S³awa!
Z rado¶ci± informujemy i¿ tegoroczna edycja Wilczego Tropu odbêdzie siê w dniach 13-15.07.2012.
Miejsce to samo co zawsze, czyli piêkne tereny w okolicy Kalwarii Pac³awskiej. Przygotowujemy kilka zmian w fabule imprezy, oraz standardowo podnosimy poprzeczkê wymagañ historycznych o kolejny poziom. W tym roku obowi±zywa³y bêd± np. jedynie tarcze deszczu³kowe (stop sklejce!).
Wkrótce wiêcej informacji!
Pozdrawiam w imieniu organizatorów!
Wspaniale, ¿e kto¶ odwa¿y³ siê w koñcu rzuciæ wyzwanie ohydnym imitacjom tarcz rodem z Castoramy. Choæby najpiêkniej pomalowane, to zawsze mnie razi³y! Przynajmniej jaka¶ czê¶æ mojej dru¿yny oprócz wspomnieñ z Wilczego dorobi siê bardziej historycznego orê¿a.
S³awa!
To ja tak trochê pro publico bono siê spytam- znacie jakich¶ dobrych wytwórców tarcz z klepek?
Odk±d Calceator znikn±³, nie wiem gdzie szukaæ....
My swoje tarcze wykonujemy sami. Okr±g³±, p³ask± tarczê jest ³atwiej wykonaæ ni¿ giêty mida³. By zapobiec niepotrzebnym pytaniom i pomóc chêtnym w samodzielnym wykonaniu , pod koniec stycznia wrzucimy tutorial wykonania krok po kroku tarczy z deszczu³ek.
Jak bêdziecie mieli to we¼cie te¿ rêkawice bojowe, o których rozmawiali¶my na ostatnim przemarszu i treningu chêtnie podpatrzê i wprowadzê u nas. My deklarujemy, ¿e zabierzemy tarcze z desek lub je¶li kto¶ nie bêdzie mia³ czy chcia³ to d³uga broñ/³uk. Tutorial to super pomys³ - uzmys³owi ludziom, ¿e przy tym samym nak³adzie pracy mo¿na zrobiæ tarczê historyczn±, równie wytrzyma³± (o ile nie bardziej) i tañsz± w wykonaniu (je¶li siê u¿yje kostnego kleju zamiast drogiej ¿ywicy dwusk³adnikowej), zreszt± same deski te¿ tañsze od sklejki.
Tarcza Kniazia by³a ostro katowana przez oko³o rok i dopiero XIII-kowa waga ciê¿ka przebiegaj±ca po niej i ludziach z³ama³a poprzeczkê - straszne - wymiana zajê³a pewnie z 1 h roboty:)
Ja ca³y czas proszê, ¿eby ³ucznicy przerabiali swoje pacynki, te gumowe os³onki s± twarde i bardzo ma³e a do³o¿yæ odrobinê g±bki owiniêtej materia³em to chwila roboty a jest szansa, ¿e nikt nie sp³ynie po trafieniu, pacynka nie przejdzie ko³o nosala i nie podbije/wybije oka. Mo¿e wprowadziæ to do regulaminu - wrzucê na forum jak bêdzie dzia³aæ.
Jak obieca³em, tak czyniê, tutorial krok pierwszy:
http://halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?p=56735#56735
Budowa tarcz z desek jest na blogu Bukowego Lasu M¶cidróga. Zdjêcia, opisy itd ...
Dyskusja na temat tarcz toczy siê w linku który poda³em(s± tam równie¿ linki do wspomnianego blogu), ten temat dotyczy Wilczego Tropu.
Z kolejnych drobnych zmian to od tego roku zabraniamy u¿ywania gaci szytych z pasów materia³u zwanych potocznie "szarawarami" a bardziej przypominaj±cych gacie piratów z bajek... Taka wariacja "szarawarów" nie ma ¿adnego potwierdzenia w ¼rod³ach i jest wg. nas mrocznym wynalazkiem. ¯eby nie by³o nieporozumieñ, nie zabraniamy u¿ywania szerokich spodni czy bryczesów, chodzi nam tylko o prawid³owy krój takowych(oto ³adne przyk³ady rekonstrukcji:
http://www.kram-rudych.pl/stroje/spodnie.html ). Uszycie normalnych, poprawnych historycznie gaci to nie jest wielki wydatek czy nak³ad pracy a efekt bezcenny ;) .
Zapraszam na zaktualizowan± stronê imprezy-
Wilczy Trop Proszê o dok³adne zapoznanie siê z regulaminem i zachêcam do nadsy³ania zg³oszeñ.
Informujê, ¿e z powodów organizacyjnych przenosimy termin imprezy. Tegoroczny Wilczy Trop ostatecznie odbywaæ siê bêdzie w dniach 13-15.07.2012.
Zapraszam do zagl±dania na
http://www.wilczytrop.info , w najbli¿szych dniach uruchomimy nowe forum dla osób zainteresowanych imprez±.
S³awek edytuj swój pierwszy post ¿eby ludziom sie nie myli³o.
Ju¿ poprawione. BoranDobrociecha
CYTAT
"Wspaniale, ¿e kto¶ odwa¿y³ siê w koñcu rzuciæ wyzwanie ohydnym imitacjom tarcz rodem z Castoramy. Choæby najpiêkniej pomalowane, to zawsze mnie razi³y! Przynajmniej jaka¶ czê¶æ mojej dru¿yny oprócz wspomnieñ z Wilczego dorobi siê bardziej historycznego orê¿a. "
Ja ze swojej strony chcia³bym widziec ¶redniowieczny wzór tych mega-kalet noszonych przez wszystkich :-D
i, naruczy zwanych karwaszami
,polewanych naczyñ
,nosali w sz³omach tzw. "wielkopolskich"
,szabel i migda³ów - razem ze sob± wzietych
,nadmnogo¶ci haftów i ozdób
itd.
Pzdr.
HOWGH
zdrowia i urody
Witam
Ja ze swojej strony chcia³bym widziec ¶redniowieczny wzór tych mega-kalet noszonych przez wszystkich :-D -
NIE WSZYSTKICHi, naruczy zwanych karwaszami -
PRZECZYTAJ REGULAMIN,polewanych naczyñ
PRZECZYTAJ REGULAMIN,nosali w sz³omach tzw. "wielkopolskich"
KIEDY¦ TO NASTAPI ROBIMY ZMIANY PRZEZ EWOLUCJE A NIE REWOLUCJE ,szabel i migda³ów - razem ze sob± wziêtych
PRZECZYTAJ REGULAMIN,nadmnogo¶ci haftów i ozdób
PRZECZYTAJ REGULAMIN
itd.
Bez z³o¶liwo¶ci proponujê zapoznaæ siê z regulaminem Wilczego Tropu, a pó¼niej pisaæ
Moja propozycja tyczy siê wszystkich, którzy chc± przybyæ na nasz± imprezê tego roku, aby nie by³o pó¼niej zdziwienia
Oto kolejne informacje i zmiany jakie wprowadzamy w tegorocznej edycji Wilczego Tropu:
Zmniejszamy sk³adkê do 10z³, w ramach jej zapewniamy sut± biesiadê pierwszego dnia, oraz warzywa, kaszê i m±kê na dni pozosta³e. Resztê produktów ¿ywno¶ciowych uczestniczy przywo¿± we w³asnym zakresie.
Kolejna istotna informacja zwi±zana jest z pi±tkow± biesiad±, mianowicie w jej trakcie ¶wiêtowaæ bêdziemy X-lecie funkcjonowania Dru¿yny Grodów Czerwieñskich, tak¿e trunków (w tym piwa "Magnus") i dobrej zabawy na pewno nie zabraknie
.
Zapraszamy do nadsy³ania zg³oszeñ, mile widziani muzykanci którzy chcieliby u¶wietniæ swoim kunsztem biesiadê. Na oficjalnej stronie WT dzia³a ju¿ nowe forum, zachêcamy do rejestrowania siê i aktywno¶ci. Przypominam ¿e to uczestnicy wspó³tworz± Wilczy Trop a my jako organizatorzy otwarci jeste¶my na wszelkie propozycje i sugestie.
W ramach dzia³añ zwi±zanych z Wilczym Tropem rozpoczêli¶my budowê chaty i pó³ziemianki w miejscu naszego sta³ego obozowiska. W ambitnych planach
mamy budowê ma³ej osady obronnej. W tym roku chcieliby¶my przed zim± skoñczyæ budowaæ chatê, tak aby mieæ zaplecze do dzia³añ zimowych, pó³ziemianka ma byæ gotowa ju¿ na Wilczy Trop.
Oto gar¶æ zdjêæ z ostatniego wyjazdu roboczego:
https://picasaweb.google.com/10168652424770...1/WyjazdRoboczy
Ju¿ teraz podziêkowania za zej¶cie do strumienia.
Ju¿ teraz apel do uczestników: ¿adnych mroków! - na fotach strasz± puszki, worki, skarpetki itp. - okropno¶æ... A mo¿e tak ustanowiæ kary za brak dyscypliny w tym zakresie? W ¦redniowieczu te¿ karano
Poczekaj z podziêkowaniami a¿ bêdziesz wraca³ z "myjni" do obozu :P
Pozdrawiam,
Micha³ "Zielu" Zieliñski
CYTAT(Jadobra @ 08:36 29.05.2012)
Ju¿ teraz podziêkowania za zej¶cie do strumienia.
Ju¿ teraz apel do uczestników: ¿adnych mroków! - na fotach strasz± puszki, worki, skarpetki itp. - okropno¶æ... A mo¿e tak ustanowiæ kary za brak dyscypliny w tym zakresie? W ¦redniowieczu te¿ karano
Przychylmy siê do pomys³u i zbudujmy dyby
"Nad Wiarem wstawa³ ¶wit, promienie s³oñca rozgania³y mg³y w dolinie rzeki. W górze kr±¿y³y dwa jastrzêbie w poszukiwaniu ³atwego ¿eru. B³og± ciszê na pobliskim wzgórzu przerwa³ d¼wiêk gwizdka i wrzask dziesiêtnika:
-Wstawaæ psie juchy! Przybyli¶cie tu pracowaæ i walczyæ a nie bar³o¿yæ siê na sianie!!.
Ptaki sp³oszone z pobliskich zaro¶li zerwa³y siê do lotu z czego skorzysta³ jeden z jastrzêbi, ³owi±c w locie ciemnopiórego szpaka.
-Wojewoda osadzi³ was tu by¶cie granicy pilnowali a nie w³asnych brzuchów i babskich zadków! Ruszaæ siê, baranie ³by, ale chy¿o! - kontynuowa³ swoj± porann± tyradê dziesiêtnik.
Z namiotów i sza³asów postawionych na wzgórzu wy³ania³y siê zaspane postaci, wojowie przys³ani tu przez ksiêcia rozpoczynali kolejny dzieñ s³u¿by w budowanej z mozo³em przez kmieci i niewolnych przygranicznej stanicy.
Przy popio³ach wygas³ego ogniska siedzia³ zamy¶lony Lubomir mianowany posadnikiem tych niespokojnych ziem.
-Nie³atwe, oj nie³atwe Knia¼ nam wyznaczy³ zadanie-rzek³ do nadchodz±cego dziesiêtnika
-Prawdê mówisz, zanim z tych kmiecich synów zrobiê porz±dnych wojów, wiele wody w Wiarze up³ynie-powiedzia³ S³awomir, woj z Czermna przys³any tu z dziesi±tk± zbrojnych aby wspomóc dzia³ania Lubomira.
-Okolica wci±¿ jest niespokojna, niedalej jak wczoraj jeden z kmieci który polowa³ na pobliskich wzgórzach widzia³ pozosta³o¶ci czyjego¶ obozowiska, niedobitki wojsk ruskich wci±¿ kr±¿± po okolicy, bêdziesz S³awomir musia³ wzi±æ swoich ludzi i przepatrzeæ okolicê.
-Czasy wci±¿ niespokojne, tak¿e i Ty Lubomirze uwa¿aj kiedy my na szlak ruszym, coby i tu jakie¶ wrogie przyb³edy siê nie pojawi³y, Ja zbieram swoich i przed po³udniem ruszamy.
- No ch³opy, kolejny dzieñ pracy pracy przed nami, bale ju¿ wyszykowane, zatem dzi¶ wreszcie pierwsz± chatê stawiaæ nam przyjdzie, ani siê obejrzycie jak ca³± osadê wzniesiem- rzek³ do kmieci pe³en zapa³u do pracy Lubomir"
Oto krótki wstêp do naszej fabu³y, w ramach Wilczego Tropu mo¿na w tym roku realizowaæ siê jako wojownik patroluj±c okolicê, szkol±c umiejêtno¶ci walki pod okiem wrednego dziesiêtnika i poluj±c na niedobitki wrogiej armii. Chc±cy spróbowaæ swych si³ w rzemio¶le bêd± mogli pomóc budowaæ chatê, popróbowaæ pracy z glin± i wypa³em ceramiki, przy osadzie powstanie równie¿ warsztat kowala i dymarka do wytopu rudy, oraz kilka innych stanowisk rzemie¶lniczych. Osobnicy nie lubi±cy czuæ na sobie wzroku posadnika goni±cego do pracy lub niechêtni drylowi piastowskiego wojska mog± przy³±czyæ siê do b³±kaj±cego siê po okolicy oddzia³u maruderów. Tam czekaj± niewygody spania gdzie¶ pod chmurk± i trudy wojny partyzanckiej ;) .
Zachêcam do szybszego przesy³ania zg³oszeñ, które zbieraæ bêdziemy do 8 lipca. W razie jakichkolwiek pytañ czy w±tpliwo¶ci ¶mia³o pisaæ na maila kniazslawomir@wp.pl lub dzwoniæ pod nr. 660-611-062
Z pozdrowieniami od organizatorów!
S³awomir
Witam ,
Na Wilczym tez lekkie zmiany w kwestii organizacji :
- nie ma ¿adnego transportu, z miejsca zbiórki do grodu ,ani w jedn± ani w drug± stronê .
( minimalizm wskazany
Confused ) - tak jak na przemarszach .
- drewna nie brak - sto³ki, konstrukcje wszelkie namiotów ,sza³asów , wiat , ruszty itp.mo¿na zbiæ sobie na miejscu
- je¿eli kto¶ przytarga ze sob± jakie¶ mroczne opakowania zobowi±zany jest wzi±æ je sobie z powrotem .
- mo¿e bêdzie jaka¶ chwila ¿eby gdzie¶ w "k±ciku "dyskretnie -pogadaæ , pospieraæ siê w dziedzinie historii . jest propozycja ¿eby poprzywoziæ ró¿ne ksi±¿ki w celu ich zg³êbienia przy dobrym "miodzie" . Taka "nasiadówka" mia³a miejsce w Drohiczynie i by³a powszechnie oblegana.
Przywiozê -co mam.
Pozdrawiam
W chwili obecnej potwierdzone rzemios³a jakich bêdzie mo¿na siê pouczyæ to kowalstwo, garncarstwo, odlewnictwo, ciesielstwo i prawdopodobnie tkactwo. Zapraszamy wszystkich chêtnych rzemie¶lników którzy chcieliby przy³±czyæ siê do naszego przedsiêwziêcia.
W ostatni wekend pracowali¶my nad budow± chaty i pó³ziemianki, oto gar¶æ fotek z tego wyjazdu:
https://picasaweb.google.com/10168652424770...feat=directlinkProsimy o szybsze przesy³anie zg³oszeñ u³atwi nam to przygotowania.
Pozdrawiam w imieniu organizatorów!
S³awomir
Chaty budujo jeno wióry leco, toæ bogate ludzie tam ¿ywio. A bogate ludzie a kupce nie ma³o majo dutków, toæ wypada siê dzieliæ jako gada³ nam mniszek niemiaszek, co¶ nam jeszcze o mi³osierdziu prawi³ alem go nic a nic nie zrozumio³ nim my go w rzece sp³awili, to przy tym dzieleniu siê ostaniemy Mr. Green
Pozdrowienia od maruderów zbójów-ch.... jak kto¶ czuje poci±g do niewygody wiêkszej ni¿ na grodzie i ³upie¿czo-nomadycznego ¿ycia to zapraszamy w nasze szeregi, jako ¿e nam siê ciutkê os³abi³y.
Od jutra jeste¶my na miejscu, wszelkie sprawy tylko przez numery tel. podane na oficjalnej stronie WT.
Jaka szkoda ¿e w tym roku nie mogê byæ z wami....ehhh w tym roku praktycznie ca³kowity brak wyjazdów...chyba siê zap³aczê
Zazdroszczê z ca³ego serducha, bawcie siê dobrze i wrzuæcie jakie¶ zdjêcia.
Wielkie dziêki dla wszystkich uczestników za udzia³ w kolejnej edycji WT, to dziêki Wam ta impreza istnieje i ci±gle siê rozwija. Dziêkujemy za wszystkie ciep³e s³owa przy okazji ¶wiêtowania X-lecia naszej dru¿yny. Mam nadziejê ¿e kolejna dekada bêdzie dla Nas jeszcze bardziej owocna. W tym miejscu wielkie dziêki dla wszystkich osób które przygotowa³y dla nas w warunkach polowych sut± biesiadê.
S±dzê ¿e mniejsza ilo¶æ uczestników w stosunku do roku poprzedniego nie zaszkodzi³a imprezie z tej chocia¿by przyczyny ¿e nie by³o ludzi/grup z przypadku. Przyjechali tylko Ci którzy wiedz± jak takie imprezy wygl±daj±, przygotowani i odpowiednio wyekwipowani. Po raz pierwszy nie musia³em ¶cigaæ ludzi za jakie¶ mroczne sprzêty, czy wypo¿yczaæ naczyñ na wodê(poza wiadrami na piwo na biesiadê
). Coraz wiêcej ludzi zdaje sobie sprawê ¿e impreza w terenie to nie wybieg mody i obwieszanie siê wszystkim co siê ma, nie jest dobrym rozwi±zaniem przy pracach w obozie czy nocnych rejzach.
Kilkugodzinne patrole, walki w lesie, wojna podjazdowa, spanie ca³± noc na tarczy w pe³nym ekwipunku z he³mem na g³owie, walka w ciemno¶ci to jest to co prawdziwi wojownicy lubi± najbardziej
i tego w tym roku nie zabrak³o.
Dzia³ania wojenne i turniej pi±tek ¶wietnie dowiod³y wy¿szo¶æ broni drzewcowej nad broni± krótk±, któr± wci±¿ walczy zbyt wielki odsetek dzisiejszych rekonstruktorów.
Pozdrawiam!
S³awomir
S³awa grodzianie!!! S³awa zbóje ..uje!!
S³awa organizatorom!
S³awa uczestnikom!
Za rok przytaham wiêcej ¦lê¿an i mo¿ê jeszcze jakie¶ ¦lê¿anki na tê imprezê, bo zacna jest i warto!
Z drugiej jednak strony- jak przytaham jakie¶ ¦lê¿anki- to nie pozwol± mi szu¶ciæ ca³± imprezê po lesie...siê zobaczy...
Pozdrowi³!
Cinek
W przysz³ym roku to my wybieramy siê na ch±sy
.
Z cyklu zgubione/znalezione, zginê³a nam na wilczym siekiera produkcji Bo¿ymira, taka jak ta:
http://www.kovka.pl/slavs/topory/4c.jpgPo¿ycza³o j± od nas kilka kilka osób, mo¿e zapl±ta³a siê komu¶ z innymi baga¿ami ?
czy kto¶ robi³ trochê wiêcej fotek rzemie¶lników ? Mo¿e napiszecie co uda³o siê Wam zrealizowac z prac "rêcznych" ?
HOwgh
Z prac rêcznych by³o:
- warsztaty kucia (proste rzeczy typu zapinki, sprz±czki)
- wypalanie pieca do topienia szk³a i pó¼niejsze w nim próby
- przygotowanie miêska i jego wêdzenie ( ¶winina )
- mordowanie baranka, jego rozbiór i pó¼niejsze przygotowanie potraw
- odlewnictwo (Mojmira musia³aby siê wypowiedzieæ w siê tam bawili)
- warsztaty tkania ig³± (tak siê po naszemy na naalbinding mówi?) i plecenia sznurków
Wiêcej nie pamiêtam, ale mog³o siê co¶ jeszcze dziaæ - ja bardziej na kuchni siê skupi³em ni¿ na rzemios³ach (choæ ¿ywienie zbiorowe traktujê te¿ odtwórczo - jako rzemios³o). Niektórym nie wszystko smakowa³o, ale siê jeszcze taki nie urodzi³, co by wszystkim dogodzi³.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.