Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Grunwaldzki Turniej Bojowy na Miecz i Tarcze 2011 (7 edycja)
> Inne > Kalendarium 2011 > Grunwald 2011
Zmuda

W imieniu organizatorów mam zaszczyt zaprosiæ na kolejny (ju¿ siódmy) Grunwaldzki Turniej Bojowy na Miecz i Tarczê. W tym roku organizatorem turnieju jest Toruñska Szko³a Fechtunku w porozumieniu z organizatorami historycznej czê¶ci "Dni Grunwaldu 2011". Turniej ten zawsze cieszy³ siê wielk± estym± zarówno w¶ród walcz±cych jak i publiki. Jako najwiêkszy tego typu turniej, zarazem maj±cy miejsce podczas najwiêkszej imprezy historycznej w Polsce (i nie tylko) dotychczas uwa¿any by³ nieoficjalnie za mistrzostwa Polski. W zwi±zku z tym w roku 2011 uzyska³ miano I Otwartych Mistrzostw Polski w Walkach Rycerskich.


Regulamin i bli¿sze informacje ju¿ wkrótce.
Zmuda
W Roku 2011 Turniej na miecz i tarcze bêdzie prowadzony przez Toruñska Szko³ê Fechtunku.

Mamy nadzieje, i¿ poziom i zainteresowanie imprez± bêdzie jeszcze wiêksze ni¿ w latach ubieg³ych.

Zapowiada siê równie¿ kilka zmian zarówno w formie jak i sposobie rozgrywania turnieju ale o tym ju¿ nied³ugo. smile.gif
Johny
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=23115 wiem ze to dla was wa¿ne wydarzenie ale ¿eby od razu 2tematy robiæ smile.gif
Yogesh
Okazuje siê, ¿e ten temat bêdzie tym w³a¶ciwym.
W tym drugim Marcin Waszkielis ju¿ sprawê wyt³umaczy³:

"W wyniku pewnych nieporozumieñ wysz³a sytuacja, ¿e s± dwa tematy o tym samym turnieju. Z szacunku dla organizatorów Dni Grunwaldu i w trosce o to ¿eby nie zrobi³a siê wokó³ turnieju nieprzyjemna atmosfera rezygnujê z jego organizacji. Turniej bêdzie organizowa³a Torunska Szko³a Fechtunku "
Ryba
Czy Martin rezygnuje jedynie w tym roku z organizacji. Czy generalnie zrzek³ siê i powierza tê inicjatywê w rêcê swoich nastêpców?
Swoj± drog± wszystko wziê³o pocz±tek po pierwszych wyjazdach na Wschód z przed 9 laty, wtedy jeszcze raczkowali¶my icon_wink.gif

Zatem czekamy na nastêpna edycjê.
Pozdrawiam
£ukasz P³aza
Równie¿ chêtnie bym us³ysza³ jak to jest z tym, ¿e Martin w tym roku nie robi tego turnieju. Przyznam siê ¿e nawet przyzwyczai³em siê nazywaæ go "Martinówk±" . Martin daj znaæ czy zrezygnowa³e¶ czy s± jakie¶ inne powody?
Zmuda
Martin chyba sie juz zmeczy³ robieniem bojówki przez tyle lat a sam chêtnie by powalczy³ bigsmile2.gif

Mam nadzieje ze uda siê nam zrobiæ ten turniej tak zeby zadowoliæ nawet najwiekszych malkontentów....
Józef
My¶lê , ¿e wielu nie mo¿e siê ju¿ po prostu doczekaæ regulaminu.
Napisz proszê choæ w skrócie , czy przewidujecie du¿e zmiany ?
My¶lê , ¿e bez problemu móg³by¶ skorzystaæ równie¿ z pomys³ów TMD. Oczywi¶cie je¶li chcesz.
pozdrawiam smile.gif
Martin
Martin zrzek³ siê turnieju dobrowolnie, zmêczony prowadzeniem, sporym wysi³kiem, sma¿eniem siê na s³oñcu oraz faktem, ¿e wypada³y mi w³a¶ciwie dwa dni na zorganizowanie tego ca³ego przedsiêwziêcia.

Turnieju nie zacz±³em obiæ po wyjazdach na wschód, ale po porzuceniu go przez grupê Excalibur. Organizatorzy turnieju nie stawili siê na placu drugiego dnia walk. Tak mnie to wnerwi³o, ¿e postanowi³em zrobiæ turniej sam. No to zrobi³em. Mia³ byæ lepszy, mia³ byæ taki, w którym sam by¶ siê chêtnie pobi³.
Gor±ce podziêkowania nale¿± siê chor±gwi ¶w. Jerzego i Maækowi Reihlowi, który narwañcowi da³ ch³opaków do pomocy, bo mia³em regulamin i pewien zarys ca³o¶ci. Ca³± resztê, zbijanie szranek, znoszenie s³omy na lo¿ê (Bo wtedy by³a jeszcze Lo¿a Dam, pamiêtacie?) wykona³y dobre dusze, którym jestem ogromnie wdziêczny.

Do zrzekniêcia siê prowadzenia turnieju przyczyni³ siê... Józef. Mianowicie pokaza³, ¿e mo¿e za pierwszym podej¶ciem lepiej zorganizowaæ turniej miecza d³ugiego ni¿ ja swój po sze¶ciu latach. Gratulujê mu i zazdroszczê umiejêtno¶ci. Ja siê na organizacji nie znam kompletnie, wiêc gdyby nie wspomniane "dobre dusze", to bym siê sam w tym wszystkim pogubi³.

Osobi¶cie sprzeciwia³em siê nazywaniu tego turnieju mistrzostwami Polski ( a próbowano mnie do tego przekonywaæ) bo uwa¿a³em, ¿e to zbyt pretensjonalne. Osobi¶cie wola³em nazwê Grunwaldzki Turniej Bojowy. Niemniej, nie po to rezygnowa³em, ¿eby teraz siê wym±drzaæ nowym organizatorom.

A propos organizacji, po tym jak og³osi³em, ¿e odpuszczam turniej, zg³osi³ siê do mnie Marcin Waszkielis, z propozycj± kontynuacji projektu. Otrzyma³ moje pe³ne poparcie. W jaki sposób to potem wyl±dowa³o w rêkach TSF nie wiem, nie bra³em udzia³u w ¿adnych rozmowach na ten temat.

Niemniej, ¿yczê organizatorom zorganizowania jak najlepszego turnieju i mam nadziejê, ¿e presti¿ imprezy nie tylko zostanie utrzymany, ale mo¿e nawet wzro¶nie.

Je¶li siê pojawiê na Grunwaldzie, to chêtnie zawalczê, aczkolwiek w nat³oku wa¿niejszych spraw moja obecno¶æ na Grunwaldzie stoi pod powa¿nym znakiem zapytania.

Temat bêdê ¶ledzi³ z du¿ym zainteresowaniem.
Józef
CYTAT(Martin @ 18:37 01.04.2011) *
Do zrzekniêcia siê prowadzenia turnieju przyczyni³ siê... Józef. Mianowicie pokaza³, ¿e mo¿e za pierwszym podej¶ciem lepiej zorganizowaæ turniej miecza d³ugiego ni¿ ja swój po sze¶ciu latach. Gratulujê mu i zazdroszczê umiejêtno¶ci. Ja siê na organizacji nie znam kompletnie, wiêc gdyby nie wspomniane "dobre dusze", to bym siê sam w tym wszystkim pogubi³.


To jak wygl±da³ zesz³oroczny TMD nie jest moj± zas³ug± , a zas³ug± tych " dobrych dusz " o których Ty równie¿ piszesz. Niema³y wk³ad mieli sami uczestnicy turnieju.
Samemu nie jest siê w stanie niczego zrobiæ .

Piszesz "gratulujê mu i zazdroszczê" - to samo móg³bym napisaæ o Tobie.

Nie mogê walczyæ w turniejach , na inscenizacji wymiêk³em (krótko przed rozpoczêciem). A tak chcia³em by po³amano mi te pawie pióra. bigsmile2.gif
By³o mi przykro.
Chcia³bym , tak jak Wy - obok Was z mieczem w d³oni "spociæ siê i byæ szczê¶liwy".

I tak jak w Twojej sygnaturce : "Pójd¼my walczyæ i w po¶ród krwawego pogromu
lub z kogo miejmy chwa³ê , lub z nas dajmy komu"

Niestety - nie da rady.
Dlatego tyle czasu po¶wiêcam na to , co mogê jeszcze robiæ .

Organizatorom G.T.M.I.T ¿yczê powodzenia .
Mo¿ecie liczyæ na moj± pomoc.

Pozdrawiam

Ps. w tym roku wychodzê jako ³ucznik smile.gif
Ryba
Ja te¿ chyba zacznê strzelaæ, w koñcu angielscu ³ucznicy byli w stanie zdj±c konnego rycerza, a w walce bezpo¶redniej nie musieli im równiez ustêpowac w umiejêtno¶ciach icon_wink.gif
A.Fran
Wiadomo ju¿ co¶ wiêcej o turnieju? Zosta³y ju¿ tylko 2 miesi±ce, chcia³bym siê dobrze przygotowaæ a nie wiem tak naprawdê do czego smile.gif
Zmuda
Rozpoczynamy oficjalne zapisy na Grunwaldzki Turniej Bojowy na Miecz i Tarcze 2011 (7 edycja), I Otwarte Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - Grunwald 2011.

Osoby zainteresowane udzia³em w turnieju, proszone s± o wys³anie zg³oszenia na adres: torunska.szkola.fechtunku@gmail.com . W zg³oszeniu proszê podac imiê i nazwisko, grupê/ bractwo oraz chor±giew w jakiej siê jest.

Zapisy uczestników imprezy zostan± zakoñczone 4 lipca 2010. Lista zawodników zostanie zamieszczona na forum po zakoñczeniu zapisów.
Wszelkie pytania prosimy zadawaæ w tym temacie na forum lub przesy³aæ na emaila: torunska.szkola.fechtunku@gmail.com .

Miejsce turnieju: szranki przy ma³ej scenie (miejsce turnieju nie zmieni³o siê wzglêdem lat ubieg³ych)

Czas turnieju:
14 lipca (czwartek):
10.00 - 13.00 Turniej Bojowy Miecza Jednorêcznego Eliminacje cz. I
15.00 - 18.00 Turniej Bojowy Miecza Jednorêcznego Eliminacje cz. II
15 lipca (pi±tek):
14.00 - 16.30 Turniej Bojowy Miecza Jednorêcznego Fina³


Wiêcej informacji ju¿ wkrótce.


Pozdrawiam
Andrzej Zmuda Trzebiatowski
Toruñska Szko³a Fechtunku
Zmuda
Grunwaldzki Turniej Bojowy na Miecz i Tarcze 2011 (7 edycja), I Otwarte Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - Grunwald 2011.


REGULAMIN TURNIEJU


Rozgrywanie turnieju

I etap: Grupy - eliminacje

Przydzia³ zawodników do grup jest losowy. Ilo¶æ zawodników wychodz±cych z grup, uzale¿niona bêdzie od ilo¶ci zg³oszonych walcz±cych. W wyniku remisu dochodzi do dogrywki. Czas jednej walki – pó³torej minuty, dogrywki – 30 sekund.

II etap: Pucharowy
Zawodnicy wychodz±cy z grup bêd± wpisywani do drabinki turniejowej, kto wygra przechodzi wy¿ej.
Czas jednej walki – dwie minuty, dogrywki – 30 sekund.

Zasady

I. Dopuszczenie do walki
Do walk dopuszczone s± osoby p³ci obojga, pe³noletnie. Bezwzglêdn± granic± jest ukoñczone 18 lat.

Wymagane jest uzbrojenie ochronne zgodne z histori± z lat 1350-1420. Spójno¶æ historyczn± sprawdzi komisja – decyzjê nieodwo³aln± podejmuje sêdzia g³ówny. Elementy historycznego uzbrojenia nie mog± byæ wykonane z materia³ów niedostêpnych w XIV-XV wieku. Osoby chc±ce upewniæ siê przed turniejem, ¿e ich uzbrojenie spe³nia wymogi regulaminu mog± przes³aæ zdjêcia w zbroi do weryfikacji przed zawodami na adres: torunska.szkola.fechtunku@gmail.com . Uzbrojenie i wygl±d walcz±cego musi byæ schludne (szaty na zbrojê nie mog± byæ porwane i brudne, uzbrojenie pordzewia³e, czepce kolcze nie mog± byæ porwane). Wspó³czesne elementy ubioru nie mog± byæ widoczne (np. suspensory, majtki z licry).

Uzbrojenie musi zawieraæ:
- he³m zamkniêty (os³aniaj±cy twarz, potylicê) - tzw. „polska krata” nie jest dopuszczona. Zas³ona musi byæ opuszczona w ci±gu ca³ego starcia (w przypadku he³mu z zas³on±). Zawodnik, któremu zas³ona bêdzie swobodnie podskakiwaæ zostanie zdyskwalifikowany. Kapalin wymaga podbródka. Je¶li sêdziowie uznaj±, ¿e przerwa miêdzy kapalinem a podbródkiem jest zbyt du¿a, taki zestaw nie zostanie dopuszczony;

- os³onê szyi lepsz± ni¿ samo pikowanie. Wszelakie he³my z zas³on± musz± posiadaæ czepiec kolczy. Go³a skóra widoczna na szyi powoduje automatyczne odrzucenie zawodnika przez sêdziów;

- os³ony r±k - czyli na ramionach co najmniej kolczugê, os³ona ³okci, przedramion i rêkawice. Ze wzglêdów bezpieczeñstwa dopuszczone s± rêkawice z okr±g³± dodatkow± os³on± chroni±ce palce. Wymagany jest pancerz symetryczny, z wyj±tkiem przedramienia i rêkawicy. Dopuszczane jest niestosowanie dodatkowej os³ony przedramienia rêki trzymaj±cej tarczê. W przypadku rêkawicy pod tarcz±, dopuszczalna jest tak¿e rêkawica pikowana.

- korpus chroniony minimalnie przeszywanic± i kolczug±, p³atami lub napier¶nikiem. P³aty nie musz± byæ zbrojone na plecach, sam napier¶nik jest dozwolony.

- os³ony nóg, sk³adaj±ce siê z nabiodrka, nakolanka i os³ony ³ydek. Trzewiki nie s± wymagane.
- wymagana os³ona krocza – suspensor sportowy.

Broñ: Musi byæ sieczna, czyli miecz, kord, tasak. D³ugo¶æ broni dowolna. Waga broni nie mo¿e byæ mniejsza ni¿ 1200g. Krawêdzie broni musz± mieæ co najmniej 2mm grubo¶ci, nie mog± te¿ zawieraæ ostrych zadziorów. Sztych ma byæ zatêpiony.

Tarcza: Musi byæ na bazie drewna, skóry, tkaniny. Stalowe lub laminatowe (np. z w³ókna szklanego) tarcze nie s± dopuszczone. Metalowe okucia krawêdzi tarczy nie s± dopuszczone. Waga dowolna. P³askie tarcze nie s± dopuszczane. Wymiary: wysoko¶æ nie wiêcej ni¿ 75cm, szeroko¶æ nie wiêcej ni¿ 65cm.

SPRAWDZANIE ZAWODNIKÓW
Zawodnicy zostan± przejrzani ogólnie przed turniejem. W trakcie jego trwania ka¿dy uczestnik ma prawo zakwestionowaæ opancerzenie przeciwnika. Na jego pro¶bê sêdziowie przyjrz± siê opancerzeniu, je¶li znajd± jakiekolwiek odstêpstwa od regulaminu zawodnik jest usuwany ca³kowicie z turnieju, a jego przeciwnik wygrywa walkowerem.
Po skoñczeniu turnieju ¿adne reklamacje nie bêd± uwzglêdniane.


II. Zasady rozstrzygania pojedynków

Zawodnicy bêd± wyczytywani z wyprzedzeniem jednej walki, czyli: „Walcz± panowie A i B, przygotowuj± siê panowie C i D”. Zawodnik ma byæ gotów do walki w ci±gu minuty od wezwania. Je¶li po tym czasie nie stawi siê na plac w pe³nym rynsztunku, uznany zostaje za pokonanego.

Walka nie jest przerywana po trafieniu, a jedynie z powodów technicznych, lub na ¿yczenie zawodnika.
Zawodnik sygnalizuje chêæ przerwania walki poprzez okrzyk „stop!” i uniesienie rêki do góry. Sygna³ ten nie oznacza poddania walki a jedynie przerwê techniczn±. Walkê poddaje siê klêkaj±c. Sêdziowie musz± zapytaæ zawodnika, czy faktycznie poddaje walkê.

Zwyciê¿a ten zawodnik, który zdobêdzie wiêcej punktów. Licz± siê tzw. osadzone ciosy zadane w pole trafienia. Osadzonym nazywamy trafienie zadane z zauwa¿aln± si³±, krawêdzi± tn±c± broni. Ciosy p³azem, ze¶lizgniêcia broni po pancerzu i bardzo lekkie ciosy nie s± liczone. Cios, który przebije siê przez zastawê i nadal zachowa impet, jest liczony jako trafienie.

Pole trafienia: g³owa, korpus, nogi poza stopami, ca³e rêce z wy³±czeniem nadgarstków i d³oni.

Utrata broni jest równoznaczna jednemu trafieniu. Trzykrotna utrata broni oznacza przegranie walki.

Je¶li zawodnik zostanie przyparty do barierek, sêdziowie mog± przerwaæ walkê. Zostanie ona wznowiona w ¶rodku pola. Chodzi o bezpieczeñstwo publiczno¶ci.

Faule:
- sztychy, ciosy jelcem i g³owic±.
- ciosy kantem tarczy w g³owê przeciwnika. Uderzenia p³ask± powierzchni± tarczy s± dozwolone, ale nie punktowane. Uderzenia tarcz± (te¿ kantem) w broñ lub tarczê przeciwnika s± dozwolone.
- podbijanie zas³ony he³mu przeciwnika.
- kopniêcia, uderzenia kolanami, piê¶ciami.
- atak ³okciem na g³owê lub szyjê (w korpus wolno)
- ciosy poza pole trafienia, czyli w stopy, d³onie lub krocze.
- rzuty, podciêcia, wykrêcanie koñczyn i inne elementy zapa¶nicze, takie jak ³apanie za g³owê, ¶ci±ganie he³mu.

Kary:
Upomnienie – s³owne upomnienie zawodnika, nie poci±ga dalszych konsekwencji.
Ostrze¿enie - zawodnik traci jeden punkt.
Dyskwalifikacja – zawodnik jest usuwany z walki i turnieju. Jego przeciwnik zostaje uznany za zwyciêzcê i przechodzi dalej.

Ka¿dy faul mo¿e oznaczaæ dyskwalifikacjê, je¿eli sêdziowie uznaj±, ¿e by³ zadany celowo.
Zdyskwalifikowany zawodnik jest usuwany z turnieju.
Je¶li który¶ arbiter ma w±tpliwo¶ci co do celowo¶ci faulu, walka jest przerywana i nastêpuje narada arbitrów. Ich wspólna decyzja jest niepodwa¿alna i ostateczna.

Kontuzje, rany, uszkodzenia sprzêtu:
Je¶li dojdzie do kontuzji, uszkodzenia cia³a lub sprzêtu walka jest przerywana.
Je¶li zawodnik w wyniku kontuzji nie jest zdolny do kontynuowania walki, uznawany jest za pokonanego.
W przypadku otwartej rany zawodnik odsy³any jest do punktu medycznego. Medyk razem z sêdziami decyduje o zdolno¶ci lub niezdolno¶ci do kontynuowania walki.
Uszkodzenie sprzêtu ochronnego, broni lub tarczy powoduje przerwanie walki. Zawodnik ma minutê na poprawienie lub wymianê uszkodzonego elementu. W wyniku powtarzaj±cej siê usterki tego samego elementu zawodnik zostaje wyeliminowany z powodu wadliwego opancerzenia.

W przypadku jakichkolwiek kwestii spornych ostateczne zdanie maj± sêdziowie.


III. Arbitrzy

Jest sze¶ciu arbitrów: jeden g³ówny (prowadz±cy turniej), czterech od naliczania punktów (po dwóch na zawodnika) oraz sêdzia techniczny (zapisuj±cy wyniki i pilnuj±cy up³ywu czasu).
Ka¿dy z nich ma prawo przerwaæ walkê, je¶li widzi ku temu przyczynê. Walkê rozpoczyna i wznawia po przerwie arbiter prowadz±cy.


Zasady zosta³y opracowane na podstawie zasad obowi±zuj±cych na turnieju w Kalingradzie w 2005 roku oraz tak zwanych turniejach grunwaldzkich organizowanych do roku 2010 przez Martina Garcia D±browska. Powy¿sze zasady obowi±zywa³y równie¿ podczas I Halowych Mistrzostw Polski w Walkach Rycerskich – Toruñ 2011.
Organizatorzy zastrzegaj± sobie prawo do zmian regulaminu turnieju. O zmianach powiadomieni zostan± zawodnicy.
Organizatorzy nie ponosz± odpowiedzialno¶ci za kontuzje zawodników.




Jean-Philippe
I will be there. What is the maximum lenght for a one handed sword?

Fionn
Ch³opaki tak btw. fajnie by by³o jakby¶cie regulamin dali tak¿e we wspó³czesnej £acinie(czyt. po angielsku). Z roku na rok coraz wiêcej na grunwaldzie kolegów z poza granicy... a google translator dzia³a niestety mizernie je¶li chodzi o nasz jêzyk.
Robert Szatecki
A ja ze swojej strony potwierdzam, ¿e walki odbywaj±ce siê w trakcie Turnieju Grunwaldzkiego oczywi¶cie bêd± wliczane do prowadzonego przeze mnie aktualnego rankingu rycerskiego.
Emil z Gi¿ycka
CYTAT(Jean-Philippe @ 00:34 31.05.2011) *
What is the maximum lenght for a one handed sword?


Long enough to see your white flag.
A.Fran
There's no mention about wpn's lenght... And don't try to show white flag... keep it in pouch... just for safety ofc :P


Mam pytanie...
CYTAT
os³ony r±k - czyli na ramionach co najmniej kolczugê, os³ona ³okci, przedramion i rêkawice. Ze wzglêdów bezpieczeñstwa dopuszczone s± rêkawice z okr±g³± dodatkow± os³on± chroni±ce palce. Wymagany jest pancerz symetryczny, z wyj±tkiem przedramienia i rêkawicy. Dopuszczane jest niestosowanie dodatkowej os³ony przedramienia rêki trzymaj±cej tarczê. W przypadku rêkawicy pod tarcz±, dopuszczalna jest tak¿e rêkawica pikowana.


Na³okietnik pod tarcz± ma byæ?
Zmuda
Tak jak w regulaminie. £okiec pod tarcz± musi byc.

pozdr
Jean-Philippe
QUOTE (Emil z Gi¿ycka @ 14:21 31.05.2011) *
QUOTE (Jean-Philippe @ 00:34 31.05.2011) *
What is the maximum lenght for a one handed sword?


Long enough to see your white flag.


OMFG §§§ I chhhhaaaalleenge youuuuu !!!! xD

Piwo drinking, fencing, arm wrestling, my dick is longer than yours - don't even try to beat me at this -

Come on ! xD

About 1h sword lenght i will consider basterd swords are allowed
If there is a small shield tournament, 25cm diameter is too much or not ?
Marcin Waszkielis
CYTAT
my dick is longer than yours - don't even try to beat me at this -


Ta, widzia³em - jak dzieci±tko. Ale fakt wiêkszy. I o g³ówkê d³u¿szy ni¿ krasnal.
Przemko zwany Zychem
CYTAT(Marcin Waszkielis @ 20:50 05.06.2011) *
CYTAT
my dick is longer than yours - don't even try to beat me at this -


Ta, widzia³em - jak dzieci±tko.

50cm i 3,5kg?
agresiva56
56 cm i 3.5 kg jest przeciêtna smile.gif
Jean-Philippe
QUOTE (agresiva56 @ 23:04 05.06.2011) *
56 cm i 3.5 kg jest przeciêtna smile.gif


It's balanced for bugurt.
Zmuda
We start official signing up for the 7th Grunwald Fighting Tournament of Sword and Shield 2011, 1st Open Polish Championship in Knight Fights – Grunwald 2011.

People that are interested in taking part in the tournament are kindly asked to send an e-mail with a registration request to: torunska.szkola.fechtunku@gmail.com . In the e-mail, please write you first and second name, the group you belong to, and which flag are you under.

The signing up will end on 4th of July 2011. The list of contestants will be published on the forum just right after.
All the questions can be asked here at the forum or via e-mail: torunska.szkola.fechtunku@gmail.com .

The place of the tournament: fighting fence next to the small stage (the place has not changed since before)

The time of the tournament:
14th of July (Thursday):
10:00 – 13:00 Qualifying Round for Fighting Tournament of One-handed Sword – part 1
15:00 – 18:00 Qualifying Round for Fighting Tournament of One-handed Sword – part 2
15th of July (Friday):
14:00 – 16:30 Fighting Tournament of One-handed Sword – the Finals



7th Grunwald Fighting Tournament of Sword and Shield 2011, 1st Open Polish Championship in Knight Fights – Grunwald 2011.

REGULATIONS (rules):

Tournament

Phase 1: Groups – Qualifying Round

The groups of contestants are arranged randomly. The number of contestants that qualify to the finals will depend on the number of people who will sign up. In the case of draw, there will be extra time. The time of one fight – 1 minute 30 seconds; the extra time – 30 seconds.

Phase 2: Single-elimination Tournament

The contestants that will pass the first phase will be put onto the single-elimination tournament bracket. The one who wins goes higher in the bracket. The time of 1 fight – 2 minutes; extra time – 30 seconds.

The rules

I. Admission to tournament

People admitted to tournament must be of age – the strict limit is over 18. Both sexes are admitted.

The historically correct protective armament from 1350-1420 is required. It will be checked by referees board – the final decision will be announced by the main referee. The elements of historical armament cannot be made of fabrics/materials which were not available in 14th-15th century. If one wants to make sure that his/her armament will meet the regulations, s/he can send a photo with the armament on him/her before the tournament to: torunska.szkola.fechtunku@gmail.com . Armament as well as the look of the contestant has to be neat (the garments on the armament cannot be dirty or torn; armament cannot be rusty; mail parts of the armament cannot be torn). Contemporary elements of clothing cannot be visible (e.g. crotch protections, lycra underwear).

Armament has to be composed of:
- closed helmet (covering the face, occiput) – so called “Polish grating” is not acceptable. The cover has to be down through all of the fight time (in the case of a helmet with the cover). The contestant whose cover will jump loosely will be disqualified. Kettle hat must have chin cover. If the referees decide that the hole between the kettle hat and the chin cover is to wide, such helmet will not be accepted.

- neck protection – it has to be more protective than simple quilted garment. Any helmet with cover must have mail protection for the neck. Bare skin of the neck which is visible disqualifies the contestant immediately

- arms and hands protection – must consist of: mail on arms, elbows and forearms protections, and metal gloves. For safety reasons, the gloves can have round metal protection for fingers. Symmetrical armour is required (excluding forearm and glove). No additional protection for the forearm holding the shield is acceptable. In the case of the glove behind the shield, a quilted glove is acceptable.

- the torso has to be protected with a gambeson with chain-mail at minimum, metal plates or plate armour. Metal plates do not have to placed on the back – plate armour alone is acceptable.

- legs protections – has to consist of: thigh protection, knee protection, and calf protection. Feet protection is not required.

- sport crotch protection is required

Weapons: has to be cutting-type like sword, cutlass, cleaver. The weapon can be of any length. The weight of the weapon must be over 1200 g. The edges of the weapon must be at least 2mm thick and cannot have sharp splinters. The sharp point has to be blunted.

Shield: has to be based on wood, leather, fabric. Steel or laminated (e.g. from fiberglass) shields are not acceptable. Metal fitting on the edge of the shield is not acceptable. Size of the shield: length – 75cm at maximum, width – 65cm at maximum.

CONTESTANTS CHECKING
Contestants will be generally checked before the tournament. During the tournament, each contestant has the right to question the armament of the opponent. When s/he does so, the referees will check the armament. If they find any deviations from the tournament’s rules/regulations, the contestant is removed from the tournament and the opponent wins the fight as walk-over.
After the tournament is finished, no complaints will be accepted.

II. The rules of fights

The contestants will be announced one fight before their fight, for example: “Contestants A and B are fighting now; contestants C and D are now preparing for the fight”. The contestant must be prepared one minute after s/he is summoned. If the contestant does not show up after one minute in full armour, s/he will be announced as defeated.

The fight will be paused only because of some technical problems or to the contestants wish (not after a hit). The contestant signalizes the wish of pausing the fight by shouting “stop!” and raising his/her hand. This signal does not mean the end of the fight but only a technical break. The contestant can surrender in a fight by getting on one of his knees. The referees has the obligation to ask the contestant if he really wants to surrender.

Winning contestant is the one that gains more points. The hits that count are so called “set” hits which reach the proper hit-field. Set hits are the ones which are done with visible force and with the cutting edge of the weapon. Hits with the flat part, the ones that slip from the opponent’s armour, or very light hits will not be counted. A hit that will be blocked but will still retain the impetus will be counted as a proper one.

Proper hit-field: head, torso, legs (excluding feet), all arms (excluding wrists and hands).

The loosing of ones weapon is counted as one hit. Triple loosing of the weapon means loosing the fight.

If the contestant is pressed against the fence, the referees may stop the fight. The fight will be started again in the middle of the fighting field. This is done to keep the audience safe.

Fouls:

- stabs, cross-guard and hilt hits
- hits with the edge of the shield in opponent’s head. The hits with the front, flat part of the shield is acceptable but will not be counted as a point. A hit with the shield (including the edge) into the weapon or shield of the opponent are acceptable.
- flipping the cover of the opponent’s helmet
- kicks, knee- and fist-hits
- elbow hit at head or neck (elbow hit on torso is acceptable)
- hits outside the proper hit-field, i.e. feet, hands or crotch
- body throwing, low-kicks to put the opponent down, limbs twisting and other wrestling techniques such as catching the head, pulling the opponent’s helmet off.

Penalties:
Reprimand – oral reprimand for the contestant, does not involve any consequences.
Warning – the contestant loses 1 point.
Disqualification – the contestant is removed from the fight and from the tournament. His/her opponent is announced winner and gets to the further round.

Each foul can lead to disqualification if the referees see that it was done on purpose.
The disqualified contestant is removed from the tournament.
If any of the referees has doubts if the foul was done on purpose or not, the fight is paused and there is the referees deliberation. Their collective decision is unquestionable and final.

Injuries, wounds, armament damage:
If an injury, a damage to the body or the armament of the contestant happens, the fight is paused. If the contestant is not able to fight any more, he loses the fight. In case of open wound, the contestant is directed to the medical help point. The medical along with the referees decide if the contestant is or is not able to continue fighting.

Any damage to protective armament, weapon or the shield results in stopping the fight. The contestant has 1 minute to fix the problem or exchange the damaged equipment for a proper one. If the problem with the armament persists, the contestant is disqualified due to failing armour.

In case of any controversial situations, the final word belongs to the referees.

III. Referees

There are 6 referees: 1 main referee (who conducts the tournament); 4 referees that count points (two referees for each of the contestants); 1 technical referee (who writes the points down and watches the time).
Each of the referees has the right to stop the fight if s/he sees a good reason for that. The fight is started by the main referee.

The rules have been based on the rules of the tournament at Kaliningrad in 2005 and so called Grunwald tournaments organized by Martin Garcia D±browska till 2010.

The above rules were also applied during the First Hall Polish Championship in Knight Fights – Toruñ 2011.

The organizers reserve the right to change the rules/regulations of the tournament. The contestants will be informed about the changes.

The organizers do not hold any responsibility for the injuries or wounds of the contestants.


agresiva56
A teraz po Polsku smile.gif
MagicWojtek
ale z Ciebie Siwy leñ xD
www.tsfonline.pl .masz wersje i polsk± i angielsk± icon_wink.gif
Jean-Philippe
thanks a lot for the translation
Zmuda
Najwy¿szy czas napisaæ kilka s³ów o nagrodach w Grunwaldzkim Turnieju Bojowym na Miecz i Tarcze 2011 (7 edycja), I Otwartych Mistrzostwach Polski w Walkach Rycerskich - Grunwald 2011.

Na wstêpie chcieliby¶my podziêkowaæ wszystkim sponsorom tegorocznych nagród:

Spes - Medieval Market – stroje ¶redniowieczne, meble, akcesoria, namioty - www.medieval-market.biz/pl
Stroje Historyczne - Gabriela Glinianowicz – www.strojehistoryczne.pl
Siwogród – Marcin Witkowski – wyroby p³atnerskie – www.siwogrod.pl
Dominus – Ryszard Ku¶mierowski– www.dominus.info.pl
Rados³aw „Serek” Sergot alias Wielki Marsza³ek Wallenrod - http://picasaweb.google.com/serek85
Piotr Zawieja http://piotrstolarz.prv.pl/
Sklep z broni± bia³± – Goods - http://www.goods.pl/

A oto lista nagród ufundowanych przez sponsorów Grunwaldzkiego Turnieju Bojowego na Miecz i Tarcze 2011 (7 edycja), I Otwartych Mistrzostw Polski w Walkach Rycerskich - Grunwald 2011.

I MIEJSCE
- 1000 z³, ufundowane przez organizatora g³ównego
- namiot sto¿ek typ 1 (nieimpregnowany) o warto¶ci 900 z³ – ufundowany przez Spes Medieval Market
- bon o warto¶ci 500 z³, ufundowany przez Stroje Historyczne - Gabriela Glinianowicz
- bon o warto¶ci 200 z³ na hartowane naramienniki, ufundowany przez Marcina Witkowskiego - Siwogród
- album „Chwa³a Grunwaldu”, ufundowany przez wydawnictwo „Bia³y Kruk”


£±czna warto¶æ nagród za I miejsce : ponad 2600 z³


II MIEJSCE

- 700 z³, ufundowane przez organizatora g³ównego
- bon na kaptur pikowany o warto¶ci 150 z³, ufundowany przez Spes Medieval Market
- miecz o warto¶ci 490 z³, ufundowany przez Goods.pl
- krzes³o sk³adane typu X o warto¶ci 350 z³, ufundowane przez Piotra Zawieje
- ksi±¿ka „Krzy¿acy”, ufundowana przez wydawnictwo „Bia³y Kruk”

£±czna warto¶æ nagród za II miejsce : ponad 1690 z³


III MIEJSCE
- 400 z³, ufundowane przez organizatora g³ównego
- tarcza trójk±tna o warto¶ci 200 z³, ufundowana przez Rados³awa Sergota
- bon na czepek pikowany o warto¶ci  65 z³, ufundowany przez Spes Medieval Market
- ¶redniowieczny lampion o warto¶ci 150 z³, ufundowany przez Piotra Zawieje
- kalendarz „Grunwaldzki”, ufundowany przez wydawnictwo „Bia³y Kruk”


£±czna warto¶æ nagród za III miejsce : ponad 815 z³


IV MIEJSCE
- zestaw obozowy (metalowy trójnóg, kremaliera, komplet 20 stalowych ¶ledzi) o warto¶ci 400 z³, ufundowany przez Dominus – Ryszard Ku¶mierowski

£±czna warto¶æ nagród za IV miejsce : 400 z³



Nagroda specjalna dla najbardziej historycznego zawodnika (nagroda ta zostanie przyznana przez 5 osobow± komisjê z³o¿on± z przedstawicieli komitetu sêdziowskiego oraz sponsorów):
Bon o warto¶ci 500 z³, ufundowany przez Stroje Historyczne - Gabriela Glinianowicz



£±czna warto¶æ nagród w turnieju – ponad 6000 z³

*Wszystkie powy¿sze bony do realizacji u fundatorów poszczególnych nagród.
** Organizatorzy zastrzegaj± sobie Prawo do zmiany ilosci i warto¶ci nagród, warto¶æ podanych nagród jest warto¶ci± szacowan±.

Wszystkim sponsorom serdecznie dziêkujemy za wsparcie, a pozosta³ych zapraszamy na udzia³u w turnieju.

It’s time to write a few words about prizes in 7th Grunwald Fighting Tournament of Sword and Shield 2011, 1st Open Polish Championship in Knight Fights – Grunwald 2011.
First we thank sponsors of this year prizes:
Spes - Medieval Market – medieval garments, furniture, acessories, tents - www.medieval-market.biz/pl
Stroje historyczne - Gabriela Glinianowicz – www.strojehistoryczne.pl
Siwogród – Marcin Witkowski – armourer – www.siwogrod.pl
Dominus – Ryszard Ku¶mierowski– www.dominus.info.pl
Rados³aw „Serek” Sergot aka Wielki Marsza³ek Wallenrod - http://picasaweb.google.com/serek85
Piotr Zawieja http://piotrstolarz.prv.pl/
White weapon shop – Goods - http://www.goods.pl/

Below there is a list of prizes funded by sponsors of 7th Grunwald Fighting Tournament of Sword and Shield 2011, 1st Open Polish Championship in Knight Fights – Grunwald 2011:

I PLACE
- 1000 PLN, funded by general organizer
- Cone tent type 2 (non impreganted) of 900 PLN value – funded by Spes Medieval Market
- Voucher 500 PLN, funded by Stroje Historyczne - Gabriela Glinianowicz
- Voucher 200 PLN for hardened shoulder protection, funded by Marcin Witkowski - Siwogród
- „Chwa³a Grunwaldu” album, funded by publishing house „Bia³y Kruk”


The total value of prizes for first place: over 2.600 PLN



II PLACE

- 700 PLN, funded by general organizer
- voucher for quilted hood of 150 PLN, founded by Spes Medieval Market
- sword of 490 PLN, funded by Goods.pl
- folding chair type X of 350 PLN value, funded by Piotr Zawieja
- book „Krzy¿acy”, funded by „Bia³y Kruk” publishing house

The total value of prizes for second place: over 1690 PLN


III PLACE
- 400 PLN, funded by general organizer
- shield of 200 PLN value, funded by Rados³aw Sergot
- voucher for quilted bonnet of 65 PLN value , funded by Spes Medieval Market
- medieval lampion of 150 PLN value, funded by Piotr Zawieja
- calendar „Grunwaldzki”, funded by „Bia³y Kruk” publishing house


The total value of prizes for third place: more than 815 PLN


IV PLACE
- Camp accessories (metal tripod, lifting bar, sack of 20 metal pegs) of 400 PLN value, funded by Dominus – Ryszard Ku¶mierowski

The total value of prizes for fourth place: over 400 PLN


Special prize for most historicaly correct fighter (this prize will be granted by 5-person comission, consisting of arbiters and sponsors):

Voucher 500 PLN, funded by Stroje Historyczne - Gabriela Glinianowicz



The total value of prizes in the tournament – over 6000 PLN

*All vouchers can be realized after contacting founders of the prizes.
** The organizers reserve the right to change the quantity and value of prizes; awards given value is the estimated value.

We thank all our sponsors for their support and invite others to participate in the tournament.
Józef
Jest o co walczyæ . Gratulujê smile.gif
pozdrawiam
Zmuda
przypominam wszystkim o zblizaj±cym siê terminie zamkniêcia zapisów drog± mailow±.

aczkolwiek jest jeszcze szansa na pewne zapisy na miejscu przed samym turniejem z tym ze nie wiadomo ile miejsc bedzie wolnych aby zape³nic tabele startowe.

pozdrawiam
A.
tediee
Bêdzie dotychczasowa lista zawodnikow startuj±cych w bojowym??

pozdro 512
Siuks
Andrzej, wysy³acie jakie¶ potwierdzenia po zg³oszeniu siê?
Zmuda
wysy³amy potwierdzenia. do weekendu powinnismy obrobic wszystkie zg³oszenia. pozdrawiam i do zobaczenia na grunwaldzie.
Zmuda
lista zawodnikow zosta³a zamkniêta.

zapraszamy wszystkich w czwartek na godzine 10.00.

pozdrawiam
Robert Szatecki
Bardzo sprawnie przeprowadzony turniej z bardzo wysokim poziomem walk. Cieszê siê, ¿e w nim wystartowa³em.
Marek z Myslowic
S± jakie¶ wyniki?
3 pierwsze miejsca?
A.Fran
1. Marcin Waszkielis
2. Krzysztof Wantuch
3. Robert Szatecki
4. Emil Guz


Najlepszy turniej na jakim walczylem.
Spes
Mistrzem Polski w walkach rycerskich na miecz i tarczê zosta³ Marcin Waszkielis, który w finale pokona³ Krzysztofa Wantucha 15:7.
Trzecie miejsce zaj±³ Robert Szatecki, który w ostatniej walce pokona³ Emila Guza 19:7.

Poni¿ej przedstawiam oficjaln± klasyfikacjê koñcow± turnieju:


miejsce zawodnik / faza walk / wygrane walki ( ró¿nica punktów ) Uwagi

1 Marcin Waszkielis / fina³ / 8 ( 123 )
2 Krzysztof Wantuch / fina³ / 7 ( 95 )
3 Robert Szatecki / 1/2 fina³u / 7 ( 53 ) nominacja do najbardziej historycznego zawodnika
4 Emil Guz / 1/2 fina³u / 6 ( 41 )
5 Mateusz "Krzy¿ak" Wnuk-Lipiñski / 1/4 fina³u / 5 ( 75 )
6 Mateusz Lis / 1/4 fina³u / 5 ( 55 )
7 Krzysztof Szatecki / 1/4 fina³u / 5 ( 26 )
8 Jakub Sobczak / 1/4 fina³u / 4 ( -14 ) nominacja do najbardziej historycznego zawodnika
9 Pawe³ Pytel / 1/8 fina³u / 4 ( 64 )
10 Marcin ?Siwy? Witkowski / 1/8 fina³u / 3 ( 75 ) rezygnacja z fazy pucharowej z powodu kontuzji
11 Adrian Frankowski / 1/8 fina³u / 3 ( 45 )
12 Jakub £adyñski / 1/8 fina³u / 3 ( 11 ) rezygnacja z fazy pucharowej z powodu kontuzji
13 Krzysztof Boroñ, / 1/8 fina³u / 3 ( 7 )
14 Krzysztof Olczak / 1/8 fina³u / 3 ( 3 )
15 Piotr Cherkowski "Smoczek" / 1/8 fina³u / 3 ( -21 )
16 Grzegorz Brzeziñski / 1/8 fina³u / 2 ( -2 ) wej¶cie do fazy pucharowej z listy rezerwowych
17 Bart³omiej Ku¶ / 1/8 fina³u / 2 ( -4 )
18 Szymon "Niuniek" Sawicki / 1/8 fina³u / 2 ( -4 ) wej¶cie do fazy pucharowej z listy rezerwowych
19 Jan Halicki / grupy / 2 ( 10 )
20 Marcin Janiszewski / grupy / 2 ( -4 )
21 Artur Patalas / grupy / 2 ( -5 )
22 Piotr Kriger / grupy / 2 ( -16 ) Nagroda dla najbardziej historycznego zawodnika
23 Maciej Ma³ecki / grupy / 2 ( -18 )
24 Kuba Cieñski / grupy / 2 ( -23 )
25 Krzysztof Skubis / grupy / 2 ( -31 )
26 Dominik Szlosarczyk / grupy / 1 ( -8 )
27 Petro Roszko / grupy / 1 ( -22 )
28 Tomasz Fira / grupy / 1 ( -26 )
29 Karol Borzyszkowski / grupy / 1 ( -30 )
30 Artur Payerhin / grupy / 1 ( -50 )
31 Maciej Tkaczyk / grupy / 1 ( -52 )
32 Jean-Philippe Longo / grupy / 1 ( -65 )
33 Marek Ru¶niak / grupy / 0 ( -35 )
34 Jaros³aw Winsztal / grupy / 0 ( -39 )
35 Janek Marciniak / grupy / 0 ( -60 )
36 Hans Georg Zientek / grupy / 0 ( -62 )
37 Vitalij Tiudor / grupy / 0 ( -69 )
38 S³awomir Zys / rezygnacja / 0 ( 0 )
39 Hubert £awniczak / rezygnacja / 0 ( 0 )
40 Maja Maj Olczak / rezygnacja / 0 ( 0 )



Sk³ad sêdziowski:

sêdzia g³ówny: Aleksander Zmuda Trzebiatowski
sêdzia techniczny: Grzegorz Zmuda Trzebiatowski
sêdziowie punktowi:
- Andrzej Zmuda Trzebiatowski
- Krzysztof Zarêbski
- Grzegorz £uniewski
- Adrian £uczak
- Bartosz Wieczorek

W pó¼niejszym terminie zostan± przedstawione szczegó³owe zapisy walk grupowych i pucharowych.
Gratulujê wyników oraz dziêkujê wszystkim uczestnikom za wspania³e walki.
JacekB(Borcke)
Rozdanie nagród
http://www.youtube.com/watch?v=KEwnU2CIh0o

Witam,

Filmiki zaczynam wstawiaæ tak od ty³u, ale sukcesywnie bêdê uzupe³nia³.

Pozdrawiam
Jacek von Borcke
Zmuda
Dziêkujê wszystkim uczestnikom i go¶ciom za przybycie i dobr± zabawê podczas turnieju bojowego MiT - I Otwartych Mistrzostw Polski w Walkach Rycerskich - Grunwald 2011. Zawodnicy prezentowali bardzo wysoki poziom walk i przyjemnie siê te walki ogl±da³o. Cieszê siê ze mo¿na zauwa¿yc wzrost umiejêtno¶ciach zawodników. Pragnê te¿ podziekowac wszystkim którzy przyczynili siê do przygotowania tego turnieju, w szczególno¶ci sêdziom oraz sponsorom dziêki którym by³o o co walczyc smile.gif
Dziêkujemy za dobre s³owo o organizacji turnieju.
Gratuluje zwyciêzcom i do zobaczenia na nastêpnych turniejach.

Józef
TMD - Samokrytyka-

Moja ¿ona mówi "..wszystko musi byæ po Twojemu - bo Ty tak chcesz.."
Widocznie jestem egoist± bigsmile2.gif
Ka¿de "potkniêcie" , pope³niony b³±d , prze¿ywam jako osobist± pora¿kê.
Gdyby jednak wszystko by³o perfekt , czym by¶my mieli siê zajmowaæ ?

Moim marzeniem jest prze¿yæ podczas imprezy przygodê (tak± pisan± z du¿ej litery)
Podczas turnieju poczuæ zapach potu , krwi i koñskiego gnoju.
A wszystko to , przy dobrej muzyce.

Wiem , ¿e sam nie dam rady.
Proponujê zatem by¶my zrobili to razem.
Proponujê by organizatorzy TMD , TMiT i turniejów bohurtowych wspomagali siê w swoich dzia³aniach.
(Dobrym pocz±tkiem w tym roku , by³o wspólne wykorzystanie szranków , wiaty..)

Proponujê stworzyæ temat , w którym umieszczali by¶my linki do utworów muzyki dawnej .
Z wszystkich propozycji wybraliby¶my te "najlepsze" , tworz±c z nich "¶cie¿kê d¼wiêkow±"/podk³ad do turniejów.

Mi osobi¶cie brak wiedzy , by taki temat prowadziæ .(Kto móg³by siê tym zaj±æ ?)
Mogê jednak podaæ kilka moich ulubionych tytu³ów .

propozycje:
Llibre Vermell de Montserrat

-Stella splendens in monte
-Los set goytx
-Cuncti simus
-Mariam mantrem virginem
-Inperayritz de la ciutat joyosa
-Los set goytx

B±d¼my egoistami i zróbmy to dla siebie bigsmile2.gif

pozdrawiam
Robert Szatecki
Cze¶æ postanowi³em w koñcu uzupe³niæ ranking. Czy mo¿ecie zamie¶ciæ rozpiskê kolejno¶ci walk, niestety z wyników zamieszczonych 20.07.2011 nie da siê uzupe³niæ rankingu.
MagicWojtek
hej.
w³a¶nie zamie¶ci³em na stronie www.tsfonline.pl ( na razie taka wersja,bo stary program siê schrzani³ :/ )
Robert Szatecki
dziêki za info
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.