Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Anna Dr±¿kowska "Historia obuwia na ziemiach polskich od IX do koñca XVIII wieku."
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Literatura
m_q
Przekartkowa³em dzis w ksiêgarni. Robi wra¿enie. Du¿o konkretów, masa zdjêæ a na koñcu wykroje.
http://www.sklep.gildia.pl/literatura/1575...nca-xviii-wieku
Marina
CYTAT(m_q @ 23:41 25.05.2011) *
Przekartkowa³em dzis w ksiêgarni. Robi wra¿enie. Du¿o konkretów, masa zdjêæ a na koñcu wykroje.
http://www.sklep.gildia.pl/literatura/1575...nca-xviii-wieku



Fajne smile.gif Nawet bardzo. Wspominaj± o firmie dziadaka Tomasza Raczka?
szewczyk
Ksi±¿ka jakiej brakowa³o, je¶li idzie o buty. Bardzo ³adnie wydana, faktycznie du¿o szkiców, wykroje. Autorka korzysta³a z bardzo bogatej literatury, jak widzia³em niektóre pozycje, to a¿ nie wierzy³em, ¿e z nich korzysta³a. Fajnie opisane znaleziska z rejonu polski, choæby patynki, nie trzeba kopaæ po uniwersyteckich bibliotekach i wyszukiwaæ artyku³y by co¶ siê dowiedzieæ, tu jest wszystko zebrane, opisane i zilustrowane.
Widaæ te¿, ¿e autorka bardzo mocno posi³kowa³a siê "Stepping through Time", kilka ilustracji niemal wprost jest przerysowanych.
W ksi±¿ce niestety s± b³êdy, najpowa¿niejszy to chyba nietrafiona terminologia. Autorka nie potrafi biegle poruszaæ siê w terminologii obuwniczej, b³êdnie nazywa czê¶ci obuwia, nawet ¼le t³umaczy z angielskiego.
Mimo wszystko ksi±¿ka bardzo dobra, masa dobrej roboty, informacji i zaanga¿owania jest w tej publikacji. Polecam zapoznanie siê z ni± ka¿demu zainteresowanemu tematem.
Boran
Rzeczywi¶cie ³adne i bogate kompendium.

Mnie uderzy³o w paru miejscach podawanie obszernych informacji bez jakiegokolwiek poparcia ¼ród³owego, przypisu... w ksi±¿ce czysto popularyzatorskiej by³oby to zupe³nie do przyjêcia, ale ta ma jednak trochê powa¿niejsze ambicje.
A k³opoty z terminologi± to niestety sta³a bol±czka polskiej literatury archeo/historyczno-obuwniczej. Jak siê czyta opracowania czy artyku³y o obuwiu, znaleziskach skórzanych, publikowane w ci±gu ostatnich parudziesiêciu lat to ³adnie widaæ jak niemal ka¿dy autor rozwija jaki¶ bardziej lub mniej indywidualny system klasyfikacji, a w wielu przypadkach widaæ lu¼ne podej¶cie do obuwniczej terminologii. Ostatnio zaczêli nawet zauwa¿aæ problem, najwyra¼niej identyfikuje go Anna B. Kowalska.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.