Raz zdarzy³o siê ¿e, utopiec nie pozwala³ rybakom na po³owy w pewnym jeziorze.
Miejscowa ludno¶æ wraz z ksiê¿mi i rycerzami uda³a siê nad jezioro z krzy¿ami i chor±gwiami, aby wy³owiæ potwora. Dopiero za trzecim razem uda³o siê wyci±gn±æ z wody istotê z g³ow± koz³a, lecz na jej widok ludzie uciekli, wrzucaj±c j± z powrotem w toñ.
Wielu ludzi s³ysza³o o tej opowie¶ci i topielczych czynach, ¿artach i nieprzyjemnych figlach, ale ma³o kto widzia³ go na w³asne oczy. ¯aden z informatorów nigdy siê z nim nie spotka³ ,opowie¶æ za¶ us³ysza³.
Mimo to zosta³a wyznaczona nagroda za g³owê utopca. Wiemy ¿e po ¶w. Janie potwór traci sw± moc, lecz trzeba pochwyciæ go teraz nim rybacy zaczn± przymieraæ g³odem.
Najbardziej skutecznym i oczywistym sposobem zabezpieczaj±cym przed topielcem jest nie chodzenie w pobli¿u jego siedziby. Jednak z racji tego ¿e mamy go pochwyciæ musimy zastosowaæ inne ¶rodki. Nie mo¿emy daæ siê zaskoczyæ, wiêc musimy reagowaæ na wszystkie odg³osy. ¦miech , klaskanie, a nawet plusk wody dowodz± ,¿e w pobli¿u znajduje siê ten gro¿ny demon. Skutecznym sposobem ochrony jest jedzenie dwa razy wypieczonego chleba i noszenie przy sobie sznurka z lipowego ³yka.
Aby maszkarê wys³aæ na tamten ¶wiat nale¿y paln±æ j± lew± rêk±, pamiêtaj±c ¿e uderzenie rêk± praw± zatrzyma j± na ziemi. Jeszcze lepszym sposobem na pozbawienie utopca mocy jest zarzucenie mu na g³owê sznurka od gaci, lub zadawaniem mu dziwnych pytañ lub zagadek na które nie potrafi odpowiedzieæ.
Wiedz±c ju¿ w jaki sposób mo¿na siê zabezpieczyæ i w jaki sposób pokonaæ potwora ruszajmy na szlak.
Celem naszej wyprawy bêdzie po³udniowa strona Jeziora Nyskiego.
Ruszymy z Niemys³owic miedzy wsiami :Szybowice, Piaskowa, Sucha Kamienica, Prze³êk, Morów, Siestrzechowice, a¿ do brzegu jeziora.
Po wytropieniu i pochwyceniu utopca wrócimy przez Kwiatków, Jod³ów i Jarno³tów do granicy a nastêpnie wzd³u¿ jej linii do Pokrzywnej i Niemys³owic.
Musimy wyruszyæ na szlak jak najszybciej siê da.Za dwa tygodnie ?
Si³a nas musi byæ, gdy¿ maszkara konia potrafi wci±gn±æ do wody. W piêciu ch³opa damy radê..lub babê ze sob± wezmy
T³o wycieczki zosta³o zainspirowane :
„Legendy i podania z powiatu raciborskiego”
Materia³y pomocnicze do edukacji regionalnej.
Ewa Wawoczny, Racibórz 2005r.
Datowanie wycieczki -do koñca XIIIw.
Termin -wiosna 2012r.
Ilo¶æ osób- maks.8
Napiszcie czy termin 20-22 kwietnia Wam pasuje czy nastêpny tj.27-29 kwietnia?
pozdrawiam
M.