w ten sposób skazujesz nas - prezesa i wiceprezesów PSWR na zawodniczy niebyt, no bo gdzie mamy walczyæ jak nie na turniejach PSWR? Na tym turnieju wyst±pi³o zapewne 3/4 cz³onków PSWR jak s³usznie Horn zauwa¿y³ we wszystkich dru¿ynach, nie tylko w CD, co by daleko nie szukaæ w moim von Reihl Po³udnie walczy³o ich dwóch.

Co do sêdziowania, to ja wiem dobrze jak bardzo jest niewdziêczne ale pewne sprawy trzeba doprecyzowaæ. W tej chwili karane jest w³a¶ciwie ka¿de za³o¿enie broni za g³owê przeciwnika, nawet je¿eli próbuje siê ³apaæ za g³owê, plecy, barki. Szkoda ¿e nie ma tego na filmie ale np. ja otrzyma³em czerwon± kartkê za czysty rzut za g³owê w³a¶nie, w dodatku bardziej przy obchwycie rêk± ni¿ drzewcem. Nigdy nie zdarzy³o siê w Polsce by za³o¿enie d³ugiej broni za szyjê czy he³m zaowocowa³o kontuzj± (a przynajmniej ja o tym nie s³ysza³em). Id±c dalej tym torem eliminujemy broñ d³ug± i drzewcówkê ze staræ - bo jakie w takim razie zostaje operatorom tych broni wyj¶cie przy walce w zwarciu z tarczownikiem? dunno.gif
Warto by te¿ doprecyzowaæ co jest karkiem - moim zdaniem jest to miejsce os³aniane przez czepiec kolczy - poni¿ej to ju¿ raczej plecy, normalna strefa trafieñ.
Solo
Alo.

Kacper, w sprawie duszenia masz oczywiscie racjê, problem czasem poaga na t³oku na polu. Ja mog³em "po³o¿yæ" zawodnika dusz±cego, bo by³em blisko, za¶ wko³o niego le¿a³o ju¿ dwóch uczestników "nieaktywnych". Widocznie do Niuñka nie bylo tak latwo siê "dobraæ". Taka sytuacja spêdza sêdziom sen z powiek od dosæ dlugiego czasu, i na razie wyk³adnia zasad jest dokadanie taka: jak mo¿na po³o¿yæ w trakcie starcia, to k³a¶æ, jak nie mo¿na bez nara¿ania siê, to karaæ kartk± po starciu.
Ale oczywiscie Twoj uwagi musz± byæ brane pod uwagê na przysz³o¶æ, wiêc dziêkujê za nie.

Solo
Hoorn
Zastanawia mnie czemu sie skupi³o na Hubim w gruncie rze3czy to wogóle mo¿na powiedzieæ turniej by³ ustawiany bo 5 pierwszych druzyn w swoich sk³adach ma V-prezesów :DDDDDD

Problem chyba w tym ze dru¿yny z PSWR poprostu systematycznie trenuj± (w miare ) co pokazuje wynik chocia¿by tego turnieju, przygoda z reprezentacj± te¿ daje niez³ego kopa, obicie i do¶wiadczenia, i troche zmienie temat ka¿dy moze spróbowac sie do niej dostac, jest trudno ciezko ale mozliwe co pokazuje chocia¿by przyk³ad TIRu dru¿yna nieznana pokaza³a wytrwa³osæ , walecznosc zaciêcie i mia³a reprezentantów , nie wspominajac o Sierotkach kazdy z innej czesci polski dobra odbieg³em od tematu


ps. nie rozsmieszajcie mnie ¿e Lato jest swój

edit. za d³ugo piszê posty smile.gif))
Kacper
Skupi³o siê bo siê wszem i wobec przyzna³, przed publik±, do organizacji ca³ej imprezy (5x5). Panowie nie mówcie, ¿e nikt nie móg³by walczyæ itd. Doskonale rozumiem sytuacjê, ale poprosili¶cie o uwagi to mówiê wam jaki by³ odbiór publiczno¶ci i nie w¶ciekaæ siê tu niepotrzebnie i nie mno¿yæ "ale", bo o wiceprezesach nikt w¶ród cywili nie wiedzia³ i by³ spokój, a tak tworz± siê jakie¶ mity w¶ród widowni.

Wyobra¼cie sobie: jeste¶cie na jakiej¶ imprezie, zupe³nie nie zwi±zani ze ¶rodowiskiem.. np. zawodach MMA. Na samym pocz±tku okazuje siê, ¿e jeden z zawodników jest g³ównym organizatorem turnieju. Pó¼niej (prawdopodobnie w pe³ni zas³u¿enie, ale nie wiecie, bo w³a¶ciwie pierwszy spotykacie siê z takim sportem) ów organizator zdobywa pierwsze miejsce... Naprawdê, nie wzbudzi³oby to waszej konsternacji?
Mo¿e skoñczmy ju¿ na ten temat. Przekazujê tylko jakie by³y wra¿enia widzów, tych zwi±zanych tylko troszkê i tych w pe³ni nie zwi±zanych z RR i buhurtami.

Pozdrawiam
Kacper
Hub
ja rozumiem ju¿ o co chodzi³o Kacprowi i przyznajê mu racjê. nastêpnym razem nale¿y chyba powiadomiæ publiczno¶æ jak sprawa wygl±da i tyle.

pozdrawiam

Hub
doktor
Poszukujê serwisanta dru¿yny Sierotki!!!
Mia³ w zapasie mój miecz (Hanwei) i pewnie ma nadal.
Nie znalaz³em go po zakoñczeniu staræ dunno.gif Proszê o
kontakt na priv.
Kapitan Dru¿yny Sierotki:

Wojtek z Kielc
jarzyn
Zbiera³em siê kilka dni aby w koñcu zabraæ stanowisko i wzi±æ na klatê pora¿ki tego turnieju. By³o ich sporo, z mojego punktu widzenia. Nie o wszystkich bêdê tu pisa³, bo czê¶æ z nich najpierw musimy rozliczyæ miêdzy sob± w gronie PSWR. Mam tylko nadziejê ¿e ¿adne z b³êdów jakie ja pope³ni³em, nie wp³ynê³y znacz±co na ostateczny wynik ca³ego turnieju. A wydaje mi siê ¿e o czym¶ takim nie by³o mowy. Gdyby który¶ z zawodników mia³ takie spostrze¿enia niech swobodnie o tym pisze.
Na samym pocz±tku by³o sporo chaosu wynikaj±cego ze z³ego przygotowania turnieju. Postaramy siê na przysz³o¶æ lepiej siê przygotowaæ i nie dopu¶ciæ do takiej sytuacji. Tylko w skrócie wypiszê tylko dwa najwa¿niejsze punkty których zabrak³o:
-Przystosowanych do turnieju szranek ( marne wykonanie, brak strefy buforowej, za d³ugie pole,)
-Boksów dla zawodników(zabrak³o miejsca)

Co do samego sêdziowania, z ca³ego serca i honoru stara³em siê zachowaæ jak najwiêcej obiektywizmu, i wydawaæ decyzje jak najbardziej sprawiedliwe do danej sytuacji. £atwe to nie by³o, bo regulamin jest ca³y czas niedopracowany, o czym mocno przekona³em siê ju¿ w trakcie turnieju. Miêdzy innymi zapis o duszeniu, wprowadzony w najlepszej wierze obróci³ siê trochê przeciw nam.
Z zewn±trz mog³o to wygl±daæ na niekonsekwencjê w moich decyzjach, jednak w wiêkszo¶ci wypadków by³em do¶æ blisko tych zdarzeñ i podejmowa³em decyzjê odpowiedni±, w zale¿no¶ci od zagro¿enia. Mi±³em na uwadze t± lukê w przepisach i stara³em siê wydawaæ werdykt stosowny do sytuacji wedle w³asnego uznania jako sêdzia g³ówny. Potrafiê rozró¿niæ chwyt po prostu niebezpieczny, od celowego faulu. Posypa³y siê kartki, ale nie widzia³em ani jednego faulu tego typu, wykonanego z premedytacj±. Jednak przepis jest przepisem, i w momencie gdy taki chwyt stawa³ siê ju¿ bardzo niebezpieczny musia³em prewencyjnie interweniowaæ. Swego czasu przez taki w³a¶nie chwyt zosta³ prawie obciêty nos Korzeniowi. Ten przepis jest kategorycznie do zmiany. Do nastêpnego turnieju ligowego postaramy wprowadziæ korekty, tak aby nie by³o w±tpliwo¶ci.
Wed³ug mnie Regulamin powinien byæ tak napisany aby wszystko by³o jasne i jak najbardziej proste. Sêdziowie powinni zajmowaæ siê jedynie respektowaniem przepisów i karaniem za ich nieprzestrzeganie. Jakiekolwiek furtki do ró¿nej interpretacji zawsze bêd± budziæ w±tpliwo¶ci i niezadowoleni jednej ze stron. Pracy przed nami jeszcze du¿o smile.gif

Na razie w planach jest wprowadzenie bazy dopuszczonej broni, co by nie by³o ju¿ w±tpliwo¶ci co wchodzi, a co nie. Je¶li czego¶ nie bêdzie w bazie, nie wejdzie na pole. Oczywi¶cie bêdzie mo¿na zg³aszaæ dane typy, czy modele broni do akceptacji, ale na pewno na jaki¶ d³u¿szy czas przed turniejem. Do zmiany moim zdaniem jest te¿ system ¿ó³tych kartek. Mam kilka pomys³ów ale o tym nie bêdê teraz pisa³. To s± na razie tylko ogólne plany które bêdziemy siê staraæ wprowadziæ jeszcze w tym sezonie. Z do¶wiadczenia wiem ¿e zawodnicy potrzebuj± trochê czasu na zmianê broni i uzbrojenia. Co na pewno bêdziemy braæ pod uwagê.

Co do uzbrojenia, to jest to kolejna bol±czka i dylemat. Bo gdybym restrykcyjnie podszed³ do kontroli sprzêtu, i zastosowa³ weryfikacjê zgodnie z normami z jakimi byli przyjmowani zawodnicy do Polskiej kadry na BN, to odrzuci³ bym po³owê dru¿yn. Nie na tym nam zale¿y aby na starcie eliminowaæ zaczynaj±ce dru¿yny. Jednak tutaj mój apel do zawodników którzy bêd± chcieli walczyæ w tej formule: WYMIEÑCIE SPRZÊT. To ¿e dobrze chroni nie znaczy ¿e dobrze wygl±da. A co poniektórzy wygl±daj± jak synowie diab³a i motopompy. W regulaminie jest zapis o spójno¶ci historycznej sprzêtu i tego bêdziemy siê trzymaæ. Nie mo¿emy dopuszczaæ do tego aby na Grunwaldzie obowi±zywa³y zasady bardziej liberalne ni¿ na imprezie sportowej jak± jest Bitwa Narodów. Podejrzewam ¿e bêdziemy przymykaæ oko ale tylko przez pewien czas, potem nie bêdziemy dopuszczaæ do turniejów ligowych. Dyskusje na temat tego co i jak wymieniæ lub poprawiæ najlepiej prowadziæ na ¿ywo, tak¿e jak sêdziowie bêd± mieli zastrze¿enia, najlepiej podej¶æ po turnieju i po prostu obgadaæ temat.

Potrzebujemy chêtnych do tej niewdziêcznej roli sêdziego na turniejach PSWR i nie tylko. Chcemy rozwijaæ kadrê sêdziowsk±, przyjmowaæ i szkoliæ nowych sêdziów.

Wyja¶niê kwestiê odno¶nie struktury sêdziów PSWR. PSWR jako patron nad turniejami okre¶la minimalne wymagania odno¶nie przeprowadzenia turnieju, jak i deleguje sêdziów do przeprowadzenia turnieju. Sêdziowie bêd± musieli spe³niaæ odpowiednie wymagania aby dostaæ akredytacjê(przede wszystkim znajomo¶æ regulaminów). Je¶li bêdzie odpowiednio du¿o wyszkolonych sêdziów, do sêdziowania danego turnieju, sêdziowie z po¶ród chêtnych, bêd± dobierani losowo, jednak tak aby ka¿dy pochodzi³ z innego regionu polski, czy przynale¿no¶ci do grupy. PSWR nawi±za³ wspó³pracê z niezale¿nym stowarzyszeniem sêdziowskim utworzonym przez Macieja Reihla. Sêdziowie mog±, ale nie musz± byæ cz³onkami PSWR.

Stowarzyszenie Maæka jest bardziej ogóln± organizacj± zrzeszaj±c± sêdziów ró¿nych formu³ walki. I PSWR na pewno bêdzie czerpa³ z zasobów ludzkich tej organizacji, aby zapewniæ mo¿liwie najwiêkszy obiektywizm sêdziowanych turniejów. (Maæku wybacz ¿e tak wywo³a³em Ciê do tablicy, napisz proszê parê s³ów o swoim projekcie smile.gif )

Nowych chêtnych proszê o kontakt na priv do mnie lub do Maæka.


Wracaj±c do turnieju 5na5
Bardzo dziêkujê Lo¿y Dam za zainteresowanie sportowymi walkami rycerskimi. Wszyscy zawodnicy zgodz± siê ze mn± ¿e by³ to dla nas nie lada zaszczyt go¶ciæ Panie na trybunie smile.gif Lo¿a po raz pierwszy pojawi³a siê na grunwaldzkim turnieju 5na5, i mam nadziejê ¿e w przysz³ych latach równie¿ bêdzie kibicowaæ swoim faworytom. Ja osobi¶cie dziêkujê za wsparcie. Bez Was chyba bym nie dotrwa³ do koñca turnieju.

Dziêkujê za dobr± wspó³pracê, sêdziom i zawodnikom. To nie by³ ³atwy turniej dla wszystkich.

Pozdrawiam
Marcin ?Jarzyn? Jarzyna
Hub
Chcia³bym poinformowaæ jeszcze wszystkich, ¿e w³a¶ciwy sezon ligowy PSWRu ruszy w pa¼dzierniku. Do tego czasu na turniejach "ligi letniej" bêdziemy dopracowywaæ nasze regulaminy, tak by na w³a¶ciw±, pe³n± Ligê wszystko by³o jak nale¿y. Dlatego prosimy o jak najwiêcej uwag i pomys³ów, bo przed nami jeszcze dwa turnieje plenerowe (11-12 sierpieñ Uniejów i 1-2 wrzesieñ Grodzisko Owidz) na których mo¿emy testowaæ ró¿ne rozwi±zania.
Sowa
Moi drodzy,

Wszyscy dobrze wiedz±, ¿e szranki s± zbudowane pod turniej konny. Brak jest odpowiedniego odstêpu od publiki, brak jest wspó³pracy z naszej (rycerskiej) strony.


Techniczni nie schodzili z pasa dla nich przeznaczonego, ludzie w ciuchach pchali siê bokami, wprowadzali swoich znajomych. Oczywi¶cie nie chcieli wyj¶æ z miejsc dla nich nie przeznaczonych. Pojawia³y siê spiêcia. ¯aden justyciariusz nie podo³a kilku ludziom napitym od nas. Nie mówiê ju¿ o tym, ¿e w¶ród naszych panuje chamstwo i padaj± np takie teksty jak: "zgwa³ci³ bym ciê, ale jeste¶ za brzydka" jak prosi siê o opuszczenie stref buforowych. Nie bêde wymieniaæ po nazwisku, ale s± to te¿ ludzie walcz±cy, akurat bez blach. Ka¿demu wydaje siê te¿, ¿e jego dziewczyna mo¿e wej¶æ wszêdzie. Potem jednak brakuje miejsc.


Pomoc medyczna:

Radzi³a bym ustaliæ jedn± podstawow± kwestiê. Pomocy medycznej udzielaj± ludzie za to odpowiedzialni -> ratownicy z karetki.

Oni maj± swoje dy¿ury 24/h i swój czas wolny. Kiedy prowadzimy buhurt musz± wystawiæ ludzi na 2 punkty na raz i trzymaæ przy nas karetkê. Mo¿e o tym nie wiecie, ale ja to z nimi co rocznie to ustalam: kiedy i gdzie maj± byæ, jakie karetka bêdzie mia³a wjazdy i wyjazdy z pola. Jesli od nas pojawiaj± siê ludzie ubrani w ciuchy rycerskie, którzy w czasie akcji mówi± ratownikom co i jak maj± robiæ, to potem pojawiaj± siê konflikty: po co ratownicy stoj± tam za namiotem zamiast mieæ wolne, przed np nocn± zmian±, skoro nasi ludzie sami sobie ¶wietnie radz±. Radz± sobie, do czasu a¿ nie bêdzie potrzebna karetka. Oddajmy wiêc ratownikom co ich i nie wrzeszczmy do nich "on potrzebuje tlenu", kiedy ci ludzie maj± odpowiednie wykszta³cenie by samemu o tym zadecydowaæ.

Prosi³a bym aby w przysz³ych latach nie by³o ¿adnych ratowników od nas, albo byli nasi zamiast karetkowych. Wystepuje konflikt interesów. Karetka oczywi¶cie bêdzie, justycja wszystkim siê zajmie, ale organizator musi wyraziæ na to aprobatê. Tak naprawdê wystarczy cynk do mnie i ja to wszystko ustawiê, bo mamy ju¿ z ratownictwem wypracowane swoje zasady.
Kuba_
Kto¶ kojarzy mo¿e kim by³ i z jakiej ekipy pochodzi³ jegomo¶æ, który przed -bodaj¿e- pó³fina³em przed Lo¿± Dam obieca³, ¿e "zabije dla niej przeciwników", a po dopytaniu: ilu, odrzek³ "WSZYSTKICH!", po czym dziarsko pomacha³ biodrami na boki? bigsmile2.gif clap.gif

Za wykonanie tej mistrzowskiej sceny moje wyrazy uznania i dobre piwo przy okazji je¶li najdzie go ochota ;)
Grzegorz £
CYTAT(Kuba_ @ 13:55 20.07.2012) *
Kto¶ kojarzy mo¿e kim by³ i z jakiej ekipy pochodzi³ jegomo¶æ, który przed -bodaj¿e- pó³fina³em przed Lo¿± Dam obieca³, ¿e "zabije dla niej przeciwników", a po dopytaniu: ilu, odrzek³ "WSZYSTKICH!", po czym dziarsko pomacha³ biodrami na boki? bigsmile2.gif clap.gif

Za wykonanie tej mistrzowskiej sceny moje wyrazy uznania i dobre piwo przy okazji je¶li najdzie go ochota ;)

To mi³y Pan Andrzej Kij z Cannabis Dei smile.gif
Mateusz z Grójca
dok³adnie to by³em ja smile.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.