Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Os³ona przedramion
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
JuanMiguel
Byæ mo¿e zaczynam kolejny 'temat rzêkê', ale chcia³bym wiedzieæ jak mogê zinterpretowaæ os³onê przedramion na poni¿szej rycinie... Ja tam po prostu widzê ³uskê, lecz co Wy o tym s±dzicie? Czekam na Wasze odpowiedzi oraz inne tego typu ryciny ;)
Na rycinie widoczny Minster Abbey 1320-1330.

Pozdrawiam Miguel
Yogesh
Czo³em.

Jak dla mnie te¿ ³uska, bo rozumiem, ¿e interesuje Ciebie tylko to czy w tym przypadku to ³uska czy nie, sama ³uska jako taka mo¿e byæ zauwa¿ona w wielu miejscach(he³my, os³ony tu³owia, rêkawice) w do¶æ szerokim datowaniu.
Wracaj±c do tego Pana, widzia³em jeszcze kilka przedstawieñ na których widaæ, ¿e pod kolcz± na przedramionach s± dodatkowe elementy opancerzenia. Postaram siê jakie¶ wieczorem podrzuciæ.

Pozdrawiam

Igor z Bêdzina
Bo jest to ³uska. Elementy ³uskowe w Anglii znajdziesz a¿ do lat 70-tych XIV wieku. kszta³ty ³usek s± ró¿ne.

https://picasaweb.google.com/10191922858184...856770366771154
https://picasaweb.google.com/10191922858184...856472835391826
JuanMiguel
£aaadne ;) Takie same butki widzia³em w Carcasone na nieopisanym nagrobku na zamku ;)
A.Fran
Szkoda, ¿e wielu ludzi traktuje angielskie medievalne patenty po macoszemu w PL, ale to zrozumia³e, spora odrêbno¶æ kultury materialnej wyspiarzy... bardzo ciekawie to wygl±da.
karelinatus
Wrzucam linka do zdjêcia tego wizerunku w poka¼nej rozdzielczo¶ci:

Link


Istotnie du¿o interesuj±cych rzeczy, ciekawe jest zw³aszcza, jakie rêkawice posiada³ do tego ów jegomo¶æ. Niestety niewidoczne chyba nigdzie.
Rafa³ Pr±dzyñski
Zdaje siê ¿e widzia³em u jakiego¶ pe³npp³ytowca z terenu cesarstwa niemieckiego ³uskow± spódniczkê do bia³ej zbroj ---a wiêc po 1400 roku nawet.
JuanMiguel
Szorce ³uskowe by³y popularne, mo¿na je znale¼æ na wielu nagrobkach z okresu oko³ogrunwaldzkiego, kilka na pewno widnieje na kartach "Armour from the battle of Wisby" ;)
Igor z Bêdzina
Tylko ¿e w tym wypadku czêsto interpretuje siê jako skórzane mocowane do kolczugi. zw³aszcza szorce i czepce do he³mów.

Problem jest taki ¿e z tym nagrobkiem trzeba uwa¿aæ. Go¶æ zmar³ w 1319 (inne dokumenty mówi± 1317), nagrobek teoretycznie jest z 1330 roku. Tylko ¿e sabatony na tym nagrobku wygl±daj± jak pó¼no XIVwieczne, wystarczy porównaæ je z sabatonami Edwarda, który na nagrobku z 1376 roku ma bardzo nowoczesne uzbrojenie i i sabatonami Johhna d"Abernon z 1323 roku, gdzie te sabatony s± o wiele prostsze. Moim zdaniem jest póxno XIV wieczny nagrobek stylizowany na du¿o wcze¶niejszy.

Nie umieszczaj czego¶ czego w ksi±¿ce nie ma a powinno siê znale¼æ. S± tam tylko lamelki, które jeszcze siê zdarza³y oko³o po³owy XIV wieku. Tylko tak siê sk³ada ¿e mamy na nie potwierdzenie w pañstwach skandynawskich, w Anglii nie.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.