Rozpoczêli¶my temat na innej li¶cie dyskusyjnej, ale ¿e by³ raczej OT, przenoszê za zgod± rozmówcy tutaj. Mo¿e bedzie mo¿na wymieniæwiêcej uwag na tematy zwi±zane ze staro¿ytno¶ci±.
>macedoñskiej by³y rzeczywi¶cie ciê¿ko uzbrojone, a ch³opaki ze ¶rodka
>formacji nosili siê lekko (tuniki+puklerzyki)? To ju¿ chyba wprowadzi³
>Filip, aby zaoszczêdziæ na pancerzach, dziêki temu móg³ wystawiæ pod
>Cherone± tyle luda.
Nie nale¿y traktowaæ "Discovery" jako ¡ród³a historycznego.
A to niestety robi± co raz czesciej autorzy piszacy dla Bellony.
Choæ faktem jest, ¿e macedoñskie wojsko bardzo mocno siê zmienia³o za Filipa (np. zacz±³ tak jak pisa³e¶ od 8 szeregów, potem przeszed³ na 16 szeregów falangi)
Mobilizowanie wielkiej ilo¶ci nieos³oniêtego luda do bitwy jest absolutnie mo¿liwe, ale zdarzac sie musia³o od okazji do okazji. Nie mog³o byc sta³± praktyk±, bo falanga polega³a na dysyplinie i wyszkoleniu. Te 16 szeregów wojowników musia³o sie przeformowywaæ bardzo sprawnie. Patrz chocby przepszczenie przez szeregi falangi wozów wype³nionych kamieniami.
Wyszkolenie zabiera duzo czasu. Mo¿na ich w tym czasie mocniej dozbroiæ, choc to oczywiscie dodatkowe koszta, zw³aszcza dla ubogiego kraju.
Nie nazywa³ bym tarczy macedoñskiego falangisty "puklerzykiem". To sugeruje, ze mia³a tak ze 30cm ¶rednicy. Mia³a tak na oko nieco ponad 50cm. £atwo ja rozpoznaæ na przedstawieniach z epoki - nie ma charakterystycznego rantu jaki mia³a hoplon.
Za to musia³a dobrze os³aniac, bo ma³a tarcza jest dla kogo¶ kto mo¿e ni± walczyæ aktywnie. U falangisty to by³aos³ona raczej pasywna, nie móg³ ni± wywijaæ (trzyma³ pikê)
Co do tunik, to p³ucienne i pikowane pancerze by³y w Gercji popularne od barrdzo dawna. Moze wiêc nie koniecznie by³y to tylko tuniki.