Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Co¶ na kolczugê?
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie wczesno¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie wczesno¶redniowieczne
Iobiorn
Witam,
zaczynam szukaæ materia³ów i pierw zacznê od frechowiczów.

Szukam informacji na temat co¶ a'la waffenrock z IX; X; XI w.
Tereny Rusi Kijowskiej.
Iobiorn
szukaj±c w sieci, nie wiele uda³o mi siê znale¼æ ...
zaciekawi³o mnie zdj. - pewnie dobrze znanej strony - http://www.ask-vikingekampgruppe.dk/uk0041.html gdzie hm... wojowniczka ma na kolczudze skórznie.
Wyczyta³em te¿, czas temu, ¿e zdarza³o siê zak³adanie samej przeszywki na kolczugê, aby ta za szybko siê nie niszczy³a.

Ale nijak nie naprowadza mnie to na tereny Rusi, czy te¿ nie doprowadza do konkretnych informacji. A gdybanie bezpodstawne na temat jakiego¶ wczesnego cotte d'arm, lub czego¶ podobnego daj±ce ochronê przed warunkami atmosferycznymi b±d¼ daj±ce komfort termiczny, wydaje mi siê zbêdne.
Godzimir
Ta sama osoba ma te¿ mroczny he³m i skórzane karwasze, wiêc jest ¶rednim wyznacznikiem bum.gif A zak³adanie przeszywki na kolczuge by³o, ale w czasie wypraw krzy¿owych z powodu temperatury. Chyba po prostu o czym¶ podobnym nic nie wiadomo, wiêc trzeba sobie dawaæ rade bez takich bajerów. smile.gif
Nikodem
Potem, takie konstrukcje przeszywanica-kolczuga-przeszywanica pojawiaj± siê istotnie pó¼niej, np. w XV wieku. We wczesnym ¶redniowieczu nie spotka³em siê z niczym takim, jednak¿e mo¿e jakie¶ zak³adanie kaftana albo tuniki?
Ten_Który_Mroczy
Z tego co s³ysza³em to z tym przeszywka - kolcza - przeszywka ponoæ by³o to szczególnie przeciw kusznikom, ale czy to jest mit czy prawda to nie wiem, czy faktycznie to spowalnia be³t.?
Nikodem
Tak, pikowane elementy spowalniaj± strza³ê czy be³t, która normalnie penetruje kolcz± bez problemu.
Laser
CYTAT(Nikodem @ 15:05 23.06.2011) *
Tak, pikowane elementy spowalniaj± strza³ê czy be³t, która normalnie penetruje kolcz± bez problemu.

Nikt nie nosi kolczugi na go³ej klacie.
Jakby strza³y przeszywa³y kolcz± nitowankê bez problemu to by tego rodzaju pancerz ju¿ dawno przesta³by byæ stosowany. W po³±czeniu z przeszywanic±, kolczuga jest raczej do¶æ dobrym pancerzem.
Zachowa³y siê opisy ju¿ z czasów pierwszej krucjaty, gdzie lekka jazda wschodnia ostrzeliwa³a rycerstwo europejskie (ubrane wtedy w kolczugi) wielokrotnie, a oni choæ wygl±dali jak je¿e to nie chcieli gin±æ.
Dlatego, piechota u¿ywa³a grubych, zszytych nawet z kilkudziesiêciu warstw, przeszywanic jako jedynego pancerza. I jak kolega wy¿ej napisa³, u¿ywano równie¿ pikowanych szat na kolczugi, dla zwiêkszenia odporno¶ci przed strza³ami (2 warstwy przeszywanicy i kolczuga pomiêdzy) i dla ochrony przed s³oñcem (choæ tutaj zdecydowanie nie potrzeba tylu warstw materia³u). Ale to na bliskim wschodzie w okresie krucjat.
Ragnar SW
Witam - o ile siê nie mylê - rozwi±zania typu: co¶ pod kolczug± (choæby skórznia), kolczuga i pikowniec by³y w tym okresie popularne w je¼dzie bizantyjskiej i na bliskim wschodzie - jako podobno lepiej chroni±ce przed ³ucznikami. Na Zachodzie rozwi±zanie to chyba rozpowszechni³o siê nieco jako efekt krucjat.
Jak co¶ znajdê konkretnego to postaram siê wrzuciæ - jakby co to w poszukiwaniach szed³bym tropem wymienionej wcze¶niej jazdy bliskowschodniej.
Czcibor
W sprawie skórzni:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=11234
Post 5 i 6.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.