Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Kod da Vinci a o³tarze i freski
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Muzea, katedry, pomniki
£azarz
Salve Fratres!

Wiêkszo¶æ z was pamiêta s³ynn± scenê z filmu „Kod da Vinci” z 2006 roku

Teabing: Jak ³atwo sprawdziæ, jest ona obecna na tym fresku. Leonardo wcale nie pomin±³ Graala.
Sophie: Przecie¿ to wszystko mê¿czy¼ni.
Teabing: Czy rzeczywi¶cie? A co pani powie o postaci po prawicy Pana? Siedz±cej na honorowym miejscu? Faluj±ce rude w³osy. Z³o¿oe kobiece d³onie. Zarys biustu, nieprawda¿?
Sophie: Incroyable. (Niewiarygodne) ... Kim jest ta kobieta?


http://www.youtube.com/watch?v=aYBPveAdAnE

Na fresku Leonarda powsta³ym w latach 1495 – 1498 jest to postaæ ¶w. Jana.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm..._Da_Vinci_5.jpg

Dlaczego zaintrygowa³o mnie to tak bardzo? Zwróæcie uwagê na dwa o³tarze. Ka¿dy z XVII wieku. Pierwszy znajduje siê w ko¶ciele parafialnym pod wezwaniem ¶w. Klary w Dobrej (powiat £obez) pierwotnie pod wezwaniem Naj¶wiêtszej Marii Panny. O³tarz pochodzi z 1614 roku.
https://picasaweb.google.com/10934531341458...K7GvLvxg7We2gE#

Natomiast drugi to s³ynna katedra ¶w. Miko³aja w Elbl±gu. W bocznej nawie znajduje siê o³tarz z nieistniej±cego ko¶cio³a Mariackiego w Elbl±gu. O³tarz datowany jest na prze³om XVI-XVII wieku.
https://picasaweb.google.com/10934531341458...CIWK26CI-b_cfA#

Ewangelia ¶w. Jana (13.23) mówi nam:
„...Jeden z uczniów Jego - ten, którego Jezus mi³owa³ - spoczywa³ na Jego piersi. 24 Jemu to da³ znak Szymon Piotr i rzek³ do niego: "Kto to jest? O kim mówi?" 25 Ten opar³ siê zaraz na piersi Jezusa i rzek³ do Niego: "Panie, kto to jest?"...”

Kontury Jezusa i postaci po Jego prawej stronie tworz± literê M, co wed³ug specjalistów by³o celowym zamierzeniem malarza i mia³o podkre¶liæ zwi±zek tych dwóch postaci.

Czy kto¶ z was posiada informacje na temat podobnych o³tarzy? I kim tak naprawdê jest ta postaæ na tych o³tarzach? Najm³odszy z uczniów Jezusa - ¦w. Jan Aposto³ czy Maria Magdalena któr± to ¦wiêty Hipolit, teolog z pocz±tków III w., jako pierwszy nazwa³ "Aposto³k± Aposto³ów", za¶ benedyktyn Rabanus Maurus, ¿yj±cy w IX wieku, uzna³ za równ± aposto³om.?


Pozdrawiam Grzegorz




Jarl Ragnarr Thoresen
Salve!

Kiedy¶ trochê siê tym interesowa³em, wiêc:

Za³ó¿my, ¿e Jezus to A, Maria Magdalena to B, Jan to C.

Wolne miejsce miêdzy A i B tworzy klin - znany z oznaczeñ toalet, choæ oczywi¶cie pojawi³ siê wcze¶niej. Trójk±t jako znak mê¿czyzny. Podejrzane, ¿e akurat w tym miejscu mamy przestrzeñ. Kto¶ tak inteligenty jak Leonardo napewno nie namalowa³ tego przez przypadek. C mi nie pasuje, po dog³êbnym przebadaniu mo¿na go wykluczyæ.

Dwa, autor by³ masonem. Mieli zwyczaj "ukrywania" informacji w prostych, przeciêtnych rzeczach, tak jak pó¼niej Illuminaci. Najciemniej pod latarni±?

Dodajmy do tego fakt zniszczenia/ukrycia kilku ewangelii przez Ko¶ció³, w tym Marii Magdaleny.

Usunêli to, co przeszkadza³o?

PS
W wielu kopiach zamieniaj± bu³eczki na chleb. Podejrzane. bum.gif
Szogunos
Swoj± drog± ciekawe...i wcale nie takie ¶miesznie, panie Jarlu, jak by siê mog³o wydawaæ na pierwszy rzut oka. Choæ osobi¶cie bardziej lubiê ¶ledziæ inne motywy w sztuce sakralnej i nie tylko - raczej te, które wi±¿± siê z tradycj± przedchrze¶cijañsk±. Klechy oszukuj±, oszukiwali i oszukiwaæ bêd± - no ale kiedy¶ istnia³y np. cechy (malarze, architekci, rze¼biarze) tudzie¿ inne grupy (np. iluminatorzy w klasztornych skryptoriach) w obrêbie których przekazywana by³y elementy wiedzy funkcjonuj±ce na pograniczu chrze¶cijañstwa. Ja osobi¶cie jestem nawet wdziêczny "czarnym" za to, ¿e bardziej pilnowali chêdo¿enia i innych ziemskich rozkoszy ni¿, powiedzmy czysto¶ci doktryny wiary - inaczej niewiele by³oby takich ciekawych motywów w sztuce sakralnej.
£azarz
Salve Fratres!

Temat za³o¿y³em nie po to by szukac "Kodu Da Vnci" oraz obazy "czarnych". Temat za³o¿y³em gdyz szukam podobnych o³tarzy, rze¼b lub samych obrazów. Prosze zejd¼cie z bocznej drogi lub pogadajcie sobie o tym na priw czy kto¶ kogos oszukuje i jak bardzo trójk±ty oraz kliny s± zwi±zane z ... (wpisz dowolne).

Pozdrawiam Grzezgorz
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.