Najbardziej prymitywn± istniej±c± ras± europejsk± jest niew±tpliwie Soay.
Skudde znajduje siê w "jednej lidze" ze spor± grupk± pó³nocnych ras krótkoogoniastych, i rzeczywi¶cie w¶ród nich jest jedn± z niewielu ras, które, jak siê przyjmuje, nie uleg³y zauwa¿alnej modyfikacji w XIX i XX wieku (np. obecne owce islandzkie, mimo zachowania czysto¶ci rasy, nie s± takie, jak 200 lat temu - zmieni³a je selekcja w kierunku u¿ytkowo¶ci miêsnej, nasza wrzosówka zaliczy³a dolew krwi owcy romanowskiej, itd). W tym sensie, przypuszczam, skudde mo¿na uznaæ za rasê prymitywn± nawet na tle niektórych innych prymitywnych. Ale nie wyj±tkow±.
W niemieckim bieg³a nie jestem ani trochê, ale na pewno 4000 lat temu nie istnia³a jeszcze ¿adna z obecnie istniej±cych ras. Owszem, ca³a grupa
Ovis brachyura borealis wywodzi siê z owiec hodowanych w tym okresie. Ale to nie by³y jeszcze ani skudde, ani wrzosówki, ani (tu ca³a lista). Nawet spotykane tu i ówdzie twierdzenie, ¿e te owce to "by³y" Soay, jest nadu¿yciem - tyle, ¿e z istniej±cych ras Soay s± im najbli¿sze eksterierem.
A wracaj±c do kwestii technicznych:
Je¶li chcesz wykorzystaæ runo jako wype³niacz do czegokolwiek, to KONIECZNIE je wypierz.
A po praniu, jak najbardziej, wysuszyæ nale¿y
Czesaæ nie potrzebujesz, wystarczy, ¿e usuniesz ob³o¿enie (zanieczyszczenia ro¶linne).
Zachowanie w runie t³uszczopotu pomaga przy przêdzeniu (chroni w³os przed uszkodzeniem poprzez tarcie, czasowo spaja niæ i pomaga utrwaliæ skrêt), oraz jest po¿±dane tam, gdzie chcemy uzyskaæ pewn± dozê wodoodporno¶ci. W innych przypadkach masz wady (zapaszek przede wszystkim), a korzy¶ci nie.