Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Cztery Lustra nie do zbicia
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Rzeczpospolita Obojga Narodów (u)
Borg
Czo³em
Czy ktos dysponuje zdêciami, rysunkami perskich czterech luster
Kiedy taka zbroje noszono, kto mógl sobie na nia pozwolic, jak zdobiono
A i jeszcze jakich wymiarow byly lustra.
Pozdrawiam
Têcza
Proponoje dostaæ siê do dzie³a - "Orê¿ Perski XIV-XIX w." jest tam mnóstwo zdjêæ tych zbroi jak i zblirzenia ich zdobieñ, oraz katalogowy opis (czasami z wymiarami). Jak bardzo potrzebujesz mogê ¿uciæ jakie¶ skany.
Borg
Pobliskie biblioteki sprawdzilem dawo a zaden znajomy nie przyznaje sie do posiadania angsad.gif
Jesli by ci sie chcialo cos podeslac bylbym wdzieczny
Pozdrawiam
Têcza
Czo³em

Na wstêpie koryguje pomy³kê jaka nast±pi³a w moim poprzednim po¶cie:

"Orê¿ Perski i Indoperski XVI-XIX wieku ze zbiorów Polskich" Katalog wystawy pod redakcj± Antoniego Romualda Chodyñskiego.

A poni¿ej zdjêcia "czterech luster", je¶li Wa¶æ potrzebujesz który kolwiek skan w wiekszym formacie podaj e-mail to prze¶lê i ew. do³±cze opis katalogowy, a trochê tego jest. Wiêkszo¶æ zbroi datowana jest na XVII/XVII w., natomiast trzy ostatnie na XIX w.

Pozdrawiam - têcza
Têcza
Wybaczcie Borg i reszta ludków, tych za³±czników mia³o byæ 10. Muszê udaæ siê obowi±zkowo na Testowisko i pobawiæ siê z za³±cznikami, jak ju¿ to opanuje do¿ucê resztê.

dunno.gif naprawdê jest mi g³upio..
Borg
Nie ma sprawy
Kazde sie liczy
A wlasnie czy lustra zakladano tylko na kolczuge ?
I jeszcze jedno czy wzory na nich robiono tez metoda wyzerania kwasem ?
Robert £aziñski
U¿ywano nie tylko na kolczugê, tak¿e na wszelkiego rodzaju pikowane kaftany i "zbroje" tekstylne. W Indiach wystepowa³ nawet specjalny rodzaj zbroi, gdzie p³yty takie jak w lustrach by³y na sta³e mocowane do tekstylnego, zazwyczaj pikowanego ubranka.
Co do trawienia - oczywi¶cie wystêpowa³o, tyle ¿e w egzemplarzach s³abszych i tak gdzie¶ od prze³omu XVIII/XIX w. Wielki rozkwit stosowania tej techniki nadszed³ w XIX wraz z masowym tworzeniem uzbrojenia indyjskiego i perskiego na potrzeby kolekcjonerów i pami±tkarskie Angoli wracaj±cych do metropoli. W tym pó¼niejszym okresie by³o te¿ stosowane w normalnej broni przy bardzo ró¿nej staranno¶ci wykonania. Naprawdê dobre egzemplarze by³y zdobione inkrustacj±, grawerowaniem w stali (grawerowanie w bu³acie by³o chyba najbardziej cenion± technik± w Persji) albo po³±czeniem tych technik
Borg
W za³±czniku jako image6 jest zblizenie na wzorek
Jak± metod± mo¿e to byæ zrobione?
Wklepywanie drutu w rowek?
Jak dla mnie zbyt duze powierzchnie do wklepania.
Nie mam pojcia.
Robert £aziñski
Z takiego zdjecia nie da siê dosj¶æ z ca³± pewno¶ci± jak to jest zrobione. Wklepywanie drutu w rowek to tylko jedna z technik inkrustacji. W rejonach gdzie noszono cztery lustra akurat popularniejsza by³a tzw. tauszia/ alla' zimina (cholera wie jak siê te rzeczy pisze, sorry ale nie pamietam) polegaj±ca na wklepywaniu drutu lub folii na powierzchniê naciêt± w sposób podobny do pilnika (obstawia³bym ¿e ten wzór o który pyta Borg jest w³asnie tak zrobiony). Ca³a powierzchnia przeznaczona pod wzór by³a nacinana siatk± naciêæ przez co na powierzchni tworzy³y sie mikrozadziory, na tym uk³adano wzór z drutu lub folii i wklepywano a pó¿niej polerowano agatem. Podobno ta technika jest ³atwiejsza i szybsza - nie wiem, swego czasu tradycyjna inkrustacjê srebrem i mosiadzem robi³em, a to cholerstwo nidgy nie chcia³o mi wyj¶æ :-). Poza tym przy tradycyjnej inkrustacji nie musi byæ wklepywany drut, równie dobrze mo¿e to byæ kawa³ek cienkiej blaszki/ folii przyciêtej do odpowiedniego kszta³tu - oczywi¶cie wymaga to wyciêci± odpowiedniego kszta³tu w pod³o¿u i oprócz podciecia krawêdzi w jaskó³czy ogon, porobienia dodatkowo zadziorków na ca³ej powierzchni. ¯eby by³o jeszcze ciekawiej to czasami "oszukiwano" w ten sposób, ¿e dawano obok siebie kilkana¶cie drutów a nastêpnie takie pod³o¿e z³ocono lub srebrzono ogniowo amalgamatem (tzw. inkrustacja z powlekaniem) co dawa³o jednolit± powierzchniê.
Mieli czas i cierpliwo¶æ to bawili sie na ró¿ne sposoby a my musimy dochodziæ co i jak :-), co wiêcej niektóre ich pomys³y by³y zupe³nie niezrozumia³e - ostatnio ogl±da³em szablê maj±c± strudziny najpierw nabite srebrn± blaszk± a pó¼niej poz³ocone, kto dojdzie po co skoro ogniowo mo¿na poz³ociæ bezpo¶rednio stal i efekt bêdzie ten sam?
Têcza
Kolejna porcja luster bigsmile2.gif

I w sprawie omawianego zdjêcia:
"P³yta stalowa, lekko wypuk³a, przednia - jedna z czterech p³yt zbroi nale¿±cej do typu "cztery lustra". Zaopatrzona w sze¶æ sprz±czek mocowanych zawiasami do p³ytek wyciêtych w kszta³t lilii, przytwierdzonych do zbroi dwoma nitami. Sprz±czki o dekoracyjnie wyciêtych damaskinowanych ogniwkach na kszta³t trapezu. Krawêdzie p³yty wzmocnione w±skim wa³kiem.
Lustro p³yty g³adkie, z finezyjn± kwietn± dekoracj± damaskina¿u z³otem. Bordiura z motywami ro¶linnymi - rozetami kwiatowymi wplecionymi w ulistniony powój - nad lini± wewnêtrzn± fryz palmetkowy."

.. cokolwiek to ma znaczyæ cool.gif
Robert £aziñski
Jak zwykle w katalogach opis jest nie do koñca jednoznaczny. Damaskina¿em zazwyczaj nazywa siê inkrustacjê technik± tauszii (czyli t± wschodni±), ale czasami niektórzy u¿ywaj± tego okre¶lenia dla inkrustacji wszelkich rodzajów:-))
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.