Zapraszam do do³±czenia do naszej chor±gwi .poni¿ej podaje wymogi ..termin zg³oszeñ do 6 maja 2012 roku

W zg³oszeniu proszê zawrzeæ dane – imiê, nazwisko, wiek, numer pesel, funkcjê obozow±, grupê (dane potrzebne do dostarczenia dla Organizatora celem wyprodukowania identyfikatorów, zapewnienia ubezpieczenia itp). Proszê do³±czyæ zdjêcia wszystkich strojów, które bêd± noszone w trakcie imprezy oraz ikonografiê, która je potwierdza. W razie niejasno¶ci bêdê prosi³ o dosy³anie szczegó³owych zdjêæ i wyja¶nieñ. W ostateczno¶ci zastrzegam sobie prawo do nie zaakceptowania konkretnej sztuki ubioru i/lub uzbrojenia bez podania przyczyny.

WYMAGANIA CHOR¡GWI „GOÑCZEJ” NA 2012r

Wymagana spójno¶æ historyczna stroju oraz datowanie zgodne z wymogami organizatorów na okres 1380-1420r. Wymagana spójno¶æ historyczna odno¶nie odtwarzanej klasy spo³ecznej (najlepiej zaznaczyæ w zg³oszeniu, jak± warstwê spo³eczn± odtwarza dana osoba).

Minimalne wymagania stroju mêskiego na rok 2012:
- koszula bez troczków
- gacie w zale¿no¶ci od u¿ywanych nogawic
- dublet (sznurowanie "na drabinkê" lub zapinany na guziki)
- nogawice rozdzielne ze stop± b±d¼ ³±czone z saczkiem , najlepiej ze stop± lub w przypadku strzemi±czka odpowiednie historyczne skarpety szyte, naalbindingowe lub robione na drutach.
- nakrycie g³owy (dzidziu¶ plus ewentualnie czapka filcowa, kaptur, kapelusz s³omiany o historycznym kszta³cie)
- buty ze skórzan± podeszw± - wskazane szyte na wywrotkê metoda historyczn±.

Zalecane posiadanie wiêkszej ilo¶ci kompletów odzie¿y (zw³aszcza gdy planuje siê pobyt w obozie powy¿ej 3 dni) oraz osobnych strojów (gacie + koszula) do budowy obozu. Zalecane posiadanie stroju wierzchniego oraz od¶wiêtnego, a w przypadku panów rycerzy obowi±zkowe (houpelanda, cotehardie, robe z odpowiednim nakryciem g³owy) – do u¿ytku w odpowiednich momentach (wici, uczta).

Minimalne wymagania stroju kobiecego na rok 2012:
- giez³o z dekoltem dopasowanym do sukni
- gacie
- nogawiczki, ewentualnie skarpety robione na drutach b±d¼ naalbindingowe
- suknia obozowa z rêkawem(dowolnie d³ugo¶æ rêkawa, przy krótkim ewentualnie dopinane rêkawki)
- nakrycie g³owy (minimum chustka ewentualnie gremlinka, kapelusz s³omiany i kaptur noszone do chustki)
- buty ze skórzan± podeszw± -wskazane szyte na wywrotkê metod± historyczn±

Zalecane posiadanie wiêkszej ilo¶ci kompletów stroju, zw³aszcza przy planowanym pobycie w obozie powy¿ej 3 dni. Zalecane stroje wierzchnie i od¶wiêtne, a w przypadku dam obowi±zkowe (houpelandy, cotehardie, suknie typu robe, surcot z odpowiednim nakryciem g³owy) – do u¿ytku w odpowiednich momentach (wici, uczta).

Uczestnictwo w wiciach tylko i wy³±cznie w strojach od¶wiêtnych, lub dla pocztów sztandarowych grup w czê¶ciowym lub pe³nym uzbrojeniu bojowym.

Akcesoria - paski, torebki, sakwy, szpile, bi¿uteria - zgodna z okresem historycznym

Materia³y - len, barchan (bawe³nolen), we³na, jedwab, konopie, skóra, futro

Typy tkanin – aksamit jedwabny (tylko w houpelandzie, surcot), at³as, satyna, p³ótno, sukno, tkaniny o splotach sko¶nych (jode³ka itp.)

Odno¶nie szczegó³ów dotycz±cych materia³ów i typów tkanin zalecana lektura poradnika znajduj±cego siê na stronie Chor±gwi – www.goncza.pl

Zalecane rêczne szycie, ale szycie maszynowe z rêcznym wykoñczeniem tak¿e jest akceptowane. Konieczne wykoñczenie rêczne ubioru - dziurki na guziki, do wi±zañ, obrêbienia rêkawów, dekoltów itd. Sznurki do strojów plecione rêcznie b±d¼ na lucetce. W ¿adnym wypadku nie wchodz± wyroby pasmanteryjne.

Nie wchodz± pod ¿adnym warunkiem:
- dublety sznurowane na krótkie sznurki, bufiaste rêkawy przy dubletach (tzw farsetto)
- dublety lniane
- sznurowane rêkawy przy dubletach i sukniach
- rêkawy dosznurowywane do korpusów
- kamizelki
- buty na gumowej podeszwie i inne wspó³czesne obuwie
- suknie odcinane w pasie, wi±zane z ty³u
- rzeczy wykonane z ewidentnie sztucznych materia³ów
- nogawico – spodnie samono¶ne (XVI-wieczne)
- kolorowe koszule, giez³a i dzidziusie
- gacie o d³ugo¶ci poni¿ej po³owy uda (czyli XIII-wieczne)
- koszule sznurowane pod szyj±, ¶ci±gane rêkawy przy nadgarstku
- giez³a ¶ci±gane pod szyj±, przy nadgarstku
- d³ugie tuniki bojowe (czyli zas³aniaj±ce kolano i d³u¿sze)
- wycinanka w tzw „blanki” na odzie¿y
- nieca³kowicie wszyte rêkawy w dubletach i sukniach

Odno¶nie sprzêtu bojowego:

1.He³m pe³ny z zas³on± typu psi pysk ew tzw ma³pa lub ewentualnie inne potwierdzone ikonograficznie rodzaje zas³on po konsultacji z Dowódc±. Obowi±zkowo do he³mu ko³nierz pikowany i kolczy. Ko³nierz kolczy wykoñczony w trójkaty nie jest akceptowany. Pikowanie wszyte w he³m – nie wchodz± he³my tzw nabijane.
2.Naramienniki p³ytowe o w³a¶ciwym kszta³cie historycznym na okres podany wy¿ej
3.Pe³ne rêce p³ytowe lub p³atowe o odpowiednim kszta³cie potwierdzonym historycznie z poprawnymi li¶æmi
4.Rêkawice typu klepsydry (tylko i wy³±cznie p³ytowe. Pod tarcz± równie¿). Nie wchodz± rêkawice spawalnicze.
5.Pe³ne nogi p³ytowe z pe³n± os³on± ³ydki i najlepiej kostki. Dopuszczalne zbrojniki.
6.Przeszywka i minimum kolczuga, je¶li p³aty to z kolczug± ewentualnie dobrze os³oniête pachy w przeszywce. Dopuszczany tak¿e kirys wg odpowiedniego wzoru historycznego z ikonografi±. Konieczna os³ona pachwin i krocza. Kategorycznie zaszyte pachy w przeszywce.
7.Broñ - miecze pó³torarêczny do wyboru z tarcz±, miecz jednorêczny, tasak, toporek. Nieostrzone o têpym niezaostrzonym sztychu.
8.Obowi±zuje szata wierzchnia na zbrojê zgodna z epok±.
9.Zastrzegam sobie prawo niewpuszczenia jakiego¶ egzemplarza uzbrojenia i broni ze wzglêdu na bezpieczeñstwo uczestników inscenizacji (tzn. daj±ce s³ab± ochronê elementy opancerzenia, niew³a¶ciwie wygl±daj±ca i niebezpieczna broñ). Przypominam, ¿e wszystkie elementy uzbrojenia powinny mieæ swoje odzwierciedlenie w ikonografii. Nale¿y podaæ j± w zg³oszeniu. Do zg³oszenia wymagane zdjêcia w pe³nym sprzêcie. Mogê prosiæ o dos³anie szczegó³owych zdjêæ niektórych elementów. Elementy uzbrojenia powinny byæ czyste, bez ¶ladów rdzy i w miarê mo¿liwo¶ci bez wgniotów. Broñ wyczyszczona, bez zadziorów. Kategorycznie nie wpuszczamy kolczug i elementów kolczug ocynkowanych.

£ucznik i piechota lekka jak równie¿ artyleria - wymogi odno¶nie sprzêtu podaj± i dopuszczaj± do uczestnictwa w inscenizacji dowódcy odpowiednich formacji, po uzyskaniu miejsca obozowania. Dane dowódców i adresy mailowe podane s± na stronie oficjalnej Grunwaldu. Www.grunwald1410.pl – prawdopodobnie nie ulegn± zmianie, ale bêdê informowaæ w razie jakich¶ zmian.

Oczywi¶cie datowanie dotyczy te¿ namiotów - musz± byæ zachowane w konwencji ca³ego obozu. Dopuszczalne namioty bawe³niane, maszynowo szyte. W sprawach ¿ycia obozowego wymagane posiadanie naczyñ historycznych (glinianych, drewnianych, cynowych itp.). Nakaz posiadania sienników w celu ograniczenia zu¿ycia s³omy i siana (a nie wy¶cie³anie ca³ego namiotu). Zakaz u¿ywania kostek siana i s³omy do siedzenia przy ogniskach – zbicie ³aweczki nie jest trudne, poza tym jest to bezpieczniejsze ze wzglêdu p/po¿. Pozwoli to tak¿e na ograniczenie kosztów obozowiska, tym bardziej, ¿e drewno magazynujemy u okolicznego zaprzyja¼nionego rolnika i ³aweczki bêd± s³u¿yæ przez lata.

Ewentualne odstêpstwa od powy¿szego proszê konsultowaæ ze mn±.

Pozdrawiam wszystkich i zachêcam do jak najszybszej realizacji zg³oszeñ (np ju¿). Je¶li kto¶ zauwa¿y jakie¶ nie¶cis³o¶ci w wymogach proszê o pilny kontakt na priva lub maila tenescovri@onet.eu