Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: runo owcze - przerabianie
> Inne > Gdzie kupiæ surowce-pó³produkty?
Pasterka
Witam serdecznie,
znalaz³am Wasze forum jako jedyne na którym s± informacje o przeróbce we³ny owczej. Hodujê pierwotn± i najstarsz± w Europie rasê owiec SKUUDE. Teraz nied³ugo bêdzie pierwsze ich strzy¿enie i chcia³abym z ich runa zrobic poduszki ( wypchac poszewki ich runem ). Runo ma 3 rodzaje d³ugo¶ci w³osa: puch, w³os w³a¶ciwy i w³os okrywowy - d³ugi.
Bêdê wdziêczna za podpowiedzi jak siê do tego zabrac.
Wyczyta³am ju¿, ¿e we³ny z tych owiec - jako pierwotnych - nie powinno siê prac ale czy do wype³nienia nale¿y j± czesac czy mo¿na tak± w platach wypelniac? Proszê o informacje bo dopiero zaczynamy przygodê z runem smile.gif.

Pozdrawiam wszystkich z malowniczej wioski - Pasterki
Nurglitch (Sextvs Didivs Longvs)
CYTAT(Pasterka @ 07:17 23.05.2011) *
Hodujê pierwotn± i najstarsz± w Europie rasê owiec SKUUDE.


Mogê prosiæ o wiêcej informacji? Sk±d wiadomo ¿e pierwotna i najstarsza?
Pasterka
jest to rasa hodowana na terenach dawnych Prus. Po wojnie zosta³o ok 200 szt i Niemcy odnowili stado. W jêzyku polskim nic o nich nie ma i w naszym kraju jest ich bardzo ma³o.

http://www.schafzuchtverband.de/html/infos1.html
http://www.skudde.com/html/lebensraum.html

Nurglitch (Sextvs Didivs Longvs)
CYTAT(Pasterka @ 11:01 23.05.2011) *
jest to rasa hodowana na terenach dawnych Prus. Po wojnie zosta³o ok 200 szt i Niemcy odnowili stado. W jêzyku polskim nic o nich nie ma i w naszym kraju jest ich bardzo ma³o.


Erm... ledwie 100 lat w ¿aden sposób nie czyni jej najstarsz±. Rasy takie jak Soay pochodz± sprzed paru tysiêcy lat.
Pasterka
nie jestem bieg³a w niemieckim i mo¿e ¼le t³umaczê ale chyba s± znane od 4000 lat:
"Seit fast 4.000 Jahren sind sie nachweisbar und frühgeschichtliche Textilfunde belegen, daß die rassetypischen damaligen Vliese entsprechen den heutigen."
"Seit mindestens 4.000 Jahren sind sie als Anpassungsform nachweisbar und waren im gesamten damaligen “germanischen” Raum von den Faröer-Inseln über die ostbritischen Landschaften, die Niederlande, den gesamten norddeutschen Raum, das heutige Polen und das Baltikum verbreitet."

Mo¿e nie najstarsze ale jedne z najstarszych napewno.

Mnie interesuj± g³ównie pod k±tem wykorzystania runa jako wype³nienia do poduszek smile.gif i st±d pro¶ba o 'recepturê' na jego przygotowanie. Wyczyta³am tez, ¿e runo powinno sie suszyc. Czy do tego celu i tej rasy równie¿?


Owka
Najbardziej prymitywn± istniej±c± ras± europejsk± jest niew±tpliwie Soay.
Skudde znajduje siê w "jednej lidze" ze spor± grupk± pó³nocnych ras krótkoogoniastych, i rzeczywi¶cie w¶ród nich jest jedn± z niewielu ras, które, jak siê przyjmuje, nie uleg³y zauwa¿alnej modyfikacji w XIX i XX wieku (np. obecne owce islandzkie, mimo zachowania czysto¶ci rasy, nie s± takie, jak 200 lat temu - zmieni³a je selekcja w kierunku u¿ytkowo¶ci miêsnej, nasza wrzosówka zaliczy³a dolew krwi owcy romanowskiej, itd). W tym sensie, przypuszczam, skudde mo¿na uznaæ za rasê prymitywn± nawet na tle niektórych innych prymitywnych. Ale nie wyj±tkow±.

W niemieckim bieg³a nie jestem ani trochê, ale na pewno 4000 lat temu nie istnia³a jeszcze ¿adna z obecnie istniej±cych ras. Owszem, ca³a grupa Ovis brachyura borealis wywodzi siê z owiec hodowanych w tym okresie. Ale to nie by³y jeszcze ani skudde, ani wrzosówki, ani (tu ca³a lista). Nawet spotykane tu i ówdzie twierdzenie, ¿e te owce to "by³y" Soay, jest nadu¿yciem - tyle, ¿e z istniej±cych ras Soay s± im najbli¿sze eksterierem.

A wracaj±c do kwestii technicznych:
Je¶li chcesz wykorzystaæ runo jako wype³niacz do czegokolwiek, to KONIECZNIE je wypierz.
A po praniu, jak najbardziej, wysuszyæ nale¿y smile.gif
Czesaæ nie potrzebujesz, wystarczy, ¿e usuniesz ob³o¿enie (zanieczyszczenia ro¶linne).

Zachowanie w runie t³uszczopotu pomaga przy przêdzeniu (chroni w³os przed uszkodzeniem poprzez tarcie, czasowo spaja niæ i pomaga utrwaliæ skrêt), oraz jest po¿±dane tam, gdzie chcemy uzyskaæ pewn± dozê wodoodporno¶ci. W innych przypadkach masz wady (zapaszek przede wszystkim), a korzy¶ci nie.
Pasterka
Dziêkujê bardzo smile.gif Co do pochodzenia rasy nie bêdê siê spierac smile.gif grunt, ¿e s± rewelacyjne. Ma³o wymagaj±ce a trawê kosz± wy¶mienicie. Chowane ekologicznie - na terenie Parku Narodowego w trybie prawie wolnym. Bêdziemy je pierwszy raz strzyc i pomy¶leli¶my ¿e szkoda zmarnowac tak± we³nê. Bêdziemy robic poduszki na próbê smile.gif))))

Pozdrawiam z Wysokiej Góry
http://www.pasterka.eu/skudde.htm - to nasze owieczki smile.gif
Vlasta
Co do technicznych aspektów przerobu we³ny - http://polskiewrzeciona.blogspot.com/ tutaj te¿ jest sporo specjalistek, mo¿na zasiegn±æ jêzyka. A owieczki prze¶liczne!
Pasterka
Dziêkujê. W tym tygodniu zabieramy siê za strzy¿enie a potem za przeróbkê - zobaczymy co z tego wyjdzie - dam znac ;))
Michal
No i jak efekty strzy¿enia? Ile poduszek ju¿ powsta³o??
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.