22 stycznia 2011 (sobota)
Szczeciñski Mityng Szermierczy
Szczeciñski Mityng Szermierczy jest wyj±tkowym wydarzeniem szermierczym, które po raz pierwszy w Szczecinie po³±czy czynnych szermierzy z mi³o¶nikami historii orê¿a polskiego. SMS organizuje Jacek Bujko, szczeciñski instruktor szermierki sportowej i historycznej, szermierz i dystrybutor sprzêtu szermierczego firmy Leon Paul wraz ze stowarzyszeniem Szczeciñska Grupa Fechtunku „Salut!” skupiaj±cym mi³o¶ników szermierki historycznej, rekreacyjnej i wyczynowej. Mityng sk³ada siê z wyk³adu oraz warsztatów. Poprzez po³±czenie teorii z praktyk±, chcemy rozszerzyæ zarówno wiedzê o naszej historycznej broni narodowej, jak i zachêciæ mieszkañców naszego miasta do czynnego uprawiania tej piêknej dyscypliny sportowej.
Program wydarzenia
14.00 – 16.00
Wyk³ad Marcina ¯mudzkiego
Gmach G³ówny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wa³y Chrobrego 3
Podczas prelekcji nie tylko poznamy historiê szabel, ale tak¿e bêdziemy mieli okazjê przyjrzeæ siê z bliska ró¿norodnym ich replikom, natomiast w sali obok bêdziemy mogli podziwiaæ zabytkowe szable nale¿±ce do kolekcji Ksi±¿±t Czartoryskich, eksponowanie przez Muzeum Narodowe w Szczecinie na wystawie „Przesz³o¶æ Przysz³o¶ci. Zbiory Fundacji Ksi±¿±t Czartoryskich”.
Wyk³ad poprowadzi Marcin ¯mudzki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, archeolog o specjalizacji w bronioznawstwie, ekspert w zakresie europejskiej broni bia³ej, wyk³adowca, choreograf walk (m.in. motion capture do gry Wied¼min) oraz za³o¿yciel i w³a¶ciciel Szko³y Systemu F3 Akademia Broni.
Zagadnienia wyk³adu:
1. Szabla jako niezbêdny element stroju polskiego szlachcica, jeden z symboli polskiego sarmatyzmu.
2. Typologia polskich szabel: szabla polsko-wêgierska, szabla kozacka, karabela, szabla husarska.
3. Szable pó¼niejszych epok.
4. Techniki w³adania polska szabl±, pamiêtniki, pojedynki na szable.
5. Europejskie szko³y szermierki szabl±.
6. Polskie szable regulaminowe XX wieku.
Wyk³ad bêdzie trwa³ 90 minut z 10 minutow± przerw±.
Jako egzemplarze broni zaprezentowane zostan±: repliki polskich szabel XVII-wiecznych (karabela i szabla husarska), polskie szable regulaminowe okresu II-ej Rzeczpospolitej.
16.30 – 20.00
Warsztaty szermiercze
Akademia Morska w Szczecinie, ul. Wa³y Chrobrego 1-2
Podczas warsztatów bêdzie mo¿na od zera nauczyæ siê podstaw szermierki na szable pod okiem instruktora szermierki, Jacka Bujko, na sprzêcie szermierczym zapewnionym przez firmê Leon Paul i stowarzyszenie SGF Salut;. Dodatkow± atrakcj± warsztatów bêdzie mo¿liwo¶æ skrzy¿owania szabel z do¶wiadczonymi szablistami ze Szczecina i Poznania oraz spróbowania swoich si³ w szermierce replikami szabel husarskich.
21.00
Spotkanie integracyjne
Restauracja Chrobry, ul. Wa³y Chrobrego 1
Po zakoñczeniu warsztatów wszyscy udamy siê do restauracji Chrobry na podzielenie siê wra¿eniami w historycznej atmosferze.
Koszt
Koszt uczestnictwa wynosi 100 PLN. Liczba osób na warsztatach ograniczona, lista zostanie zamkniêta 18.01.11. Istnieje mo¿liwo¶æ wykupienia uczestnictwa wy³±cznie w wyk³adzie, w cenie 50 PLN. Bilety na wyk³ad sprzedawane bêd± do dnia 22.01.11 w³±cznie.
Wszelkie pytania dotycz±ce dystrybucji biletów, prosimy kierowaæ na numer 607 320 670 (Jacek Bujko) lub 664 227 373 (Paulina Krumholz) lub na adres e-mail Jacek.Bujko@gmail.com oraz Fikacja@gmail.com
Organizatorzy:
Leon Paul Polska
Szczeciñska Grupa Fechtunku "Salut"
Partnerzy wydarzenia
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Akademia Morska w Szczecinie
Patronat medialny
TVP Szczecin
Wydarzenie na portalu Facebook