12 tego lipca tego roku ogl±da³em sobie w³a¶nie wiadomo¶ci na TVPINFO a tu szok Podaj± ¿e
na pomorzu (ze wzgêdu na bezpieczenstwo innych ewentualnych znalezisk nie podali gdzie) sikaj±cy turysta pod drzewem znalaz³ skarb datowany na okre wczesnego ¶redniowiecza.
Mówi³ zanalazca ¿e w lesie za potrzeb± sikaj±c do dziury pod drzewem popatrzy³ a tu co¶ siê ¶wieci, jak siê pó¿niej okaza³o s± to pochodz±ce z XI wieku srebrne bransolety, zapinki, pier¶cienie i monety, a tak¿e szklane i bursztynowe paciorki.
Jak widzia³em w telewizji to jest to jedne z najwiêkszych wczesno¶redniowiecznych znalezisk w Polsce.
podaje zreszt± tre¶æ artyku³u jaki ukaza³ siê na ten temat na www.polskatimes.pl :
"Pochodz±ce z XI wieku srebrne bransolety, zapinki, pier¶cienie i monety, a tak¿e szklane i bursztynowe paciorki znalaz³ przypadkowo w lesie mieszkaniec okolic Prabut. Skarb trafi³ do gdañskiego Muzeum Archeologicznego.
Jak powiedzia³a Danuta Król z Muzeum Archeologicznego, skarb zosta³ znaleziony w poniedzia³ek i tego dnia trafi³ do placówki. "W tej chwili rozpoczynamy wstêpn± selekcjê i konserwacjê przedmiotów, które siê na niego sk³adaj±" - wyja¶ni³a Król.
Doda³a, ¿e w¶ród przedmiotów znalezionych w lesie jest m.in. srebrna kaptorga - noszone przez dawnych S³owian na szyi pude³ko przeznaczone na zio³a, pachnid³a czy amulety. "Mamy piêæ zachowanych w bardzo dobrym stanie i wykonanych z wysokiej próby srebra, pier¶cionków. S± zawieszki - niektóre w kszta³cie konika czy bransolety z zakoñczeniami w kszta³cie g³owy wê¿a" - powiedzia³a Król.
Jak doda³a, w¶ród monet sk³adaj±cych siê na skarb s± - pochodz±ce z XI wieku monety niemieckie, ale te¿ arabskie monety z tego czasu. W miejscu znalezienia skarbu natrafiono te¿ na fragmenty tkaniny oraz glinianego garnka, w którym najprawdopodobniej skarb zosta³ ukryty.
"Wiêcej na temat znalezionych przedmiotów bêdziemy mogli powiedzieæ, gdy obejrz± je specjali¶ci od garncarstwa, bi¿uterii czy monet" - wyja¶ni³a dodaj±c, ¿e srebrne przedmioty sk³adaj±ce siê na znalezisko wa¿± w sumie ok. pó³ kilograma.
Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdañsku Henryk Paner powiedzia³, ¿e chcia³by, aby znaleziony skarb, po przej¶ciu konserwacji, wzbogaci³ wystawê sta³± gdañskiej placówki. Zapytany o warto¶æ znaleziska wyja¶ni³, ¿e w Polsce na tego typu skarby trafia siê co kilka lat. "Jednak w naszych okolicach od dawna nie by³o tego typu przypadków" - powiedzia³ dyrektor.
Skarb znalaz³ mê¿czyzna, który przeje¿d¿a³ przez las rozci±gaj±cy siê miêdzy miejscowo¶ci± Susz (woj. warmiñsko-mazurskie) i Prabuty (woj. pomorskie). W lesie wykonywano ostatnio jakie¶ prace, które najprawdopodobniej wzruszy³y ziemiê i przypadkiem wydoby³y skarb na powierzchniê.
Mê¿czyzna, który znalaz³ skarb, zg³osi³ ten fakt do wiceburmistrza Prabut, a ten - do pomorskiego konserwatora zabytków. "My z kolei poinformowali¶my o sprawie Muzeum Archeologiczne i w poniedzia³ek przywie¼li¶my skarb do Gdañska" - powiedzia³ rzecznik konserwatora zabytków, Marcin Tymiñski.
Jak doda³ Tymiñski, jest du¿e prawdopodobieñstwo, ¿e znalazca skarbu otrzyma nagrodê z ministerstwa kultury. "Maksymalnie mo¿e ona wynie¶æ 25-krotno¶æ ¶redniego wynagrodzenia, zwykle jednak jest ni¿sza. Najwy¿sza nagroda, o jakiej s³ysza³em, wynosi³a 30 tysiêcy z³otych" - powiedzia³ Tymiñski. "
link artuku³u:
http://www.polskatimes.pl/pap/426004,sredn...-xi-w,id,t.html