Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: BEZ PRZEBACZENIA - 1-2. pazdziernika. 2011
> Prywatne Inicjatywy > Wyprawy
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Salvete

Mialem sen ......








Wsta³em wczoraj rano i wyslalem czym predzej Qvintvsa Trebattivsa Tvbvlvsa do Praetorivm.

Mia³ zapytaæ w sztabie, \"co s³ychaæ i w ogóle .... \". Tak na wszelki wypadek. Wiadomo.

Ale ¿eby nie by³o podejrzeñ, ¿e nic nie robimy na naszej stanicy, wys³a³em wraz z ¿o³nierzem listê potrzebnych nam uzupe³nieñ, szczególnie w zakresie amunicji do skorpionów.

I wykraka³em ...

Oto wiadomo¶æ od Tvbvlvsa:



BEZ PRZEBACZENIA


Salve Optio Cacai

Wysy³aj± nas wzd³u¿ doliny Lupii, a¿ na skraj z³owrogiego Lasu Teutoburskiego.

Podejrzewam, i¿ ca³a rzecz ma zwi±zek z wczorajsz± niespodziewan± wizyt± w naszym obozie marszowym cesarskiego legata Dolnej Germanii Gaivsa Rvtilivsa Gallicvsa. Rezultatem nocnej narady w sztabie s± rozkazy dla naszego niewielkiego vexillatio, które dzi¶ rano przekaza³ naszemu Centvrionowi trybun : Clintvs Istvvdvs.

Kryptonim operacji: Bez przebaczenia. Centvrio rozgada³ siê, ale postaram siê stre¶ciæ to, co mi przekaza³.


T³o
Rok DCCCXXX AUC, za panowania imperatora Titvsa Flavivsa Caesara Vespasianvsa Avgvstvsa. Minê³o siedem lat od kapitulacji Jvlivsa Civilisa i u¶mierzenia rebelii Batawów. U uj¶cia i na zachodnim brzegu Renu panuje wzglêdny spokój, gdy¿ uczestnicz±ce w buncie plemiona Batawów, Kananefatów, Kugerniów, Tungrów, Ubiów, Trewerów czy Lingonów, zosta³y przyk³adnie ukarane w toku zwyciêskiej kampanii Qvintusa Petiliusa Cerialisa. Na wschodnim brzegu rzeki do niedawna utrzymywa³o siê kruche status quo. Tamtejsze plemiona Brukterów czy Tenkterów aktywnie wspiera³y rebeliê zdrajców Civilisa, Classicvsa, Tvtora i Sabinvsa, ale nie zap³aci³y za to w wystarczaj±cym stopniu. Rzym w ci±gu ostatnich lat mia³ du¿o pilniejsze sprawy ni¿ ryzykowna wyprawa odwetowa na tereny Wielkiej Germanii, która w wypadku niepowodzenia mog³aby mieæ nieobliczalne nastêpstwa.


Civilis i Cerialis negocjuj± warunki kapitulacji rebeliantów



Z biegiem lat napiêcie na granicy jednak ros³o, do czego przyczynia³y siê zbójeckie rajdy germañskich wojowników na teren prowincji Dolna Germania. Wypadki potoczy³y siê szybciej od czasu mianowania nowym legatem zaufanego stronnika Wespazjana, Gaivsa Rvtilivsa Gallicvsa. Ten dawny trybun Legio XIII Gemina i legat Legio XV Apollinaris, by³y kwestor, edyl kurulny, pretor za Nerona, gubernator kilku azjatyckich prowincji, konsul, wreszcie specjalny wys³annik Wespazjana do prowincji Africa, okaza³ siê bardzo energicznym urzêdnikiem i dowódc±. Przyczyny, dla których latem tego roku na czele trzech z nadreñskich legionów przekroczy³ Ren i rozpocz±³ pacyfikacjê ziem nale¿±cych do Brukterów, s± jednak nie do koñca jasne. Wiêkszo¶æ upatruje w tym spó¼nionej, lecz nieuniknionej zemsty za ich udzia³ w rewolcie Batawów, a zw³aszcza w masakrze legionów V Alaudae i XV Primigenia w Castra Vetera.


£ód¼ reñskiej flotylli rzecznej patroluj±ca Lupiê na terenach plemiennych Brukterów



Trwaj±ca od blisko trzech miesiêcy kampania przeciwko Brukterom rozwija siê bez przeszkód. Uczestnicz± w niej pododdzia³y legionów XXI Rapax z Bonny, VI Victrix z Novaesium i XXII Primigenia z odbudowanego Castra Vetera. Karn± ekspedycjê spowalniaj± du¿o bardziej dokonywane po drodze rabunki ni¿ sporadyczne potyczki z germañskimi wojownikami, usi³uj±cymi organizowaæ zasadzki w le¶nych ostêpach. Nadchodzi jednak jesieñ i zbli¿a siê chwila powrotu za Ren, gdzie legiony przygotuj± siê do ponownej ofensywy na wiosnê nastêpnego roku. Ale wcze¶niej grupa wybranych legionistów pierwszej centurii pierwszej kohorty Legio XXI Rapax musi wykonaæ jeszcze jedno zadanie?


Mapa obszaru dzia³añ



Fabu³a
Kalendy pa¼dziernikowe, rzymski obóz marszowy gdzie¶ nad rzek± Lupi±. Rozkazy ze sztabu s± co najmniej nietypowe: mamy przeprawiæ siê lasami w kierunku ¼róde³ Lupii, niemal na skraj Lasu Teutoburskiego i zbadaæ wskazane na mapie miejsce, gdzie podobno sw± pustelniê ma s³ynna Veleda. Je¶li informacja oka¿e siê prawdziwa, mamy j± pojmaæ i dostarczyæ do obozu ? ¿yw±!



Veleda


Veleda to kap³anka i prorokini Brukterów, która cieszy siê ogromnym mirem nie tylko w¶ród pobratymców, ale w¶ród wielu plemion pod obu stronach Renu. Zw³aszcza od czasu, gdy mia³a trafnie przewidzieæ wybuch rebelii Batawów i jej pocz±tkowe sukcesy. O jej pozycji niech ¶wiadczy to, Civilis wys³a³ jej w darze ³upy zdobyte w Castra Vetera, w tym ponoæ or³y zniszczonych legionów i pojmanego ich dowódcê - Muniusa Lupercusa (zosta³ zamordowany w drodze). Pó¼niej Batawowie sp³awili Lupi± i podarowali kap³ance skradzion± Rzymianom ³ód¼ ? flagow± jednostkê rzecznej flotylli, budowanej przez Cerialisa, by wesprzeæ atak na ?wyspê batawsk±? i ostateczn± rozprawê z rebeliantami. Utrata ³odzi doprowadzi³a ponoæ ówczesnego legata do furii.

Charyzma i si³a oddzia³ywania prorokini na germañskie plemiona to sól w oku Rzymu. Jest bardzo prawdopodobne, ¿e przy pomocy proroctw sama zainspirowa³a Civilisa do buntu, a germañskie plemiona do jego poparcia. W ostatnich latach na wschodni brzeg Renu dociera³y pog³oski, ¿e znów podburza Brukterów do walki z Rzymem. Co gorsze, niektórzy lokalni urzêdnicy rzymscy po cichu korzystali czasem z jej po¶rednictwa w negocjacjach z barbarzyñcami. To skaza na rzymskiej dumie. Dlatego od pocz±tku odwetowej kampanii Gaiusa Rutiliusa szeptano w obozie, ¿e pojmanie prorokini i odzyskanie przekazanych jej rzekomo or³ów legionowych jest jednym z jego g³ównych celów. Nadszed³ czas zemsty!

Nie bêdzie to jednak proste. Wed³ug dawnych pog³osek, Veleda mieszka ponoæ w kamiennej wie¿y skrytej gdzie¶ w puszczy nad Lupi±, a kontakt z ni± mo¿liwy jest tylko za po¶rednictwem nielicznych, fanatycznie oddanych jej pos³añców. Ma³o kto widzia³ j± osobi¶cie, nawet spo¶ród Brukterów. Nie jest wykluczone, ¿e stale ochrania j± grupa wojowników. Ju¿ nie raz do legata dociera³y informacje o mo¿liwym miejscu pobytu kap³anki, ale nawet te wyduszone z jeñców na torturach okazywa³y siê mylne. Wed³ug tajemniczego pos³añca, który przyby³ wczoraj do obozu i uczestniczy³ w nocnej naradzie sztabu, kryjówka germañskiej wied¼my znajduje siê zaledwie kilkana¶cie mil st±d.

Czy to w³a¶nie Legio XXI Rapax okryje siê chwa³± (a przede wszystkim legata) i schwyta s³ynn± Veledê? Czy te¿ jego legioni¶ci zmierzaj± wprost w pu³apkê zastawion± przez Brukterów?
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
CZAS
- Wyruszamy 1 pazdziernika ok godz. 8.00 z okolic Paraszyna w±sk± b³otnist± ¶cie¿yn± wij±c± siê wzd³u¿ zalesionej, bagnistej rzeczki.
- Nasze zadanie to przej¶æ ok 8-10 km pierwszego dnia, co nie bêdzie rzecz± ³atw±. Nocleg i kolejna porcja drogi dnia nastêpnego.


EKWIPUNEK
- pelen sprzet legionisty (pilvm, lorica, scvtvm, galea, gladivs, cingvlvm etc + lagvncvla, patera, sitvla)
- fvrca marszowa z zamocowanymi sprzetami do spania
- niezbedne wyzywienie na 1,5 doby

LUDZIE
- jedno contvbernivm - 8miu legionistow na czele z Optio Cacaivsem


Szukamy chetnych do tej wyprawy, którzy mogliby odtwarzaæ barbarzyñców w roli przewodników, tragarzy, "¶ledz±cych nasze ruchy", handlarza rybami itd

Kontakt do mnie
Cezary Wyszynski
tel. 604 941 378
www.legioxxirapax.com
GG: 1419708
M¶cidróg
CYTAT
Szukamy chetnych do tej wyprawy, którzy mogliby odtwarzaæ barbarzyñców w roli przewodników, tragarzy, "¶ledz±cych nasze ruchy", handlarza rybami itd

Nastêpnym razem daj znaæ 3 miesi±ce wcze¶niej,to Ci wystawimy kilku "dobrze zrobionych" barbarzyñców.
Pozdrawiam i polecam siê na przysz³o¶æ.
M.
ps.cieszê siê ¿e na szlaku coraz czê¶ciej pojawia siê Staro¿ytno¶æ.
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Heroiczny officer Legionu XXI Rapax ... prowadzi swoje "owieczki" ...

Przez grzyby, przez mosty, przez wodê przez las ...

I ¶pieszy sie spieszy by zd±¿yc .. na czas..










Chcecie wiedziec wiecej ? smile.gif

Who will be eliminated NEXT ? ...



Autor zdjec i praw autorskich : Wojtek Urbanek http://wojtekurbanek.photoshelter.com/
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Rozpalanie ogniska ...














Autor zdjec i praw autorskich : Wojtek Urbanek http://wojtekurbanek.photoshelter.com/

Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Sniadanko ..






Poszlo ...









Autor zdjec i praw autorskich : Wojtek Urbanek http://wojtekurbanek.photoshelter.com/

Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio






A powiekszcie sobie to zdjecie ponizej do wyzszej rozdzielczosci :




Autor zdjec i praw autorskich : Wojtek Urbanek http://wojtekurbanek.photoshelter.com/
M¶cidróg
Epiloricion który widaæ na pierwszej fotce.
Czy ta czê¶æ uzbrojenia by³a noszona bez pancerza,na hamacie czy pod?
Tak¿e interesuje mnie do kiedy wystêpowa³ ten typ pancerza w Zachodniej Europie?
Kolejne pytanie to czy wystêpowa³a ci±g³o¶æ w u¿ywaniu tego uzbrojenia.
Ostatnie pytanie do¶æ ogólne,pytam gdy¿ widzia³em ilustracje w jednym z psa³terzy frankijskich datowany na IXw.
pozdrawiam
M.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.