Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Konserwacja i utwardzanie skóry woskiem
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Rzemios³a i narzêdzia
Gniewomir z Dregowii
Drodzy Frehowicze

Szukam pomocy odno¶nie tematu. Jak utwardziæ skórê woskiem pszczelim?
Czy ten wosk na byæ poprostu gor±cy, czy te¿ mo¿e ma sie gotowaæ?
Na która strone skóry trzeba do smarowaæ ... zamsz czy t± drug± ?

z góry dziêkujê za pomoc ...
Pan Paproch
W sieci jest mnóstwo informacji na ten temat, np:

http://www.meridies.org/as/dmir/Arms&Armor...or/02/0205.html

Polecam (nauczony do¶wiadczeniem) nie "smarowanie" woskiem skóry ale gotowanie skóry w wosku. Ca³y kawa³ek wrzucamy do wosku na kilka minut. Odpowiedni± temperaturê wosku mo¿na poznaæ po tym, ¿e na skórze nie pozostaj± ¿ó³te ¶lady (charakterystyczne zacieki).
Norbert Tkacz
Faktycznie skóry nie smaruje siê woskiem a gotuje. Jednak podataw± sukcesu jest czas gotowania, wszystko zale¿y jak± skórê utwardzamy i jakiej jest ona grubo¶ci. Z do¶wiadczenia wiem ¿e ¶wiñski bok grubo¶ci ok.4 mm gotuje siê dos³ownie kilkadziesi±t sekund (pamiêtaj±c o tym ¿e wk³adamy skórê do wrz±cego wosku). P³ytka nabiera wtedy sprê¿ysto¶ci i twardo¶ci jednocze¶nie nie ³ami±c siê i nie krusz±c.
Anonymous
4mm gotuje w wosku okolo 30 sekund z zegarkiem w reku, czasami nawet czas ten skracam...
Thorgest
wiêc poprostu topimy wosk w garnku i wrzucamy tam skórê ?????????????

a ile ma siê tam gotowaæ kawa³ek 7mm?????? takie ma³e kawa³ki o wymiarach maksymalnie 80mmx50mmx7mm ????????


i oczywi¶cie nie gotujemy ca³ego kawa³ka tylko ju¿ takie jakich potrzebujemy ??
Thorgest
I czy nie lepsza bêdzie lepsza mieszanka z ³ojem ??
Leif Touvesonn
witam

Mam pytanie czy istnieja jakies inne sposoby utwardzania skory oprocz gotowania w w wosku (gotowanie w oleju?) lub czy gotowanie w parafinie takze utwardzi skore?

Pozdr.
Mateusz z £odzi
Witam!

Czyta³em kiedys o innym, ale podobnym sposobie w jakims opisie robienia karawaszy: skóre smaruje sie z dwóch stron t³uszczem, a nastepnie wypieka w rozgrzanym do wysokiej temperatury piekarniku. I tak parê razy. Nie wiem jednak, czy ten sposób bedzie przydatny przy wykonywaniu innego odzienia ni¿ karawasze, ale sam sposób chyba jest dobry i tañszy(chyba, bo jeszcze nie sprawdza³em), jako ¿e nie trzeba marnowac do tego celu ca³ego garnuszka wosku.
Razoslaw
K³opoty to moja specjalno¶æ, wiêc nawet gotowanie w wosku nie mog³o pój¶c jak nale¿y.
Kawa³ek skóry 4mm wygi±³ siê niemal w soczewkê i poczernia³ na brzegach i skurczy³ siê...
Nie wie kto¶ czym to mog³o byæ spowodowane?

icon_arrow.gif Dla jasno¶ci dodam, ¿e u¿yta skóra pochodzi³a ze starego zapasowego (nieu¿ywaneg) pasa transmisyjnego
Wojciech
Zapewne wygiecie sie i skurczenie bylo spowodowane zbyt wysoka temperatura wosku. Wez maly kawale skory i wpierw na nim przetestoj czy wosk nie jest zagoracy.
Razoslaw
Mozliwe.
Ale wydaje mi siê, ¿e co¶ nie tak jest ze skór±. P³ytka wyciêta ze starego, mocno u¿ywanego pasa piêknie sie utwardzi³a bez skutków ubocznych. A kawa³ z równie starego (ale nieu¿ywanego NIGDY) pasa ... dunno.gif j.w.
Vislav
Witam

To co przychodzi mi do g³owy to mo¿e byæ ró¿nica w wilgotno¶ci. Nie u¿ywana mo¿e byæ silnie przesuszona i bardziej wra¿liwa na wysok± temperaturê. Ponadto u¿ywany pas ma zasklepione wszystkie pory i gor±cy wosk tak ³atwo nie wnika do wnêtrza.

Pozostaje dalsze eksperymentowanie na próbkach co do temperatury i czasu "gotowania" w gor±cym wosku.

pozdrowienia

p.s. - ostro¿nie z wk³adaniem do gor±cego wosku rzeczy wilgotnych (próba nawil¿enia "suchej" skóry) - mo¿e doj¶æ do swojego rodzaju eksplozji na skutek gwa³townej zamiany wody w parê i poparzenia. Koniecznie rêkawice, ubranie ochronne nie nasi±kaj±ce i bezwzglêdnie okulary.
Pelias I
Witam.
Chcia³bym siê dowiedzieæ jak mo¿na zaimpregnowaæ buty woskiem pszczelim??
Przeszukiwa³em freha i nic nie znalaz³em...
Prosi³ bym was o odpowied¼.
Z góry dziêkuje.
Purvis
a nie wyjd± zbyt szttywne? shocked.gif
tak tylko pytam, bo wosk usztywnia skórê.
chyba szczerba.gif
pozdrawiam
Pelias I
No tak ¿eby nieprzecieka³y bum.gif
Zaytz
witam!
A wyjd± sztywne. w miejscach gdzie skóra pracuje (zgina siê) wosk zacznie sie ³uszczyæ, je¶li nie wniknie g³êboko. osobisci e woskiem, na gor±co oczywi¶cie) impregnuje tylko podeszwy. wierzch olejem lnianym. mozna kupiæ w sklepach dla plastyków- fortuna toto ni jest.
ale, jak chcesz: wystarczy roztopiæ wosk w garnku (uwaga bo jak sie mocno rozgrzeje to wrêcz paruje bigsmile2.gif ) i nak³adaæ np. pêdzelkiem (jak zagotujesz wosk to pêdzelek sie najprawdopodobniej stopi: bedzie ¶mierdzieæ i wosk sie zmarnuje, wiêc uwa¿aj z temperatur±. wystarczy jak nie bedzie parowa³ chyba ¿e chcesz robiæ frytki na wosku bigsmile2.gif ).

mi³ej zabawy i wdychania gor±cych oparów wosku - tow. zajcew
Pelias I
No to ju¿ wole ten olej lniany akurat mam go troche smile.gif
A olejem to jak??
Zaytz
- pêdzlem, na³o¿ymy go pêdzlem !!!!
- tak jest !!

normalnie malujesz pêdzelkiem. nak³adasz raz, czekasz a¿ wsi±knie w skórê (tak 24h), i jeszcze raz. naturalne jest ¿e jak sie bedziesz bawi³ w komandosa i depta³ po ka³u¿ach to woda wyp³ucze olej. wtedy po wysuszeniu butki treba impregnowaæ od nowa. taki lajf.
po na³o¿eniu oleju zmieni sie kolor skóry - sciemnieje troche.

viel spass - seitz
Purvis
kierowany zbawiennym nakazem i o¶wiecony pouczeniem starszego kolegi uzupe³niam swoj poprzedni post:

a owszem, wosk nadaje siê do impregnacji!! Po szczegó³y odsy³am do tematu o impregnowaniu namiotów.
PS: wprawdzie w tym temacie opisane s± sposoby impregnacji tkanin, ale skórze raczej to nie zaszkodzi.
pozdrawiam
purvis
Horhe
hahahahaah gratulacje!!!!
Olej lniany jest olejem schn±cym, który z czasem stwardnieje!!!
Wosk pszczeli rozpuszczony w terpentynie piêknie wnika w skórê.
Pelias I
Czyli posmarowaæ pêdzelkiem but roztopionym woskiem pszczelim ??
Podeszwe te¿ ?
Magnus
Samym woskiem nie, to nie bedzie powierzchnia elastyczna, na zgieciach nie bedzie wodoodporne. Idz po prostu do dobrego sklepu obuwniczego i kup t³uszcz do skór - sprzedawane zazwyczaj w malych plaskich sloiczkach badz puszeczkach, takich jak pasty do obuwia w krazkach. Mozna tez znalezc cos takiego w kazdym hipermarkecie. Zazwyczaj jest to mieszanina tluszczy zwierzecych i oczyszczonego wosku pszczelego. Wchlania sie doskonale, jest bezbarwny, nie twardnieje, nie puszcza na zgieciach. Info dla wikingów - ciekawostka jest produkt tluszcz do obuwia Kiwi Sport - 100% tluszcz foczy.
Purvis
CYTAT
Czyli posmarowaæ pêdzelkiem but roztopionym woskiem pszczelim ??


horhe juz powiedzia³: magiczne s³owo to
CYTAT
terpentyna
.
Ale nie tylko.
tu masz link do tematu za³o¿onego przez Magnusa.
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=1232
Wojciech
Osobiscie nie polecam oleju lnianego gdyz otwiera on pory w skorze i po pewnym czasie sprawi ze jeszcze chetniej beda braly wode. Najlepiej Smarowac buty t³uszczem, polecam borsucze sad³o lub innego rodzaju tluszcze zwierzece ktore nie jelczeja.

Pozdrawiam
Zaytz
ano z czasem olej lniany schnie. nic nowego. a z terpentyn± nigdy nie próbowa³em, choæ obi³o siê o uszy.
fakt - o t³uszczach zwierzêcych mo¿na znale¼æ na stronce Carlssona. ech ten alzheimer....
mi³ego dnia - zajac
'Kamyk'
Witam.

Mam ma³e pytanie odno¶nie mieszanki wosk + terpentyna - czy to utwardza skórê (podobnie jak k±piel w rozgrzanym wosku) czy tylko impregnuje?

Pozdrawiam!
Yhm
mam paseczek tym zaimpregnowany (notabene cu¶ do impregnowania pochodzi od Horhego) - ¶licznie pachnie przez t± terpentynê (je¶li kto¶ oczywi¶cie lubi ten zapach) i nie twardnieje ani siê nie ³uszczy.
Rabiega
CYTAT('Kamyk')
czy to utwardza skórê

Wosk ³adnie skórê impregnuje, nab³yszcza i nadaje przyjemny zapach. Terpentyna odparuje. Skóra pozostanie miêkk±.
Utwardza skórê krótka k±piel w czystym, gor±cym wosku.

K³aniam.
Ula
Znalezione ostatnio przepisy: smile.gif

Smarowid³o do podeszew w grubem obuwiu
2 ³óty tranu, 3 ³óty ¿ó³tego wosku, 2 ³óty smo³y szwedzkiej, 2 ³óty terpentyny zmiêszaæ na wolnym ogniu z 1/2 kwarty lnianego oleju. Mieszanin± t± napuszczaæ podeszwy i szwy u butów i mocno wcieraæ za pomoc± szczotki.

Smarowid³o wodotrwa³e do skór i obuwia
25 czê¶ci ¿ó³tego wosku rozpu¶ciæ w 25 czê¶ciach olejku terpentynowego, dodaæ 25 czê¶ci oleju ricinowego, 50 czê¶ci gotowanego oleju lnianego, 25 czê¶ci oliwy i 37 czê¶ci dziegciu. Stare skóry lub obuwie oswobodziæ za pomoc± wody od wszelkiego przylegaj±cego brudu i nim zupe³nie wyschn±, natrzeæ trzykrotnie w przeci±gu 48 godzin tem smarowid³em zapomoc± szczotki.

Smarowid³o na obuwie, nieprzepuszczaj±ce wody.
Wzi±æ gotowanego lnianego oleju 1 kwartê, wosku, ¿ywicy i terpentyny po 3 uncye, roztopiæ wosk i ¿ywicê i wlaæ do nich olej, a skoro massa ostygnie, dodac terpentynê. Tem smarowid³em smaruj± siê nowe podeszwy u butów, zapuszczaj±c dobrze massê do szwów. Wilgoæ wtedy nie bêdzie przenikac do ¶rodka i nóg nie zamoczy.

Dobre i tanie smarowid³o na buty
Wzi±æ 2 czê¶ci tranu, 1 czê¶æ loju wo³owego i 1 czê¶æ smalcu wieprzowego, roztopiæ wszystko razem na wolnym ogniu i mass± t±, jeszcze ciep³± smarowaæ buty pendzlem albo szczotk± wcieraj±c dobrze i pilnuj±c aby smarowid³o dobrze wsi±k³o w skórê i zasz³o do szwów. Smarowid³o takie utrzymuje miêkko¶æ i giêtko¶æ skóry, czyni j± wytrzyma³± na niszcz±cy wp³yw wilgoci, a znacznie jest tañsze od wielu innych, zachwalanych smarów. Chc±c zapezpieczyæ obuwie od pogryzienia przez myszy i szczury, trzeba dodaæ do tej massy trochê dziegciu. Wiele osób nie znosi wprawdzie tego zapachu, lecz bóty t± mass± smarowane nie s± przeznaczone do salonu, a w polu, na b³ocie, w ¶niegu ujemna ta strona traci zupe³nie swoje znaczenie.

Pisownia oryginalna. smile.gif
Kasia Kmieæ
Mozna te¿ tak:
smalec wieprzowy rozpu¶cic i na ma³ym ogniu odparowywaæ do¶æ d³ugo. Efektem koñcowym jest smarowid³o,które po zastygniêciu jest du¿o twardsze, bardziej skondensowane ni¼ zwyk³y smalec. Tak przygotowane smarowid³o po ponownym rozpuszczeniu nadaje siê do impregnacji na ciep³o. Je¿eli wniknie w skórê dostatecznie g³êboko to but bêdzie nie¿le zamipregnowany. Jedyn± wad± tej techniki jest to, ¿e jezeli zrobi siê nierówno, b±dz skóra jest nie najlepiej wyprawiona mog± pojawiæ siê plamy. Ostrzegam przed przegrzaniem t³uszczu - ¶mierdzi gdy siê pali i pali pêdzel którego u¿ywasz do nakladania t³uszczuna buty.
Powodzenia
D±brówka
Czy skóra po zaimpregnowaniu na gor±co ma szansê siê skurczyæ? Przy którymkolwiek z dostêpnych sposobów? Chcia³abym spróbowaæ, a nie chcê trafiæ na ten jeden jedyny, który mi zdeformuje buty.
Kaha
Nie powinien obkurczyc butów o ile jeszcze cierp³e buty za³o¿y siê na nogi ( w skarpetce bum.gif )
Apropos tluszczu to dosta³am podpowiedz, ¿e lepszy jest smalec wo³owy...
a dosta³am tak± te¿ informacjê, ¿e dobrze robi butom mieszanka t³uszczu wo³owego z woskiem - i mamy ¶redniowieczn± pastê do butów.
Jeszcze...jakby ktos z Was chcia³ reperowaæ swoje "gumofilce" to polecam nasmarowanie tym ma¼id³em szpagatu - stanie sie odporniejszy na darcie i wodoszczelny, przy czym uszczelni ta past± but w miejscach nak³uæ i z³±czeñ.
Pozdro!
Komat Abadangs
Witam , mam pytanie czy mo¿e to nadawa³o by siê do impregnacji butów.

http://www.allegro.pl/item209464640_wosk_p...acji_skory.html

Pozdrawiam.
S³awomir Rokita
"Nale¿y unikaæ t³uszczów³atwo je³czej±cych, gdy¿ powstaj±ce przy je³czeniu kwasy uszkadzaj± substancje skórn±"
Smalec itp je³czej±
Polecam degras -odpowiednio spreparowany tran-gotowy jako PROTEXOL firmy BUFALO w kazdym dobrym sklepie szewskim .
Doskonale impregnuje i uelastycznia skore .
Ten wosk z Allegro to w³asnie wosk pszczeli z terpentyn± -jak najbardziej sie nadaje cociaz bardziej jest przeznaczony do galanterii-duzo terpentyny.
Lutobor ze Swarska
ja te¿ przetestowa³em gotowanie w wosku, polecam, podeszwy wysz³y kultowo twarde!

wystarczy stopiæ np na patelni na wolnym ogniu kawa³ wosku pszczelego (do nabycia u ka¿dego pszczelarza) i zamoczyæ w takim roztopionym wosku na 45-60 sekund. potam od³o¿yæ na kawa³ deski i poczekaæ a¿ (wsi±knie to co na niej pozosta³o i) wyschnie.

Uwaga, kolor siê zmienia: w przypadku jasnobr±zowej skóry zmieni³a mi siê na bardzo ciemny br±z.
grzdacz
Kilka wskazówek z mojego do¶wiadczenia:

- nie polecam oszczêdzaæ na wosku dodaj±c parafiny
-nie polecam skóry z Kalisza(do gotowania/utwardzania)
-nie warto u¿ywaæ starej, wysuszonej skóry, skóry podeszwowej(ju¿ utwardzonej)
Dla kogo¶ kto robi to pierwszy raz warto poæwiczyæ najpierw na dratwie, która pó¼niej przyda siê do szycia. Faktycznie najwa¿niejsza jest sta³a odpowiednia temperatura .Gotuj±c skórê czy dratwê sprawdzam temperaturê na oko sugeruj±c siê tym ¿e jest za wysoka kiedy siê wosk mocno dymi i za niska kiedy siê nie pieni po zanurzeniu w nim skóry czy dratwy. Prawid³owo gotowan±/utwardzon± skórê poznaæ po skurczu ok 20% i sztywno¶ci /twardo¶ci która nie znika w upalne dni. Je¶li temperatura bêdzie za niska otrzymacie tylko zaimpregnowan± skórê. Moim skromnym zdaniem(popartym do¶wiadczeniem) proces utwardzania nie polega tylko na wype³nieniu por woskiem ale na zwiêkszeniu gêsto¶ci poprzez wyparcie powietrza ze skóry. Do tego dochodz± jakie¶ procesy zwi±zane ze zmian± w³a¶ciwo¶ci kazeiny czy co¶ w tym stylu(inf. zas³yszana przed laty).
Przy podgrzewaniu zwróæcie uwagê na to aby skóra ze wszystkich stron by³a podgrzewana równo.Ja u¿ywam garnków ró¿nych kszta³tów, ma³ego p³omienia i cegie³ szamotowych a tak¿e czêsto odwracam lewa -prawa, lub góra-dó³ .Mo¿liwe ¿e sprawdzi siê te¿ podgrzewanie wosku w gor±cej wodzie lub gor±cej s³onej wodzie. Skórê lub dratwê wyci±gam jak siê wypieni czyli jak wydostanie siê ca³e powietrze. Pamiêtajcie ¿e jak za wcze¶nie wyci±gniecie to zawsze mo¿na dogrzaæ a jak za pó¼no to tylko wyrzuciæ. icon_sad.gif
Niestety ca³e moje do¶wiadczenie opiera siê na próbach z garbowan± wspó³czesn± skór± a z tego co wiem kiedy¶ gotowanie w wosku oraz pra¿enie (o którym by³a tak¿e mowa) robi³o siê na surowej skórze i proces ten zastêpowa³ garbowanie. smile.gif

pozdrawiam i powodzenia
Gregor z Krakowa
jasne, gotowanie w wosku jest jedn± z najskuteczniejszych metod, jakimi mo¿na skóre utwardziæ. Ja pisa³ Grzdacz warto sprawdza temperature wosku, by dokladnie wygotowaæ skóre. Skóra z kalisza nie utwardza sie tak dobrze, bo jest garbowana chromowo- st±d mniejsza podatno¶c na woskowanie. Skóry garbowane ro¶linnie piêknie sie utwardzaj± pod wp³ywem wosku, ciemniej± i sztywniej±- bajka. z chromówkami jest o wiele gorzej.

pozdrawiam i zapraszam do pracy, czasem warto...
grzdacz
Skóry z Kalisza nie polecam bo twardnieje zbyt szybko i za mocno tak ¿e robi siê krucha, mo¿na popróbowaæ ale jak dla mnie zbyt du¿e ryzyko(40% prób to odpady).
milamber
mam pytanie.
co robicie z nadatkiem wosku, który pozosta³ po impregnacji woskiem na skórze?? po prostu to czym¶ zdrapaæ? moze rozgrzac suszark± i zetrzeæ?
proszê o pomoc w tej sprawie. s³awa!
Damian Lakomski
Mam siod³o obite aksamitem. Zrobi³em now± kulbakê z zywicy i chcia³bym j± teraz obiæ skór±. Kszta³t jest no... niep³aski ;) moge wyci±æ odpowiedni kszta³t i przykleic skóre do kulbaki ale wola³bym zeby skóra by³a dodatkowo twarda po na³o¿eniu. Czy moge gotowaæ skórê cienk± - 2 mm? czy gotowana skóra siê dostosuje do kszta³tu? jak j± na³ozyæ? czy sama siê przykleji po na³o¿eniu na gor±co? a jesli nie to czy mo¿na bedzie skórê na³ozyæ uzyskaæ kszta³t ¶ci±gn±æ j± i na³ozyæ klej?
Remington1
Skóra od gotowania poskrêca siê jak skwarek na patelni.
Trzeba j± namoczyæ w ciep³ej wodzie, najlepiej zostawiæ na kilka godzin. Potem odcisn±æ j na³o¿yæ na posmarowane klejem pod³o¿e. Ca³a sztuka to dobrze j± naci±gn±æ i docisn±æ do pod³o¿a owijaj±c ta¶mami, szmatami, itp. Sznurek nie wskazany, bo siê odbija na skórze i po wyschniêciu zostaj± prêgi.
Jack
Ay


Z tego co wyczyta³em to nale¿y rozpu¶ciæ wosk pszczeli na patelni, i do niego stopniowo dodawaæ terpentyny. Po czym poznaæ, ¿e ju¿ jej wystarczy ? Macie jakie¶ sprawdzone ilo¶ci :s ?

I czy wygotowywaæ ca³y p³at skóry czy ju¿ wyciête podeszwy ?

Skórka ma ok 6mm

___________________________________________________________________

Wiêc sam do wszystkiego po woli doszed³em, na szczê¶cie nie straci³em skóry, a nawet ³adnie wysz³o ^^.


Mój przepisik na pastê woskow± do dratwy/smarowania butków (lekko przyciemnia skórkê)

W ma³ym pojemniczku (szkoda garnków, bardzo ciê¿ko pó¼niej domyæ) rozpuszczamy wosk pszczeli i terpentynê (dostêpna w aptekach po ok 7z³/50g) w proporcjach 1:3/1:4. Wszystko robimy na malutkim ogniu mieszaj±c. Po ca³kowitym rozpuszczeniu przelaæ do jakich¶ foremek (ja u¿y³em g³êbokich na 1cm pokrywek do s³oików) i zostawiæ na 10/15min ¿eby ³adnie zastyg³o.

Do nasmarowania dratwy idealnie siê nadaje. Nie wiem jak to bêdzie z konserwowaniem butków, ale powinno dzia³aæ smile.gif.

Pozdrawiam
MagicWojtek
s³ysza³em o innej metodzie
rozgrzewa siê wosk i maluje tak skórê z dwóch stron
po tym jak ostygnie to wrzuca siê tak± skórê do piekarnika i twardnieje
Czy to prawda??
__
o ile mo¿e siê skóra skurczyæ podczas gotowania??
Voldek
Aloha
Chcê sobie sprawiæ karwasze oraz pas. Czy jedno i drugie mogê zaimpregnowaæ woskiem z terpentyn±? Czy mo¿e jest co¶ lepszego? Tyle tu odpowiedzi i zaprzeczeñ, ¿e nie wiem w rezultacie jak utwardziæ i zaimpregnowaæ moje przysz³e wyroby. Bardzo proszê o konkretne rady, najlepiej z instrukcjami smile.gif

Z góry serdecznie dziekujê
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.