CYTAT(Pryku @ 22:27 01.09.2011)
Posiadasz mo¿e jakie¶ zdjêcia takowych? P³ytka rogowa jest do¶æ cienka, wiêc mam tylko lekko oskrobaæ wierzchni± warstwê? (tzn czy zachowuje siê to jak farba, ¿e trzeba dok³adnie wszystko pokryæ czy po prostu zabarwi oskroban± wewnêtrzn± warstwê?) Olej lniany i sadza - czy to w miarê trwa³a mieszanka, czy co jaki¶ czas bêdzie trzeba wzór odnawiaæ? Wolê dok³adnie siê dowiedzieæ ni¿ zniszczyæ nowy róg.
Przede wszystkim okre¶l siê jaki okres naszych dziejów ciê interesuje,je¶li to wczesne ¶redniowiecze to poszukaj fotografii lub rysunków artefaktów zdobionych charakterystycznie dla tej epoki np. wzorki z grzebieni,oprawek rogowych itp. z Opola,Giecza lub Szczecina.Pe³no tego w necie , nawet wydano publikacje dotycz±c± zdobnictwa wczesno¶redniowiecznego(autorem jest bodaj¿e Igor Górewicz ze Szczecina ,wydawnictwo TRIGLAV).
Je¶li chodzi o naciêcia to stosowano p³ytkie,przypominaj±ce bardziej zadrapania.Co do oleju i sadzy to jest to mieszanka w miarê trwa³a jednak po pewnym czasie siê zetrzeæ.Osobi¶cie mam róg sygna³owy zdobiony ,gdzie naciêcia wype³nione s± mieszank± bardziej trwa³±-wosk i sadza.