Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Wielki Leksykon Broni i Uzbrojenia B.Trubnikow
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Literatura
£ukasz Lewandowski
Chcia³em zapytac czy pozycja: B.Trubnikow, Wielki Leksykon Broni i Uzbrojenia, Poznañ 2000 (Wydawnictwo Kurpisz) by³a omawiana ju¿ kiedy¶ na forum?
Je¶li nie to zaprezntuje to "dzie³o".
£ukasz Lewandowski
Widzê, ¿e niektórzy mieli ju¿ szansê zapoznaæ siê z tym wybitnym dzie³em, ale dla którzy tego szczê¶cia nie mieli podam kilka informacji o w/w pozycji.

Ksi±¿ka w oryginale zosta³a wydana w 1997 roku w Sankt Peterburgu i Moskwie.
Na jêzyk polski prze³ozyli j± Olga Makarowska i Andrzej Sitarski z Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu.

Intencj± autora by³o stworzenie „uniwersalnego s³ownika terminów z zakresu wiedzy o broni i uzbrojeniu. adresowanego do znawców broni róznych dziedzin, do historyków, etnologów, archeologów, badaczy sztuki, wytwórców broni... ” Autor pisze tak¿e: ”W porównaniu z innymi wydaniami z tej tematyki, najczê¶ciej o charakterze popularno-naukowym.... Leksykon to ¼ród³o informacji o charakterze encyklopedycznym, zawieraj±ce dane na temat broni od czasów najdawniejszych po czasy nam wspó³czesne. Obekmuje on swoim zasiêgiem wszystkie kraje Europy, Azji, Ameryki i Australii.”

Leksykon zasadniczo podzielony jest na dwie czê¶ci. Pierwsza z nich zawiera 8407 pojêæ i hase³ rozmieszczonych w rozdzia³ach: broñ bia³a-2100 pojêæ, broñ miotana i miotaj±ca-728 pojêc, zbroja i uzbrojenie- 695 pojêæ, Bron palna-3144, spis punc-3256. Druga cze¶æ natomiast zawiera bardzo ciekawy i faktycznie nowatorski (jak piszê sam autor) sposób klasyfikacji broni na zasadzie wielopoziomowo¶ci, o czym mo¿e jeszcze wspomnê gdy bêdê przytacza³ konkretne przyk³ady.

Nie bêdê ju¿ mo¿e przytacza³ ¿adnych zastrze¿eñ, wymieniê tylko co ciekawsze opisy, pojêcia i has³a (ze wzglêdu na moj± nik³± wiedzê w zakresie uzbrojenia wschodniego, ograniczam siê tylko do uzbrojenia europejskiego) :

1.Broñ bia³a. broñ do zadawania ciosów siecznych, tn±cych, k³uj±cych i têpych. Istniej± trzy rodzaje broni bia³ej: sieczna, drzewcowa i obuchowa.
2.Bron bojowa, broñ u¿ywana podczas walk wojennych,
3.Bron cha³upnicza, bron wykonana cha³upniczo,
4.Broñ æwiczebna, bron zazwyczaj l¿ejsza od broni bojowej i s³u¿±ca do treningu. Wykonana w taki sposób, ¿eby nie zaszkodziæ przeciwnikowi,
5.Broñ do zadawania ciosów, patrz Broñ obuchowa,
6.Broñ obuchowa, bron któramoga byæ zadane tylko proste têpe ciosy,
7.Bron przerobiona, broñ bia³a zrobiona z innego rodzaju broni,
8.Broñ rêczna do zadawania ciosów, bron bia³a z krótkim drzewcem,
9.Broñ sieczna, rodzaj broni bia³ej sk³adaj±cej siê z g³owni i jelca,

Jest jeszcze kilka innych typów broni te¿ ciekawych, ale ju¿ nie bêdê wszystkiego wymienia³, ale teraz uwaga! Wstrz±s mózgu!

10.Broñ udarowo-rozdrabniaj±ca, bron bia³a przeznaczona do zadawania têpych uderzeñ,

Pozosta³e:

11.Cinquedea II, w³oski kind¿a³ z ostrzem d³ugo¶ci 480-560 mm i szroko¶ci piêciu palców,
12.Dagger, odmiana europejskiego kind¿a³u,
13.Grabie bojowe, rodzaj broni bia³ej podobnej do klewca. Wywodz± siê ze zwyk³ych grabi gospodarskich,
14.Grot, czê¶æ ¿ele¼ca broni bia³ej s³u¿±ca do bezpo¶redniego ra¿enia,
15.Halabarda, broñ bia³a drzewcowa sieczna i k³uj±ca, po³±czenie kopii z toporem. Topór osadzony miêdzy grotem a tulej±, czêsto z dodatkowym hakiem na obuchu do ¶ci±gania przeciwnika z siod³±. Halabardy czêsto uzywano w charakterze broni bojowej lub paradnej,
16.Miecz, broñ bia³a sieczna z obosieczn±, rzadko jednosieczn± g³owni±,. Najwa¿niejszy rodzaj broni u¿ywany w staro¿ytno¶ci i ¶redniowieczu. Miecze ró¿ni³y siê kszta³tem, rozmiarami i wag±. Posiada³y krzy¿, trzon i g³owniê,
17.M³ot bojowy, broñ bia³a obuchowa wywodz±ca siê od m³ota kowalskiego S³ada siê z d³ugiej rêkoje¶ci i ciêzkiej beczkowatej g³owicy. Osadzony na rêkoje¶ci,
18.Pilum, rzymska krótka kopia o d³ugim grocie,

19.Pó³eks, angielski rycerski topór bojowy z toporzyskiem d³ugo¶ci 1200-1500mm,

To by chyba na razie starczy³o, s± to ciekawsze kwiatki z rozdzia³u „Broñ bia³a” (mam te¿ kilka rycin koniecznych do zeskanowania, ale to pó¼niej mo¿e razem z dzia³em „Zbroje i uzbrojenie”)
£ukasz Lewandowski
Druga porcja pojêæ z dzia³u „Broñ i uzbrojenia”:

1.Basinet, he³m europejski z XIV w. Posiada ostro zakonczony dzwon i ruchoma na dwóch zaczepach przy³bicê w kszta³cie sto¿ka, [...], (UWAGA: rycina przedstawia psi pysk na jednym zawiasie czo³owym),
2. He³m garnczkopodobny, he³m kuty z jednego kawa³ka metalu, ca³kowicie zakrywaj±cy g³owê, opieraj±cy siê doln± krawêdzi± na ramionach. Posiada³ otwory na powietrze i oczy w postaci szpar, (rycina przedstawia he³m podobny do he³mu Czarnego Ksiêcia z widocznymi nitami mocujacymi doln± czê¶æ dzwonu),
3.He³m garnczkowy z klejnotem I, ciê¿ki ¿elazny kask z przykrêcon± przy³bic± (rycina przedstawia he³m „wzorowany” na he³mie z klejnotem rodziny von Pranke, chyba z Waffensammlung Viena)
4. He³m garnczkowy z klejnotem II, europejski he³m w postaci pod³uznej lub stozkowatej skrzynki ca³kowicie ca³kowicie zakrywaj±cej g³owê, z kilkoma otworami do oddychania i patrzenia (na rycinie co¶ wzorowanego na jakim¶ wczesnym he³mie garnczkowym, najpewniej przerys he³mu z jakiego¶ zwornika, bo wygl±da jakby po nim czo³g przejecha³),

Mam jeszcze parê debe¶ciaków, ale to pó¼niej.
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Póki co moim typem jest pó³eks. He³mom jednak te¿ nic nie brakuje (otwory do patrzenia...) Pozdrawiam
Gwyn
£ukasz Lewandowski
A o co Ci chodzi, bo pojêcie Barbuta brzmi:

Barbuta, europejski he³m bêd±cy kopi± he³mu korynckiego, lecz bez policzków i czasami bez nosala,

wiêc pojêcie jest prawie bliskie prawdy, wy³±czaj±c niezbyt trafne s³ownictwo uzyte w t³umaczeniu otrzymujemy w³a¶nie zblizony opis he³mu. Bior±c pod uwagê ró¿ne interpretacje terminu ¼ród³owego "barbuta" to w zasadzie nie jest a¿ tak tragiczne jak stwierdzenie ¿e "he³m posiada ruchom± przy³bicê"
Krzysztof. ¦wi±tkiewicz
Zapomnia³e¶ o zbroi ¿andarma ( Louis de Fines?), i to co mi siê najbardziej podoba³o (oprócz broni udarowo-rozdrabniaj±cej)- zbroja z pancernikami- osobi¶cie preferujê ¿³ówie, s± tak samo wytrzyma³e, bardziej dostêpne i mo¿na ich u¿ywaæ jako tarczek opachowych, choæ je¶li chodzi o trzewiki, pancerniki chyba bêd± niezast±pione.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.