Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [instrumenty] Symphonia
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Muzyka dawna, tañce i pie¶ni
Mlodymir
Przemierzaj±c ostatnio otch³anie internetu w poszukiwaniu cennych informacji, natkn±³em siê na jednej ze stronek na takie oto cuda:

http://prolyra.free.fr/Christian_Rault_lut.../23medieval.htm

Szczególnie instrument na samym dole jest niezwykle ciekawy, gdy¿ do tej pory ¿y³em w b³êdnym przekonaniu, ¿e liry ¶redniowieczne koñcz± siê na 2 maszynkach do miêsa z ikonografii Cantig (nie licz±c Organistrum). A tu proszê.

Id±c dalszym torem, uda³o mi siê zebraæ to:

Lira Korbowa. Aragon, Hiszpania XIV c.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Lira Korbowa. De Leon, Hiszpania XIII c.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Symphonia. Beverely Ministry, England 1230 (tu przyda³oby siê lepsze zdjêcie)
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Symphonia. Cantigas, Spain XIII c.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Symphonia. Dutch astrological treatise. XIV
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Symphonia. Lutrell Psalter, England ca. 1338
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Symphonia. Macclesfield Psalter, England XIV c.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Jak kto¶ ma jeszcze co¶, to poproszê
Grandgousier
kilkadziesi±t bêdzie... interesuje Ciê jaki¶ konkretny typ?

Opisy masz trochê kiepskie icon_mrgreen.gif
Mlodymir
CYTAT(Grandgousier @ 14:21 25.01.2011) *
kilkadziesi±t bêdzie... interesuje Ciê jaki¶ konkretny typ?

Opisy masz trochê kiepskie icon_mrgreen.gif


No wiem, bo to musia³o byæ b³yskawiczne kopiuj wklej inaczej utopi³bym siê w stronkach. Najbardziej by mnie interesowa³y wczesne (im wcze¶niejsza tym lepsza) i te z szyjk± a la ta aragoñska (chyba pierwszy raz spotka³em siê z tak± lir±)
Grandgousier
Wczesne i z szyjk± siê raczej wykluczaj±, chyba ¿e chcesz "jednoosobowe organistra", jak to:

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Nürnberg, Germanisches Nationalmuseum, Graphische Sammlung, Hz 219 Kap 1607

lub takie co¶:

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Fryz zachodniej fasady katedry w Münster

A typ liry z szyjk±, "aragoñski", jak go okre¶li³e¶, a dok³adnie z tryptyku relikwiarzowego z klasztoru Piedra (nb. s± na nim inne b. ciekawe instrumenty), obecnie w Królewskiej Akademii Historii w Madrycie, pojawia siê w XIV w. mo¿na go znale¼æ choæby na marginesie rypanego przez wszyskich Roman d'Alexandre z Oxfordu (MS Bodl. 264 fol. 180v.)
Mlodymir
CYTAT(Grandgousier @ 21:52 26.01.2011) *
A typ liry z szyjk± [...] pojawia siê w XIV w. mo¿na go znale¼æ choæby na marginesie rypanego przez wszyskich Roman d'Alexandre z Oxfordu (MS Bodl. 264 fol. 180v.)


To ja wrzucê ¿eby by³o do kompletu i to wiêkszy fragment, bo ekipa jest po prostu boska (szczególnie piesek i karze³ z bêbnami na plecach smile.gif :

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Jeszcze pytanie, wiadomo jakie jest datowanie najwcze¶niejszej Symfonii ? W paru ¼ród³ach (choæ nie tak wiarygodnych) wynalaz³em ¿e X w.
Grandgousier
CYTAT
W paru ¼ród³ach (choæ nie tak wiarygodnych) wynalaz³em ¿e X w.
TUTAJ by³a sprawa datowania szerzej wyja¶niona. Wiesz, komu dziêkowaæ w razie czego icon_mrgreen.gif
Generalnie chodzi o b³êdn± atrybucjê traktaciku Quomodo organistrum construatur, do której dosz³y fantazje Farmera o arabskim pochodzeniu instrumentu - pó¼niej skrytykowa³ je Page (bibliografia na ten temat by³a wyszczególniona TUTAJ , ale wiesz, komu dziêkowaæ... smile.gif ).
Organistrum ³±czy siê z reform± kluniack± (erzac organów - przeno¶ny i tañszy), ale ju¿ raczej nie Odonem z Cluny. Instrument by³ z pewno¶ci± popularny w XII w. (mo¿na dywagowaæ nad jedenastowiecznymi pocz±tkami), jego kompaktow± wersjê (nazwijmy ju¿ j± symphoni±) mo¿na zarejestrowaæ równie¿ po roku 1100 (najwcze¶niejsze przyk³ady masz w moim po¶cie wy¿ej). "Maszynki do miêsa" XII-XIV w., czasem mo¿na znale¼æ przyk³ady piêtnastowieczne. Wczesne przedstawienie z BL, MS Sloane 3544 jest ju¿ bezpo¶rednio zwi±zany z terminem symphonia (przez delfiny - ciekawskich odsy³am do manuskryptu smile.gif ).
mateo
Witam .Pode¶le kto¶ plany budowy liry korbowej ? Interesuje mnie Lira Dziadowska z 3 - 4 strunami .
mateo
Mo¿e dla sprecyzowania dodam , chodzi mi konkretnie o pud³o rezonansowe jego wymiary , drzewo jakie mo¿na u¿yæ do budowy . Mo¿e kto¶ podpowie jak wygi±c boki ,interesuje mnie kszta³t zbli¿ony do pod³a gitarowego lub tzw ³ezka .
Aubrey
Zasadniczo nie ma jednego wzorca liry dziadowskiej. Jak ju¿, to mo¿na by w zale¿no¶ci od czasu i miejsca dzia³alno¶ci dziada okre¶liæ kszta³t liry. Zasadniczo jedna, lub dwie melodyczne struny i dwa burdony. Mam lirê wykonan± przez Stanis³awa Nogaja i wierzch wykonany zosta³ ze ¶wierku, a pud³o z jawora.
Jest taka strona http://www.gurdypedia.com/ polecam mo¿e znajdziesz to czego szukasz.
Aubrey
Umieszczanie postu pod w³asnym postem, jest dziwne, ale mo¿e komu¶ siê przyda, dla wszystkich lirników jest takie towarzystwo na facebooku https://www.facebook.com/groups/355939034482380/?fref=ts zapraszamy.
Viator
Ze wzglêdu na rok przerwy miêdzy jednym postem a drugim stwierdzam s³uszno¶æ Twojego posuniêcia i nie bêdê scalaæ, by³aby to nadgorliwo¶æ.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.