Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Grajkowie w XIII w na ziemiach polskich
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Ludzie i spo³eczeñstwo
Bard W³óczykij(yaqbick)
Nie wiem czy ten temat zosta³ gdzie¶ wcze¶niej poruszony. Ja w ka¿dym razie niczego nie znalaz³em.

Interesuj± mnie wszelkie informacje, opracowania, ¿ród³a dotycz±ce karczemnych grajków na ziemiach polskich w okresie rozbicia dzielnicowego(ich statusu, pochodzenia etc)

Ale ¿eby nie zawê¿ac tematu, chcia³bym ¿eby obj±³ on tak¿e wszelkie zagadnienia zwi±zane z lud¼mi trudni±cymi siê muzycznym rzemios³em w owym okresie i ramach terytorialnych.(np jak ich nazywano. Jaki¶ czas temu kto¶ mi zrobi³ na forum porz±dn± awanturê, ¿e u¿y³em okre¶lenia "bard". ¯eby unikn±c w przysz³o¶ci podobnych sytuacji proszê fachowców o zabranie g³osu)
Viator
No bo co innego zawodowy kompozytor-tek¶ciarz-wykonawca chansons de geste i muzyki dworskiej, co innego wêdrowna grupa artystyczno-wokalno-taneczna zapraszana na dwory rycerzy, ksi±¿±t a nawet, bywa³o, Wielkiego Mistrza Zakonu NMP - a co innego lokalna trupa grajków-akrobatów-kuglarzy, graj±ca skoczne rzêpu-rzêpu podpitym wie¶niakom do pl±sów w karczmie naprzeciw fary. Podejrzewam ¿e ta ostatnia rekrutowa³a siê g³ównie z samych co bieglejszych w dudach, fujarce i bêbenkach bywalców tej karczmy. Co¶ jak orkiestra parafialna albo orkiestra dêta przy remizie miejscowej Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej w naszych czasach. Na ilustracjach taka lepsza kapela z po³owy XII wieku (z manuskryptu Harley 2804, The Worms Bible).
Grandgousier
CYTAT
Na ilustracjach taka lepsza kapela z po³owy XII wieku (z manuskryptu Harley 2804, The Worms Bible).

to trochê nie tak Andrzeju. w tzw. Biblii wormackiej (bo bynajmniej nie chodzi tu o robaki) na prawym marginesie fol. 3v przedstawiono Dawida z muzykami (w istocie "wspó³psalmistami" - Asaf&co.). Jest to przedstawienie konwencjonalne, wynikaj±ce z tradycji ikonograficznej, nie z na¶ladownictwa rzeczywistego ¿ycia muzycznego. Miniatura jest zreszt± wci¶niêta miêdzy "prefacio sci ieronimi" a beatus vir, co wiêcej przy lirze Dawida widnieje banderola "audiam quid loquatur in me dominus deus" (Ps 84,9), dobór instrumentów wynika z tekstu psalmów oraz egzegetyki (pseudobedowe enarratio qualiter spiritus sanctus psalterium dictaverit) - to nie ¿adna kapela, to bardzo czcigodna konwencja ikonograficzna i chu.

Trudno siê spodziewaæ zreszt± takiej kombinacji instrumentów - pitagorejskie dzwonki, róg+jaka¶ fistula (skopiowana najpewniej z którego¶ listu pseudo-Hieronima do Dardanusa), Dawidowa lira (wówczas raczej ju¿ przestarza³a), rota - raczej te¿ skopiowana (choæ jak najbardziej w u¿yciu) i przeskalowana giga - jedyny wiarygodnie wygl±daj±cy tu instrument (por. zbli¿one przedstawienie z p³askorze¼by w koloñskim Schnütgen-Museum). na marginesie - przez dos³owne traktowanie tej (lub podobnej) miniatury ró¿ni idioci wprowadzili do instrumentarium ¶redniowiecznego "fidel basow±" - oczywi¶cie jest to giga, któr± potraktowano jak rysunek techniczny 1:1.

CYTAT
No bo co innego zawodowy kompozytor-tek¶ciarz-wykonawca chansons de geste i muzyki dworskiej, co innego wêdrowna grupa artystyczno-wokalno-taneczna zapraszana na dwory rycerzy, ksi±¿±t a nawet, bywa³o, Wielkiego Mistrza Zakonu NMP
to akurat mniej wiêcej to samo (pomijaj±c chronologiczn± nie¶cis³o¶æ).

CYTAT
Podejrzewam ¿e ta ostatnia rekrutowa³a siê g³ównie z samych co bieglejszych w dudach, fujarce i bêbenkach bywalców tej karczmy.
zgadza siê. z tego powodu nie istniej± "opracowania, ¼ród³a dotycz±ce karczemnych grajków na ziemiach polskich w okresie rozbicia dzielnicowego(ich statusu, pochodzenia etc)".
Viator
Dziêki za informacje uzupe³niaj±ce. Instrumentarium zilustrowanej kapeli to siê domy¶li³em ¿e by³o biblijne, ale wydawa³o mi siê ¿e stroje mo¿na jak w BM podci±gn±æ pod wspó³czesne ilustratorowi (s± zreszt± mu wspó³czesne i w³a¶nie s± ca³kiem sztampowe i typowe, bez ¿adnych cech szczególnych i to chcia³em pokazaæ) - zreszt± pal sze¶æ, bo szukanie "typowego stroju scenicznego grajka" na pocz±tku XIII wieku ma chyba tyle samo szans powodzenia co szukanie ¼róde³ do "uniformu krakowskiego stra¿nika miejskiego" czy "stroju dla ¶wieckiego skryby-kancelisty" z tego samego okresu.
Pozdrawiam!
A./V.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.