Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Pa³ki drewniane
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Zaczepne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Borg
Witam
Poszukujê ikonografii, mo¿e zabytków dla drewnianych pa³ek, takich do rozpêdzania t³umu etc. O ile taki w ogóle wystêpuj±. Interesuje mnie g³ównie 2po³ XV wieku.
Kacper
Jestem w trakcie pisania pracy miêdzy innymi o maczugach i póki co na terenie wspó³czesnego Pañstwa Polskiego spotka³em siê z maczugami/ pa³kami w scenach o tematyce religijnej (g³ównie pasja), scenach polowañ i wypasu oraz scenach walki. ¬ród³a pisane dla wspomnianego wy¿ej terytorium s± szalenie skromne i wed³ug mojego stanu wiedzy ograniczaj± siê do spisów arsena³owych, zakazów dot. posiadanie broni przez stany ni¿sze oraz przywilejów dot. s±dów bo¿ych. Brak znanych mi ¼róde³ archeologicznych :D.
Czy jakie¶ informacje z powy¿szych Ciê interesuj±?
Lestek
Znalaz³em w³a¶nie tak± pasyjn±, ciekaw± p³askorze¼bê z Wroc³awia: Epitafium Matheusa Kuchlera; Ecce Homo 1522
Jeden z stra¿ników trzyma prost± pa³kê, albo siê w³ócznia u³ama³a.
A.Fran
Ciê¿ko znale¼æ ilustracje zwi±zane z lud¼mi, których orê¿em by³y drewniane pa³ki, mo¿e dlatego ¿e, rycerze bêd±cy najchêtniej uwieczniani w dzie³ach u¿ywali drewna okazjonalnie, do treningów.



Co do sceny pasyjnej umieszczonej w poscie wy¿ej, to warto zwróciæ uwagê na sposób trzymania tego kijaszka. Ja bym tak pa³ki nie trzyma³, chyba ¿e chcia³bym siê podrapaæ ni± po obojczyku. bigsmile2.gif I ten cz³owiek ma srogi tasak za pasem, no i jest do¶æ bogato ubrany. Pa³ka by mu nie pasowa³a...
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.