Z racji tego, ¿e temat kaletki w XIII mnie równie¿ interesuje wrzucam to co ustali³em do tej pory.
Najstarsze przedstawienia kaletek znalaz³em w Codexie Manesse (1305-1340) i w Luttrell Psalter (1325-1335). Natomiast w Biblii Maciejowskiej znalaz³em takie trzy przedstawienia:
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ima...m23ra&b.gifhttp://www.medievaltymes.com/courtyard/ima...f37/otm37ra.gifhttp://www.medievaltymes.com/courtyard/ima...f45/otm45ra.gifJak widaæ postacie maj± co¶ przy pasie, ale czy s± to kaletki? Na stronie grupy IG-Mitima znalaz³em informacjê, ¿e tak. Zamieszczaj± nawet rekonstrukcjê:
http://www.ig-mitima.de/index.php?action=d...12&layout=4W tek¶cie wspominaj± o tym, ¿e podobn± kaletkê znaleziono w Szlezwiku. Nie mam ksi±¿kowego opracowania tych znalezisk, ale znalaz³em rysunek tego znaleziska wraz z rekonstrukcj±:
http://hovenergutsleute.de/Fotos/NovemberW...erarbeiten.html (zdjêcie da siê powiêkszyæ, niestety kartka z opisem jest ma³o czytelna - moim zdaniem napisane jest na niej: 12 Jahrhundert).
Co do kaletki, której zdjêcie zamie¶ci³ Viator (tej z Historia Vivens) - tutaj jest jej kolejna rekonstrukcja wraz ze zdjêciem orygina³u:
http://www.societa-nobile.at/1278/index.ph...2&Itemid=26Natrafi³em jeszcze na znaleziska z Nowogrodu:
http://users.stlcc.edu/mfuller/slavic/leatherpouch.htmlPonadto w ksi±¿ce "Skórnictwo w lokacyjnym Ko³obrzegu. XIII-XV wiek" s± rysunki kilku fragmentów kaletek D-kszta³tnych, niestety brak jest konkretnego datowania.