Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Uzbrojenie defensywne ³ucznika pó¼no¶redniowiecznego
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
CzeladnikFleczer
Witam!
Nie wiem czy to odpowiedni dzia³, lecz zaryzykujê. Potrzebne mi dane nt. uzbrojenia defensywnego ³uczników europejskich(Polska i zakon NMP) w XIV i XV wieku. Je¶li by³oby to mo¿liwe nie pogardzi³bym wzorami, ilustracjami itp.
Borg
Temat o uzbrojeniu powinien byæ w dziale o uzbrojeniu (przenoszê).
A odnosz±c siê do pytania:
- W XV wiecznych rotach pieszych odnotowano uwaga a¿ 2 ¿o³nierzy z ³ukami. Jeden nosi³ imiê Borys (rok 1498) drugi Jan Czarny (1500). Obaj posiadali tylko ³uki, zero uzbrojenia dodatkowego w tym ochronnego.
-nawet kusznicy prawie nigdy siê nie zbroili dodatkowo. W XV wieku strzelców (broñ palna, kusze i ³uki liczone razem) odnotowano kilka tysiêcy w popisach rot. W¶ród nich uzbrojenie ochronne mia³o 16 w tym tylko 5 he³mów.
W skrócie. Bêd±c ³ucznikiem nie powiniene¶ mieæ uzbrojenia ochronnego. Id±c dalej, obecno¶æ ³uku na polu walki w XIV-XV wieku jest cokolwiek w±tpliwa.
CzeladnikFleczer
Hmmm... a wcze¶niej? A tak przy okazji: dysponuje kto¶ informacjami nt. ¶redniowiecznych zbroi lekkich?
Belinks
Wcze¶niej - w XIII wieku? Ogólnie rzecz bior±c poza Angli± od 13 stulecia ³ucznicy maj± du¿ego znaczenia w Europie icon_rolleyes.gif . £uczników spotyka siê w¶ród rot czy najemników okazjonaline, liczniej w odzia³ach "ch³opskich" wystawianych przez wójtów.
Obecnie w Polsce s± problemy z posiadaniem kuszy ( mad.gif zezwolenie na broñ), dlatego na inscenizacjach spotyka siê XV wiecznych polskich ³uczników, co wprowadza trochê w b³±d ;)
Nastêpna kwestia - czym jest dla Ciebie 'lekki pancerz'? W tym pó¼nym ¶redniowieczu absolutn± podstaw± na któr± prawie ka¿dy walcz±cy móg³ sobie pozwoliæ jest, jak pewnie wiesz przeszywanica/aketon/gambeson. 'Polscy ³ucznicy' na inscenizacjach nosz± te¿ ³ebki, ew. kapaliny z czepcami kolczymi co pasuje historycznie dla ciê¿kozbrojnych ³uczników angielskich bêd±cych wa¿nym punktem armii. W pó¼no¶redniowiecznej Polsce strzelcy odgrywali rolê pomocnicz± (w polu g³ównie konni kusznicy strzelaj±cy zza uderzaj±cych kopii rycerskich) a podczas oblê¿eñ ka¿dy chwyta³ za ³atwiejsz± w obs³udze kuszê. Nie jeden szlachcic czy wójt s³u¿y³ jako konny kusznim i korzysta³ z dobrego pancerza i , w wiêkszo¶ci, he³mu. Bogatsi strzelcy w XVw. w regularnej armii dysponowali te¿ ciê¿szym uzbrojeniem , (p³aty, brygantyny), s± przedstawienia angielskich ³uczników w bigwantach. Jutro postaram siê co¶ podes³aæ
Pozdrawiam
M.G
Shan
CYTAT(CzeladnikFleczer @ 18:07 04.05.2012) *
Hmmm... a wcze¶niej? A tak przy okazji: dysponuje kto¶ informacjami nt. ¶redniowiecznych zbroi lekkich?


Wiêkszo¶æ z nas dysponuje jako takimi informacjami. Pytasz bardzo ogólnie i nawet taki noob jak ja musi Ci przypomnieæ, ¿eby¶ zadawa³ konkretniejsze pytania. ¦redniowiecze to okres rozci±gaj±cy siê na dobre kilka wieków, wiêc je¶li chcesz co¶ odtwarzaæ, najpierw przejrzyj jakie¶ ogólne publikacje, poczytaj forum, ¿eby¶ z³apa³ obraz jak wygl±da³o spo³eczeñstwo w danym wieku, wtedy decyduj co Ciê najbardziej zainteresuje i dopytuj.

Zgadzam siê z przedmówc± - zdefiniuj lekki pancerz. Z zasady prawie ¿aden nie by³ 'lekki', poza oczywi¶cie gambesonem. Co wiêcej, jak ju¿ by³o wspomniane, strzelcy rzadko kiedy posiadali pancerz jako taki, jedynie ci bogatsi, tudzie¿ ci uzbrajani przez swojego pana do kopii. Borg wspomnia³ o popisach rot najemnych i jak najbardziej ma racjê, ³uki to by³a w pó¼nym ¶redniowieczu ogromna mniejszo¶æ. By³y jednak kraje/kultury, które z ró¿nych powodów preferowa³y ³uk, np. kultury stepowe, aczkolwiek nie bêdê siê rozgadywa³ w tym temacie, bo nie mam dok³adnych informacji.

A propos, je¶li dobrze pamiêtam, skoro pytasz o uzbrojenie defensywne, u strzelców pieszych popularna by³a tzw. pawê¿, czyli tarcza zakrywaj±ca nie raz ca³ego wojownika od stóp, do g³ów (w zale¿no¶ci od typu tarczy) z tym, ¿e jest to od oko³o wieku XIII/XIV wzwy¿ czyli ju¿ w czasach popularno¶ci kuszy.

No i zale¿y jak wcze¶niej... Mniej wiêcej do wieku XI ³uk by³ jedyn± broni± strzeleck±, bo kusza pojawi³a siê bodaj¿e oko³o wieku XII. Wikingowie na ten przyk³ad praktycznie nie rozpoczynali bitwy bez salwy ³uczników. Ale to ju¿ ¶redniowiecze wczesne, wiêc inna bajka.
Beniamin Kubala
Co s±dzicie o po³aczeniu napiersnik ( http://www.hefajsto.pl/foto/tulow_3_02.jpg ) + bigwanty zbrojnikowe ( http://www.hefajsto.pl/foto/konczyny_nogi_zbrojnikowe_02.jpg ) + kolczuga ( pod napier¶nik ) + przeszywka itp.

bêdzie to po³aczenie pasowa³o dla ³ucznika z XIV-XV wieku ?
robert w. Wielki
Dla ³ucznika, czy dla czo³gu..? Jak chcesz zrobiæ wypasionego ³ucznika, lepiej mieæ porzadna przeszywanicê, rêcznie szyt± , wypchan± runem, b±d¼ uszyta z przeszywanych warstw lnu, i he³m z kawa³ka ;) Albo po prostu dobrze zrobiony he³m :D do tego puklerz, i tyle...
Taki napier¶nik odpada, bo to napier¶nik rycerski, do walki konnej. Nogi dla piechociarza, odradzam... NO mówiê, jak ma byæ na :bogato", to lepiej pójd¼ w jako¶æ, a nie ilo¶æ...
CzeladnikFleczer
Dziêkujê za odpowied¼, przepraszam za niestaranne zadanie pytania. i tym bardziej dziêkuje za odpowiedzenie na pytanie takiego laika jak ja. Chyba raczej pójdê w kierunku przeszywalnicy/zdobêdê pozwolenie na kuszê i bêdê robi³ za kusznika.
Zielu
¯yczê powodzenia w zdobywaniu pozwolenia smile.gif

Pozdrawiam,
Micha³ "Zielu" Zieliñski
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.