W przewodniku "Beskid Niski", autorstwa zbiorowego, wydanym przez Oficynê Wydawnicz± "Rewasz", Pruszków 1999, znalaz³em na s. 290 rekonstrukcjê szañca konfederackiego w Izbach, zrównanego w 1985 r. z ziemi± przez spychacz Pañstwowego O¶rodka Hodowli Zarodowej w imiê rekultywacji dodatkowego hektara ³±k. Jak ³atwo jest co¶ zniszczyæ...

Szaniec, jako obwarowanie zasadniczo bastejowe, nie nadawa³ siê do w±tku o fortyfikacjach nowo¿ytnych, dlatego stworzy³em o nim nowy temat.

Warto zwróciæ w przypadku tego szañca uwagê na dwie rzeczy. Po pierwsze, jest to przyk³ad pó¼nej fortyfikacji bastejowej, podobnie, jak czê¶æ umocnieñ klasztoru w Tyñcu z tego samego okresu ( http://www.freha.pl/index.php?act=attach&a...st&id=18840 ) czy jeszcze pó¼niejsze basteje austriackie Wawelu ( http://www.freha.pl/index.php?act=attach&a...st&id=18648 ), ¿e ju¿ o przyk³adach XVII-wiecznych nie wspomnê.
Po drugie, istnieje tu jednak wp³yw systemu bastionowego (czystego systemu bastejowego ju¿ chyba wtedy nie stosowano), bowiem szaniec tworzy front koronowy (nie: dzie³o koronowe, poniewa¿ brak jest obwa³owañ z boków) - tyle, ¿e bastion i 2 pó³bastiony zosta³y zast±pione odpowiednio bastej± i 2 pó³bastejami. Widoczny jest te¿ uformowany przedstok - o ile nie jest on fantazj± rekonstruktora. Rogi i korony jako samodzielnie dzie³a s³u¿y³y przewa¿nie do zamykania cia¶nin - i tutaj zapewne wa³ równie¿ przecina³ grzbiet o stromych stokach.

Rysunek ten zawiera jednak b³±d - fortyfikacje s± za wysokie. Proporcje s± takie, jakby mia³y jakie¶ 30-40 m d³ugo¶ci, gdy w rzeczywisto¶ci mia³y d³ugo¶æ 160 m.