Witam!
Jest to temat informuj±cy o nowym projekcie, który zosta³ zawi±zany dn. 6.11.2010 r.
Mam przyjemno¶æ zaprosiæ Pañstwa do uczestnictwa w projekcie "Chor±giew ¶w. Krzysztofa", który za swój cel podj±³ próbê odtworzenia oddzia³u lekkozbrojnej piechoty z datowaniem przyjêtym na koniec XIV w.
Projekt jest wzorowany na ¶l±skiej Chor±gwi ¶w. Jana Chrzciciela i wiele z inicjatywy kolegów ze ¦l±ska zosta³o przejêtych u nas, (takich jak: niemieckie komendy, "krzy¿ackie stronnictwo", itp.) poza terenem dzia³ania, gdy¿ Chor±giew ¶w. Krzysztofa jako teren swojego dzia³ania przyjê³a sobie Pomorze. Sam projekt jest inicjatyw± tzw. "ponad bractwow±" w zwi±zku z czym mo¿na przynale¿eæ do nas, jednocze¶nie bêd±c cz³onkiem jakiego¶ bractwa.
Kto ju¿ nale¿y do projektu: znajomi i znajomi znajomych z ró¿nych bractw, stowarzyszeñ rekonstrukcji historycznej czy te¿ osoby tzw. "niezrzeszone" w ¿adnych ekipach, ani bractwach i dzia³aj±cych na w³asn± rêkê. Wielu z nas uczestniczy³o w rozmaitych marszach i wyprawach na d³ugich (nawet ponad 40 km!) trasach jednak w konwencji ¶redniowiecznych pielgrzymek, a nie przemarszu wojsk ; )
Zakres dzia³alno¶ci projektu: Podjêli¶my próbê stworzenia najemnego oddzia³u, sk³adaj±cego siê z prostych ¿o³nierzy walcz±cego w stronnictwie zakonu krzy¿ackiego. Staramy siê uczestniczyæ oraz organizowaæ imprezy tzw. "obozowe", w których mo¿emy podj±æ próbê odtworzenia ¿o³nierskiego obozu z prawdziwego zdarzenia.
Wyprawy piesze i inne tego typu przemarsze, na których bêdziemy mogli sprawdziæ dyscyplinê, zorganizowanie i nasz± wytrzyma³o¶æ ; )
Wspólne wyjazdy na turnieje i imprezy, na których mo¿emy æwiczyæ musztrê oraz braæ udzia³ w ró¿nego rodzaju inscenizacjach, które nieraz organizowane s± przy okazji takich wydarzeñ, jako zorganizowany oddzia³ pieszy.
Dlaczego akurat lekkozbrojni: jest to formacja pozbawiona raczej rycerzy w piêknych, bia³ych zbrojach, których w wiêkszo¶ci faktyczna rekonstrukcja wychodzi raczej marnie (ilu¿ mo¿e pozwoliæ sobie na utrzymanie konia, pocztu i ociekanie w najdro¿sze ozdoby i b³yskotki? ; ), dlatego podjêcie siê odtworzenia prostego ¿o³daka jest du¿o prostsze i z regu³y wychodzi zdecydowanie lepiej i pozwala na lepsze odzwierciedlenie prawdziwego klimatu ¶redniowiecza. Ponad to jednak ludzi z ni¿szych warstw spo³ecznych stanowili jednak wiêksz± czê¶æ populacji i dajê nam to wspania³± przeciwwagê dla wzrastaj±cej tendencji podejmowania prób zrekonstruowania walecznych (i bogatych) rycerzy ; )
Co zrobili¶my do tej pory: 22 stycznia zorganizowali¶my przemarsz pieszy w Borach Tucholskich. Pokonali¶my dystans ok. 15 km w ci±gu kilku godzin zmagaj±c siê z niskimi temperaturami oraz trudnym terenem.
Fot. Maga Kucab
Uploaded with ImageShack.us
Fot. Magda Kucab
Oraz 12 lutego uczestnili¶my w zje¼dzie grunwaldzkiej Chor±gwi Wallenroda na Zamku Bierzg³owskim, gdzie m.in. mieli¶my mo¿liwo¶æ zrobienia manewrów i przeæwiczyæ nasze umiejêtno¶ci. Po manewrach zrobili¶my krótki wypad do lasu.
Fot. Katarzyna Czy¿
Uploaded with ImageShack.us
Fot. Sylwia Ciesielska
W najbli¿szym czasie organizujemy wyprawê na trasie z zamku w Brodnicy na zamek w Kurzêtniku 8-10.04, a nastêpnie otrzymali¶my zaproszenie na imprezê obozow± organizowan± przez Bractwo Rycerskie Komturii Grudzi±dzkiej, która odbêdzie siê w dniach 20-22 maja. Ponadto w planach jest jeszcze przemarsz na zamek w Gniewie, jednak to jest jeszcze w fazie pomys³u i konkretów na razie nie ma. Jednak jak widaæ - ju¿ w najbli¿szym czasie mo¿na za³apaæ siê na parê imprez czy to organizowanych przez nas samych czy takich, w których bêdziemy czynnymi uczestnikami.
Kilka informacji technicznych:
Datowanie, jakie przyjêli¶my to 1385-1411 i ka¿dy, kto braæ udzia³ w projekcie chce - winien w owo datowanie siê wpasowaæ.
Poniewa¿ projekt nie jest dla osób, które dopiero zaczynaj± swoj± przygodê z rekonstrukcj± historyczn±, aby przyst±piæ do nas wymagany jest ju¿ pewien "stan posiadania i do¶wiadczeñ".
Wymagania jakie stawiamy przed zainteresowanymi.
a) Strój:
- strój mêski (bez wyj±tku obowi±zuje ka¿dego kto swój udzia³ w projekcie deklaruje konkretnie jako "piechociarz") datowany na lata 1385-1411, odpowiadaj±cy realiom i stanowi osób, które chcemy odtworzyæ. Tak¿e celujemy w stroje proste/¿o³nierskie/obozowe, potwierdzone odpowiednimi ¼ród³ami,
- jak najbardziej dopuszczane s± stroje szyte maszynowo, z zastrze¿eniem, ¿e szwy maszynowe nie mog± byæ widoczne,
- minimum, który ka¿dy winien posiadaæ to obuwie, bielizna, nogawice, szata wierzchnia, tak¿e niezwykle mile widziane bêd± nakrycia g³owy czy inne kapturki. Stawiamy na wysok± jako¶æ rekonstrukcji historycznej i zale¿y nam wszystkim na tym, by ca³a grupa wygl±da³a jak najlepiej.
b) Uzbrojenie:
- podstawowym, wymaganym uzbrojeniem s±: przeszywanica (tutaj z wiadomych przyczyn dopuszczamy te widoczne szwy maszynowe), he³m - kapalin, tudzie¿ bascinet BEZ zas³ony, rêkawice oraz broñ drzewcowa datowane na lata 1385-1411,
- wszelkie sprz±czki, klamerki i inne tego typu detale równie¿ powinny byæ historyczne, dbamy o to, by ka¿dy szczegó³ zarówno naszego stroju jak i uzbrojenia by³y dopracowane w nale¿yty sposób,
- wszelkie elementy "kolcze", ko³nierze przy he³mach, kaptury, kolczugi itd. nitowane. Odpuszczamy sobie ocynki i inne tego typu druciane wynalazki,
- bardzo mile widziane wyposa¿enie dodatkowe w postaci tasaków, pawê¿y, puklerzy, sztyletów i ca³ej ma¶ci rozmaitych "gad¿etów" - pole manewru jest ogromne i tu wszystko zale¿y od Waszej inwencji oraz pomys³owo¶ci, pamiêtaæ jednak nale¿y o tym, ¿e ca³o¶æ musi byæ ze sob± spójna.
c) Uczestnictwo w projekcie podj±æ mog± tylko osoby pe³noletnie.
Po wiêcej informacji o tym co robimy i jak to wygl±da nale¿y zajrzeæ na forum http://www.utg.foreo.pl i wej¶æ w dzia³ "Chor±giew ¶w. Krzysztofa". Tam mo¿ecie znale¼æ komendy, przy¶piewki, wiêcej zdjêæ oraz wszystkie bie¿±ce informacje na temat imprez. Kontakt ze mn± w sprawie jakichkolwiek pytañ, w±tpliwo¶ci, tudzie¿ chêci wst±pienia w nasze szeregi nale¿y pisaæ na adres czyz.krzysztof90@gmail.com
Serdecznie zapraszam w szeregi Chor±gwi ¶w. Krzysztofa! Do³±cz i pomó¿ nam zbudowaæ najbardziej karny i zdyscyplinowany oddzia³ lekkozbrojny na Pomorzu i b±d¼ cz³onkiem oddzia³u "lekkiej" piechoty na najwy¿szym poziomie rekonstrukcyjnym!